přetápění kotle dakon dor f 16

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#46 Nový příspěvek od chobotek »

A ta odpověď na otázku, co na nich selhává a proč se ho "všichni" zbavili? Já jsem ho nikdy nekupoval nový, vždy z bazoše a všechny jedou, takže na cenu si stěžovat nemůžu. Umí to samotíh v případě havárie, kompaktní rozměry, má na sobě tři teploměry pro kontrolu funkce a montáž je malina. Za mě dokonalý výrobek.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1635
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#47 Nový příspěvek od fajlla »

Já bych vyházel ty odvzdušňovací ventily a tu zpětnou klapku. Místo toho horního dal pojišťovací. A ten druhej bych dal někam nad tu aku nádrž. Na začátku píšeš že v aku je furt půlka studené vody tedy jí to nenahřívá po celou dobu. Aby nebyl problém jak ti to od toho kotle (teplá) klesá skrz ten prostup a zase stoupá do AKU. To by mohl vyřešit ten odvzdušnovák na teplé větvi ale někde nahoře. Popřípadě dát na tuhle větev ještě jedno čerpadlo. Čerpadlo u kotle by mělo mít ještě obtokovou větev.

Zapojení 14 by mělo být pro tvůj ůčel.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#48 Nový příspěvek od Britt »

Já ho nikdy neměl, ale pouze předávám poznatky od těch, kteří si ho pořídili a po různých peripetiích jim ho topenáři měnili. Všichni mají Atmose na dřevo a s automatem jim to jede bez problémů. Proto jsem při zapojování automatu na uhlí volil automatický směšovač a jediné, co mi odešlo za ty roky bylo oběhové čerpadlo.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#49 Nový příspěvek od chobotek »

No tak zjisti, co za těmi poznatky stojí, ne? Já předávám pouze vlastní zkušenosti. Tu obtokovou větev taky řeší laddomat ;-)
On tam má "kapsu", takže u kotle musí být též odvzdušňovák, tj. nelze je vyházet všechny.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1635
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#50 Nový příspěvek od fajlla »

Mám taky ladomat a sem s ním nad míru spokojen jedu na něj 6 rokem. Koupil sem taky bazarovej jen vyměnil nefunkční čerpadlo.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#51 Nový příspěvek od Britt »

Já mám odvzdušňovák přímo na kotli, v nejvyšším místě a pak ještě jeden na větvi k bojleru. Díky tvrdé vodě, kterou tady máme, jsem je oba už několikrát musel měnit, protože zarostou vodním kamenem a pak to skončilo tak, že mi z něho stříkala voda.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#52 Nový příspěvek od pql »

fajlla píše: stř pro 08, 2021 7:19 am Já bych vyházel ty odvzdušňovací ventily a tu zpětnou klapku. Místo toho horního dal pojišťovací. A ten druhej bych dal někam nad tu aku nádrž. Na začátku píšeš že v aku je furt půlka studené vody tedy jí to nenahřívá po celou dobu. Aby nebyl problém jak ti to od toho kotle (teplá) klesá skrz ten prostup a zase stoupá do AKU. To by mohl vyřešit ten odvzdušnovák na teplé větvi ale někde nahoře. Popřípadě dát na tuhle větev ještě jedno čerpadlo. Čerpadlo u kotle by mělo mít ještě obtokovou větev.

Zapojení 14 by mělo být pro tvůj ůčel.
Aku se nahřeje celá bez problému, ale v okamžiku kdy dojde k přetopení je v aku ještě dost studené vody, aby se dalo vyloučit přetopení díky přetopení systému, jelikož zpátečka je stále dost studená, aby stíhala chladit.
To jsem si ještě nebyl jistej, co to dělá, teď už je myslím jistota že je to tím vzduchem.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#53 Nový příspěvek od Britt »

Kudy napouštíš vodu do systému?
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#54 Nový příspěvek od pql »

skrze tepelné čerpadlo a aku

Slávek55
Příspěvky: 449
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#55 Nový příspěvek od Slávek55 »

Hnedle v prvním příspěvku je napsáno--
Vypnu a ihned zapnu oběhové čerpadlo, a během minuty nebo dvou je kotel na 80 stupňích.
To znamená,že spadne teplota během minuty,aniž by se něco odvzdušnovalo?Potom je ale problém v elektrice.Možná by stačilo nevypínat čerpadlo,ale přepnout na třetí či jinou rychlost.To přepínání rychlostí občas zlobí.Také se nechá chod motoru poznat magnetkou,ale moc spolehlivé to není.
Elektrikou bych začal.Odvzdušnění by takto mělo fungovat.

ceratio1
Příspěvky: 799
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#56 Nový příspěvek od ceratio1 »

Pochopil jsem to tak že čerpadlo jede, jen když ho na okamžik vypne tak uteče bublina z čerpadla a čerpadlo začne čerpat, za mě, jak tu psali, dát ho do svislé trubky samozřejmě výtlakem nahoru...

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#57 Nový příspěvek od Britt »

Čerpadlo má na zpátečce, tak ho těžko může dávat výtlakem nahoru.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

ceratio1
Příspěvky: 799
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#58 Nový příspěvek od ceratio1 »

No jo to máš pravdu...

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#59 Nový příspěvek od pql »

Problém vyřešen, všem zúčastněným děkuji za rady i podněty k přemýšlení.

Jak jsem psal někde na začátku, přetopilo se to pouze, když jsem u toho nebyl, ještě sem dělal narážky chvilky s pívem u kotle.

Dále, barák, přestože v zásadě více než stoletý, jsme koupili nedávno a stále se seznamujeme, zejména v elektroinstalaci byl původní majitel poměrně zatvrzele držící se hliníku a bakelitu ze starých zásob a normu viděl naposledy tak v roce 1950.

Čili, jak už to bývá, problém vyřešela moje milostivá, když mi omylem ve sklepě zhasla. Krom toho že jsem se ocitl v naprosté tmě, nastalo též naprosté ticho, jelikož zásuvka u kotle je kurva propojená se světlem :vztek: a zhasnutím při odchodu ze sklepa jsem oběhové čerpadlo prostě vypnul. Při návratu do sklepa se rozvícením zase rozjelo. Vzduchová bublinka, přestože se jevila jako hlavní podezřelý, tedy nebyla pachatelem.

Jak prosté milý Watsone, označit se nyní za debila, že nevyzkoušel funkčnost zásuvky po tmě. No prostě jsem ve svých 40 letech stále mlád a nezkušen musím stále hledat pramen poznání.

Ještě jednou děkuji za usilí, které v beznadějném případu bylo zdejším obecenstvem vynaloženo. :friends:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15649
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: přetápění kotle dakon dor f 16

#60 Nový příspěvek od oco13 »

Ty kokso :shock: tak to by ma nenapadlo. Kedže mám barák rovnako starý , tak toto si uložím na HDD. 8)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“