Elektrocentrála na pevné stání k domu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#241 Nový příspěvek od Joe66 »

Ifa Turbo taka mala ,,elektraren,, sa vyplati iba ak si to clovek sam posklada a zozenie lacnejsie komponenty + vie si to aj sam opravit ked sa zacne elektronika po rokoch srat alebo sa to oplati ked je to na firmu a elektrika sa vo velkom spotrebuva a bezi na nej biznis+ da sa to do nakladov . Inak je to pre obycajneho cloveka strata lebo ked si spocita kolko penazi za to da firme a kolko vyrobi + odpocita inflaciu + naklady,ze baterky po 10rokoch klaknu aj menice alebo bizuteria okolo nich tak rovno za tie prachy moze 40rokov platit bezny ucet za elektrinu a bez starosti a srania s fotovoltikou :tyty: :smich: A to som elektrotechnik a mam rad vyzvy-projekty :) Ale zatial sa fyzika este ostat neda :D Ze fakt radsej ten ,,kachlak,, lebo drevo sa da vzdy zohnat len treba sa pri nom aj spotit :smich: No ale kazdi sme ini :) Niekto ide za holkami,niekto sportuje,niekto kuti niekto cestuje a niekto kontroluje balancovanie bateriek :smich:

IFA Turbo
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 15, 2009 11:16 pm
Bydliště: Praha

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#242 Nový příspěvek od IFA Turbo »

Tenhle projekt FVE jsem začal vymýšlet druhý den po tom co jsem v říjnu skončil v DPI režimu a byl jsem nucen najednou platit 6x vyšší cenu elektriky. Takže v zápětí jsem začal vše studovat a plánovat a taky objednávat co bylo v plánu. Výhoda byla v klidu na trhu solární techniky, na podzim a v zimě nikdo moc nesháněl. Až kolem prosince začaly problémy s dodávkama komponentů a třeba paletu fotovoltanických panelů jsem měl zaplacenou když ještě byla na cestě do přístavu. Ale zdárně byl v lednu nákup dokončen a pak v únoru jsem vše montoval sám. Taky vytvářel kabelové svazky které vedou na střechy a jen tento vážil přes 100 kg. To díky průřezu kabelů 35 mm2 a bylo jich 12 ve svazku. Dále akumulátory jsem zvolil trakční z vysokozdvihu a po zjištění jaký šrot se nabízí na Bazoši, zvolil jsem cestu nákupu u Toyoty. Až na váhu je to super řešení, protože mají aquamatic a tím se zjednoduší údržba. A není komplikace v reciklaci - olovo stále bude dražší.
Průřez propojovacího vedení baterek je 2x 120 mm2 a velké baterie mám v bývalé dílenské nástavbě z Avie a ta je izolovaná. Tím pádem s velice dobrou tepelnou ochranou.
Z ekonomiky provozu jsem nadšenej, dnes bylo překonáno již 426 Kwh spotřeby a to za 11 dní ostrovního provozu. Teprve nyní vidím tu velkou spotřebu domu po jednotlivých fázích a když vezmu nynější cenu elektriky na trhu a i budoucí, tak se náklady vrátí velice rychle.
Jako bývalý konstruktér jsem se musel s tímto vypořádat sám a je to bezva pomoc.

Ta centrála je Anglická Petter Lister a má přibližně 15 kw , ale alernátor -generátor je 25 KVA. Na topný okruh není zapojená, vše je mimo hlavní dům situované a taky je to jen jako záloha pro všechny případy. Její provoz při dnešní ceně nafty není zas tak ekonomický, ale v případné krizi se to nebude řešit.

fikejz
Příspěvky: 5992
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#243 Nový příspěvek od fikejz »

Ano, provoz centrály je drahý, ale využitím odpadního tepla by se přinejmenším v zimním a přechodném období (jaro a podzim) zlevnil. Umístění mimo obytný dům jsi zvolil kvůli bezpečnosti (především požární) a případnému hluku od centrály?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#244 Nový příspěvek od dvk »

Sniper píše: úte čer 14, 2022 8:00 pm Kachláky, studna, sklep a špajz.
8) :friends:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#245 Nový příspěvek od ota »

To Joe66 já to kousek vejš píšu jak by to bylo u mě. Nerozumím tomu vůbec. A všude na mě na netu vykukují reklamy, elektřina ze slunce zadarmo! Jak jsem psal, mohl bych maximálně nějaké konzolky vytvořit na přichycení čehosi. Jinak ty kably, almary s elektrickejma heblama, nevím co na co je.
Kolikrát jsem otevřel tu ,,super" nabídku a zadal základní udaje o tom co bych od toho očekával. Jakožto laik neumím vyprojektovat tohle zařízení, proto bych byl odkázanej na nějakou firmu. A píšu to tam vejš taky, cena by byla někde od 750 000 Kč za uvedení do provozu. A to je jen s ,,nějakou základní" baterkou. Kdybych chtěl větší, nesmysl cenovej se rapidně prohloubí.
Z mého pohledu totální nesmysl tohle vůbec rozjíždět vzhledem k mému stáří a možnostem. Tedy taky kutím verky na zpracování dřeva a zpracovávat v budoucnu to co kolem je teď ladem. No a šetřit kde se dá. Protože bude hůř a jen hůř. Kdysi jsem uvažoval o tepelném čerpadle a po zjištění co by bylo třeba a teď s nerůstající cenou za elektriku je to znovu nesmysl. Zatím ty klacky kolem vyjdou levněji. 8)

IFA Turbo
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 15, 2009 11:16 pm
Bydliště: Praha

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#246 Nový příspěvek od IFA Turbo »

Ano umístnění jsem řešil z důvodu bezpečnosti a taky dostupnosti plochy na panely. Takto jsem je vysokozdvihem zvedal do 4,5 metrů a na domě by to bylo skoro 12 metrů a taky plocha která zabírají je nyní 77 m2 a bude to po navýšení 86.5 m2.
Náklady ještě spočítám ale myslím že to bude trochu nad 400 tisíc. A to i s bateriema které zítra dovezu. Vlastní realizace má výhodu v lepších cenách a možnosti volby vlastní varianty. Třeba kabeláž jsem neviděl na žádném příkladu v minulosti dobře dimenzovanou. A ty proudy tam jsou pořádné a když tři měniče jedou na max, tak je celkový proud do nich až 280 A při 48 voltech. A dobíjecí proudy jsou také velmi vysoké. Tak nechápu ty drátky na videiích co je u profi montáží. A to nejsem profesí elektrikář.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#247 Nový příspěvek od ibanez5 »

Přesně Oto. Taky tomu nerozumím a ceny takovýchhle hejblat jsou naprosto šílené. :D Proto pujdu do těch deskových radiátorů a uvidím jestli to má smysl. Když jsem stavěl barák,tak jsem udělal chybu. Mám vazníky a prostor ( na půdě) jestli se to dá tak nazvat je totálně nevyužitý ale chyba byla v tom,že nemám betonový strop, protože bych řešil nevyužité teplo pod střechou. Problém je v tom,že mám strop v obytné místnost pod vazníkama s sadrokártonů a nemám kde dát třeba stočenou hadici s vodou, která by se mi nahřívala teplem pod černou střechou s tašek... tož tak no... :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 928
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#248 Nový příspěvek od Dáva »

Mít přísun použiteho fritovacího oleje a vychytanou filtraci tak by provoz diesel centrály nebyl tak hrozný.

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#249 Nový příspěvek od Joe66 »

Stara ckd slavia by schrupla v pohode stary fritovaci olej aj bez nafty keby bola v teplej miestnosti . No typujem,ze do novsej centraly by uz ten olej musel byt zmiesany s naftou . Inak mam suseda kuchara co sefuje velkej skolskej kuchymi a veru ani tam sa toho fritaku vela nenazbiera :-/ Ale napriklad u nas sa da zohnat olej na zbernom dvore alebo zohnat kluc od zamestnanca supermarketu kde sa zbiera pouzity fritak a tam dost ludi z bytoviek nosi prepaleny fritak -unas to zbiera kaufland :) A kupit este naburanu teslu a predat ju na diely a baterku si nechat a bolo by do coho ukladat elektrinu :D Este stastie ,ze ma take ,,zabavky,, davno presli :smich:

Ready
Příspěvky: 393
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#250 Nový příspěvek od Ready »

Nevím,jak je to s možností získat transformátorový olej teď,ale měl jsem souseda,co byl u ergéváků a měnil olej v trafákoch. Ten míchal s naftou(moc jí tam nepřidával,odhadem tak pětinu) a Z25 jezdila úplně normálně,na vývod připojit generátor a centrála jak vyšitá. Vodu z motoru do radiátorů a jako záloha pro případ krize nad hlavu dobré.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#251 Nový příspěvek od Sniper »

Ready píše: čtv čer 16, 2022 5:28 am Nevím,jak je to s možností získat transformátorový olej
Není ten olej náhodou vysoce karcinogenní? :-/
Obsahovaly PCB - Polychrolovane bifeniyly.
Pěkné sfinstvo.
A spousty dědáků to má ještě teď v dílně na mazání kárky, pantů atd...
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#252 Nový příspěvek od oco13 »

Ja som to použival ako palivo do auta :-/Možnosti získania sú blbé. Teraz sme drankali z firmy stary hydraulický a z kubíka sa nám ušlo len 200l. Zvyšok musí ísť do certifikovanej firmy na likvidaciu. Ale aj 2x po 200l sa ráta - pickup jazdí skoro zadarmo (pridávam 5l nafty na nadrž) :D

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#253 Nový příspěvek od chobotek »

PCB už se v trafoolejích nějaký ten pátek nepoužívá. Výroba byla ukončena tuším v roce 1984, takže výrobní štítek toho trafa by měl jako nápověda stačit.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#254 Nový příspěvek od ota »

Snipere ono ty oleje transformátorový je to podle roku výroby. Kdysi jsem dovlekl dom velkej fukar na seno. Měl 22kW motor a ten velkej reostat s tím kolečkem jak volant. Jenže fukar stál asi 40 let na místě a celej spodek měl schnilej. Nemělo cenu opravovat. Tak jsem ho rozebral a dal do šrotu. Zbyl doma ten reostat. V něm transformátorový olej z roku raz dva. Slil jsem ho do kanistru a když byl sběr nebezpečného odpadu na návsi vzal jsem ho tam. Chlápek u auta co to mám? No vysvětluju mu co to je. On uplně zcepeněl, strašnej šancajk! Musel jsem podepsat asi tři papíry o nebezpečném odpadu. On dal kanistr do takového malého kontejnerku a ten ještě do většího kontejnerku. No uplně jak se zlatem s tím dělal. Prej že to je olej prevít s těma bifenylama či co. A tam je uplně jiné nakládání s tím.
Jednou byl ve firmě náklaďák pro odpad. Vozili to do Malešické spalovny. Chlápek měl na vleku kontejner a z auta složil kontejner a mi ho naplnili plechovkama od barev a kýblema od fasádní barvy. Naložil to na auto a pak jsme kecali. On sváží všechno možný do té spalovny. Tam projde skrz ten kotel uplně všechno. Zajedno vysokou teplotou a pak přez filtry. Povídal že pálejí oleje i tyhle kontaminovaný. Na co si kdo vzpomene co hoří. :vysmech:
Ty kotle na olej jsou i s nějakým certifikátem na spalování bez nějakých emisí. Kámoše kámoš si ten kotel na vyjetej olej koupil od firmy a oni mu dali k tomu certifikát. Ten kotel stál nesmysl, to je jasný. Ale pak mu sami servisy vozili olej na topení. Měl ho tolik že přez zimu topil nonstop. V dílně trenýrková teplota. Topil tím i barák. Měl tepla dost.
Ono s tím olejem je to takovej strašák jak s eternitem. Každýmu se ježí chlupy na těle když slyší o eternitu. Dovezeš ho na skládku, zaplatíš nesmysl a oni to zahrnou do díry kam se vozí všechno. Taky jsem to tu psal, kámoš když se učil pokrývačem byl na praxi u starejch dědků co pokládali střechy z vlnitýho eternitu na kravínech halách. Dědkové sušínkové s fajfkama tenkrát. A povídal kámoš žé dědkové 90 roků žádnej problém. A to ten eternit řezali na cirkulárce.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 928
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Elektrocentrála na pevné stání k domu

#255 Nový příspěvek od Dáva »


Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“