Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 1263
Registrován: úte led 01, 2008 5:08 pm
Bydliště: Sušno-Dřísy
Kontaktovat uživatele:

Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#1 Nový příspěvek od Tomáš »

V domku máme kamna od firmy HS Flamingo typ Aquaflam 12 s automatickou regulací. https://www.hsflamingo.cz/krbova-kamna-aquaflam/
Kamna máme v obývacím pokoji 35m2,napojená na akumulační nádrž 750litrů a dále napojený na teplovodní podlahové topení.
Všechno po odladění funguje pěkně jen kamna mají velký výkon do vzduchu. Na trhu jsem nenašel vhodnější kamna s menším výkonem do vzduchu. Není problém vytopit obývací pokoj i na 28 stupňů při otevřené větračkách v obývacím pokoji.
Napadlo mě mezi teplovodní výměník a opláštění kamen dát izolant. Hodně tepla sálá z horního opláštění do prostoru. Na bocích kamen udržím ruce. Není přeci potřeba teplovodní výměník ochlazovat vzduchem v obývacím pokoji? Nebo se snad pletu???
Má někdo podobné zkušenosti s přetápěním obývacího pokoje???
Jsou dva druhy nespokojenosti: nespokojenost, která pracuje, a ta, co lomí rukama. První dosáhne toho, co chce, druhá ztratí, co má.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#2 Nový příspěvek od Čárls »

Sice nemám s teplovodním výměníkem ale dost se osvěčuje co jsem čet na netu https://www.kamnarina.cz/clanek-samocis ... dorne-sklo
Pak už jedině zmenšit ohniště ale tím zas ztratíš výkon do výměníku
Jsou co maj malý výkon do prostoru ale sou to rakety
Já to mám řešeno tak že ve dveřích mám pod futrama ventilátor a ten my vytápí zbytek bytu nemám ale výměník jen klasiku kamna
Řešení u tebe by bylo napojení na další místnost nad u stropu a dole díra s ventilátorem pomaluběžným napojeným na obyč termostat v režimu chlazení
Jedno řešení má verner ale ty se mi nelíbí https://krbova-kamna.heureka.cz/f:6573: ... 5dEALw_wcB
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#3 Nový příspěvek od Fizz »

Co takhle větší akumulační nádrž? Cpat víc kW do vody než do vzduchu.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#4 Nový příspěvek od Čárls »

To asi nevyjde pokud maj kamna velký výkon do vzduchu nedá to do výměníku prostě krbače s výměníkem jsou tak nastavený
Pokud jim zamezíš výfuk do vzduchu začnou se přetápět a kroutit Jediný co jde je jak sem psal sklo co odrazí do vnitř teplo nebo pak ten verner co má malý výkon do vzduchu ale ten se mi opravdu nelíbí
Sám sem o tomhle kamna s výměníkem uvažoval a nakonec upustil jediný důvod málo místa co mám volil sem rozvod teplého vzduchu
To je taky jedno z řešení Zkušenosti mohou být jiné ale ty nemám :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#5 Nový příspěvek od Fizz »

Jasně, pokud to má poměr vzduch voda hodně ve prospěch vzduchu neudělá nic.

Pokud má ale většinu topení akumulaci nahratou tak mu ta voda bere minimum. Plus mu pak hodně poletí komínem ven. Hodně se dá odregulovat kominovou klapkou a priverou, v případě velkeho výkonu popr komínového tahu to pak je špatně davkovatelne.

Pak leda tepelný štít na strop topeniště.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#6 Nový příspěvek od ota »

Tak tyhle kamna by se mi hodily do dílny. Mám to zase opačně. Málo kW do vody a víc kW do místnosti. Tady u těch co máš jsem koukal na výkon a to by bylo přesně pro mě. 10 kW do vody a 2 kW do místnosti. Já to v dílně řeším tak, že mám na podlaze klasickej ventylátor a poháním s ním proudění vzduchu mezi prostorem kde jsou kamna a druhou dílnou. Voda než se nahřeje a vyhřeje druhou dílnu trvá to dlouho. Proto to nastavuju tím ventylátorem.
No u tebe myslím bude rychle ohřátá voda v rozvodu a pak ta energie jde do té mistnosti kde jsou kamna. Taky mi to tak funguje. Když topím a je venku teplo a do druhé dílny svíťí sluníčko, voda se nahřeje a pak kamna v místnosti kde jsou valí že tam není k vydržení. Ale to bývá třeba na podzim, z jara když už není třeba tolik topit. Ta podlahovka co máš se natopí i s nádrží a pak jde přebytek do vzduchu. Tak to mám taky. Když se voda sťíhá ochlazovat v okruhu požere skoro veškerou energii kamen. A do vzduchu toho moc nezbývá. Ale jak se voda ohřeje, ťím natopí druhou dílnu na teplotu, energie valí do vzduchu. Protože do vody už tolik netřeba.
U Tebe by to chtělo tedy ještě přidat rozvod vzduchu. Odebrat z obýváku přebytek tepla a přesunout ho jinam. Existuje na to několik řešení. Ale jdou udělat teplovzdušné rozvody. Pozor na kvalitu pohonné jednotky. Kdysi jsem to chtěl řešit doma. A byl jsem se párkrát podívat po známejch na jejich řešení. Někdo to poháněl větráčkama z počítačů a to je hukot. Byl jsem i u chlápka co měl k tomu přímo pohon a ani jsem nevěděl že to běží. On z obýváku vytápěl celé podkroví tím vzduchem.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#7 Nový příspěvek od Čárls »

No já to mám 24 V ventilátor ale třeba já bych musel bourat nosnou zeď a následně táhnout cca 1,5 metrů roury na chodbě a bourat další příčku
Pokud bych dával ten ventilátor asi bych použil tento https://www.ventilatory.cz/inteligentni ... -mm-x11840 Kompletní rozvod vzduchu u sebe bych nedělal
Tomáši nevím co máš vedle za místnosti ale řešení by bylo odvětrat tímhle nebo podobným ventilátorem co nejblíž kamen a do chodby která většinou je vytápěna na minimum nebo pak ten Verner
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#8 Nový příspěvek od ota »

No když jsem přemýšlel o tom rozvodu vzduchu, netřeba nijak razantně bourat. Byl jsem ve firmě a maximálně jen provrtávají stěny. Tahnou vše třeba u stropu chodby rohem. Pak na to nasadí takovej kastlík a je to začištěné. Vypočítali mi, že by natáhli až do kuchyně do 10m. Ten nerez husí krk by byl zateplenej po cestě. Akorát by byly odbočky do místnosťi a hlavní trubka by byla postupně užší, jako klasicky u topení. Tu větev by měl tahnout jeden ventylátor.
Dneska není problém s instalací. Akorát je třeba vybrat podle ceny.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#9 Nový příspěvek od Čárls »

Oto já mám 2+1 takže ložnice se stabilně netopí a ten ventilátorek co mám ve futrech bezproblémově ostatní místnosti vytopí obzvlášť pokud jsem doma a topí se celý den Pokud ne zbytek dotopí plyn v těch dnešních zejmách je těžko radit co a jak žádný pořádný mráz není
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#10 Nový příspěvek od ota »

Nj beru to na klasickej domek. Ne na pidicimru. :vysmech:
Kámoš takhle bydlel, 3+1 koupil krbovky, postavil do obýváku. Proboural zeď do kuchyně, dal komínek skrz tu zeď na něj jsme spolu vyrobili takovej ten jednoduchej výměník, jen takové šikmo nastavené plechy na kraji nahnuté a s trubkou komínku slátky přez zeď do komína. Do ložnice otevřel z večera dveře. Nic jiného nepotřeboval a doma standartka 24°C. Když byli v práci tři přímotopy udržovali nějakou základní teplotu. Přišel z práce, zatopil a jen udržoval oheň.

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#11 Nový příspěvek od Vedra »

Taky bych do toho radši nevrtal a řešil to prosekáním díry do vedlejší místnosti kde pak ubereš na radiátoru. Zazdíš trubku dáš komínové růžice a bude to vypadat dobře.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 1263
Registrován: úte led 01, 2008 5:08 pm
Bydliště: Sušno-Dřísy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#12 Nový příspěvek od Tomáš »

Děkuji za komentáře.
Kamna Verner je raketa a mají o 0,5kw menší výkon do vzduchu než Aquaflam
Zapomněl jsem napsat, že mám otevřené dveře z obývacího pokoje do všech místností. Kde je pak 23-24 stupňů. Ložnici máme zavřenou. Možná bych šel i do toho rozvodu jen bude otázka ceny rozvodů. Za poslední týden jsme protopili 7 bedniček dřeva co jsou na zeleninu 60x40x20
Škoda, že kamna nemají 1kw do vzduchu. Proto bych furt nejraději šel cestou dát mezi výměník a opláštění izolant.
Uvidím a budu zkoušet ;-)
Jsou dva druhy nespokojenosti: nespokojenost, která pracuje, a ta, co lomí rukama. První dosáhne toho, co chce, druhá ztratí, co má.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 1263
Registrován: úte led 01, 2008 5:08 pm
Bydliště: Sušno-Dřísy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#13 Nový příspěvek od Tomáš »

Mám dřevostavbu a s izolací ve stěně 16cm vaty a 20cm polystyrénu a 40cm vaty na stropě bude prostě 2kw-3kw furt moc.
Mohu dát do obyváku na zkoušku klasický ventilátor aby trochu hnal teplo do chodby a dál do místností. Jen teplo z kamen a kouřovodu je příliš velký.
Jsou dva druhy nespokojenosti: nespokojenost, která pracuje, a ta, co lomí rukama. První dosáhne toho, co chce, druhá ztratí, co má.

Fizz
Příspěvky: 7859
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#14 Nový příspěvek od Fizz »

8) máš to holt parádně zaizolovany. Teď dodělávám bydlení, odspodu 30cm eps, zdi 200mm porfix +200mm eps, strop 350mm vaty + reflexní folie, ztráty prostupem pri -15 mam cca 3kW, tvoje je prostě dobrý do řádné zimy, navic termodynamika drevostsvby s minimální akumulací, mařit teolo větráním je blbý, nejlepší by bylo ho akumulovat, ve větší míře, otec míval na baráku 46kW kotel po zateplení a oknech by stačil 12kW, ale 6,5m3 akumulační nádrže, obvykle se topilo v sobotu nekdy zrochu v neděli a při techle zimách ti vydrželo celej týden, to by u tebe možná nylo řešení pokud máš prostor na akumulaci zvětšit nádrž.

Pokud ne, sel bych do lineární regulace kouřovodu, a následně si regulovat prisun vzduchu do kamen tak aby hořela v potřebném vykonu a nedehtovala.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 1263
Registrován: úte led 01, 2008 5:08 pm
Bydliště: Sušno-Dřísy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamna Aquaflam 12 HS Flamingo

#15 Nový příspěvek od Tomáš »

To máš pěkné izolace Fizzi 8) vyplatí se to vůbec ?? Měl jsi dát na strop 40cm ;-)
Známí má dřevostavbu užitná plocha 98m2. Podlaha 12cm polystyrénu, stěny 16cm vaty a 12cm polystyrénu, strop 30cm vaty. Topí jen elektrokotlem 9kw a měsíčně platí za všechnu elektřinu 2tis a vejde se do toho.
Kdyby jsme nechtěli v obývacím pokoji kamna na dřevo, tak ani do kamen a výměníkem a aku nádrží nejdeme. Návratnost je dlouhá a než se to vrátí to se dřív něco na topném systému posere. Je pěkný si ale zatopit v kamnech :)

Aku nádrž 750litrů na 75stupnů topím na plný výkon cca 3,5hodiny a z toho máme cca 1,5 hodiny otevřenou větračku.
Dát vetší nádrž bych si nepomohl. Musel bych topit déle a stejně bych po 1,5hodině větral. Spíš bych řekl menší nádrž např. 500litrů aby byla dříve nahřátá např.za dvě hodiny. Sice by se muselo topit častěji ale bez nutnosti větrání. Teď stačí zatopit 3xtýdně.Je malý kluk a máme všude 24stupnů,jen ložnice 21stupnů.
Kamna mají automatickou regulaci přívodu vzduchu do kamen. Na ovládacím panelu nastavíš teplotu vody ve výměníku. V mém případě je to 80 stupňů. Když voda ve výměníku přesáhne 80stpňů automaticky se přivírá přísun vzduchu do kamen.

Nebo bych meset topit častěji a nahřávat nadrž jen na 60stpňů aby nedocházelo přehřátí obývacího pokoje.
Jsou dva druhy nespokojenosti: nespokojenost, která pracuje, a ta, co lomí rukama. První dosáhne toho, co chce, druhá ztratí, co má.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“