Radiátory velikost

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Radiátory velikost

#1 Nový příspěvek od P.S. »

Výpočet velikosti radiátorů. Budu do dvou místností osazovat nové radiátory. Má někdo vzorec jak spočítat? Našel jsem na netu kalkulačku. Není na netu vše úplně dokonalé.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Radiátory velikost

#2 Nový příspěvek od thovt »

Víš ono tak nedá spočítat je to spíš hruby odhad.
Taky záleží jak radiator jakou má velkou tepelnou vodivost- efektivita uvolnění tepla.
Je potřeba znat co je to za místnost , velikost (m3), vlhkost zdiva, tlouštka zdiva, materiál zdiva(kámen, cihla plná nebo děrovaná atd.), jaké máš okna(plast, špalety), má dům tepelnou izolaci jak silnou.
Je ta místnost v patře nebo v přízemí. Ma místnost tepleně izolovanou podlahu jak silnou, stejné strop.
To jsou zráty které musíš kompenzovat určitým výkonem radiatoru.
Zde máš vzorce https://vytapeni.tzb-info.cz/teorie-a-s ... n-en-12831

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Radiátory velikost

#3 Nový příspěvek od ota »

Přesně jak píše thovt tyhle základní informace jsem sdělil topenáři a ten mi poslal výpočet radiátorů do podkroví. K tomu i typ a označení přímo radiátorů. Pro každou místnost, chodbu, schoďiště, atd. Ještě jsem v mém případě uvedl, že to bude tahnout elektrokotel. Topenář mi asi za 200 Kč vypracoval lejstro, kde vše bylo popsáno. Rozvody mi udělal kámoše kámoš a radiátory jsme pak už pověsili spolu a zapojili. Topí to suprově a myslím asi za 10 let co to mám jsem se koukal akorát jestli se nestratila voda. Za celou dobu nic jinýho. Za tu dobu co v tom topím, nevím o topení. 8) Jede si to samo.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2152
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Radiátory velikost

#4 Nový příspěvek od Deane7 »

Ja teda v tomto nie som odborník, no myslím že ak by som v rodinném dome chcel vymeniť len v dvoch miestnostiach radiátory tak ich musím prispôsobiť k ostatným v iných miestnostiach. Lebo ak budem mať napr. v statných miestnostiach predimenzované a tu dám podľa tabuľky tak tam budem mať zimu lebo budem na kotli a termostate teplotu nastavovať podľa teploty v miestnosti s termostatom.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Radiátory velikost

#5 Nový příspěvek od honzasl »

No, možná bych na to šel jednodušeji: Jaké radiátory tam byly předtím? Topily jak měly, nebo byl nějaký problém?

Podle katalogu prostě najít ekvivalenty, tj. stejné kilowatty při stejné teplot topné vody.

Rozhodně doporučuju, když už budou nové radiátory, nadimenzovat je na nízkoteplotní zdroje (TČ, kondenzační plyn), protože kotel na uhlí co posílá do radiátorů 80°C nemá budoucnost....

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Radiátory velikost

#6 Nový příspěvek od Šéďa »

přesně, jak píše honzasl, nejde to přesně říct - spočítat, musíš zohlednit čím topíš. Obecně je lepší větší radiátor a regulovat ho termostatickou hlavicí, protože do budoucnosti se počítá s měnší vytápěcí teplotou, ale větší topící plochou, viz odkaz na ty nízkoteplotní zdroje.

ceratio1
Příspěvky: 800
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Radiátory velikost

#7 Nový příspěvek od ceratio1 »

Šeďa má pravdu 8)

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Radiátory velikost

#8 Nový příspěvek od P.S. »

Doteď se celý dům vytápěl lokálním topením. Nyní budeme mít v kuchyni kamna s výměníkem a doplněné elektrokotlem.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“