Klimatizace v domě

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Klimatizace v domě

#1 Nový příspěvek od Ondras83 »

Máte někdo?

Zkušenosti?

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Klimatizace v domě

#2 Nový příspěvek od honzasl »

Mám v obýváku Mitsubishi, výkon 3,5 kW. Koupil jsem ji o chlaďaře jako použitou, odborně demontovanou.

V létě chladíme tak, ať nekecám maximálně 5 dní v roce.

V zimě s ní topíme, když nám je pocitově zima (teplotu máme konstantní z podlahového topení), na jaře a na podzim s ní topíme - ostatně topení byl důvod ke koupi.

V roce 2019 si pamatuju, že jsem s ní v srpnu chladil a už v září topil :)

Pokud se kutá v baráku, rozhodně doporučuji natahat aspoň přípravu (trubky a kabely), dneska bych si natahal přípravu do všech místností.

U rodičů plánuju nechat Viadruse přestavěného na třídu 3 a do hlavních místností natahat klimatizace jako topení.
U tchýně jsme nahradili v kuchyni přímotop (celý dům na přímotopech) na za Mitsubishi 2,5 kW, roční úspora asi 10 tis. :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace v domě

#3 Nový příspěvek od Atlan »

Trobkyy na rekuperaciu treba natahat, klima sa potom domontuje.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace v domě

#4 Nový příspěvek od kenybz »

máme klimošku asi 8 roků v létě chladíme a to často bo kuchyň a pokoj jsou na západ a za okny rozpálený betonový dvůr v přechodné období s ní topíme třeba včera jsem ji zapl bo byla pocitově kosa.
Mám spočítané že je to levnější jak dát balík briket do viadrusu a otápět jen pár místností když ostatní místnosti vyhřeje slunce využíváme noční proud.
Pozor na vhodné umístnění vnitřní jednotky montážníci klimatizace vám řeknou co je pro ně nejsnažší montáž a pak máte ve vedlejším pokoji o 5°C jinou teplotu i víc. Naháníme to z kuchyně větrákem do druhého pokoje.
Optimální je dát vnitřní jednotku tak, aby byla naproti dveří do dalších pokojů. Matka takto vychladí 3 průchozí místnosti.
Vnitřní jednotka nemá foukat přímo na místo kde jsou delší dobu lidé třeba postel stůl atd.
Vystupující vzduch jde sice směřovat i do boku lamelama, ale odkloní to jen částečně
klimošku máme sinclair zatím bez poruch.
Problém všech klimatizací je, že když se s ní topí a venku je vlhký vzduch prostě třeba mokrý podzim tak se venkovní jednotka namrazuje a pak se musí rozmrazovat ono to funguje automaticky ale topný výkon je cca 1/3 jinak to dokáže topit i když je -15°C
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace v domě

#5 Nový příspěvek od Ondras83 »

pripravu na rekuperaci mam, odtokovou trubicku do fasady budu ted delat (pod fasadu)...

mame prave kuchyn -jidelnu - obyvak na jiho zapad a v lete je tam extremni nepohoda, 3m okna na terasu a je tam clovek jak v grilu, tak chci chladit. Nechci venkovni zaluzie - na ty nemam pripravu a kastliky na novej barak nechci.

topit s tim nepocitam, mam podlahu a cerpadlo, pocitova teplota vzdy v pohode a navic staci jen trosku slunicko a ty okna to vyhreji

ted jen sehnat nekoho, kdo poradi a udela...

nedokazte nekdo rict, co to asi tak stalo? komplet?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Klimatizace v domě

#6 Nový příspěvek od ota »

Ondro je to asi pitomá otázka, ale jen se chci optat. Tedy Jsi si stavěl nový dům. Jen mě zaráží, že máš nejvíc používané místnosti situované do směru z kterého vzniká jak píšeš ,,nepohoda v létě". Nebo proč to tedy nešlo řešit stavebně, aby ta nepohoda nebyla? Já mám starý domek jak svět. V létě pohoda teploty málokdy přelezou 22°C. V zimě když se ochladí v baráku je ještě 14 dní doběh teploty. Nešlo to nějak řešit, když Jsi stavěl? Přijde mi to jako domek u pantáty z 50 let. V létě pařák a v zimě zima. Tenkrát se na nějakou tu pohodu nehledělo. Hlavně mít barák a ono se to podá. Takže v létě sedí raději venku a v zimě topí už jak přijde první výkyv teploty. Oni ťi dědkové dříve tak nějak věděli, jak to postavit, aby se tam dalo snesitelně bydlet.
Ano klimatizace je dobré řešení. Ale třeba u mě není třeba. Je tam přirozená klimatizace, někdy v létě ještě manželka jakožto zmrzlina bere slabou deku na sebe. Že zima! Jsme zvyklí na běžnou teplotu doma, což je tak nějak standartně kolem 20°C. Jak v létě, tak v zimě. Když je zima jako letos, je to třeba kolem 22°C. Ale to že nemrzne a jen se udržuje oheň v krbovkách.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace v domě

#7 Nový příspěvek od Ondras83 »

Prostě máme barák na jižní straně kopce a jinak to nešlo. Dneska bych asi nedělal ty veliký okna na jih. V zimě je to pohoda, v létě je to horší no.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace v domě

#8 Nový příspěvek od Atlan »

No ja ma na zapad 3m portal tak ti potom poviem ze co, ale ma ist markíza alebo rolety vonkajsie delene na polovicu.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Klimatizace v domě

#9 Nový příspěvek od Sadra17 »

nepomohli by odrazový folie na okna ?
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Klimatizace v domě

#10 Nový příspěvek od RoKur »

Jde to řešit předsazenou střechou, situováním místnosti... V létě se tam slunko nedostane a v zimě slunko pěkně vyhřeje místnosti. Já to tak mám. Spočítalo se to, aby to bylo od jarní do podzimní rovnodennosti. Až budeš stavět další, tak to už budeš vědět.
Dříve si lidé předávali zkušenosti. Dnes je každý chytrý a pak se to musí řešit drahými berličkami. Pořídíš si klimu a pak Tě bude srát, že Ti to žere elektriku, když svítí slunce, a tak si pořídíš fotovoltaiku. A po celkové realizaci, pokud si to spočítáš, tak zjistíš že jsi vyhodil ranec.

A teď blbá otázka. Máš tepelné čerpadlo země/voda. Tak proč nevyužiješ to co máš. Otoč si to a přes léto budeš teplo ukládat do země a v zimě si ho zase vezmeš.
Jenom tu studenou nepouštěj do podlahy, protože to nebude mít smysl. Hoď to do vzdušného výměníku.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

honzasl
Příspěvky: 666
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Klimatizace v domě

#11 Nový příspěvek od honzasl »

Já bych klidně začal tím chlazením do podlahy. Hlavně to nepřehánět, aby se na podlaze nesrážela vlhkost, ale při velikosti podlahového výměníku by to mohlo stačit a bude stálá teplota v celém domě.

TČ země-podlaha je na takové věci ideální.

S těmi okny bych si hlavu nelámal, chce to prostě dodělat venkovní zastínění, například venkovní roletky. Velké jižní okno je v zimě požehnání.

Prostě už je tady doba, kdy si člověk nemusí lámat hlavu nad topením, ale spíš nad chlazením :)

jan.pnacek
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 05, 2015 12:00 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Klimatizace v domě

#12 Nový příspěvek od jan.pnacek »

Ak chces chladit tak jedine klimatizacia.

Rekuperacia + vymennik nemaju dostatocny vykon aby ti uchladili cely dom (pozri si tabulky chladiaceho vykonu takeho vymennika) Kolega to ma otestovane.

Najlepsie (a zaroven asi aj najlacnejsie) riesenie je isto cez presah strechy, ale kedze uz mas po, riesil by som to mozno nejaku pergolu v lete ?

ogie
Příspěvky: 441
Registrován: ned srp 29, 2010 6:57 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Klimatizace v domě

#13 Nový příspěvek od ogie »

Zkoušel jste někdo v reálu chladit do podlahového topení ? Honit vodu třeba 22 - 23° stupňů ?

Uživatelský avatar
Honza_2
Příspěvky: 459
Registrován: ned bře 09, 2014 4:37 pm
Bydliště: Dobruška

Re: Klimatizace v domě

#14 Nový příspěvek od Honza_2 »

To by měl také zajimalo. Dobrá otázka.
"Rider XE 70, MF70 - už nejsou jen VARI."
.................................................................
"Vari 2T-aktuální stroj "

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace v domě

#15 Nový příspěvek od kenybz »

na vlastní oči jsem to neviděl ale normálně se to dělá i to tepelné čerpadlo co jsem tu nabízel to umí.
kdyby byl výkon dostatečný tak to vymrazíš, zaleješ vodou a můžeš bruslit v obyváku 8)
hoši s tou orientací je značný rozdíl jestli je barák přesně na jih a nebo jihozápad to ti pak valí v devět večer slunko kolmo do oken a nepomůže ani markýza jedině vzrostlý ořešák to je chladič a bez eletriky
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“