Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#1 Nový příspěvek od staník »

Mám tady už nějakej čas stejnej rozvaděč jak tady v tom inzerátu : https://dum.bazos.cz/inzerat/109255442/ ... zvadec.php
Používat ho nebudu a ani nemůžu. Podle mně je zapojenej jak se to dělávalo dřív- bere nulu ze svorky na uzemění. Když bych to zapojil tak mi to hned shodí ochranu.
Mám teda dotaz: má to cenu nějak upravovat nebo to mám hodit zrovna do šrotu a akorát si z toho kuchnout to trafo na 24 V :-/
Nebo to někdo chcete na předělání,upozorňuju že to posílat nehodlám, je to těžký a velký. Stálo by to majlant.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#2 Nový příspěvek od thovt »

Co vyhazuje pojistky, dělá to transformátor.
Stavební rozvaděč se připojoval na mnohem silnější proud 40A a více, v podstatě nahrazuje domovní rozvaděč.

Mám z tohoto rozvaděče transformator, požívam ho na řezaní polysterénu,mám tam udělanou odbočku na 12v k tomu mam připojený usměrnovač používám k startovaní traktora v zimě.
Využiu až se vratí pořádný mrazy.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#3 Nový příspěvek od staník »

Jak píšu, nemá nulák,namísto něj bere nulu z uzemění. Kdysi se dalo vzít 220V z prodlužováku na 380V ze svorek zemění a jedné fáze. To mi teď už nejde protože to ochrana hned shodí.
Ten rozvaděč je jištěnej jističem a šel by bez problémů jen jako rozvaděč na 380 nebo po novým 400V. Na přidaný zásuvky 240V by musel mít jiný zapojení , třeba s přívodem pětivodičovým kabelem.
Tak to podle mně teď funguje.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#4 Nový příspěvek od honzasl »

Pokud se "ochranou" míní proudový chránič, pak ano, tento rozvaděč lze použít na připojení 3 fázových spotřebičů (motory). V okamžiku připojení 1 f spotřebiče dojde k vybavení chániče.

Pokud máš doma proudový chránič, předpokládám, že máš doma síť TN-C-S. Bez zásahu do tohoto rozvaděče ho můžeš vyhodit, nebo darovat, nelze použít.

Samozřejmě, šel by předrátovat na kompletně 5 vodičů, otázka zni proč to dělat - nic moc se tím neušetří a stejně to revizi nedostane. Podle toho jak se ptáš, nejseš elektřikář a doporučuju se do ničeho nepouštět.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#5 Nový příspěvek od staník »

Tak taky proto se ptám. 8) Nejsem elektrikář, ale vím že tak jak je to zapojený je to dneska k ničemu. Vzhledem k tomu že píšeš že to nemá cenu tak to půjde po rozebrání do šrotu.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#6 Nový příspěvek od thovt »

Je to stavební rozvaděč slouží pro el. přípojku která má jen čtyři připojné vodiče.

Přípojuješ to za domovním rozvaděčem což je ptákovina.
Navíc všechny elektrické nařadí má dvojtou izolaci chranič v rozvaděči je na dvě věci.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#7 Nový příspěvek od jenicek »

Jsou pouze tyto varianty:
1/ všude 4 dráty bez chrániče
2/ na začátku 4 dráty, pak rozdělení na 5 bez chrániče
3/ na začátku 4 dráty, pak rozdělení na 5 a chránič
Jak se jednou rozdělí PEN na PE+N, pak už se už nesmí spojit, jinak to postrádá smysl rozdělení.
PE = uzemnění, zem, zelenožlutá
N = nulák, pracovní nula, modrá

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#8 Nový příspěvek od staník »

Už jsem ho zlikvidoval. Vzal jsem si z něho akorát trafo na 24V a zbytek jde do šrotu.
Spíš jsem si říkal že by se třeba někomu hodil ale dneska seženeš daleko menší a šikovnější.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#9 Nový příspěvek od ZipBene »

thovt: Píšeš kravinu. Přípiojka je sice většinou 4vodičová, ovšem jsou i místa kde už je 5vodičová. Staveništní rozvaděč bez chrániče, je totální nezodpovědnost a hloupost. Právě kvůli tomu že na stavbě se tahá prodlužovák ve vlhku, hrozí jeho poškození a vůbec je to prostředí nebezpečné. V případě úrazu el proudem někoho kdo na té stavbě dělá půjde pojišťovna a policie po tom kdo dovolil prasárnu bez chrániče. Vím kašle se na to, ale málokdo si uvědomuje do jakého rizika jde. Chránič není na parádu a předražená kravina ale dost dobrá věc, která oddhalí že někde může být problém a ten je třeba řešit

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#10 Nový příspěvek od staník »

Mám zas takovej dotaz. :-/
Když je ponorný čerpadlo tak musí být velmi dokonale zajištěný proti vniknutí vody dovnitř.
Chtěl bych se zeptat co by se stalo kdyby se voda dostala dovnitř c čerpadlem a hlavně co by se stalo kdybych do tý nádoby s vodou šáhl.
Jde to nějak změřit nebo zjistit než čerpadlo ponořím a pustím?
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7889
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#11 Nový příspěvek od Chose11 »

na tvůj dotaz ti neodpovím, ale vše nejlepší k svátku
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#12 Nový příspěvek od staník »

Dík :friends:
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2715
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#13 Nový příspěvek od zde »

Takto som prišiel o suseda .Prerazena ponorka -čerpadlo :(

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#14 Nový příspěvek od z4011be »

staník píše:Mám zas takovej dotaz. :-/
Když je ponorný čerpadlo tak musí být velmi dokonale zajištěný proti vniknutí vody dovnitř.
Chtěl bych se zeptat co by se stalo kdyby se voda dostala dovnitř c čerpadlem a hlavně co by se stalo kdybych do tý nádoby s vodou šáhl.
Jde to nějak změřit nebo zjistit než čerpadlo ponořím a pustím?
Mě se stalo něco podobnýho. Čerpadlo začalo zlobit, náhodně vyhazovalo proudový chránič. Ale nikdo nebyl schopne změřit, kde je problém, tak to elektrikář vyřešil odpojením proudového chrániče. Cca po 3 měsících se čerpalo spálilo. Usuzuji, že do něj trochu pronikala voda, ale skrat byl tak malý, že to občas shodilo chránič. Když se chránič odpojil, tak to nějaký čas čerpalo vydrželo, než odešlo definitivně.
Voda "neprobíjela" ani když spadával chránič, ani když tam už nebyl, ani když se čerpadlo spálilo. Logicky pokud by fáze přišla do vody, vznikne zkrat a měl by někde vypadnout jistič, ne ?

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Stavební rozvaděč - dotaz na jištění

#15 Nový příspěvek od AlexTc »

Voda ti neprobíjela nejspíš proto že i přes vyřazení chrániče zůstalo čerpadlo uzemněno. A ona ta voda zas tak dobře nevede aby to vyrazilo několika amperový jistič. Chránič rozpozná unik 30mA. Měli jsme v praci destilační přístroj pro vodu pro laborku. Byla to skleněná nádoba a v ní tři elektrody přívod tři fáze. Mezi elektrodama bylo snad jen 1-2cm. Jak silný jistič a ani kolik si to bralo nevím. Viděl jsem i fén v umyvadle plném vody, chránič nepřítomen s jističem to ani nehlo.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“