Viadrus U 22 Economy 25 kw

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#271 Nový příspěvek od ibanez5 »

V žádném případě bych nebral předimenzovaný kotel jak píše Šéďa. Tyhle kolte od Viadrusu musí jet nad 60 st, jinak nezplyňují dobře...Proto jsem Ti psal na kolik topíš, když je kolem 0, nebo -15...Pokud teďs topíš v U22 nad 60 st a výkon Ti vyhovuje, tak kup kotel o stejném výkonu...To,že se Ti vleze do kotle méňe je taky blbost, protože se dá kotel naložit uplně po vrch přikládací komory, což u klasické U22 moc nejde...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#272 Nový příspěvek od Šéďa »

ibanez5
z vlastní zkušenostim zásadně nesouhlasím, nevím, zda uvedené kotle máš, já měl starý U22 a nyní mám nový U22Economy.
1) problém se splyňováním při 60°C perfektně řeší tří nebo čtyřcestný ventil za kotlem. Zvláště pokud si chce občas přitopit i v létě nebo pokud někdo topí jen z důvodu ohřátí bojleru. Je to, jako v autě, kotel má svůj malý okruh, který jede na 65°C a zbytek baráku je velký okruh, do kterého si buď ručně nebo automaticky pouštíš, kolik ti vyhovuje. 8)
2) že se do U22 Economy naskládá víc než do starého U22 je naprostá hloupost, ale fakt totální. :vztek:
Starej U22 neměl vzadu keramiku, takže poslední článek bylo ohniště, to u nového U22 není.
Starej U22 měl nahoře jen jednu řadu průduchů, takže byl vyšší než nový U22, který má dvě řady průduchů.
Starej U22 neměl v nakádacích dvířkách přepážku, takže jsi ho mohl naložit až úplně do plna na kraj dvířek, to novej U22 nejde, protože dvířka mají přepážku, která zajíždí dovnitř do kotle.
A asi nejdůležitější věc, starej U22 neměl v kotli žádnou šikminu, takže jsi naložil kotel úplně plnej, po celé ploše ohniště. To u novýho U22 nemůžeš z dúvodu vložené šikminy, která posouvá odhořívající dřevo k ústí splyňovací keramiky.

Fakt už mi to tu sere, je to tu, jako na facebuku, píše tu každý, kdo má do prdele díru, aniž by měl nějaké zkušenosti. :321:

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#273 Nový příspěvek od ibanez5 »

:tyty: :tyty: :tyty:
Do prdele díru? Víš co mi můžeš ...
Mám U 68 chytráku, tak si svoje rady nech, jsou to kecy...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#274 Nový příspěvek od Šéďa »

:D :D :D
Pro pravdu se každý zlobí.

Nechápu, když máš U26, že můžeš napsat takovou hloupost, jako, že se do něj vejde víc dřeva než do starýho U22.

Kaštan
Příspěvky: 27
Registrován: úte bře 23, 2021 11:25 am
Bydliště: Jablunkov

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#275 Nový příspěvek od Kaštan »

Vážení, ta šikmina jde zkrátit nebo vyměnit za kratší, doporučuji zkrátit, páč nová kratší je za 2ooo,- Komora se zvětší a výkon kotle automaticky také. Kotel zplyňuje po krátké době, třeba jen zatápět těsně u keramické trysky, která po dosažení provozní teploty náramně hučí.

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#276 Nový příspěvek od Šéďa »

Radši jsem investoval do kratší šikminy, když byly mrazy okolo-10°C a víc, dal jsem krátkou šikminu, aby se dalo víc naložit a zvětšilo se ohniště. Aktuálně, když nemrzne mám dlouhou šikminu, protože není potřeba takový výkon kotle. A jak jsi psal je ideální, aby palivo hořelo co nejblíže keramické trysky a to dlouhá šikmina zaručuje, když potřebuješ jet jen na půl výkonu.
Abych to schrnul, mám 2 šikminy a používám je dle venkovního počasí, podle toho, jak potřebuju hodně topit. Kotel se mi takto dobře reguluje, palivo se samo posouvá k trysce a tam dobře odhořívá.

Kaštan
Příspěvky: 27
Registrován: úte bře 23, 2021 11:25 am
Bydliště: Jablunkov

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#277 Nový příspěvek od Kaštan »

Já si po zkušenosti už delší šikmý rošt do kotle nedám, protože se mi prokazatelně líp kotel prohřívá s kratším, teď už skoro svislým roštem. Vodní rošt je teď celkově v žáru a teplosměnné plochy, které byly dřív ukryté pod šikmým dlouhým roštem byly pokryty černým lakem - který přímo tekl do popelníku (dehet). Výkon lze krásně regulovat na řetízku. Akorát při zátopu je třeba založit oheň u keramické trysky, když se rozjede asi po 10 minutách to už slyšet jak duní - hučí tak přikládám ještě štípané dříví, na které pak kladu hrubší kusy, při mrazu velké polena co komora pojme. Na spodních dvířkách - růžice 1-2 mm. Uvažuji ještě, že ten krátký rošt asi navrtán nebo na zkoušku nahradím nějakým klasickým děravým.

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#278 Nový příspěvek od Šéďa »

Když jsem neměl krátkou šikminu, tak jsem také používal šamotovou cihlu položenou jen na tý přední díře. Občas to používám i nyní, když topím papírem. Jde vyndat spodníma dvířkama, takže se pak dobře čistí kotel - vyndavá popel.

Kaštan
Příspěvky: 27
Registrován: úte bře 23, 2021 11:25 am
Bydliště: Jablunkov

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#279 Nový příspěvek od Kaštan »

A co Vám to dělá pod tím delším šikmým roštem? Dehet se netvoří? Páč mne se s ním dokonce i lepila oboje dvířka a po zkrácení je to OK.

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#280 Nový příspěvek od Šéďa »

Dehet se dělá pouze když topím samotným dřevem z lesa. Ale to je jen výjimečně, mám stálý přísun rozbitých podlážek, tak topím s nima a když nejsem doma nebo přes noc uhelnýma briketama. A po těch je kotel krásně čistej černej - matnej.

Kaštan
Příspěvky: 27
Registrován: úte bře 23, 2021 11:25 am
Bydliště: Jablunkov

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#281 Nový příspěvek od Kaštan »

Pane Šéďo, když spalujete dřevo bez uhlí, doporučuji pootevřít na spodních dvířkách růžici na 2mm v návodu se to doporučuje při uhlí, ale začal jsem růžici užívat při samém dřevu a jsem mile překvapen - kotel se pomalu, ale jistě zbavuje laku.

mortein75
Příspěvky: 5
Registrován: stř bře 24, 2021 11:40 am
Bydliště: Zábřeh

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#282 Nový příspěvek od mortein75 »

Šéďa píše: sob úno 20, 2021 3:11 pm lapav: Pak by ti měla 25kW stačit, ale počítej s tím, že nakládací prostor bude o jeden článek menší než u tvého kotle, tudíž budeš muset častěji chodit přikládat, než jseš zvyklý. Tyhle nový kotle de.facto přišly o celý nakládací prostor zadního článku, je tam dutá stěna a v ní splynovací keramika. To byl i důvod, proč jsem šel silnějšího kotle, také by mi stačila 25-ka, ale vzal jsem 30-ku z důvodu o 10cm delšího ohniště. Nějakého dusení kotle se nemusíš bát tenhle kotel jde perfektně regulovat.
Tady Šéďu poopravím...
Všechny varianty kotle U22 E mají keramiku přes poslední 2 články, to je asi 2x11cm = 22 cm.
U kotlů U68 je to stejné pouze u 5.článlové varianty jako má tady Palo, od 6. článků výš je širší keramika a ta už bohužel zabírá 3 poslední články kotle, cca 33 cm.
Je to krásně vidět na technických nákresech řezu kotlů..

Rozhoduji se právě mezi U68 a U22E při přechodu z U26 4.čl. Docela dlouho jsem zjišťoval a nemohl přijít na to proč U68 5.čl. má stejnou hloubku a objem spalovací komory když prý má keramiku stejnou. Toto mi tvrdilo jednak několik prodejců, ale dokonce i jeden servisák, který mi na můj dotaz zavolal přímo z Viadrusu. Pak jsem našel ty obrázky v řezu a mou domněnku to potvrdilo. Navíc i v sekci ND Viadrusu jsem pak našel, že prodávají náhradní keramiku pro 5 článek a pak pro 6-9 článů U68.

Myslím si, že jednou z inovací vývoje U22E byl právě návrat k užší keramice jako u U32 (ikdyž konstrukčně asi lepší), díky čemuž se ušetří při daném výkonu kotle 1 článek (U68 23 kW, 7.čl, hloubka komory 36,5 cm, / U22E 21/25 kW, 6.čl, hloubka 37 cm.

Můj U26 4. čl má na dřevo výkon 16 kW a hloubku komory 30 cm. Šel bych raději do U68, ale protože topím hlavně dřevem, tak v 5. a 6. článku (15/18 kW) je hloubka komory jen 25,5 cm, což je ještě o 10 cm míň jak ve stávajícím U26 4.čl. A až v 7.čl. U68 je hl. 37 cm/ 23 kW. Ale to už je jednak asi bez AKU velký nárust výkonu (chci těch 16 kW trochu navýšit kvůli vytápění dalších 40 m2 patra, které se zatím nevytápí než dorostou děti), a navíc už je tam kromě jednoho článku navíc i více vody, takže delší rozjezd kotle při zátopu, nehledě na větší rozměr a hmotnost..

Toto si Viadrus určitě uvědomoval a proto se u U22 E nejen z ekonomického hlediska vrátili na užšíí keramiku, jako to bylo u té U32.
Zde bych se právě na hloubku 37 cm/21 kw dostal už u 6. článku...
Jenže tady mi vadí a neumím si představit, jak bych pak řešil hlavně chybějící vnitřní bránku spodního roštu (vypadávání žhavého po otevření spodních dvířek) a ještu tu velkou mezeru za 1. článkem pod šikmým roštem, kde kdybych ho náhodou vyndal a topil bez něj, tak to žhavé bude propadávat do popelníku.. Prostě U68 to má skoro stejně jako jsem teď zvyklý z U26.
Viděl jsem oba kotle U68 5.čl a U 22E 6.čl tady u nás na prodejně v Šumperku a jednak tyto věci a pak i materiály dvířek fakt hovoří pro dražší U68...

Je to těžké, kotle brzy nebudou a já se pořád nemohu rozhodnout. A navíc jako kdyby to ta U26 tušila že ji chci vyměnit a letosní dlouhou zimu topí excelentně 8)

Takže jestli už tazatel co se ptal na náhradu U22 D 23,5 kW, tedy 5 čl. nějakou alternativu nevybral, tak si myslím že by tam asi byla nejblíž U68 7.čl 23 kW a nebo U22 E 6. čl. 25 kW...

Tak vás všechny zdravím a omlouvám se že jsem vám sem vnikl.. :) :)

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#283 Nový příspěvek od ibanez5 »

Zdravím kolego topiči :)
Jak je svět malý :) :) :)
Jak jsem Vám psal do mailu, když jsem posunul šikmý rošt na nejbližší výstupky na roštu směrem k popelníkovým dvířkám, tak mám šikminu skoro kolmo, ale v tomto uhlu u U68 mi popel ještě nepropadává k brance.Zvětšil se mi tak o dost nakládací prostor.A je víc žhavého na roštu, zvedl se i výkon. Nevím jak daleko má výstupky U22E, ale možná by to byla možnost...
Ale jak jsem psal já jsem pro U68 ;-)
...Palo...
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#284 Nový příspěvek od Šéďa »

Jak už jsem zde několikrát psal absenci dvířek a díry na kraji ideálně řeší šamotová cihla. Jen se vloží, ona se nakloní, takže popel co leží na ní se sesejpá na rošt, úplně se zacpe díra a cihla simuluje dvířka. Přičemž výhoda oproti přepážce je, že cihla jde vyndat spodem, takže otevřu dolní dvířka, v rukavicích vyndám cihlu, proroštuju, pokud je to potřeba, vložím cihlu zpět a můžu naložit. Já to vyfotím.

mortein75
Příspěvky: 5
Registrován: stř bře 24, 2021 11:40 am
Bydliště: Zábřeh

Re: Viadrus U 22 Economy 25 kw

#285 Nový příspěvek od mortein75 »

Aha, tak to je zajímavé řešení.. určitě mě foto zajímá a taky případný rozměr cihly a odkud ji máte/máš ? :)

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“