Dilatace betonu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Dilatace betonu

#1 Nový příspěvek od Tomas6 »

Chlapi budu dělat betonové chodníky, délka bude cca 16 metrů,šířka 90cm, poraďte čím to oddilatovat. Dřív se dávaly dřevěné laťky, nicméně.ty po čase vyhnily. To já nechcu. Rozřezat to nemůžu, bude to hned u zdi a k té to nikdy nedoříznu. Našel jsem tady nějakou lištu https://m.epicentrumhome.cz/sipova-dila ... -7m-p2586/
Nemá někdo zkušenost? Nebo tip co tam dát. A po jaké délce by se to mělo dilatovat?
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Dilatace betonu

#2 Nový příspěvek od ladiki »

mám dobrou zkušenost s tímto polyuretanem........https://www.youtube.com/watch?v=i519Vfhts-w

při betonáži v místě dilatace vlož mirelon o tloušťce cca 5mm, pak ho vyškubej, nezapomeň vložit tu těsnící šňůru, aby tmel byl namáhaný tak jak má být ve správném směru....

po jaké délce udělat dilataci záleží na kvalitě(pevnosti) betonu a jeho tloušťce....také jestli bude armován apd....

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Dilatace betonu

#3 Nový příspěvek od Tomas6 »

Pevnost betonu asi neodhadnu, bude míchaný doma v míchačce, tloušťka 10-15 cm, armovaný kari sítí 10x10 cm z 6mm drátu.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Dilatace betonu

#4 Nový příspěvek od staník »

Všimni si že to má při tom tmelení olepené. Ten tmel se chytne všeho a dolu už nechce jít. Taky si na umáznutí vem stěrku a nebo prst namáčej do jarový vody.
Dilatační válečky jsme ve stavebninách prodávali: https://www.hornbach.cz/shop/Vyplnovaci ... rtikl.html
Nebo toto: http://www.likov.com/dilatace-do-betonu
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

palobobo
Příspěvky: 1896
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Dilatace betonu

#5 Nový příspěvek od palobobo »

Ja by som sa aj tak vratil k moznosti narezania. Narezat co najblizsie ku stene ten kusok pri stene nedorezany nevadi. Ma to jednu velku vyhodu a tou je zrovnavanie a hladenie. Podstatne lepsie zahhladis jeden celok ako ked budes mat co cca 2 metre dilataciu.

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Dilatace betonu

#6 Nový příspěvek od tibik »

Ja som dal namiesto dosky polistiren 1cm hrubý a služi to dobre už pomali 15r.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Dilatace betonu

#7 Nový příspěvek od ITS »

Není nad tu klasickou desku. Pěkně ohoblovanou na asi 1 cm síly. Až vyhnije, tmel se tam dá dát vždy.
U těchto domácích "čtverců" betonu jsem okopíroval sousedův postup. Povrch po opadnutí vody zasypat cementem a zarajbovat dřevěným hladítkem. Dřevěné hladítko dobře propojí vsypaný cement s povrchovými zrnky písku a současně vyrobí pěkný, drsný a neklouzavý povrch. A pak je nutno mít malé hladíko 8 x 5 cm, které má jednu tu delší hranu zahnutou asi 6 mm do radiusu a tím objet obvod - včetně dilatačních desek. Drsná betonová plocha se tak orámuje hladkým páskem, který má rádius. Jedině tak nebudou hrany desek prýskat. Ulupování hran je problém i při řezané dilataci. Nesmí tam být ostrý roh. Uloupnutí ostré hrany je běžné i při odšalování obvodu.

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Dilatace betonu

#8 Nový příspěvek od Tomas6 »

No nakonec dám asi tu lištu kterou jsem dal v prvním odkaze. Nevyjde to na raketu a dá se strčit až už je srovnáno. Proti uloupnutí hran budu dávat trojhrannou lištu. Jinak povrch bude gletovaný. Ale to budu muset zkusit zabojovat, toto jsem nikdy ještě nedělal a zedníka sehnat je větší štěstí jak vyhrát ve sportce. S tím gletováním buď použiju cement nebo kolegovi zbyl křemičitý vsyp do podlah tak nevím. On to bude spíš jen okapový chodník po kterém se občas přejde než na trvalý provoz.
No a po jaké délce bych to teda měl dilatovat?
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Dilatace betonu

#9 Nový příspěvek od ITS »

1,5 m, ale rozděl si to na stejné kusy, takže něco okolo toho 1,5m.
Gletovat ano ale dřevem. Jen dřevo dobře propojí vsyp a podklad a zanechá drsný povrch, ve kterém se schová stopa hladítka.
Ale pokud budeš gletovat co nejpozději, pak už se lišta bude zatláčet špatně.

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Dilatace betonu

#10 Nový příspěvek od Tomas6 »

A když srovnám,zatlačím lištu a pak přegletuju?
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Dilatace betonu

#11 Nový příspěvek od CB750 »

ja dám IPU opretú o hranol aby bola rovno po zatuhnutý hranol vyberiem a zostane iba iIPA. po uplnom vytvrdnutí IPU zarežiem do roviny z betonom.
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Odpovědět

Zpět na „Dům a stavba“