Hřídel rotačního štípače

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
fanko1
Příspěvky: 5
Registrován: úte úno 17, 2015 9:24 pm
Bydliště: pelhrimov

Hřídel rotačního štípače

#1 Nový příspěvek od fanko1 »

Přeji všem dobrý den. mám rotační štípač těchto parametrů: motor 4kw 1420ot. Pomocí klinaky zprevodovan na asi300 ot . Včera se mi podařilo hřídel na které je štípací kužel o průměru 30mm ukroutit.prosim o radu jaké fyzikální vlastnosti by měl mít nový hřídel.predem dekuji všem za případné rady.

JardaCNC
Příspěvky: 2356
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Hřídel rotačního štípače

#2 Nový příspěvek od JardaCNC »

Zdravím
mezi fyzikální vlastnosti patří: Hustota , Teplota tání a tuhnutí v (°C) , Délková a objemová roztažnost , Tepelná vodivost , Elektrická vodivost , Supravodivost ,Magnetické vlastnosti , Barva , Zápach , Henryho konstanta , Těkavost , Rozpustnost ve vodě apod.
Která vlastnost vás tedy zajímá?
Já bych spíš uvažoval z jakého mater. tu hřídel udělat. Chtělo by to víc informací. Jinak doporučuji spíše pružné než úplně tvrdé mater.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hřídel rotačního štípače

#3 Nový příspěvek od ITS »

Hřídel průměru 30 je dostatečně dimenzovaná pro skoro dvojnásobný kroutící moment. ALE !!!!!!!!!!!!!!! bez nějakých kombinovaných namáhání. Takže si trošku dovedu představit, jak se to všechno šprajcuje při těžkém štípání. Kužel je zřejmě i daleko od ložiska. Tohle nelze dohnat materiálem hřídele. Zde je nutný konstrukční zákrok, jehož výsledkem bude hřídel co největšího průměru.

fanko1
Příspěvky: 5
Registrován: úte úno 17, 2015 9:24 pm
Bydliště: pelhrimov

Re: Hřídel rotačního štípače

#4 Nový příspěvek od fanko1 »

Dobrý den.k odpovědi c 1 máte pravdu napsal jsem fyzikální vlastnosti ale mám na mysli vlastnosti mechanické .tj. z jakého materiálu vyrobit novou hřídel.nmahana je v krutu a také do stran .A k 2. odpovědi vzdálenost od ložiska je112mm což si myslím že je únosné.dekuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20348
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Hřídel rotačního štípače

#5 Nový příspěvek od vitex »

Čím dříve dáš fotku,tím dřív bude rada.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hřídel rotačního štípače

#6 Nový příspěvek od ITS »

112 mm je hodně. I bez fotky si myslím, že to prasklo v nějakém vrubu - zápichu, osazení a podobně.
Když už má hřídel být tak TENKÁ, musí mít na sobě navlečenou trubku, která je stažená kuželem k ložisku a tím omezí ohýbání hřídele. Hřídel je pak středním vláknem a je namáhána jen na tah a krut.

fanko1
Příspěvky: 5
Registrován: úte úno 17, 2015 9:24 pm
Bydliště: pelhrimov

Hřídel rotačního štípače

#7 Nový příspěvek od fanko1 »

Dobrý den .Mám rotační štípač a už se mi podařilo 2 krát ohnout hřídel.motor mám pod stolem přez klínové řemeny nahoru na hřídel 30mm. Z jakého materiálu vyrobit novy hřídel? Číslo třídy oceli a pod.dekuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Hřídel rotačního štípače

#8 Nový příspěvek od krajan »

zalezi v akej polohe mas stol proti kuzelu . V podstate ak to mas blbo ( ako vascina co som videl ) tak ti asi nepomoze ani hlaven s tanku .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Hřídel rotačního štípače

#9 Nový příspěvek od ceratio1 »

tak jaká vzájemná poloha je ta správná?

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Hřídel rotačního štípače

#10 Nový příspěvek od krajan »

1 - treba si uvedomit ze ked mas stol a kuzel tak ked ti ide poleno na kuzel tak sa medzera zmensuje a to ti ju zohne ( ak ti to v tejto polohe zastavi )to znamena ze je potrebne aby sa ti medzera nezmensovala , ale skor zvacsovala ( kuzel alebo stol sikmo )
2 - (a mam to overene ) kuzel ti nesmie ist do stredu dreva . Uplne staci ked ti pojde par cm od kraja ( podla kuzele ) staci aj polomer kuzela plus 2-3 cm

este by ti mohol pomoct taky kusok plechu co sa dava pod kuzel . Ak ho tam budes mat tak ti nic pod kuzel nestrcilo .
Inak asi nemas vacsi vykon na kuzeli ako ja :-)

https://www.youtube.com/watch?v=ccHsHKJeGVw&t=83s

inak ja tam mam obyc. hladenku 30 mm a kuzeli je 28 mm
Naposledy upravil(a) krajan dne stř dub 26, 2017 7:00 am, celkem upraveno 3 x.
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hřídel rotačního štípače

#11 Nový příspěvek od ITS »

Zbytečné ti něco radit. Máš to blbě konstrukčně udělané.
Pokud máš hřídel z obyčejného materiálu a ohnul jsi ji 2x, pak ji udělej z materiálu 15260 zušlechtěného na 80 kg a hřídel za stejnou dobu ohneš jen jednou. :D
Musíš si rozhodnout, zdali je pro tebe lepší upravit konstrukci štípačky, nebo shánět jakostní materiály a jezdit s nimi po kalírnách.
Vitex tě žádal o foto. Návod na vložení přes Postimage je tady uvedený. Místo fotky se ptáš podruhé.
Pokud se ti naše odpovědi nelíbí, ptej se potřetí. :jazyk:

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Hřídel rotačního štípače

#12 Nový příspěvek od Čárls »

Prosím o vysvětlení "15260 zušlechtěného na 80 kg :) že bys jako přidal kilogramy ? To by tě v kalírně hnali Zušlechtuje se na tvrdost materiálu http://www.bodycote.cz/cs-CZ/services/h ... emper.aspx
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hřídel rotačního štípače

#13 Nový příspěvek od ITS »

Jako vzděláním nestrojař mohu udávat pevnost oceli v kilogramech. Zušlechtění = mírné přikalení .

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20348
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Hřídel rotačního štípače

#14 Nový příspěvek od vitex »

Hodnoty pro zušlechtění se uvádí v Mpa.Při použití materiálu 15 xxx je třeba dávat velký pozor na vnitřní hrany zápichů-nesmí být ostré ale s rádiusem,jinak budou zušlechtěné hřídele praskat.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20859
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Hřídel rotačního štípače

#15 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, taky nejsem strojař, ale to jak píše ITS musím souhlasit s ním. Kdysi jsme v nástrojárně měli kaliče starej dědko. Fachman kam se kdo hrabal. Poznal materiály na jiskru od brusky a mrskal to jak nic. Kalil podle zkušeností. Všechen výrobní program nástrojárny. Od šroubů po matrice na střižné nástroje pro lisy. Sem tam se číhnul do nějaké uchmatané tabulky kde půlka písmenek nebyla už od používání vidět. Většinu jel po zkušenosti. No a on když jsem si udělal šroub z té 15 xxx a šel s ním k němu tak on se ptal, na co to bude? Podle toho mi to udělal. Jak on říkal ,,napustím ti to" Tedy to napouštěl na kila. Vzal šroub a zušlechtil ho co to dalo. Potom změřil a podle toho popouštěl. Změřil to na měřáku na Rocwel. Přepočítával ty hodnoty na kila. Cosi tedy píchnul na měřáku a popustil, většinou to trefil napoprvé. Přinesl šroub a řekl, máš tam 85 kilo. Dělal jsem šrouby na hona na otoč a on povídal tam dáme víc a pak když je donesl povídal že mají 120 kilo. Ty jen zvonily. On to počítal na staré jednotky kila. To samí on říkal materiály zase podle starých názvů, stabilka, maximka, EZH, 2002, SC, atd.
Jinak na tu hřídel stačí cokoli nebo když už chceš tedy cosi lepšího tak 12 050 je dobrá, oni v těch kalírnách dneska brblají když jim přineseš 15 260 moc se jim to nechce dělat protože se používá levnější 12 xxx a jsou na ní zvyklí. Já jsem právě nesl pouzdra a sice na indukčmní kalení a brblali, že 15 matroš je nestálej. Měl jste si to udělat z 12 050.
Jo ještě k té hřídely, dělal jsem jich aspoň 5 kousků. Ohnutý všechno. Jedna byla opravdu jak hokejka! Pokaždé to bylo jen chybou konstruktéra přesně jak píše krajan v příspěvku č. 2. Pokaždé to ohnuli ( ti co mi to dovezli, hele oprav ) tak že tam neměli pod kuželem ten klínový plech nebo pasovinu. Raflo jim to balíček a protáhlo pod kuželem a ohnulo to hřídel. A to jsem tu měl i 45 průměr ohlou jak luk. Protože se na tom dobře šťípe a tak si většina pak na tom dělá i třísky na zátop a vezme malej průměr špalíčku a frk je to hned.

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“