Mulčovač jak na něj

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Mulčovač jak na něj

#1 Nový příspěvek od ZipBene »

Dostal jsem úkol a to vymyslet a vyrobit mulčovač (sekačku se sběrem do koše) za traktor. Chtěl bych se poradit se zkušenějšími jestli mé úvahy jsou správné. Chtěl bych použít nože ze zahradního traktůrku případně jiné běžně vedené v obchodě. Záběr počítám 190-200cm. Jedná se mi o to. Pokud by se podařilo sehnat dva nože cca 100cm (levý a pravý) tak bych mohl uprostřed na zadní straně udělat vývod pro sběr do koše. Nože by se točily proti sobě. Pokud ne musel bych použít dva stejného směru a je otázka jak by to fungovalo a zda by šlo vyrobit i to sbírání. S mulčováním by asi problém neměl být. Jsou moje úvahy správné nebo je to hloupost? Budu rád za postřehy a zkušenosti.

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 2169
Registrován: úte čer 05, 2012 4:47 pm
Bydliště: Kaznějov

Re: Mulčovač jak na něj

#2 Nový příspěvek od Jarda-k »

Vyrobil jsem si něco podobnýho jak popisuješ, ale skromnějších rozměrů. Mám záběr pouze 120 cm a použil jsem dva nejdelší protiběžný nože co měli v Moutfieldu.
Obávám se, že sehnat 100 cm dlouhý protiběžný nože bude problém.

Obrázek Obrázek

Tady najdeš víc informací: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... &start=855

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Mulčovač jak na něj

#3 Nový příspěvek od ZipBene »

Dík Jardo o tom tvém výrobku vím. Koukal jsdem na něj. A co myslíš, když dám dva stejného směru, přehodí se ta posečená tráva blíž a sběr by byl u jedné strany? Počítám s tím, že se nože malinko překryjí cca 4-5 cm. A bylo by to na trávu max. 20cm vysokou. Vyšší berem rotačkou a sušíme. Nebyl by ten "vyhazovací nůž moc zatížený? A ještě jedna otázka. Jak silnou hřídel bych měl udělat na nůž těch 102cm dlouhý? Stačilo by 30mm?

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 2169
Registrován: úte čer 05, 2012 4:47 pm
Bydliště: Kaznějov

Re: Mulčovač jak na něj

#4 Nový příspěvek od Jarda-k »

Tak překrýt to musíš tak jako tak. Buď přesazením jako to mám já, nebo tím, že nože budou zasahovat do sebe. Pak ale musíš řešit přesný spřažení nožů aby do sebe nekopaly.
Jinak viděl jsem sekací traktůrek kde se nože točí stejným směrem a kanál vede z boku sekacího ústrojí vně sekačky do horní části koše. Pravděpodobnost že se to bude cpát je ale určitě větší.
Naprostá většina sekaček má nože protiběžný. Stačí i víc zatočený kanál a už se to cpe. Viz moje vlákno - musel jsem předělávat.
Co se týče hřídele - 30mm hřídel mám použitou i já. Použil jsem stejně jako na mulčovací vršky převodovek z rozmetacího stolu rozmetadla hnoje RU-5.
Ale metrovej nůž - to už by chtělo provést nějakej výpočet.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Mulčovač jak na něj

#5 Nový příspěvek od ZipBene »

Dík za info. Zítra se zkusím poptat na ty nože a pak se to bude vyvíjet dál.

jiriSBS
Příspěvky: 1771
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Mulčovač jak na něj

#6 Nový příspěvek od jiriSBS »

Nůž o délce 100cm,by měl mít otočná ramena,případně otočné nože,aby při nárazu zbytečně netrpělo uložení a hřídel nože.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Mulčovač jak na něj

#7 Nový příspěvek od ZipBene »

Právě. To si říkám také. Chtěl bych proto vidět nože z traktůrku, který má záběr těch 102 jak jsem psal. Původně jsem chtěl vymyslet držák žabek z rotačky a nějak se to nesetkalo s úspěchem. Asi budu muset znovu zavést na toto téma debatu se strejdou, který mě to zadal. :smich: Pravda je že je hodně šikovný a dokáže z mála vyrobit ledasco a tohle by si vyrobil také, ale už jsem něco vyráběl a jemu se to líbilo a chce abych taky na něčem pracoval. Máme totiž takové společné kovohospodaření.

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 2169
Registrován: úte čer 05, 2012 4:47 pm
Bydliště: Kaznějov

Re: Mulčovač jak na něj

#8 Nový příspěvek od Jarda-k »

Možná by bylo rozumnější řešení, když potřebuješ dvoumetrový záběr, použít místo dvou čtyři nože, resp. 2 páry nožů. Udělat dvě sekací ústrojí vedle sebe a kanály ústit do jednoho velkýho koše.
Výhoda je dostupnost a cena nožů - jeden můj 62 cm dlouhý nůž stál cca 500 kč. Nevýhoda je složitější konstrukce a pohon nožů, ale zase můžeš snáze vycházet z továrních výrobků.

štěpa
Příspěvky: 622
Registrován: pát říj 09, 2009 12:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Mulčovač jak na něj

#9 Nový příspěvek od štěpa »

Nejdelší nůž je těch 60cm z rideru z mtfieldu, pak jedině mít boční výhoz a víc nožů, ale to by chtělo přídavnou turbínu aby to sbíralo. U starších amerických traktůrků býval jeden nůž výš, a druhý níž aby se nepotkaly. Nebo by se dal ještě nůž vyrobit z listovýho pera a nanýtovat nějaký lopatky. Akorát to při takovym záběru bude při sebemenší nerovnosti brát hlínu.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Mulčovač jak na něj

#10 Nový příspěvek od ZipBene »

Ještě mě napadá varianta se dvěma noži s jednosměrným točením a dvěma výhozy. To by mělo fungovat také, ne? A ta varianta s dvěma dvojicemi , tedy čtyřmi noži mě napadla také. Horší jak vyřešit pohon, to už je trochu makačka na bednu a já jsem s inteligencí na nule. :smich: :smich: :smich: Ba ne honí se mi hlavou spoustu věcí, jen si to musím kreslit, abych byl v obraze. :smich: :smich:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčovač jak na něj

#11 Nový příspěvek od Atlan »

Isiel by som do 4 nozoov (55cm) ktore idu kupit, lebo kamen a opotrebovanie, skocis do obchodu a mas hotove (to sa pri nejakom extra robenom neda)
Kazdy druhy bubon posunuty o par cm napr 10cm. Kupit v cine 2 kolieska zo skutra nie su trahe su kalene a maju drazky k tomu jednu hriadel to vyriesi otocenie smeru dvoch bubnov (vyrobi sa mala prevodovka s olejom a guferami nieje to problem). Prenos sily medzi bubnami riesit drazkovanym remenom PK, pouziva sa aj v autach napr na altik alebo klimatizaciau, remenice dostupne na srotaku (ani v obchode nestali vela), ak sa pouzije priemer 10cm bude to neznicitelne a prakticky to nepresmykne, pri 6cm to bude tiez fungovat strasne dlho dokedy nezostarne remen.
Tam ze dva a dva noze sa tocia opacne bude to vyhadzovat travu stredom ako si chcel. :friends:
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Mulčovač jak na něj

#12 Nový příspěvek od ZipBene »

Dík za rady asi se přikloním k tomu provedení se čtyřmi noži. Ještě musím promyslet detaily.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Mulčovač jak na něj

#13 Nový příspěvek od DYK »

No, čoveče já ti nevím. Pokud jsi neslevil se sběru, prostě musíš mít pevné nože určené ke sběru trávy. Pokud teda nebudeš vyrábět i ty nože, ale o to hůř. Žádlé volné čepele na koncích nebudou dobře sbírat. Taky jsi nenapsal, čím to chceš pohánět. Ono při dvou metrech záběru může být už celkem dost hmoty a tedy k záběru by měl být i nějaký objem koše. A kdyby ty nože byly opravdu jen dva, je to celkem solidně náročné na výkon už jen s tím točit díky tvaru nože pro sběr. To je tak trochu taková vrtule, která vytváří vstlak od země, aby se zvedo stéblo a dál zase vytváří vítr který dopomáhá spolu s tvarovaným krytem k dopravě usečené hmoty do koše. Takže solidní větráky s odporem vzduchu + hmota. Na fotce vidíš jak musí být pootočené sečení k ose jízdy, kde se nože nepřekrývají a kde není pootočené sečení, musejí být nože "časované" přeba rubatým řemenem. Kdyby nebyly časovaný dřív nebo později se potkají. Obecně si myslím, že by jsi měl slevit se záběru, konstruovat záběr jen na rozchod toho, čím to budeš tahat a sečení udělat třínožové tak, že středový nůž bude předsazen krajním nožům a tak, aby se žádný z nich nemohl potkat. Taky si nejsem jistý, jak dobře to zvládneš konstrukčně aby byl sběr spolehlivý a dobrý. Tady hraje svoji roli i aerodinamika krytu sečení a v neposlední řadě napojení na výhozový tunel. To jsou ale známé věci, proto některé zahradní traktory sbírají líp a i mokrou trávu a některé hůře či vůbec. Jarda-k myslím dosáhl zvolením kostrukce nejlepšího možného v domácích podmínkách a hodně se mu to zjednodušilo nepotřebností sběru. I tak jistě v průběhu provozních zkoušek narazil na něco, co bylo třeba změnit.
Obrázek
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 2169
Registrován: úte čer 05, 2012 4:47 pm
Bydliště: Kaznějov

Re: Mulčovač jak na něj

#14 Nový příspěvek od Jarda-k »

No potřeba sběru u mě taky nastala - ta sekačka na fotkách výše je se sbíráním do koše. Teď to jednou mulčuju a jednou sbírám.
A ty 60ticentimetrový nože co jsem použil považuju za maximum na jedno sekací ústrojí.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Mulčovač jak na něj

#15 Nový příspěvek od ZipBene »

No pohánět by to měla 4011 a jak se zdá nebude to jednoduché něco vyřešit. Chci použít nože co jsou sériově vyráběné a asi bych to řešil dvěma jednotkami tedy s dvěma dvojicemi nožů. Výhozy počítám pak dva. Zkusím něco nakreslit a pak to sem dám.

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“