Strojařské výpočty - profil na štípačku

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#16 Nový příspěvek od jano »

Samozrejme, že najviac namáhané budú ramená. Otázka bola na základný profil a výpočet. 14kN nepredstavuje žiadnu mimoriadnu silu a navrhnutý profil IE 18 musí každopádne stačiť. Nenavrhoval som použiľ I 8 alebo I 10, ale použiť profil s hmot. cca 80kg/m je prehnané.
Pri orbe užívam 35kN aj viac a záves síce nepatri k najľahším, ale žiadne mimoriadnosti. Samozrejme je všetko kované a z ušlachtilých materialov ale hlavne dobre navrhnuté.
Márne bude nosník dostatočne tuhý, keď sa budú deformovať ramená.

Uživatelský avatar
DOOM
Příspěvky: 694
Registrován: čtv lis 08, 2007 8:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#17 Nový příspěvek od DOOM »

JA MAM PROFIL H PODIVEJ SE NA FOTKY (štipačka od DOOMA)

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#18 Nový příspěvek od Jakub »

DOOM píše:JA MAM PROFIL H PODIVEJ SE NA FOTKY (štipačka od DOOMA)
Jo, to už jsem se díval, jenže tam nemáš rozměry a já to z fotky neodhadnu.
Profil H se dělí na HEA (slabší) , HEB (silnější) a HEM (nejsilnější - ojedinělé)

To jano: myslíš spodní ramena hydrauliky? nebo podstavec a uchycení pístnice?
strojař píše:To Zdenek:Samozrejme ze zalezi na konkretnim pripadu o tom zadna debata 8) V pripade jak pises Ty kdy to mas na 50cm polena na delku a pomerne maly prumer pak staci ten tah ;-) .
To Jano: jestli jsi to ale cetl od zacatku,tak kolega ten material nebude kupovat nekde ve srote ale pravdepodobne nekde novej material ktery ovsem ma jiz zajistenou pevnost a pak to pocitat muzes vcelku spolehlive,nehlede na to ze od toho tam je i castecne ten koeficient bezpecnosti. Jak pises neco "sesmolit" a pak vyztuzovat je hezke ale neni tak trochu skoda potom vicemene vyhodit XYZ penez za nosnik ktery Ti pak bude k prdu...?
Jeste k te stiapcce obecne, nejvetsi napeti nebude nikdy v tom nosniku, problemy budes mit v miste kde chytas pistnici,kde se opira spalek,na klinu atp...neni to tak davno co sem stipacku "navrhoval" v Catii (http://www.nasetraktory.com/forum/viewt ... =48&t=4207) a nasledne pocital co jsem to spachal a nosnik je to posledni ceho se muzes bat ze nevydrzi :). Ale samozrejme ze je dobry,kdyz uz to kupujes a "nelepis" z bodelu, kupovat neco co bude spravne plnit svou fci... :friends: Hodne zdaru pri stavbe, ta moje "virtualni" se ted uz pomalu meni v realnou...
Nejdřív to zkusím sehnat v kovošrotu, nějaká lehká koroze nemůže vadit. Ono je rozdíl 6 Kč/kg nebo 30 Kč/kg. Ale i tak metodou pokus/omyl to není dobré, pak to všechno rozřezat a těch elektrod... Doufám, že je to všechno stejná nebo podobná ocel - konstrukční. Pokud samozřejmě vynechám kolejnice.

To Zdeněk B : Takže průřezový modul... Takže kdybych nááhodou zjistil, že sériovka 15 tun má např. HEB 180 x 180 , tak si najdu " Průřezový modul k ose ohybu x =Wx = 426 cm3 Pro HEB 180" Potom si najdu pro I ( I 260 x 113; Wx = 442 cm3) a třeba IPE ( IPE 270 x 135; Wx = 429 cm3). Pochopil jsem to tak správně?
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
sajgonak
Příspěvky: 322
Registrován: sob lis 01, 2008 2:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#19 Nový příspěvek od sajgonak »

přesně tak -pochopil jsi to správně. Je pravda, že tímto zjednodušeným výpočtem by to také šlo. Vyhneš se nepříjemnostem, jako průhyb ( který se počítá přes dvojný integrál) , rozložení spojitého napětí, a další takové blbovinky. Tyto blbovinky sice přesně spočítají, kdy ti to praskne, kdy se ti to prohne o 5 mikrometrů, atd.
Souhlas se strojařem: musíš brát v potaz kombinované namáhání tah + ohyb pro sichr vynásobit bezpečnostním koeficientem k= 1,5

strojař
Příspěvky: 139
Registrován: úte říj 21, 2008 6:45 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#20 Nový příspěvek od strojař »

Pokud si chcete udelat takovej jedndussi propocet jakej kde pouzit profil nosniku,pak doporucuju http://mitcalc.tcad.cz/download/ Ma to krasno vyhodu v tom ze je ten program tak blbe navrzenej ze licenci obejdete posunutim casu v PC na cas cca tyden okolo casu kdy to nainstalujete a bude vam to tak fungovat navecnost ;-) ,overeno u mne,uz druhy rok to mam 30ti denni zkusebni verzi a porad kdyz je treba prehodim cas v PC a slape jak ma 8) . Kdo ma zajem trochu se v tom pohrabe,je to jednoduchy jako facka,funguje to jako makro v Excelu....

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#21 Nový příspěvek od jano »

jano píše: Otázka bola na základný profil a výpočet. 14kN nepredstavuje žiadnu mimoriadnu silu
Neviem, kde som zobral 14kN, a preto mi bolo divné včom ste videli problém.
140kN je už o niečom inom...
Otázka : je skutočne nutné stavať štiepačku týmto spôsobom, teda je skutočne neprijalelné, aby deliaci klin, alebo kríž sa pohyboval medzi dvoma simetrickými profilmy? Na takéto riešenie je treba ďaleko menej ocele, menej zvlášt namáhaných zvarov, a hlavne ak by bolo 14kN málo, tak bez velkých problémov môžeš silu aj zdvojnásobiť, resp použiť viac ramenný nástroj.
Takto postavený stroj nie je tak frajerský, ale nemá čím prekvapiť a v pohode zvládne väčšie priemery.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#22 Nový příspěvek od Jakub »

Já vím, jak to myslíš, jako lis.
To ale musí podstatně zavazet při manipulaci. O té úspoře materiálu by se dalo polemizovat - je potřeba masivní vrchní nosník, který je namáhaný na ohyb. Stejně tak by byl potřebný spodní nosník pod podstavcovým plechem a tím se zvedne podstavec - obtížnšjší zvedání. Pro to zvedání - nemožnost použít boční páku pro zvednutí špalku - to je hodně užitečná věc. Dál bych pak viděl problém ve složitější konstrukci uchycení elektromotoru, čerpadla a trojbodu na traktor...

To vše by ještě tak nevadilo, ale jako zásadní vidím problém v chybějícím vedení klínu. To je při výsunu 100 cm a délce špalku 130 cm naprostou nutností. Jinak stačí nakřivo uřezaný sukovatý špalek a při větším výsunu se pístní tyč ohne, jako nic.... :prace: (ta tyč má pr. kolem 60mm)
Takže myšlenka to není špatná, ale já jsem názor nezměnil, budu dál stavět klasickou štípačku s jedním sloupem, po kterém jezdí klín. :friends:
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
wracker
Příspěvky: 64
Registrován: ned srp 26, 2007 3:32 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#23 Nový příspěvek od wracker »

14tun při 100atm (10MPa) čerpadle

Ft = pS,
kde p je tlak a S je obsah plochy.

Tlaková síla působí vždy kolmo na plochu.

Tedy S=Ft/p takže S=140000/10, S=14000mm2
S kruhu = pí*r2 ;tedy poloměr = odmocnina z S/pí ; tedy r= odmocnina 14000/pí; poloměr pístu máš tedy 67mm :)

Tak na rozcvičenou :D

Najeď si na http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADla a můžeš si zapnout kalkulačku :chytry:
Naposledy upravil(a) wracker dne pát led 16, 2009 5:59 am, celkem upraveno 1 x.
Zetor 4340, Desta 3522
http://www.plastservis.net

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#24 Nový příspěvek od Jakub »

Ale néé.
Pístnice už mi leží doma. Má průměr pístu 95mm. Průměr pístní tyče 55mm.
Plocha pístu je tedy S = 3,14 * 0,0475^2 = 0.00708 m2.
Při možnosti seřídit čerpadlo až na 190 atm: F = 19 000 000 * 0,00708 = 135 kN => 13,5 t
Tyto jednoduchý výpočty jsem zvládal už na ZŠ a to jsem o wikipedii ještě neměl ani šajna :tyty:
Tohle si fakt procvičovat nemusím. Jo a máš tam chybu, to cos vypočítal těch 67 mm není průměr, ale poloměr :friends: rozumíme si :)

To strojař: Zatím si hraju s tím programem, ale jaksi se mě nepodařilo tam načrtnout právě můj případ (doufám, že jsem správně v kategorii přímé nosníky s konstantním průřezem).

Taky se dívám po továrních, mám pár letáků z veletrhu, ale to jsou většinou uzavřené jackly a rozměry tam pochopitelně nejsou:
típačky 002.jpg
típačky 005.jpg
típačky 003.jpg
Naposledy upravil(a) Jakub dne pát led 16, 2009 9:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
wracker
Příspěvky: 64
Registrován: ned srp 26, 2007 3:32 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#25 Nový příspěvek od wracker »

Jakub píše:Jo a máš tam chybu, to cos vypočítal těch 67 mm není poloměr, ale průměr :friends: rozumíme si :)
to si nemyslím že je pravda:) navíc když ti tlačí píst dolů, průměr pístní tyče se odečítat nebude :tyty: , je to mimo, ale jen pro pořádek :rohy:
Zetor 4340, Desta 3522
http://www.plastservis.net

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#26 Nový příspěvek od Vedra »

Jaký zvolit koeficient bezpečnosti pro čep třetího bodu traktoru?

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#27 Nový příspěvek od DYK »

Potřeboval bych pomoc. Na toto prostě nemám a ani nevím, jak na to. Dvě půlzávaží na rotující hřídeli rychlostí 1500ot/min. Jedno závaží má hmotnost 0.226kg a druhé 0.228kg Rozdíl tedy 2gramy? No a potřeboval bych vědět o kolik ztěžkne to těžší závaží při těch otáčkách. Chápete, když to stojí je tam popsaný rozdíl, když se to ale roztočí jaký bude rozdíl? Zase dva gramy? To si myslím, že neé. Děkuji všem, ale hlavně tomu, kdo mě řekne výsledek a jak to je.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#28 Nový příspěvek od vitex »

Odeber 2 gramy z té těžší a vykvajzni se na výpočty.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#29 Nový příspěvek od ITS »

Dle wikipedie

F = mv²r

Takže ty dva gramy =m
v na druhou = obvodová rychlost na druhou
r = poloměr dráhy - ten nevíme

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Strojařské výpočty - profil na štípačku

#30 Nový příspěvek od DYK »

Poloměr dráhy je 35mm.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“