Ložiska - jejich kvalita

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Krcaka1
Příspěvky: 1202
Registrován: sob črc 07, 2007 8:46 pm
Bydliště: Olomouc

Ložiska - jejich kvalita

#1 Nový příspěvek od Krcaka1 »

Jáké jsou Vaše zkušenosti s kvalitou různých značek ložisek????

Před 20 lety to bylo celkem jedno, ložiska byla vyráběná kvalitně.
Bohužel, dnes je tendence sniživání výrobních nákladů a tak zákazníci tlačí na dodavtele, aby dodávali co nejlevněji, ale tak, aby to vydrželo co záruční dobu.
Je i instituce, která dává kvalitativní třídy jednotlivým ložiskům. Označení je ABEC a jsou za touto zkratkou lichá čísla od 1 do 9 čím vyšší číslo, tím je ložisko rozměrově přesnější, bohužel, norma nevypovídá nic o kvalitě materiálu ložiska a geometrické kvalitě ložiska.
Já osobně mám velmi špatnou zkušenost s ložisky FLT
Naopak i s poměrně levnýma ložiskama KG jsem zatím spokojem.
Jinak montuji standart SKF 3 třídu, ale dnes už doporučují 5 třídu.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Kvalita ložisek

#2 Nový příspěvek od Chose11 »

Prej ložiska z Malajsie se dají stříhat nůkami na plech....... :shock:
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Kvalita ložisek

#3 Nový příspěvek od staník »

Rozlišuju způsob a místo použití.Dělám trochu o motorkách a tak třeba do kol používám běžný KINEX (ZKL).Do motoru spíš třídu C3. Synovec do novejch motorek jedině orginální většinou NTN z Japonska.
Japonci jsou ujetý na materiály a třeba na trubky přední vidlice u Kawasaki používají materiál kterej se snad u nás ani nedá sehnat :-/ To nemám ze své hlavy ale je to odpověď ze zkušebny materiálů ve fabrice.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Krcaka1
Příspěvky: 1202
Registrován: sob črc 07, 2007 8:46 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Kvalita ložisek

#4 Nový příspěvek od Krcaka1 »

Materiály, zajimavé téma, zlatej socializmus, na konstrukci strojů byla tendence používat houževnaté a méně pevnostní materiály a bylo to řádně předimenzované, proto ty mašiny drží dodnes.
Dnes je tendence používat ušlechtilé materiály, kdy konstruktér na PC spočítá únosnost na požadovanou životnost a nic se nepředimenzovavá.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kvalita ložisek

#5 Nový příspěvek od chobotek »

Tato tendence pak vede k tomu, že stroj váží polovinu a dělnictvo neuléhá po pracovním dni tak zničeno a může o to déle pochlastávat. Trochu vážněji, optimalizace obecně je chvályhodná, problém pak bývá se v tom celém zorientovat a dobře si vybrat.
Jinak ložiska na stroje, co mám beru z bedny po dědovi, protože to všechno nasyslil. Jinak vše SKF. Mohl bych se zvysoka ušetřit pár korun a pak to znovu kuchat.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Kvalita ložisek

#6 Nový příspěvek od Chose11 »

Předpokládám že naše a slovenská ložiska na tom nebudou tak špatně. Pro běžný zatížení, pro vysoké tlaky bych asi řešil ložiska od jiných výrobců, švédsko, japonce...
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Kvalita ložisek

#7 Nový příspěvek od Lesa »

Většinou nešpekuluju a to co dal prvovýrobce, to se snažím dát nazpět (většinou to má přece jen vyzkoušené a ví proč). Kde to nejde nebo vím, že je to problémové ložisko, tak do motorů SKF v C3 TN/9, případně FAG taky v C3 TVH nebo NTN. U malých převodovek, které kuchám dost nerad kvůli čištění a mytí tak abych se vyhnul recidivě, dávám NTN nebo KOYO a v jehlách INU nebo Nadella, třídu přesnosti podle toho co jsem vytáhl nebo podle partlistů. U ložisek nábojů kol u motorek mám dobrou zkušenost z KOYO, zvlášť u endur, které se občas projedou v písku a blátě.
Jinak u větších ložisek a běžných použití není vůbec zlý ani ten Kinex a třeba u velkých převodovek v tom nevidím problém. Tam je to spíš otázka vymezení vůlí na hřídelích a jestli se do ní někdo podívá a občas alespoň olej doleje když už ho nevymění.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
Veselda
Příspěvky: 723
Registrován: čtv úno 16, 2012 5:38 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kvalita ložisek

#8 Nový příspěvek od Veselda »

No ono se to všechno nese s dobou.
Tlak je neustále na co největší spotřebu (čehokoliv) a to s sebou nese sníženou životnost a kvalitu.
Když se na to podíváte z pohledu výrobce stroje, tak by vás asi moc nepotěšilo kdyby si od Vás někdo stroj koupil, nic se nu na tom nerozbilo a 30 let to fungovalo bez závad - vy totiž potřebujete prodávat stále nové a nové.
Ono asi SKF není co bývalo, ložiska vyrábějí po celém světě a umí to samé ložisko za 20CZK i 200CZK.
Nechte si naschvál uvést na fakturu zemi původu - nebudete se stačit divit.
Česká a slovenská ložiska se tak nějak stále drží na své úrovni.
Někdy mne ale pěkně vytočí to, že koupím nové ložisko a má ještě větší vůle než to co jsem vymontoval.
Majitel stavebnice značky "ZETOR" - model Z3011 - M1:1 ( viewtopic.php?f=32&t=43465 )
OSEVAN S03-060 (viewtopic.php?f=7&t=57185&p=821538#p821538)

ISEKI TA235

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kvalita ložisek

#9 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Je důsledek šetření.Úkol dne ošidit co jde!To platí v podtatě pro všechny oblasti lidské činnosti.Tedy i pro ložiska.V dnešní době něco kupovat ať je to od neznámého či značkového výrobce je riziko.Dnes už se nedá říci,že cena výrobku je dána užitnými vlastnostmi.Je to na dlouhé povídání,které nevede k závěru,ke zlepšení,ke zkvalitnění .....

HonzaT.
Příspěvky: 730
Registrován: stř srp 19, 2009 10:26 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Kvalita ložisek

#10 Nový příspěvek od HonzaT. »

Některy naše ložiska se už nedělají u nás, ale je to zase čína,jakousi kvalitu dodržují, umí kvalitní, i šmejd. Já pokud chcu kvalitní,tak zatím věřím SKF, INA, budu zkoušet KG na míň náročny použití. Na běžny použití stačí ZKL, ZVL.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvalita ložisek

#11 Nový příspěvek od kenybz »

no skf se údajně dělá na slovensku minulý měsíc jsem montoval jen 6ks a dobré a KINEX je čínský už podle vzhledu, potisku, fontu a smradu plastové krabičky no a po rozbalení je to jasné ale nápis je made in slovakia možu klidně vyfotit zlaté staré zásoby a nepamatuju si že by někdy v minulosti byly ložiska kinex to jen obšlehli českou značku co vyráběla velmi přesné měřidla atd...když tak mě opravte
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kvalita ložisek

#12 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Dnes člověk se strachem kupuje.Koupíš si pneumatiky Barumky a jeden rozměr se dělá v Rakousku druhý v Rumunsku atd.
A potom mi známý řekne,že s barumkama najel 20tkm a já mu odpovím ,že na bravurách jsem najel 60tkm.
Kdysai jsem pozval na přednášku z vývoje p.Siveru a ten na můj dotaz na čem je závislá kvalita pneumatiky sdělil ,že kvalita je závislá také na sazích.Ošidíš sase,ošidíš kvalitu!
Tak je to se vším,tedy i s ložiskama

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvalita ložisek

#13 Nový příspěvek od Atlan »

Hlavne ked vichcani kupili po revolucii loziska II triedy a predavali ako I. Hold kapitalizmus
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Krcaka1
Příspěvky: 1202
Registrován: sob črc 07, 2007 8:46 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Kvalita ložisek

#14 Nový příspěvek od Krcaka1 »

HonzaT. píše:Některy naše ložiska se už nedělají u nás, ale je to zase čína,jakousi kvalitu dodržují, umí kvalitní, i šmejd. Já pokud chcu kvalitní,tak zatím věřím SKF, INA, budu zkoušet KG na míň náročny použití. Na běžny použití stačí ZKL, ZVL.
Ty KG už neberu, kdysi jsem dal do alternátoru FLT a altík, nevydržel ani 1000km a hučel jak včelí úl. Tak jsem je nahradil KG, na těch vydržel 100.000km, ale šli s kvalitou dolů, vzal jsem nové KGčko a rozdělal jsem ho, kuličky O.K valivé dráhy na první pohled O.K, ale pod mikroskopem už tak nebyly O.K, byly tam 3 hnízda, kde by se to začalo brzy loupat. Vnitřní průměr byl xx.00, což je v pořádku, ale u velkého průměru bylo naměřeno -0,015mm což je špatně. Pak jsem zkoušel měřit SKF a tam žádná ložiska nebyla na velkém průměru do mínusu, vše bylo nulové nebo púl stovky do plusu. KG nebrat, to raději ZKL.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2152
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Kvalita ložisek

#15 Nový příspěvek od Deane7 »

kenybz píše:kinex to jen obšlehli českou značku co vyráběla velmi přesné měřidla atd...když tak mě opravte
Aj na Slovensku v Bytči bol Kinex. Neviem čo tam vyrábali.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“