Hupcuk

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Landsverk
Příspěvky: 273
Registrován: stř říj 22, 2008 7:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Hupcuk

#1 Nový příspěvek od Landsverk »

Chlapy, jak funguje spouštění břemene na hupcuku?Potřeboval jsem zvedat s shupcukem a zjistil jsem že nejde spouštet dolů.Přidávám fotku po rozdělání.Připadá mi že v té převodovce je kus ulomený.Něco tu západku musí nadzvedávat. :-/
Přílohy
DSC02085.JPG

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#2 Nový příspěvek od kenybz »

zdar,
nic tam nechybí mezi tema kolečkama je obložení něco jak na barzdách které je přitažené tou horní matkou a zajištěné pak tím vrchním kolečkem s matkou a segerovkou.
tzn při povolovaní teda spoštění břemena ty překonáváš odpor té kluzné brzdy..je to bezpečnostní prvek který při přetížení má povolit a pomalu spouštět břemeno.
asi to máš přirezlé takže očistit odmatit a přejet jemným šmirglem a znovu složit...bohužel to asi nenastavíš jak to bylo původně takže na vlastní nebezpečí...
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#3 Nový příspěvek od rezis »

Někdy se potvora sekne. Prostě zpátky ani kousek. Pak na to platí hrubá síla. Prostě mlátíš do páky kladivem.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#4 Nový příspěvek od kenybz »

kladivo a nebo viz obrázek
Přílohy
hubcuk.jpg
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#5 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

Zdravím, hupcuk s tímto problémem jsem si přinesl ze sběrny, byl doslova zarvaný na samosvorné matici na doraz, doma jsem ho musel rozebrat, jelikož nemám pevný bod abych mohl nasadit 2m lešenářku, tak jsem trochu horkovzdušnou pistolí ohřál matici a bylo vyhráno, stačila jenom 70cm roura. Nechá se to potom naštelovat zpátky. Nevidím v tom nic že by to nešlo. Musí to být ale na sucho. složené s tím brzdícím kroužkem. Hodně zdaru.
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#6 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

kenybz: S tím kladivem bych byl trochu opatrnější, sice je matice kalená, ale raději tomu pomoci trochu teplem rourou..
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#7 Nový příspěvek od rezis »

Naopak hupcuk je určen pro šachtu a je zvyklý na hodně brutální zacházení. Co dokáže horník pomocí hupcuku by se hodně lidí divilo. Takže všichni po tom mlátí čím mají zrovna po ruce. Tedy pokud není zarezlý že se nehýbal. On se totiž i funkční rád někdy kousne.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
FERO 873
Příspěvky: 2145
Registrován: stř říj 22, 2008 4:18 pm
Bydliště: Bystričany
Kontaktovat uživatele:

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#8 Nový příspěvek od FERO 873 »

Tak toto môžem len potvrdiť niečo som sa ho navlačil zo skladu na stenu ale nikdy nie spatky lebo maximalne do 3 dni mu narastly nožičky a musely sme fasovať novy :D a je pravda že v bani pomôže jedine hupcuk alebo prenosna hydraulicka stojka alebo vrátok a ked už ani to nie tak pol kila SLOVITU :baf: a je vybavené :smich: ale to všetko nieje nič oproti menšiemu teroristickemu útoku ked sa naras odpály 40 Kg nad sekciamy to potom 2 dni všetci sedia a hrajú karty a plan sa plni na 150% :smich:

Uživatelský avatar
peny
Příspěvky: 2731
Registrován: pon bře 08, 2010 1:18 pm

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#9 Nový příspěvek od peny »

tiez mam takyto problem ze hupcuk dviha ale neda sa spustit , chcel by som sa opytat ci som spravne pochopil a ci sa da ta cast co som ozancil odkrutit nejako?
Přílohy
DSC02085.JPG

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#10 Nový příspěvek od CBS »

To vrchné koliesko je matica, ktorá sa pri zdvíhaní zaťiahne a tým zabrzdí rohatkové koliesko (čím ťažšie bremeno, tým väčšou silou sa matica dotiahne a o to väčšou silou je rohatka zabrzdená ). Pri spúšťaní sa maťica uvoľní, tým aj brzda povolí, pohybom osky sa však matica sama doťahuje a preto je ju pri spúšťaní stále uvoľňovať (ťahaním páky v opačnom smere ako pri zdvíhaní). Ak sa uvoľní maticové koliesko pri nezaťaženom zdviháku, rukou sa dá ľahko pretáčať reťaz (zdvýhať spúšťať hák) kolieskom pri páke.

Takže to koliesko z obrázku je maťica, ktorú treba povoliť, prípadne to rozobrať a vyčisťiť, závit sa môže trocha namazať tukom, treva však dať pozor aby sa nezamastili trecie plochy brzdy lebo potom brzda nedrží a bremeno na háku klesá tiažou.

To že tá brzda funguje ako poistka proti preťaženiu je blbosť, lebo moment pri zdvíhaní (ťahaní páky) nepôsobí cez brzdu ale cez závit matice, brzda je zaťažená iba pri uvoľnenej páke, keď bremeno drží západka. Takže ten hupcuk nie je ani nový blbuvzdorný a trojmetrová rúra na páke ho zaručene pošle sr..ť. :pistol:

Uživatelský avatar
peny
Příspěvky: 2731
Registrován: pon bře 08, 2010 1:18 pm

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#11 Nový příspěvek od peny »

ok, takze to treba len rozobrat, som sa to aj snazil odkrutit len som bol asi slaby lebo sa to ani nepohlo :(

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#12 Nový příspěvek od CBS »

Ono to býva problém uvoľniť aj keď niečo zdvíhaš a bez uvolnenia bremeno zložíš z háku (spojka zostane zaťiahnutá).
Ako písali treba to skúsť nahriať, prípadne sa nebáť použiť aj poriadnu rúru, sila ktorou sa to zatiahlo sa to musí aj uvolniť.

Uživatelský avatar
peny
Příspěvky: 2731
Registrován: pon bře 08, 2010 1:18 pm

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#13 Nový příspěvek od peny »

takze asi najlepsie by to bolo skusit povolit na zmontovanom hupcuku a predlzit nejakou trubkou paku ?

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#14 Nový příspěvek od staník »

Já to vidím tak jak CBS.zkusil bych to lehce napnout mezi traktor a něco pevnýho a potom to povolovat.Možná tu matici nahřát horkovzdušnou pistolí.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
Landsverk
Příspěvky: 273
Registrován: stř říj 22, 2008 7:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: nefukční spouštění na hupcuku

#15 Nový příspěvek od Landsverk »

Dík všem za objasnění problému. 8)

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“