Naviják V3S - volné odvíjení lana

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
JH
Příspěvky: 339
Registrován: čtv led 03, 2008 11:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Naviják Praga V3S

#61 Nový příspěvek od JH »

Taky jsem navíjel přes zpátečku , ale je to ještě pomalejší než přes 540 a musíš pro navíjení pohnout třemi pákami. Lepší navinout obráceně lano. Nic to nedělá a je to pak jednoduší. + volné odvíjení lana. Nedá to až zas tak práce , ale výsledek stojí za to.

hotday
Příspěvky: 1677
Registrován: stř úno 03, 2010 12:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Naviják Praga V3S

#62 Nový příspěvek od hotday »

no, co sa tyka opacneho navijania lana, tak je to dvojcecna zbran, lebo ked si vsimnes, tak snek ma na jednej strane osmicky sroby, tam kde je nahon na kradan a na druhej strane ma desiatky s hustmy zavitom...a okrem toho, tak na strane kde je nabojka, tak tam je len gulickove lozisko, ktore znesie len minimalny axialny tlak, a na druhej srane je gulickove a k nemu je axialne lozisko...trosku na vacsiu silu..mrkni si katalog...ak ti este snek nevybehol von, tak sa ti to rychlo moze stat...

JH
Příspěvky: 339
Registrován: čtv led 03, 2008 11:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Naviják Praga V3S

#63 Nový příspěvek od JH »

To máš sice pravdu, ale Kuličková ložiska mají-relativně dobrou únosnost jak v radiálním, tak i v axiálním směru. Viděl jsi někdy rozebranou šnekovou převodovku? Pokud ano tak bys zjistil že v nich jsou jen radiální ložiska. Axiální zatížení podle tabulek může činit až 0,5 statického radiálního zatížení ložiska. Samozřejmě toto je podle tabulek, ale vydrží mnohem víc. A na těch šest pevnostních šroubů (pevnost 12,9) nemá traktor sílu vždy přetrhneš řetěz nebo lano. A pokud šnek vyběhne ven tak ti dám vědět ale vůbec se toho nebojím. Takto to má předěláno už spousta lidí a nikomu se to ještě nepovedlo. To větší strach mám o litinové šnekové kolo. To už jsem viděl vydřené, očesané a roztržené.

hotday
Příspěvky: 1677
Registrován: stř úno 03, 2010 12:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Naviják Praga V3S

#64 Nový příspěvek od hotday »

som, rad, ze som ti nezobral chut do prace s tvojim navijakom..ja osobne by som to tak nerobil...a po dalsie, pozri si katalog na tvoj navijak a potom hovor, ze ake loziska sa kde pouzivaju...a este dalsia vec, ka chces, tak poznam chlapika, co ma origo bronzove koleso do tohto navijaka jeden nove a druhe len odliatok na vyrobenie...

JH
Příspěvky: 339
Registrován: čtv led 03, 2008 11:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Naviják Praga V3S

#65 Nový příspěvek od JH »

No vyrábět nové šnekové kolo do V3s navijáku mi přijde trochu nerentabilní. :nene: Vždyť ten naviják je do lesa totálně nepoužitelný je třikrát pomalejší než klasický lesní naviják to bych u toho usnul. Já ho používám na vyprošťování a vytahování několika kubíkových stromů z vody a ze srázů. Pokud se na něm něco rozbije a nepůjde to opravit tak to komplet rozprodám a postavím jiný z 16B řetězu. Otázkou je jakou má pro koho ten naviják cenu já ho měl za cenu šrotu včetně lana a nepochopím že jsou lidi, kteří za něj dají 5000 Kč i když jsou zde jiné možnosti. Pro mě je tím co nadělal už dávno zaplacený. :typek:
Přílohy
DSC00582.JPG
IMAGE_097.jpg
IMAGE_090.jpg
DSC00595.JPG

Uživatelský avatar
halagacka1
Příspěvky: 1327
Registrován: ned pro 27, 2009 4:51 pm
Bydliště: Čadca

Re: Naviják Praga V3S

#66 Nový příspěvek od halagacka1 »

nechcem nikomu protirecit ale ked sa da na ventre navijaku lano naopak nic sa nedeje videl som to aj hore pupkom a slape dobre za tie peniaze cca 6tis to urobi roboty tak by som to neriesil zoderie sa kolo atd treba dat hypoidny olej a zas sa zivotnost zvysi
Kto nic nerobi,nic nepokazi

pepa 7011
Příspěvky: 1
Registrován: úte čer 17, 2014 8:39 pm
Bydliště: lukovany

navijak v3s,volne odvijeni

#67 Nový příspěvek od pepa 7011 »

mam navijak z v3s a chtěl bych ho upravit na volne odvijeni.prohledal sem forum a našel sem spoustu komentařu k tomuhle tématu našel sem i rozměr spojki ale nenašel sem žadnej navod jak na to,třeba jestli se musí upravovat skřin,jak velke udělat silonovy špalky co drži kolo a podobně.a ještě by mě zalimali nějaky skušenosti třeba životnos,jestli je potřeba udělat spojku z lešiho matrošu a nebo jestli vydrži i z obyč matrošu a podobně
prostě to chci delat jen jednou a pořadně abych to pak nemusel několikrát předělavat a nebo ho skurvyl
předem dik za poznatk

redneck
Příspěvky: 33
Registrován: ned čer 23, 2013 10:28 am
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: navijak v3s,volne odvijeni

#68 Nový příspěvek od redneck »

Zo skrine navijaku treba odbrusit naliatky co su vo vnutri inak by sa spojka nemohla vo vnutri navijaku pohybovat. Dalej treba vyvrtat dva otvory cez ktore bude zo skrine navijaku trcat von ovladanie volonobezky. Velkost silonovych kociek zistis tak, ze prichitis o skrinu navijaku silon pribliznych rozmerov a das tam plastelinu provizorne stiahnes a znova rozoberies a podla toho o kolko sa plastelina stlacila budes vediet ake hrube maju silony byt. Este by som ti odporucil dat pod silonove kocky tmel aby si to nemal cele od oleja a tak isto nejake tesnenie okolo otvorov na ovladanie volnobezky. Vela stastia :)

Obrázek

Uživatelský avatar
alek
Příspěvky: 1121
Registrován: sob říj 25, 2008 8:08 pm
Bydliště: Nětčice u Kroměříže

Re: navijak v3s,volne odvijeni

#69 Nový příspěvek od alek »

Čao Pepo zkus to znova a tady: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 77#p926377 jo ať se daří.

ZETOR464
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 29, 2014 8:36 pm
Bydliště: Východná

Re: navijak v3s,volne odvijeni

#70 Nový příspěvek od ZETOR464 »

Dobrý den. Chcela by som vediet ako by sa dala spravit volnobezka na navijak V3S. Dakujem

Pavel
Příspěvky: 8270
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Odvíjení lana na navijáku P V3S

#71 Nový příspěvek od Pavel »

mel sem kdysy udelanou spojku z dvou starejch pulek uzaverek ze zetora

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvíjení lana.

#72 Nový příspěvek od Terablick »

Na tohle téma se tu už napsalo hodně. Osobní zkušenost bohužel nemám, ale podle toho co tu bylo napsáno je základ v tom naviják kompletně rozebrat, všechno očistit, a hlavně odstranit zbytky starého maziva, případně konzervačního tuku, a nalít nový "řídký" olej. Hlavně uloženky nebo dlouho nepoužívané navijáky totiž mívají zatuhlé mazivo, a to pak brání správné a lehké funkci odvíjení s řádkovačem (uloženky na sobě často mají i konzervační tuk, občas nazývaný díky své hustotě a lepkavosti i jako vosk, takže se není čemu divit, že když se tenhle konzervační tuk neodstraní, nedá se s tím skoro hnout :) ). Pokud se ale odstraní a nalije se vhodný olej, nevidím důvod proč by mělo odvíjení samotného bubnu s řádkovačem jít nějak extrémně ztuha. Ano, je tam převod, ale jen jednoduchej a přímej, a takovej (i mnohem větší) je i na běžných lesních navijácích :) Netvrdím že se to bude točit úplně samo, ale to ani neni žádoucí - lano by se vymotávalo samovolně a to by spíš vadilo :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

steny
Příspěvky: 96
Registrován: stř úno 04, 2009 1:43 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Odvíjení lana na navijáku P V3S

#73 Nový příspěvek od steny »

Standam píše:Zdravím, jak řešíte odvíjení lana na navijáku z V3S. Standa.
Mám kolíkovou spojku,která rozpojuje buben od šnekového kola.

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Naviják V3S - volné odvíjení lana

#74 Nový příspěvek od Lišák1 »

Kdyby někomu pomohl rozměrový plánek kolíkové spojky navijáku PV3S
http://xvasap.wz.cz/traktor/spojka/index.html
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

Uživatelský avatar
peny
Příspěvky: 2731
Registrován: pon bře 08, 2010 1:18 pm

Re: Naviják V3S - volné odvíjení lana

#75 Nový příspěvek od peny »

no neviem ci takto umiestnena spojka ma nejaky velky vyznam :zapomel: , lebo aj tak stale musis tocit prevodom, spojka by mala byt az pred samotnym bubnom a nie na vstupe do prevodovky,

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“