otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#1 Nový příspěvek od Zdd »

Jestli se to řešilo, tak klidně přesuňte. Takovej problém jsem nikde nenašel.
Potřeboval bych vyrobit k metrovému sečení, které je před traktorem kolečko, které se bude volně otáčet podle toho, kam pojedu:
přední kolo na zeroturnu na fotce
https://www.elvaprofi.cz/cub-cadet/zahr ... llery1]/4/

Svařovat , brousit a řezat není problém, ale nemám soustruh a nechat si něco dělat je příšerně drahý. Průměr kolečka by byl tak 25 cm a bylo by širší.
Napadlo mě vzít ocelovou trubku, do ní nabouchat kluzný ložisko, a prostrčit skrz kulatinu. Akorát nevím, jestli by se to povedlo bez soustružení, jen to prostě koupit, bouchnout, prostrčit a nahoru dát nějakou podložku se závlačkou.
Nebo jestli se dá koupit něco hotovýho za normální peníze. To jsem ale nikde nenašel, kromě tohodle:
https://www.kolapirkl.cz/transportni-c9 ... 4-srouby-1

Prej se to dá použít ven, ale na sekačku teda nevím. Je tam kuličková dráha a náboje v kolech, ale jestli to vydrží na sečení před traktůrkem teda nevím.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Kúpiť to ako náhradný diel k sekačke čo to má original z výroby?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#3 Nový příspěvek od Atlan »

To plechove vela. Nevydrzi.
Na prasaka ide do lesenarskej trubky nabuchat dva lozoska primeru 42mm, vrub v rurke vybrusis. Mozno bude treba narezat rurku a heftnut aby sa zmrstila. Do lozisk presnu 20gulatinu predavaju v metrazi.
Taky rusky system vyroby.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#4 Nový příspěvek od jenicek »


Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#5 Nový příspěvek od Zdd »

originály jsou příšerně drahý, jsem, chudej :-(

potřeboval bychrovnou dva skůtry a ceny taky nejsou zrovna nízký

ta lešenářská trubka vypadá dobře, takže to zkusím, bude to nejrychlejší a nejlevnější a 20ka kulatina jako osa řízení jestli to bude stačit, aby se to časem nevyviklalo, nebo vzít větší rouru a do ní ložisko s 30 kovou dírou, protože ty stroje mají docela velký průměry těch os

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#6 Nový příspěvek od JardaCNC »


Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#7 Nový příspěvek od Zdd »

na ně jsem dával odkaz hned na začátku a ptal se jestli by stačily, ale prý to není ono

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#8 Nový příspěvek od nabocklish »

Ty seš taky ruský řešení... :jazyk: :smich: Je přece obecně známé, že 6/4 bezešvá trubka (48,3x3,2) má vnitřní průměr 41,9 to je přesně na ložisko s věnjším průměrem 42mm. Takže třeba 6004, ale to už si dohledá tazatel podle zvolené hřídele. Dokud jsem neměl soustruh, nic jiného jsem nepoužíval.

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#9 Nový příspěvek od Zdd »

a bude teda osa 20mm stačit ?

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#10 Nový příspěvek od JardaCNC »

Osa kolecka? V loziscich? Tak ta ti unese na mensi otacky (1000 a min) tak min 1 tunu.
Sroubek M8 udrzi asi 500 kg nez se zacne natahovat.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#11 Nový příspěvek od nabocklish »

61905 je pro 25mm hřídel a 61806 je pro 30mm. Jen jsou tahle ložiska už dost úzká takže dát třeba dvě nad sebe. Ale to už budeš vědět lépe ty sám

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#12 Nový příspěvek od Zdd »

Kola chci použít hotová s ložisky, takže udělám jen dvě bočnice s dírou. Kolo nasadím mezi bočnice a prostrčím skrz naskrz kulatinu-os a zvenku zajistím závlačkou.
Bočnice vytvoří takové U a na horní straně toho U bude přivařená osa otáčení celého kola. Osa bude procházet dvěma ložisky 61806 naraženými v lešenářské trubce. Mezi ložisky bych nechal tak 10cm rozestup. Lešenářská trubka bude součást rámu sečení. A můj dotaz byl, jestli ta tyčka-osa o průměru 30mm udrží celý ten profil U včetně kola.
Jestli se to nevylomí z toho U plechu, když to přivařím COčkem natupo. Plech na ten U profil bych udělal klidně 3-4mm tlustej.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#13 Nový příspěvek od nabocklish »

Může se ti to vylamovat. Provrtat a provařit z obou stran je správné řešení. Nejlépe přidat trojúhelníky až do rohu horní strany toho U (nevím kolik máš výšky). A stejně tak bočnice toho U budou slabé místo. Při jejich sváření vybrousit do V a pořádně provařit. Nebo přidat opět zpevňující prvek. 34mm je nesmysl, 10-15mm stačí. 30mm hřídel to vydrží.
Kola mají jehlová ložiska, která nejsou nijak krytá. A šťáva z posekané trávy je dost agresivní. Chtělo by to zakrytovat a přidat mazací bod.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#14 Nový příspěvek od nabocklish »

Nezapomeň vytvořit zajištění hřídele v ložiskách a ložisek proti pohybu po hřídeli. Největší statický tlak bude vertikální. Horizontálně bude tlak spíš dynamický během práce.

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: otočná kolečka k sečení - jak vyrobit, nebo kde sehnat

#15 Nový příspěvek od Zdd »

34 jsem myslel tu horní plochu U, protože kdybych ji provrtal, tak ta osa bude perfektně sedět a nevylomí se. Bočnice bych udělal jak jsi psal a z jedné strany ve výšce náboje bych udělal ještě propojení, které by zajistilo bočnice proti odlomení od horní plochy.
Ty kolečka bych dal cca 320 průměr, 120mm šířka. Bude na nich dohromady tak 100 kilo, ale kvůli hutnění půdy a jízdy po dešti to bude potřeba - sekat se musí 2x týdně, takže se moc ohled na počasí brát nedá.

Jak nejlépe zajistit pohyb osy po hřídeli proti posunu nahoru a dolu ?

Ta trubka co bude na stroji a ve které budou naražená ložiska, tak tam si můžu udělat výšku libovolně. Klidně mi něco doporučte, já s tím nemám žádné zkušenosti.


Tady mají kola na kuličkových ložiskách, možná by to bylo lepší.
http://online.fliphtml5.com/azgyo/mmnq/ ... 034292#p=6

Díky

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“