Řetězový převod mezi převodovkama

navijáky, závěsy, čepy, řízení, 3bodový závěs, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
slonakant
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 05, 2019 5:26 pm
Bydliště: Nechanice

Řetězový převod mezi převodovkama

#1 Nový příspěvek od slonakant »

Dobrý den, na svém traktoru mám mezi první a druhou převodovkou pohon řetězem. Když jsem, ale jel tak se to celeé začlo třást a pak to ulítlo. Snažil jsem se to dát do kupy, ale furt se to nějak tak hejbe ze strany na stranu. Zdá se mi, že jak je na první převodovce škoda 1203 takový ten držák, žře je maličko ohlí. Nemohlo by to dělat to? Je tam tento držák potom je podložka z plastu asi 1cm tlustá, ta je také trochu poškozená, ale nemyslím si že by to bylo tím, a pak je ozubené kolo na trojžetěz. Neví někdo co s tím?

Uživatelský avatar
Novis
Příspěvky: 858
Registrován: pát úno 21, 2014 6:36 pm
Bydliště: Velke Hamry

Re: řetěz

#2 Nový příspěvek od Novis »

Chtělo by to fotku

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: řetěz

#3 Nový příspěvek od JardaCNC »

Uz kdyz to jen čtu tak vidim spoustu chyb.
1. Prevodovka z 1203 neni konstrucne delana tak aby na vyvod byli pouzity oz. ci řet. kola. Nesnese prilisny bocni tah.
2. 3rady řetez potrebuje idealne rovnobezne hridele. Pokud nejsou - dochazi k prilisnemu opotrebovani řet. kol a řetezu.
Zacinai to zvysenou hlucnosti a konci nezvratnym poskozenim prevodu.
3. Ta druha prevodovka je jaka? I kdyz jen malo automobilovych prevodovek je konstr. schopnych na vstup. hrideli mit řet. kolo. Takze taky spatne.
Kdyz to shrnu: 1 prev. je KO. Řetez a kola nejpis taky. A 2 prev. Je nejspis? Nevim.

slonakant
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 05, 2019 5:26 pm
Bydliště: Nechanice

Re: řetěz

#4 Nový příspěvek od slonakant »

Druhá převodovka je aro. ozubené kolo na sobě mělo ještě kulatinu a nosník na druhé straně, Tu jsem ale uřízl protože jsem si myslel jestli to nedělá ta kulatina. Ale nedělala.

FOTO:
https://www.rajce.net/a16439548

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: řetěz

#5 Nový příspěvek od artemio »

Tohle nemůže dlouhodobě fungovat. Tyhle převodovky nemají vstupní a výstupní hřídele dělané pro radiální zatížení. Navíc máš vrchní převodovku na silentblokách. Vždycky po čase něco povolí, ty radiální síly jsou opravdu velké. Řešení je uložit řetězová kola do domku. :prace:
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

slonakant
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 05, 2019 5:26 pm
Bydliště: Nechanice

Re: řetěz

#6 Nový příspěvek od slonakant »

Ne převodovka na silentblokách není. A co tedy s tím?

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: řetěz

#7 Nový příspěvek od artemio »

Spodní hřídel vypadá, že je uložená, ale hřídel vrchního ozubeného kola bude muset být uložena v ložisku. Našroubovat ozubené kolo jen na vývod nestačí :nene: Samozřejmě je potřeba šponovák a mazat. Dnes jsou na trhu kvalitní suchá maziva pro nezakryté převody :)
Předpokládám, že konstrukce je dostatečně tuhá, to je potřeba si také ohlídat :hm:
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: řetěz

#8 Nový příspěvek od JardaCNC »

Prvni bych zkontroloval stav 1 prev. Sundal deklik s rad. pakou a zjistil stav loziska za prvnim ozub. soukolim. Nejspis bude v haji. Oprava = komlpletni rozborka vyjmuti zbytku loziska , vyroba noveho.. Kontrola celkoveho stavu.
Pokud si na to netroufas - koupe druhe prev.
Celkove prepracovani prevodu - misto retezu. Doporucuji kardan ci aspon pevnou meziprevodovku prirubove z jedne na druhou - lepe ozub. koly - i za cenu prodlouzeni ramu.
Pokud to neudelas , tak za cas to budes resit zase.
Jinak ja tam ten silent blok taky vydim :-/

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: řetěz

#9 Nový příspěvek od artemio »

A jestli vrchní převodovka není na silentbloku, tak to torzo silentbloku vyhodit a udělat pořádně tuhý držák. Tohle moc důvěry nebudí :shock: a vůle se postupně nasčítají.
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

slonakant
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 05, 2019 5:26 pm
Bydliště: Nechanice

Re: řetěz

#10 Nový příspěvek od slonakant »

Dobře, děkuji za odpovědi. Takže mám sundat dekl a kouknout se na ložiska když nebude v dobrám stavu tak to znamená celej motor ven?

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: řetěz

#11 Nový příspěvek od JardaCNC »

Nikdo nic o motoru nepsal. My ani nevime jaky je tam motor :-/
Bavime se o prevodovce! To co jsem ti psal je bronz. vlozka - lozisko. Ale to neuvidis!
To je skryte v primarni hrideli a vnem je strcena sekundarni hridel.
Staci?

slonakant
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 05, 2019 5:26 pm
Bydliště: Nechanice

Re: řetěz

#12 Nový příspěvek od slonakant »

Motor je též 1203. Takže když to neuvidím tak to znamená že jí mám sundat a rozdělat?

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: řetěz

#13 Nový příspěvek od JardaCNC »

Co mas sundat a rozdelat?
Precti si co jsem psal. Mam to psat 2x?
Jo a hodne ti napovi kdyz vypustis olej z te 1 prevodovky a podivas se jak vypada.
Samo ze tam pak musis nalit "nejlepe novy" olej. Ci aspon prefiltrovany.
Naposledy upravil(a) JardaCNC dne ned lis 03, 2019 5:18 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: řetěz

#14 Nový příspěvek od oco13 »

On nevie ako má zistiť stav toho brondzového puzdra. :-/

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: řetěz

#15 Nový příspěvek od JardaCNC »

No ono to chce s tou sekundarni hrideli zahybat. Nejlepe ji chytit rukou a zkouset sni pohnout do prava ci do leva a treba nahoru ci dolu. Pokud se "ani nehne" je OK. Pokud bude litat jak kravsky ocas - ma problem.

Odpovědět

Zpět na „Mechanika“