Uvolňování zarezlých dílů, odrezovaní, odstranění rzi,koroze

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Uvolňování zarezlých dílů, odrezovaní, odstranění rzi,koroze

#1 Nový příspěvek od Lesa »

Pánové, dovolím si založit nové téma. Všichni asi znáte problém s uvolňováním zarezlých dílů a to nejen šroubů ale i holendrů, čepů, bovdenů, různých ovladačů, ložisek a pod. Dost často jsou to díly, které se při zničení dost špatně nahrazují, hlavně pokud se jedná o veterány. Poprosím Vás o Vaše zkušenosti s různou chemií a přípravky na uvolňování tam, kde nelze použít osvědčený způsob kladiva a švajcu. :) Jen pro urychlení uvedu zhruba seznam toho, co jsme už s kolegy vyzkoušeli a s jakým výsledkem. Pokud máte i nesouhlasný názor, rád ho uvítám, protože i kvalita přípravků se časem mění. Roněž tak uvítám i "domácí rady", protože určitě ne všichni známe všechno.... :)
Doufám, že tohle téma pomůže i jiným, nejenom mně.

Z těch slušnejších: Loctite 8040, Wera 019000, dá se říct, že i WD 40, Novato Ultra, Veidec Rust Shock

Nadprůměrnější: Nigrin, Nicro 900, Three Bond, DeBlock Shock +, Novato Rezojed, Veicon.

Podprůměr: Berner, Metaflux, JLM, Caramba, Siga Pro, Sonax, VMD, Faren, Navaho Forte F 10, MLX, Wiko.

Naprostá mizérie a vyhozené peníze: Würth, Sheron, Tectane/Den Braven, Förch.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#2 Nový příspěvek od sychrovak »

Dost lidí poižívá Cocacolu pokud můžeš díl ponořit.
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
Georg.H
Příspěvky: 81
Registrován: čtv říj 25, 2012 8:51 pm
Bydliště: Botenwald/Butovice

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#3 Nový příspěvek od Georg.H »

pokud mohu díl ponřit tak mi funguje elektrolýza....

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20819
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#4 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, nakéruju se do té diskuse hnedle po začátku.
Nám se na uvolňování zarezlych věcí a to hlavně kolem zemědělské techniky ( pluh, brány, kolečko od zběracího vozu ) prostě vehementy spíše kovářské velikosti. Osvědčilo voda. Asi se tomu hodně lidí bude divit, taky jsem se tomu hodně divil, když mi to poradil kámoš ale je na to dobrá. Právě to štelovací kolečko ze zběracího vozu. Zajedno se netočilo a za druhé nešlo vysouvat. Zkoušeli jsme různé kladiva, podobné domlouvací techniky. Potom přijel ke mě kámoš a prej vraž to klidně na čtrnáct dní do vody. Do vody? Vždyť to zarezne ještě víc než to bylo. Napustil jsem 200 l sud vodou a vrazil na čtrnáct dní tam. Pak jsem to vytáhnul a světe div se, po nasazení kliky se šroub začal točit i to kolečko. Celé se to potom dalo rozebrat vyčistit namazat.
Základem u téhle techniky je, neplemtat tam žádné odrazovač ani olej. Hned do vody. Třeba celou předradličku od pluhu do sudu s vodou. Potom jsme povolili všechny šrouby. Jinak u druhé bez vodní léčby ulítaly šrouby jako nic.
Tahle technika jde jak píšu u kovařiny a ne velké díly. Těžko strčím celej pluh do sudu. Jedině do rybníka s ním! :D
Taky jsem zkoušel všelijaké ,,povolovadla zatuhlých součást" a nic moc. Špatné zkušenosti. To Novato jsem měl a to celkem šlo. Docela to zalezlo do spojů a dalo se to povolit. Ten Berner je o dost míň ůčinej, ten taky mám. Ten Berner MOS odrezovač. Ale lepší než nic.
Jinak kámoš má jěště osvědčenou metodu, tu očas používám, ale je to běh na dlouhou trať. To když na to nespěchám. A to je takzvané ,,rozkapávání. Třeba třmeny na nápravě, většinou zarezlé jako prase. nepovolitelné. Vezmu olej klasika třeba AD, trochu petroleje a injekční stříkačku. Nacucnu to do ní a nakapu na svorníky, matky. Takhle to dělám poklaždé, když jdu kolem. Myslím třeba jednou týdně, třikrát týdně. No a potom po rozkapání trvajícím třeba tři měsíce většinou jde povolit. Ale jak píšu na dlouhou trať práce.

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#5 Nový příspěvek od Lesa »

S tou Coca Colou je to spíš o fámě. Funguje to na bázi kyseliny fosforečné, kterou nějaké mizivé procento obsahuje. Mám možnost díky informaci jednoho člověka tady z fora dostat se k ní v průmyslovém balení a taky ji používám na plošné odrezování menších dílů a nádrží. Nefunguje, respektive špatně funguje když je potřeba dostat ji někam hlouběji např. do pouzder čepů a navíc je potřeba ji udržovat při teplotě cca 60-70°C. Pak funguje perfektně.

K té elektrolýze, neslyšel jsem o tom, můžeš to prosím nějak rozvést, připadně nějak poradit jak to v reále provést?

Oto, ten petrolej je dobrý, ale jak píšeš, je to běh na dlouhou trať. Zaujalo mě ale to řešení z vodou. Vím, že jsi to tu už někde psal u sundávání přirezlích disku ke gumě. A taky se přiznávám, že jsem tomu nevěřil. Vyzkouším to a výsledek sem napíšu.

Problém trošku je právě ta doba působení. Jasně, že člověk neočekává, že to půjde hned, ale ideální by bylo, kdyby to šlo tak do 2-3 dní. Přece jen to brzdí při práci když musíš na něco čekat.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#6 Nový příspěvek od amatér »

Já to s tím výše uvedeným nápojem zkoušel, je to na dlouho, ale funguje to. Byla to první rozumná aplikace.

Uživatelský avatar
Georg.H
Příspěvky: 81
Registrován: čtv říj 25, 2012 8:51 pm
Bydliště: Botenwald/Butovice

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#7 Nový příspěvek od Georg.H »


Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#8 Nový příspěvek od Lesa »

to Amatér: neříkám, že to nejde, ale nezkoušel jsem to, protože si myslím, že ta kyselina bude určitě účinejší. Používá se v koncentraci cca 10-15% a tolik jí určitě v té Cole není. :) Navíc při použití H3PO4 dochází k částečnému fosfátování povrchu a tím i lepší ochraně před další korozí.

Oto, prosím tě, ještě jeden asi blbý dotaz. Když už to máš "odmočené", nahříváš třeba ještě čepy při vyrážení?
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#9 Nový příspěvek od Lesa »

Díky Georgi za odkaz, vypadá to zajímavě, otázka je, jak se to bude chovat když to má uvolnit čep z pouzdra. Zdroje v dílně na to jsou, tak to taky vyzkoušíme. :)
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
Georg.H
Příspěvky: 81
Registrován: čtv říj 25, 2012 8:51 pm
Bydliště: Botenwald/Butovice

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#10 Nový příspěvek od Georg.H »

Lesa: neboj funguje luxusně....když to povolí i co bylo 60 roků v zemi... :ano: 8)

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#11 Nový příspěvek od Lesa »

Georgi, tak už to frčí. :) Dostal jsem se k tomu až kolem sedmé večer. Zdroj 12 V/9A, ale podle budíku si to bere kolem 0,5A. Na katodu použitý zbytek nerezového plechu. Otázka teď je, za jak dlouho se to dostane do pouzra čepu aby šel vyrazit. Případně kdy to vytáhnou, aby se to nepřehnalo, teda jestli to jde přehnat. Zatím to krásně pění a šustí.... :)
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#12 Nový příspěvek od Lesa »

Oto, na tvůj způsob z vodou jsem "obětoval" jeden závěs. Nejde vyrazit z držáku. Zkusím to po dvou dnech a potom každý den a nechám se překvapit... :)
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

romus145
Příspěvky: 3676
Registrován: úte srp 18, 2009 10:32 am
Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#13 Nový příspěvek od romus145 »

no proto coca colu a další tyto srance nerad piju. Už jen to, že když do hrnku s colou hodíš zub tak se ti rozpustí
Věrný člen agresorů.com

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20819
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#14 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, ne potom už nenahřívám při vyndavání. To máme zase jiný způsob, ale to jsem sem nectěl psát. Psal jsi že spíš bez autogenu, nahřívání a tak. To když jsme přivezli domů pluh tak ten stál asi třicet let na dešti. Všechno by to šlo, ale on byl šroubovanej a mi chtěli povolit matky snad 46 klíč. A ani ťuk. Tak přijel kámoš s autogenem a mi že ty matky a šrouby už obětujeme ale chtěli jsme je maximálně použít naspátek. Tenhle šroub a matka stojeji ránu! Protože se celej taženej paterák musel rozebrat a kámoš z něj vyrobil dvoják a troják. Nahřál matku do červena a hned jsme to polili vodou. Z kýble prudce. Matky jedna po druhý šly jako nic povolit. A světe div se, všechny jsou tam naspátek. Jak šrouby, tak matky. Mysleli jsme si, že se to nějak vyhřeje či co a ne. I závyty seději. Jasně má to zemědělskou vuly, není to H 7. :D
Jo s tou vodou to skus vydržet aspoň tejden deset dní. Jo a co je hodně dobrý, když to trochu zamrzne a potom rozmrzne. To je taky znát.
Ty gumy jsem sundaval haldy. Valníkoví, kombajnoví, RU 5, na co si vzpomeneš. Všechno ručovka doma. Pár kol bylo, že jsem je zalejval jako rajčata. Natloukal klínky. Nakonec povoliliy všechny. Uplně nejlíp se sundavaly po zimě, když z nich roztával sníh. Všechno sfouklí, nebo bouchlí to je jasnačka. Málo co bylo kloudný. Ale našly se taky. Dal jsem si asi před třema nedělema nakovat montpáky. Ten kovář co mi to dělal povídal, jestli jsem se nezbláznil. Proč, já s tím dělám. On že s tímhle už nikdo nedělá. Mám jich asi pět a tak 80 cm dlouhý. Všechny mi je pěkně znova přebouchal a opravil. A prej vyzkoušej je abych věděl jak držeji! No a když já nemám doma ani jedno špatný kolo! :( Nikde ani guma. Jo kecám vlastně, na zahradě čekají dvě SK 4 přirostlí od roku tak 1975. :D Tak mi teď došlo že tam to skusím, zejtra jdu ,,rozkapávat vodou"

Uživatelský avatar
Georg.H
Příspěvky: 81
Registrován: čtv říj 25, 2012 8:51 pm
Bydliště: Botenwald/Butovice

Re: Uvolňování zarezlých dílů

#15 Nový příspěvek od Georg.H »

Lesa píše:Georgi, tak už to frčí. :) Dostal jsem se k tomu až kolem sedmé večer. Zdroj 12 V/9A, ale podle budíku si to bere kolem 0,5A. Na katodu použitý zbytek nerezového plechu. Otázka teď je, za jak dlouho se to dostane do pouzra čepu aby šel vyrazit. Případně kdy to vytáhnou, aby se to nepřehnalo, teda jestli to jde přehnat. Zatím to krásně pění a šustí.... :)
záleží jak to je zrezlé ale za takych 30-40 h by to mělo jít....a je jedno jak dluho to děláž železu to neublíží,jen slezou oxidy nic víc

když tak tam sypni trochu soli nebo větší plech plechem se dá i regulovat proud, čím větší plocha tím to víc funguje
ale zas opatrně ať ti neshoří mašinka ;-)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“