rozdíl barev epoxidová- syntetická

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pasa444
Příspěvky: 1730
Registrován: pát srp 07, 2009 11:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

rozdíl barev epoxidová- syntetická

#1 Nový příspěvek od pasa444 »

Ahoj prosím o radu chtěl bych stříknout časem traktor a přemýšlím o barvě,nitro nechci to rychle bledne ale nevím jaký je rozdíl mezi syntetikou a epoxidovou nebo polyuretan. akrylát nevím je drahý a nedělaji odstíny co potřebuju.epoxidová mi byla doporučená že je tvrdší než syntetika a akrylát ale nemám tuchy.Mohl by mě nějaký lakýra poradit?jak je to s blednutím epoxidových barev? děkuju

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#2 Nový příspěvek od chobotek »

Bledne barvivo, ne pojivo, takže mezi epoxidem a syntetikou není z tohoto pohledu rozdílu. Traktor bych stříkal nějakou lepší syntetikou. Vydrží dost a když to někde opřeš, barva to nezachrání žádná.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
pasa444
Příspěvky: 1730
Registrován: pát srp 07, 2009 11:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#3 Nový příspěvek od pasa444 »

děkuju jasně že když to orvu tak jeto fuk co tam je za barvu.jde mi o to jestli epoxidová barva je odolnější ke ztrácení lesku než syntetická .řekl bych z toho co jsem zkoušel že ma epoxid po zaschnutí lepší lesk než lesklá syntetika ale nejsem si jistý :'(

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4253
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#4 Nový příspěvek od pepa.traktor »

já jedu akrylát ,,--vše odrbávám na čistý plech a proto akrylát je na doma lepší a hlavně vytvrdne pokud se natuží podle výrobce --syntetika je pořád měkčí než akrylát ale je samo levnější
jedno je jisté pokud dáš syntetiku na akrylát po nějaké době tak se nic nestane ale pokud dáš akrylát na syntetiku tak ten vrchní nástřik je tvrdší než ten syntetický pod ním a po čase na slunci se to roztrhá jak ten měkčí pracuje

dej základovku pak plnič a akrylát či polyuretan a budeš spokojený věř mi --je to alchymie se dobrat krásného výsledku ale stojí to za to
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4253
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#5 Nový příspěvek od pepa.traktor »

s epoxidovkou jsem ještě neměl čest ale bude to na stejné bázi ¨jako tzv průmyslová,akryl,polyamid a ten epoxid podle mého jen se liší použití na co jsou určené
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Uživatelský avatar
pasa444
Příspěvky: 1730
Registrován: pát srp 07, 2009 11:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#6 Nový příspěvek od pasa444 »

Děkuju Pepo,
mě se právě moc do syntetiky nechce raději bych nějaký epoxid,polyuretan a nebu ten akrylát i když do toho se mi na traktor taky moc nechce -vím že je super.proto se ptám na rozdíly.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#7 Nový příspěvek od chobotek »

Ono je to o penězích. Jak psal Pepa, podklad je třeba pečlivě připravit. Pod epoxid nebo polyuretan musíš dát odpovídající základ (plnič, tmel) a celé to začne lézt do peněz.
Jestli máš někde poblíž vypalovací box (práškovou lakovnu) a traktor je dost rozebraný, není od věci vypalovací syntetika od BALu. Stojí pár korun a výsledek je skvělý. Jistě si pamatuješ jak tvrdý je originální nástřik strojů Jawa šedesátých let. Není krásné, že se ta barva stále dělá?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
pasa444
Příspěvky: 1730
Registrován: pát srp 07, 2009 11:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#8 Nový příspěvek od pasa444 »

no právě že lakovací box tu mají akorát autaři a to je o takových penězích ...... ach jo. No starý vypalovací laky jsem myslel že už se nedělají,pravda je že na těch motorkách to drželo super.s podkladem si určitě pohrát chci přeci jen bych to chtěl mít pěkný, a na dlouho abych to pokud to nenabourám už dělat nemusel.Postupně to dávám do kupy a vylepšuju ale jde to pomalu.Děkuj u moc za příspěvek

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#9 Nový příspěvek od chobotek »

Nemyslím stříkací box - místo kde se nepráší, ale vypalovací box - místo, kde je teplo. Každá prášková lakovna ho má. Tu se dá celkem dobře domluvit a nestojí to svět.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
pasa444
Příspěvky: 1730
Registrován: pát srp 07, 2009 11:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#10 Nový příspěvek od pasa444 »

já myslel že vypalovací box musí ohřívat na dost vysokou teplotu cca 70 ? zkusím se poptat praškovou lakovnu by tu měli asi mít v okoli 10 km.Poptám se. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#11 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, stříkal jsem už těmahle všema barvama. Samouk jako každej traktorista.
Epoxidová barva je fakt dobrá, odolná. Je to barva a k ní epoxidové tužidlo. Stříkal jsem s ní disky. Krásně drží, slejvá se neodírá se. Lze na ní potom stříkat cokoli, jako vrchní barvu.
Syntetikou taky už nestříkám, brzo to vybledne a omokne a je to potom takové smutné. Nebo se to rádo loupe z hladkých plechů.
Stříkal jsem traktor základní barva poliuretan Aapur namíchaná s tužidlem. Dobře to kreje, nestejká to a rychle to nelepí. Ale je třeba dodržet časové podmínky udávané výrobcem, tuším po 24 hodinách stříkat další barvou. Na to lze potom stříkat čím chceš. Co je hodně dobrá věc, dobře to drží na čerstvém pozinkovaném, hliníkovém plechu. Doporučil mi to výrobce přímo na ten pozink. Dál jsem stříkal vrchní syntetickou barvou Autobal, natuženou tužidlem Jilkolin.
Když jsem stříkal klukovi traktůrek, stejný postup. Akorát na tu vrchní barvu jsem ještě nastříkal dvousložkový lak na auta a metalízu. To se opravdu vyplatilo. Barva je pořát stejná, lesklá, neodírá se neomoká.
Je to o penězích, ten lak stál z celého procesu nejvíc. Ale myslím si, že to zase fakt vydrží.
V práci děláme kontejnery a ty se dělají ž klasického černého plechu. Potom se opískují a stříkají poliuretanovým základem. Vyžadují min 100 mikronů základní barvy. Dále se stříká vrchní poliuretan a toho je min 200 mikronů. Když je lakýrník v dobrém rozmaru je schopnej na to na ty tři, čtyři nástřiky nahulákat 450 mikronů. Jeden dle potřeby dva nástřiky základu a dva vrchního.
Kontejnery jdou za moře většinou Austrálie tak to musí bejt echtovní. Kolikrát se něco po sěně šmejkne a není to vůbec znát.
No ten komaxit je fakt taky dobrej. Ale bacha, na pozinku to zlobí. Rádo se to sloupává, měli jsme s tím v práci problém, museli jsme na vlastní tryko opravovat několik kysen který se skorem slíkly. Nejlíp drží zase naopískovaném černém plechu dobře odmaštěném. Na tom záleží asi nejvíc. Ale zase potom je problém, když to opřeš o strom, jedině to zatřít nějakou barevně stejnou barvou v RAL odstínu. Protože už se potom těžko chytá odstín té opravné barvy. taky jsme to už v práci dělali. Dále hodně lakoven s touhle technologií je limitováno rozměrem vypalovací pece. Tady v okolí je těhle lakoven několik a taková kde by třeba vypálili čelo na valník jsou tak jen dvě. Jinak takhle hrnec velikost těch je hafo. Cenu si ůčtujou podle m2 a odstínu.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#12 Nový příspěvek od chobotek »

Jen pro úplnost, komaxit jsem nedoporučoval (a na tyhle aplikace nedoporučuju), jen jsem doporučovat vypalovací syntetiku a jako pec zneužít box v práškové lakovně.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#13 Nový příspěvek od ota »

Jo tak to jo, nevěděl jsem, že ještě lze sehnat klasickou syntetiku tu vypalovací kromě toho Autobalu. To by mohlo být zajímavé, nastříkat a dát to do komaxitovny vypálit. To by fakt hodně drželo. Já jsem jednou dostával tuhle vypalovanou barvu z rámu Stadiona a co šlo ježkem to jsem udělal a ve spojích to nešlo. Dělal jsem s tím divy a barva furt držela. Nakonec opálit a nechat 10 dní potopený v louhu a stejně ještě kousky sem tam zůstaly.
To drželo jako svět. Dobrá technologie toho vypálení.

Uživatelský avatar
pasa444
Příspěvky: 1730
Registrován: pát srp 07, 2009 11:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#14 Nový příspěvek od pasa444 »

Děkuju Oto za vyčerpávající popis .Ja jsem stříkal zatím tátovi deutze tím epoxidem je to barva přímo na zem. techniku v origo odstínech a nedával jsem tam teda ani tužidlo nevěděl jsem že to taky dělají a zdá se že to drží dobře ,lesk taky dobrej skoro jako akrylát a kryvost uplně super.krásně se slejvá a i bez tužidla je to docela tvrdé odolné proti poškrábání .proto jsem se ptal na názory ja s tím byl docela spokojenej ale je to nastříkano krátce.

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: rozdíl barev epoxidová- syntetická

#15 Nový příspěvek od chobotek »

To se divim, že epoxid bez tužidla vůbec nějak ztvrdnul. Tam nemohlo proběhnout vytvrzování, to jenom uschlo.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“