Je tu někdo lakýrník i amatér..

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#91 Nový příspěvek od ITS »


Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#92 Nový příspěvek od Japa »

Dík. 8)

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#93 Nový příspěvek od Japa »

Teď jsem si prohlížel technické listy barev.
Takže já mám koupený dvousložkový akrylový autolak od firmy De Beer a v technickém listě je napsáno, že se jedná o polyuretanový lak,
tím pádem jako základ můžu klidně použít jednosložkový polyuretan Fest primer od Detechy.

Jo, zlatá to doba, když na trhu byly jen syntetiky, olejovky a nitra. :)
http://www.a-c.cz/index.php?/debeer/lak ... e.tpl.html

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#94 Nový příspěvek od ITS »

Ten Fest primer a jiné značky penetrátorů se dají použít pod všechno. Ale to jej jen penetrace. To nenahrazuje základ. Základ by měl být vždy doporučen od výrobce vrchního nátěru. Účelem základu je mimo jiné také barevná souhra s vrchním nátěrem (třeba bílá pod červenou). Penetrátory jsou nebarevné. Takže základ je nutný. U autolaků je tam také plnič a to vše musí k sobě jít. Například základ tenký, tvrdý, aby ho nějaký pnoucí vrch neutrhl. Ale na to jsme jen natěrači. Tomu už nerozumíme.

Uživatelský avatar
Mekrt
Příspěvky: 228
Registrován: úte led 16, 2018 4:49 pm
Bydliště: 27378

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#95 Nový příspěvek od Mekrt »

Zdravím odborníky lakýrníky.

Potřeboval bych poradit jakožto úplný amatér. Koupil jsem si obyčejnou stříkací pistoli ke kompresory (za 400 Kč) s nádobkou nahoře a lze štelovat množství vzduchu a barvy. Kompresor mám dvouválcový Scheppach (vzduchu mám dostatečné množství). Tlak vzduchu na výstupu z kompresoru mám necelé 4bar.

Teď otázka... Používám dvousložkovou barvu Axapur a mám problém se správným namícháním. Při předposledním stříkaní se mi to jakž takž dařilo. Pistole relativně dobře rozstřikovala a dalo se to.. Druhý den už to bylo horší.. Pistole mi prskala barvu a nedalo se s tím vůbec dělat.. Tlak a množství vzduchu bylo stejné a přidání/ubrání tlaku a množství vzduchu nepomohlo. Přitom jsem barvu naředil více než se dle návodu má. Poraďte mi prosím, jak si připravujete barvu a případně nějaké finty, zkušenosti... Nepotřebuji lakovat špičkově. Stačí mi, když si dokážu nastříkat vlek za traktor, nějakou konstrukci, disk na auto..

Děkuji 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#96 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, předpokládám, že používáš Axapur základní dvousložková poliuretanová antikorozní barva. Všechny věci s ní také stříkám. Jak malinkatou pistolí s 2 deckou nádobkou, tak s větší s pulitrovou nádobkou. U té malé je třeba víc přiředit ředidlem. Ale jinak toho ředidla dávám jen trošku. Kdysi jsem si volal přímo výrobci. Tam mě přepnuli na pána co dělá nějakého zkušebního technika. On si se mnou dobu povídal a radil ji co a jak.
S touto barvou mám velmi dobré zkušenosti. Hlavně u čerstvého povrchově upraveného plechu ( pozink, hliník ) Lakuju s ní i opískované vci, nebo jsem s ní lakoval celý traktor a teď nedávno druhý traktor. Na to potom dávám zase dvousložkový poliuretan vrchní barvu. Samozřejmě se musí dodržet přesně časové postupy. Ale to jistě víš. Správné množství tužidla a správná doba zpracování a také ,,odležení " natužené barvy. Z kompresoru mi leze od 4 do 6 Atm. Na pistoli mám štelování množství barvy a množství vzduchu. Teď jsem se naučil to brát jen na menší množství vzduchu. Kvůli roztřiku a spotřebě barvy.
No jen tolik na rychlo. Tohle je jedna z nejlepších základovek dle mého vyzkoušeného postupu. Po letech velmi dobře drží na všem, jak na opískovaném, pozinkovaném, i vyzrálém starém lakovaném povrchu. 8)

Uživatelský avatar
Mekrt
Příspěvky: 228
Registrován: úte led 16, 2018 4:49 pm
Bydliště: 27378

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#97 Nový příspěvek od Mekrt »

Používám axapur 2218. Je to základová a vrchní barva v jedné, ale bude to obdobné. Mám s ní právě také dobré zkušenosti, akorát to stříkání mi moc nejde :D poměr tužidlo /barva mám naprosto přesně dle hmotnosti. Obecně je nějaké pravidlo, když vám pistole prská, tak... Když jsem to potom proplachoval ředidlem, tak to najednou bylo lepší, proto usuzuji, že by to chtělo řidší barvu. Na barvě píši na stříkání 10-20% ředidla. Já tam měl určitě přes 30..

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Je tu někdo lakýrník i amatér..

#98 Nový příspěvek od ota »

Právě mě se u téhle barvy občas stává, hlavně když je dost teplo že mi dělá takové cucky na trysce pistole. Tam co jsou ty dvě dírky proti sobě aby dělaly ten trychtýřovitej tvar stříkacího paprsku. Skoro se tou barvou zacpou. Mám takovej plastovej kyblíček a v něm štětec a trochu ředidla. Sem tam když jdu nalívat barvu vezmu štětec a tím ředidlem to očistím. Pamatuju se, když jsem stříkal delší dobu, měl jsem kousek drátku a sem tam jsem ty dírky prostrkával a pak omyl tím štětcem. Vyfoukal trochu a nalil barvu a jel dál. Po skončení práce jsem dobře vymyl klasicky nitro ředidlem. Pak znovu ředidlem na poliuretanové barvy. Pozor to nitro nesmí do barvy přijít. Na to prvotní vypláchnutí je to nitro levnější. Ale je to pak takové lepivé. Chce to pak vzít tím poliuretanovím. Ale dobře umejt. pak už to nedostane z pistole nic. A to mám tu směs pro vyplachování pistole a i ta to nerozpustí když to zaschne.
Jinak já ty dvoušichtovky nemám rád. Je to většinou jedno na ukor druhýho. Jo co používají ve firmě dvoušichtovku tak to je kvůli ůspoře času a barvy. Ale tam je trochu jinde cena. Ale zase ji tam jde naplácat vrstvu jako bejk tlustou. Je to nějaká Německá barva. Já to jedu Axapurem základ a pak vrchní Fagus. A 8)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“