Zapletení ocelového lana

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hecik
Příspěvky: 105
Registrován: úte pro 04, 2007 7:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapleteni oceloveho lana

#16 Nový příspěvek od Hecik »

Jo,jo taky jsem dělal závěrečnou zkoušku(strojník pro lodní dopravu)ze zaplétání konopných a ocelových lan.Jěště si něco málo pamatuji,protože jsem to naposledy dělal právě při zkouškách v roce 94. :D Ale ten obrázek se hodí pro osvěžení.Dík.

Marie
Příspěvky: 2518
Registrován: sob dub 02, 2011 9:27 am
Bydliště: Děčín-Bělá

Re: zapleteni oceloveho lana

#17 Nový příspěvek od Marie »

zdravím chlapy od řeky !
Můj taťka byl kapitán na Labi (remorker tuším 705, a jednou zhupsnul zdymadla v Ústí n. L., ale to už je hodně dávno)

Splétání umí skvěle ať jde o lano či vodítko pro psa.

(život na lodi je NÁDHERNÝ)
Jak chceš aby lidé jednali s tebou, jednej ty s nimi.

Uživatelský avatar
DOOM
Příspěvky: 694
Registrován: čtv lis 08, 2007 8:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapleteni oceloveho lana

#18 Nový příspěvek od DOOM »

Codza: no jak už jsem psal tak když se lano znovu roztrhne tak nikdy ne ve spoji a když se roztrhne někde v pulce 80m lano tak si ho zapletu a vpraxi u lanovek se to pravě děla běžně to bys mněl jako učen z lesnickeho učiliště vědět akdyž si zapletu dva 20m kousky dohromady ktere dostanu zadarmo a zapleteni musi byt stejne kvality
ale ja sem tady nikdy nepsal jestli je lepši v celku nebo zapletene lano

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: zapleteni oceloveho lana

#19 Nový příspěvek od Codza »

Výš,plno chlapů co táhá v lese traktorem lanovku ani nevidělo, já ji aspoň pomáhal stavit. Kolega co sní dělal a teď má UKT u nich zaplétá na lyžařkém vleku lano do nekonečné smyčky normálně.
Postupně, jak jsem popisoval sem už potrhal mnoho lan na UKT ale nikdy se neurval takový kus aby se to oplatilo spojovat. Takže jsem prostě nebyl v praxi nucen využit znalost o spojování lan.

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8745
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: zapleteni oceloveho lana

#20 Nový příspěvek od Franta.cz »

DOOM píše: je škoda kupovat nove lano divim se že to tu ještě nikdo nedal hlavně ti co dělaji v lese asi nezapletajhi nebo netrhaji lana
Navijákem DTN 4 projde bez problémů suk.Celá oprava trvá minutu.

Uživatelský avatar
DOOM
Příspěvky: 694
Registrován: čtv lis 08, 2007 8:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapleteni oceloveho lana

#21 Nový příspěvek od DOOM »

je mi jasne že to nebudeš zapletat v lese suk projede skoro každym ne

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8745
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: zapleteni oceloveho lana

#22 Nový příspěvek od Franta.cz »

Ne, většina navijáků je přes kladku.Ted si na jinej co je přes rolny nemůžu vzpomenout.

Uživatelský avatar
DOOM
Příspěvky: 694
Registrován: čtv lis 08, 2007 8:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapleteni oceloveho lana

#23 Nový příspěvek od DOOM »

jo jo je to tak jde to přes tu horni nebo spodni kladku

jimV
Příspěvky: 3016
Registrován: úte říj 21, 2008 8:39 pm
Bydliště: NOVY HROZENKOV

Re: zapleteni oceloveho lana

#24 Nový příspěvek od jimV »

no me se to moc nezda na traktory davat spletane lano myslite ze ma takovou vydrz jako nespletane a lkt maji rolny aspon ty starsi

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: zapleteni oceloveho lana

#25 Nový příspěvek od CBS »

poriadne zapletené lano je v mieste pletenia silnejšie ako v neporušených častiach. Pred časom naši južní susedia neuznávali lisované ukončenia lán, na zdvíhanie sa nesmeli používať len zapletané 8)

Uživatelský avatar
lubo1986
Příspěvky: 72
Registrován: ned lis 04, 2012 10:35 am
Bydliště: povazska bystrica

Re: zapleteni oceloveho lana

#26 Nový příspěvek od lubo1986 »

Codza: mas pravdu ono ta dlzka spletu je nasobok hrubky lana, ten nasobok zalezi aky druh spletu to je. pri tom nekonecnom splete neviem či to nie je az 1000nasobok hrubky.
mi sme pri lanovke podkladali pramene a dokonca dva popod dva a to tak 40cm na jednu stranu a na druhu tiez 40cm a nikdy nepovolil splet a to sme jej davali dobre zabrat.
aj dnes som to skusal spletat a som zabudol ako sa zaklada uz ta druha strana spletu.sa mi to aj rozpletalo. som tom to za nejake tie 4 roky akosi pozabudol.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: zapleteni oceloveho lana

#27 Nový příspěvek od Deane7 »

Ja som pracoval na šachtě v Karviné a robil som na to kurz, nejaké laná aj oká som pozapletal. Keď som to urobil doma na požičanom stavebnom vrátku tak majiteľ len čumel. Jak tu už kolega písal, na lanovku sa to takto ako je v prvom príspevku nerobí, tam sa zapletá nekonečné lano. To som sa tiež naučil ale od kurzu som to už nikdy nerobil. Bolo to niekdy v roku 1975 keď som nastúpil do práce v dole.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
lubo1986
Příspěvky: 72
Registrován: ned lis 04, 2012 10:35 am
Bydliště: povazska bystrica

Re: zapleteni oceloveho lana

#28 Nový příspěvek od lubo1986 »

nekonecne lano sa skor na lodiach robi.mi sme na lanovke zapletali tak ako ty to mas nafotene, tie dva kusky nezapleteneho lan v strede tam neboli. cez kladky to chodi v pohode akurat cez vozik ten splet nepretiahnes,lebo mi sme tam mali klieste ktore ho zaistovali a tam je miesto len na hrubku lana.

Uživatelský avatar
dzango
Příspěvky: 795
Registrován: stř bře 14, 2012 12:39 am
Bydliště: Dolny Kubin

Re: zapleteni oceloveho lana

#29 Nový příspěvek od dzango »

to je parada uz len sa to naucit :D

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: zapleteni oceloveho lana

#30 Nový příspěvek od ITS »

Tahle diskuse se mně líbí. Celé mé školní dětství jsem jezdil otci pomáhat zaplétat lyžařské vleky. Sníh po pás, mráz. Měli jsme starou brašnu s pár svorkama ( zvané blajchrtka), klíč na jejich utažení, kladivo, sekáč a ocelovou plotýnku na useknutí lana. Jako jehla sloužil zbroušený šroubovák. Vždy jsme někde našli kousky starého lana. Tím se zahákl jeden prasklý konec za sloup a ručním točením strojem se lano napnulo a druhý konec se také zahákl. Pak jsme stáli proti sobě a propichovali prameny. Šestkrát na každou stranu. Pak se záplet potloukl kladivem na lanovnici. Odměnou bylo, že jsme si mohli o víkendu přijet zalyžovat.
U těchto "krátkých" zápletů se lano urvalo po delší době těsně u nich. Byly tam jiné vibrace a také do něj šlo víc vlhkosti a duše jej nestačila mazat. Ale rychlost opravy vleku v sezóně byla nadevše. Dlouhý záplet jsme dělali jednou jako asistenti. To ve dvou nejde. V našem okolí nebyli námořníci, tak to pletení ovládali plachtaři, protože každému se podařilo seknout lano na motorovém navijáku a musel do umět dát dohromady. V létě jsme já(10let), otec 40(let) a maminka (35let) sami byli schopni za víkend kompletně vyměnit lana na 400 -metrovém dvojvleku. Samozřejmě jen s tou brašnou. Maminka hlídala pod svahem cívku (položenou na dvou špalcích z kotelny rekreačního střediska), já byl u tlačítek ve strojovně a potahoval jsem po dvaceti metrech otce, který se držel zvratky na starém laně a druhou rukou držel nové lano. Pěkné vzpomínky.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“