Zapletení ocelového lana

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Korýtko
Příspěvky: 1
Registrován: sob pro 14, 2013 6:11 pm
Bydliště: vsetín

Re: zapleteni oceloveho lana

#31 Nový příspěvek od Korýtko »

Zdravím vás všechny. :oci:
Přečetl a shlédl (shltal :shock:) jsem všechny příspěvky.
Musel jsem si oživit to co jsem kdysi na šachtě dělal běžně, protože jak člověk nedělá záplet - úvazek delší dobu, tak to prostě zapomene. Je pravda jak někdo napsal, že je nerozum kupovat po každém přetrhnutí nové lano, ale v případě, že na něm je už spousta trčících drátků, či je rezavé (na šachtě jsme říkali chrobavé), tak to potom je opravdu na vyhození :tone:
Ve správně provedeném zápletu se nikdy lano nepřetrhne, zapletený koncový úvazek(smyčka - oko) vydrží více než záplet a ne každý má doma pětisettunový lis.
Takže konce lana mam zapletené a zítra hurá do lesa na dřevo :)
Teď jen aby mi vydržel můj stařičký motor 1202 na malotraktoru, ale to je už na jinou diskuzi.
Mějte se všichni

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1198
Registrován: pon led 30, 2012 10:28 pm
Bydliště: Jablonec n/N

Re: zapleteni oceloveho lana

#32 Nový příspěvek od redcrown »

všechno super....., jen kde je teda ten návod na zaplétání. Vám, co jste se to někde naučili, se to kecá:)
hydraulický půdní vrták http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 54&t=71067 , http://youtu.be/jVfCw5lBRcI
SU32, Hackert FUW 250, VS20A, MAG Fronius 250, TIG 200 AC/DC

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: zapleteni oceloveho lana

#33 Nový příspěvek od CBS »

Pozri si 12. príspevok od začiatku vlákna je to celkom slušne rozkreslené, prípadne videá

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1198
Registrován: pon led 30, 2012 10:28 pm
Bydliště: Jablonec n/N

Re: zapleteni oceloveho lana

#34 Nový příspěvek od redcrown »

no to se mi moc nelíbí. Já jsem viděl zaplétání, které postupně redukovalo počet pletených pramenců a postupně ten co končil, tak se zkoval místo duše. Pak se lano nemuselo oplétat. Postupně ze průměr pletence zmenšoval a tvořilo to takový harmonický kuželový přechod.
hydraulický půdní vrták http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 54&t=71067 , http://youtu.be/jVfCw5lBRcI
SU32, Hackert FUW 250, VS20A, MAG Fronius 250, TIG 200 AC/DC

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: zapleteni oceloveho lana

#35 Nový příspěvek od CBS »

keď sa s tým vyhráš, nemusíš ho opletať, len dodržať smer zapletania.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: zapleteni oceloveho lana

#36 Nový příspěvek od radas »

a jak se zaplétá hák na konec ? :) pokoušel jsem se o to na válcovaném laně , ale asi jsem nemehlo :smich:

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: zapleteni oceloveho lana

#37 Nový příspěvek od CBS »

Hák sa dá zapliecť asi iba tak ako je to v tom návode, mne sa viac páčia oká, kde sa odmotajú naraz 3 prúty, , v strede sa preložia a zamotajú po začiatok oka ako v tom strednom videu, čo som pridával.potom sa už len rozmocú jednotlivé prúty a zapletú podobne ako v tom obrázku.
Keby si mal zapliecť aspoň 6 očiek, pri poslednom by si už určite vedel čo a ako. 8) prvé oko čo som zapletal sa mi celkom podarilo, aj keď malo dosť veľkú slučku. Druhý pokus som pokazil, lebo som jednotlivé mrúty prevliekal opačným smerom, drží to bez problémov, no vizerá to strašne :ble: potom som zamotával ešte asi dve, presne podla toho návodu, jedno sa mi podarilo, ako keby to zapletal profík, ale pri druhom zostali rozpletené prúty ako som polovicu prevliekol na skrz. Ono keby človek zapletal aspoň jedno lano do týždňa, prišiel by na všetky tie fintičky, aby to bolo pevné a súčasne to aj dobre vyzeralo.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1225
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: zapleteni oceloveho lana

#38 Nový příspěvek od kaja.h »

Jo to oko z prostředního videa. Paráda. Já se to naučil a nemá to chybu. Kámošovi jsem zaplétal takto háčky na lano. Jde to huř když chceš menší oko právě. A já to dělal ještě ktomu na nerezovim lanu, proto to šlo ješe víc ztěžka. Není na tom nic složitýho, chce to natrénovat. To přetočení směrů se mi taky asi na podruhé nepovedlo. :friends:
Jede traktor, je to Zetor 3011

Pepánek
Příspěvky: 298
Registrován: pát led 20, 2012 10:41 pm
Bydliště: Bystřice nad Pernšte

Re: zapleteni oceloveho lana

#39 Nový příspěvek od Pepánek »

Ta prostřední část kde sou lana vedle sebe projdou přez kladku v pohodě?

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: zapleteni oceloveho lana

#40 Nový příspěvek od CBS »

Záleží či má kladka nejakú rezervu, a tiež ako sa podarí zapliecť, dobre zapletené lano má na prepletení o cca 20% väčší priemer.

Pepánek
Příspěvky: 298
Registrován: pát led 20, 2012 10:41 pm
Bydliště: Bystřice nad Pernšte

Re: zapleteni oceloveho lana

#41 Nový příspěvek od Pepánek »

Najde se v okolí Bystřice nad Pernštejnem někdo šikovnej,kdo mě zaplete dvě lana o pruměru 10 mm?

Pepánek
Příspěvky: 298
Registrován: pát led 20, 2012 10:41 pm
Bydliště: Bystřice nad Pernšte

Re: zapleteni oceloveho lana

#42 Nový příspěvek od Pepánek »

Nikdo se nenajde,kdo to umí?Budu to muset skusit sám.Jak dlouhá je ta splítaná část?

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: zapleteni oceloveho lana

#43 Nový příspěvek od pavel sk »

Ja som to skusil minule v robote na 14mm lane podla toho 2videa, kde chlapik robi vo zveraku klasicke oko. Celkom sa mi to podarilo a vypadalo to pekne.Ono ked som si lano rozdelil na polovicu a urobil prvu smicku tak sa to skoro samo zapletalo. Akurat som este nenavliekol to ohnivo a nezalisoval to. Nemam taky velky lis ;-)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: zapleteni oceloveho lana

#44 Nový příspěvek od CBS »

necháš si väčšiu rezervu a po zapletení oka namiesto lisovania ohnivka koniec zapletieš podla obrázku. 8)

pavel sk
Příspěvky: 12796
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: zapleteni oceloveho lana

#45 Nový příspěvek od pavel sk »

CBS, uz som nad tym aj ja rozmyslal. Skoda ze nemam v robote viac casu sa s tym pohrat. Inak aj kolega ked to oko na lane videl tak čumel ze ako som to urobil. Potom som sa rozpraval s jednym zeriavnikom a povedal mi ze tie lisovane okovky su tam len ako poistka a hlavne aby sa nerozpletalo. Ked je to takto dobre zapletene tak to pri zatazi drzi samo tym ze sa pramene lana medzi sebou stahuju a robia oko pevnym. Nieco na tom bude. Skusim ten moj pletenec medzi dva traktory a uvidim co to vydrzi :)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“