Zapletení ocelového lana

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Zapletení ocelového lana

#61 Nový příspěvek od ITS »

To je princip onoho "neviditelného zápletu " . Jen u ocelového lana platí některé jiné věci :
- Celé to musí být rozloženo, jak jsem psal, na délce v metrech, která odpovídá průměru lana v milimetrech. Na jedné straně lana se rozplete metr a na druhé 11 metrů ( lano 12 mm). Vezme se první z těch dlouhých pramenů a jede se těch 11 metrů. Z těch 11 metrů se nechá trčet 20 až 30 cm. Totéž se nechá trčet z pramene, který se vymotává - zbytek se odsekne. Tyto dva kousky lana trčící proti sobě " z jednoho místa ", se musejí vtlačit dál po svém směru doprostřed lana namísto konopné mazací duše lana. Tady je nutno připomenout, že v tomto místě lano pozbude nosiče maziva - tu duši a proto je vhodné ty vtláčené konce lana namotat tenkou textilní páskou.
- Další dlouhý pramen namotáme stejně, jen to ukončíme o metr blíž

A to je všechno. Chce to mít do svěráku udělané kulaté čelisti, aby lano neuhýbalo z rukou a nebortilo se, když jej stiskneme co nejblíž operace.
Nejdůležitější pomůckou je elektrikářská izolační páska. Lano si s ní zajistíme, aby se samovolně nerozplétalo dál, než je potřeba. Také si nejprve omotáme každé místo, kde pramen lana budeme sekat a sekáme uprostřed omotání, protože cokoliv se rozplete, tak zpět už moc nepasuje.

Dobře se to dělá na kopci v půl metru sněhu v noci.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Zapletení ocelového lana

#62 Nový příspěvek od bourač »

není vhodnější řez flexou - tenkým kotoučem? než sekání...
a místo el. gumovky raději textil (koberc.) guma teplem řezu změkne, pramen se rozmotá...
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Burák
Příspěvky: 64
Registrován: ned čer 09, 2013 3:25 pm
Bydliště: Varnsdorf

Re: Zapletení ocelového lana

#63 Nový příspěvek od Burák »

Já umím zaplést dvě lana ale nabyde ti lano na průměru. Rozpleteš si oba konce asi 1 metr, zbytek si zajistím slabým vázacím drátem aby se mi zbytek lana nerozmotával dál. Prameny obou lan dám do sebe jak když spojíš prsty na rukou,a pak už vezmeš pramen lana a dáš ho až pod ten druhý. Vezmeš další a zase přes jeden pod ten další,když mám kus zápletu hotový odstraním vázací drát protože začíná překážet. Prameny zaplétáš ve směru lana,na každou stranu stačí každý pramen zaplést 3 krát .Konce pramenú pak zaříznu flexou.Mám na to zaplétací jehlu ale na slabší lano ti stačí větší šroubovák.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Zapletení ocelového lana

#64 Nový příspěvek od ITS »

Třikrát na každou stranu je takové minimum. Poslední "šár" by se měl podvléct pod dva nebo tři, protože při vtažení by zpod jednoho mohl vyskočit. Na závěr je vhodné ten záplet utlouct kladivem, nejlépe ve žlábku. Na vlecích se to tlouklo ve strojovně v kole.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Zapletení ocelového lana

#65 Nový příspěvek od StaPo3011 »

on ten obrázek v příspěvku č.12 (mimochodem pochází z plachtařské metodiky V-PL-8) vypadá trochu složitě, protože je to kresleno pro zaplétání koncového srdíčka, což je trochu složitější než klasický záplet přetrženého lana.

U klasického plachtařského zápletu si napřed odsekneš/zarovnáš oba konce lana, pak si dvěma závity vázacího drátu posichruješ na obou koncích konec plánovaného rozpletení (některá zánovní lana mají tendenci se rozplétat dále než chceš), jednotlivé prameny (6 ks) rozpleteš do ježka až k tomu vázacímu drátu, vysekneš prostřední pramen (u lan 6+1) nebo prostřední lněnou duši (u lan 6+duše), poskládáš si oba konce rozpletených lan hezky pravidelně proti sobě, posichruješ si to z jedné strany zaplétací svěrkou (lze nahradit ručním držením trpělivým pomocníkem) a zaplétáš první stranu pomocí zaplétací jehly: přes jeden pod dva 3x kolem dokola, pak vysekneš 3 prameny ob jeden a zbývající 3 zapleteš přes jeden pod tři prameny 2x kolem dokola. Vysekneš zbývající 3 prameny, přehodíš svěrku na druhou stranu a opakuješ stejným postupem druhou stranu (přes jeden pod dva 3x, vyseknout ob jeden, přes jeden pod tři 2x).
Výsledek poklepeš paličkou, aby to bylo hezky kulatý. Takovejhle záplet projde běžně válečkama bez poškození.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“