Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#16 Nový příspěvek od Japa »

Plechy válcované za studena jsou primárně určeny ke tváření, lisují se z nich karoserie aut, válcují všechny truhy svařovaných trubek, atd.
Například plech 11 321.21 je válcovaný za studena určený i k hlubokému tažení.
Z výroby (to je to doplňkové číslo) se dodává rekrystalizačně žíhaný - tím se odstraní deformovaná zrna (jak zmiňuje prazdroj12) a zpevnění způsobené válcováním za studena.
Jinak plech ve kvalitě 11 375 je válcovaný za tepla, takže klempíři ho určitě nepoužívají.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#17 Nový příspěvek od Terablick »

Díky. Zas jsem o něco chytřejší... Ale pořád nevím co teda použít :-/ . Tvarovat to nijak nebudu. Maximálně to na pár místech ohnu nebo olemuju ;-). Chci aby to co nejméně rezlo a aby to nebylo náchylné k trvalé deformaci už při malém tlaku (promáčknutí když se o to opřu nebo strejchnu o větší větev) ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#18 Nový příspěvek od Japa »

Pevnost plechů z konstrukčních ocelí tř. 11 je zhruba stejná, tím pádem pro odolnost vůči deformacím musíš vhodně zvolit tloušťku plechu, eventuélně kombinovat s výztuhami.
Jelikož nebudeš ohýbat složité tvary, tím pádem nebudeš potřebovat velkou tažnost, zvol tedy nejlevnější plech tažený za studena co je na trhu, v ceně do 30 Kč/kg (Tabule 2000 x 1000 x 1 mm váží 16 kg)
Co se týče korozní odolnosti, pokud díly nebudeš svařovat, můžeš použít pozinkovaný plech - to je opět ocelový plech válcovaný za studena, ale žárově pozinkovaný.
Anebo z nerezi - to by jsi natírat nemusel vůbec. :)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#19 Nový příspěvek od Terablick »

Svařovat to pravděpodobně budu. Nerez jsem okrajově zvažoval taky (i tak bych ho natřel kvůli vzhledu), ale cena neni úplně malá... A kupovat i nerezový jackel (pokud se vůbec prodává - nekoukal jsem se) už by bylo cenově asi úplně jinde, nemluvě o svařování nerezu - koupit nerezovej drát, a asi i jinej plyn do COčka. Spočítal jsem, že budu potřebovat cca 25 metrů jackelu, rozměr asi něco kolem 30x30x2 (na podlahu asi o něco víc, na sloupky ještě váhám jestli dát radši lehčí, nebo radši pevnější a spojit to částečně i s ochranou při převrácení :-/). Bude to běhat po svahu, tak chci co nejnižší těžiště, ale současně je tu i nějaké (poměrně malé) riziko převrácení. Vychází mi cena jackelu (obyč černého) okolo 1500,- + tabule plechu na stěny a střechu (možná nebude jedna ani stačit) a tabule silnějšího plechu (ta nebude potřeba celá) na podlahu. Pak ještě zasklení, nátěr atd... Neni to úplně levná věc. Počítám, že to vyjde minimálně na nějakých 7, možná 8 tisíc jen za materiál...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#20 Nový příspěvek od Terablick »

Tak jsem koukal na ty jackly a plechy z nerezu a ceny nejsou zrovna příznivé :tyty: . Jackel 40x30x1,5 (silnější v nerezu nemaj) stojí skoro 250,- Kč metr, a plech o síle 0,8mm vyjde od 600,- za metr čtvereční a 2mm na víc jak 2300,- za metr čtvereční :( . Takže nerez nebude určitě 8)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

tengi
Příspěvky: 548
Registrován: pát kvě 21, 2010 10:11 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#21 Nový příspěvek od tengi »

Nebo si dojeď na vrakáč a vyřízni si střechu z nějakýho Volva.To nezrezne. 8)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#22 Nový příspěvek od Terablick »

No to je taky možnost... A asi ne špatná ;-). Už to je i s podkladem pod lak. Jen ten plech bude prohlej :-/ . Asi zůstanu u klasiky ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

tengi
Příspěvky: 548
Registrován: pát kvě 21, 2010 10:11 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#23 Nový příspěvek od tengi »

S tím prohnutím plechu to není tak zlé.My autoklempíři si právě střechy z aut schováváme.Je to hlubokotažnej plech,kterej se krásně tvaruje a nepraská.Ale na hodně velký plochy vcelku to opravdu není,tam se ten bombírung projeví.A ta protikorozní ochrana,to je potíž,vždycky,než to člověk orve až na železo,aby to mohl někam přivařit,to je nejhorší.Volva nehnijou proto,že švédská ocel je svou kvalitou někde jinde,není porézní,takže se tolik nezachytávají částice vody.Ale okem to vidět nelze. :nene:

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#24 Nový příspěvek od Terablick »

No já budu potřebovat převážně větší plochy, takže tam by to znát asi bylo... :-/ . Švédská ocel je špička... Ale to bejvala kdysi i česká... :(
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#25 Nový příspěvek od ota »

Klucí, s těma Švédama to už není taky to pravé ořechové. Já dělám z plechu, kterej se vozí ze Švédska, a ještě z plechu, kterej se kupuje tady u nás, ale asi je to Německej. Je to aluzink plech. Vlastně se to vyválcuje a povrchově upraví nánosem hliníku a zinku. Tzv aluzink. To Volvo tyhle plechy bere taky. Dřív jsme byli jediným odběratelem plechu od Švédů v surovém stavu ( v balíkách nastříhanej na míru ) Potom to začali dělat Rakušíáci a to nebylo ono. Vlnilo se to jako lochneska a hlavně ta povrchová úprava se drolila a praskala od plechu. Švéd byl jednička. Ohnul jsem ohyb a ohnul naspátek a ještě jednou a teprve to praskalo. U Rakušáka uhnul jednou a někdy to prasklo hned. Teď už to dělá hafo firem. tady na to dávají 20 let záruku na prorezivění.
Jo ale ten Švédskej plech se už taky pohoršil. Občas to ohýbá luky, nebo je i rozdíl v síle, na jedné straně vůči druhé. Ale proti jinejm je to zatím číslo 1. Akorát se bere ten od Němců, bo je o dost levnější.
Jo pracuju s plechama o síle od 0,7mm: 1 mm :1,5 mm: 2,0 mm: 3,0 mm. Takže to je jiná relace síly materiálu. Ten Švédskej je houževnatej a tuhej. Když tam frknu náš plech, ohraňovák mi 10°přehýbá, což je u 1,5 mm plechu na ohraňovacím lise že zajede o 0,6 mm hloubš lisovník do matrice.
Tenhle plech když necháme na dešti venku, tak jen malinko chytne lišku na střihu, jinak nic.
Bejt Tebou, koupím ten nejlevnější plech co potkáš. Je to celkem jedno, jestli bude takovej a makovej. Ohneš si ho doma ve svěráku. Potom by to chtělo koupit lepší základovku. Něco jako poliuretanovou barvu záklední. Pořádně to odmastit. Ne ředidlem, ale odmašťovadlem co má být. Nafoukat na to tu dobrou základovku a nakonec vrchní dobrou barvu a máš klid. Ale to zase vědí autolakýrníci co s barvou.
Jo s těma vláknama v tom plechu, u těhle klasickejch plechů co jsou tady na trhu ( finančně pro nás vhodný ) nemá cenu hledat kde jsou nějaký vlákna. Jo to kdyby jsi měl nerez, tam je to už hodně znát. Ale vše jde doopravit, doohnout na požadovenej rozměr.
Tady je pár fotek toho plechu. Potom se stříká fasádní barvou. Jinak lze vidět v Českých Velenicích hotové na místě.
Přílohy
Vana.jpg
Skelet.jpg
Skelet a dveře.jpg
Střecha rohlík.jpg

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#26 Nový příspěvek od Terablick »

Ten vypadá krásně, ale bude asi drahej ;-). A ve Feroně ho určitě nekoupím ;-). Jak píšeš o tom odmašťovadle - to je co zač? Já vždycky používám jen syntetický ředidlo, ale taky je pravda, že někdy se pak nátěr má snahu místama loupat nebo praskat (jakoby "plavat"). Ten klasickej plech z Ferony je mastnej jak blázen, takže opravdu dokonale ho odmastit je těžký... Proto bych rád něco, co je vyzkoušený a funguje to. Samozřejmě bych rád, aby to nebylo moc drahý, a pokud možno se to dalo běžně sehnat v maloobchodě, nebo prostě někde koupit malý balení (do max cca 3-5L podle ceny)... Nebo jestli máš možnost to někde sehnat a poslal bys to... Stačilo by mi množství na odmaštění 2-3 tabulí plechu ;-). Stejně tak si nechám poradit nějakou konkrétní základovku a vrchní nátěr. V běžných obchodech je k dostání jen takovej ten běžnej základ, od 2-3 výrobců, a většina je akryl... K tomu nějak nemám důvěru pro použití na ven, natož na stroj. Syntetiku seženeš taky tak 2-3 druhy, a všechny na jedno brdo... Základovka většinou jen jedna syntetika a jeden akryl... Možná neznám ty správný obchody ;-). Samozřejmě pak je možnost zajít přímo do prodejny autolaků, ale natřít (nebo nastříkat) si domaděl barvou třeba za 5-10 tisíc (komplet se vším co k tomu patří - samotná barva vyjde na 2-3 tisíce max, ale i to je ranec...) mi nepřijde moc výhodný :-/. Navíc rozhodně nejsem lakýrník, takže bych s tak drahou barvou nechtěl ani dělat ;-). Něco "polejt" něčím za 300,- dovedu (sprayem mi to docela jde, pistoli jsem zatím nezkoušel, protože zatim nemám kompresor), ale barvu za tisíce bych asi nerisknul, takže bych musel ještě zaplatit někomu za práci, a to už jsem s cenou "nátěru" možná vejš než s cenou celýho stroje :jazyk: Potřebuju prostě jen něco, co na tom pár let vydrží, ochrání to před reznutím, a nevybledne to za rok nebo 2 na slunci a dešti ;-). Chtěl bych to červený, a právě červená na slunci nejsnáz a nejrychlejc bledne :(.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

tengi
Příspěvky: 548
Registrován: pát kvě 21, 2010 10:11 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#27 Nový příspěvek od tengi »

Souhlas,nejlepší jsou polyuretanky.Dobře se s nima dělá.Nestékají a kdejakou nedokonalost zakryjí.A dobře kryjí.Dokonalé je-a to je moje osobní zkušenost-jako základ použít penetraci U 2073 CHEMODUR P a nanášet štětcem!(vetřít)Je docela řídká,tak ti stačí na oběhnutí celého stroje jedna plechovka 8)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#28 Nový příspěvek od Terablick »

Díky moc za info ;-). Ještě najít kde to prodávaj :-/
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

tengi
Příspěvky: 548
Registrován: pát kvě 21, 2010 10:11 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#29 Nový příspěvek od tengi »

No-šéf mi tu barvu přivezl z Budějic,ale adresu neznám :(

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký je rozdíl v plechu válcovaném za tepla a za studena?

#30 Nový příspěvek od Terablick »

Tak se kdyžtak prosím zeptej. Do Budějc jezdím jednou za čas, tak by nebyl problém tam zajít ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“