těsnění nebo tmel

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 387
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: těsnění nebo tmel

#31 Nový příspěvek od Laslou »

Atlan píše:Budem rozoberat motor z motorky na poly treba menit ložisko (dufam že kluka to prežila) niekedy davno sa daval hermetik na zlepenie kartera.. .teraz už stači použit tmel na motory ? Na zatesnenie lavej casti kde je olej použijem asi paierove tesneie ..ak to bude slzit tak to potmelim. Može byť ? Dakujem
Na oba očistěné kartery nanes vrstvu tmelu na motory,pár minut počkej,pak dej těsnění a s citem dotáhni.Zbytek po vytvrzení ořež a musí to držet 8)

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: těsnění nebo tmel

#32 Nový příspěvek od Brendak »

Já už po třetí za sebou budu přetěsňovat víka na spodku převodovky na Zetoru 6911. Poprvé to teklo asi proto , že jsem to hned dotáhl napevno. To jsem použil silikon a těsnění. Podruhé jsem použil jen silikon. Lehce to dotáhl a po třech hodinách dotáhl napevno. Teklo to ještě víc. Díval jsem se jestli není křivé víko a není. Jen v tom místě kde to teklo je nějaké tmavší. Každopádně po třetí to ošmirgluju a odmastím. Použiju silikon a těsnění. Namísto kde to teklo ho dám víc. Počkám 3 hodiny , než to dotáhnu na fest. Počkám do druhého dne než tam dám olej. A když to znovu poteče , tak už nevím. Použil jsem silikon Siga pro motor. Ten co je na něj víš odkaz. Jen pro úplnost. Ten silikon má certifikát ze STAVEBNÍHO ústavu v Praze. Tam asi použití na motorech moc nezkoumali. Spíš na kamna a krby. Ale co jsem četl na internetu , tak ho na opravu motorek používají.

Ono to víko má obdélníkový tvar a šrouby jsou jen na těch delších stranách. A možná když se to dotáhne , tak se to vypoulí a přes ty kratší strany to teče. Zvlášt´ když je tam jen silikon. Ten se snadno zmáčkne. :-/

Uživatelský avatar
Petr XIX
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 08, 2011 9:27 am
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: těsnění nebo tmel

#33 Nový příspěvek od Petr XIX »

Dávám pouze ten teploodolný olejovzdorný silikon a spokojenost. Jenom pozor třeba na těsnění víka hydrauliky, tam ho dávat opravdu malinko, aby nelezl dovnitř, dělá to tam pak docela bordel. :cert:

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 387
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: těsnění nebo tmel

#34 Nový příspěvek od Laslou »

no ,co jsem letos v březnu generálkoval převodovku na Z2023 (proto jsem zakládal i toto vlákno),tak jsem použil tuším že lukaprén (červený tmel co mi nabídly v mototechně) a papírové těsnění,které jsem vystříhal z těsnícího papíru.Můj postup:na očištěné a odmaštěné plochy převodovky a víka jsem nanesl vrstvu tmelu (u děr pro šrouby kolem dokola),po cca 15ti-20ti minutách (tmel byl na jemný omak suchý)jsem mezi plochy vložil papírové těsnění sesadil k sobě a šrouby po obvodě s citem dotáhnul.Trochu tmelu se vytlačilo do stran,ten jsem po zaschnutí oříznul.No a zatím paráda - nic neteče.(Pro vtipálky:olej tam mám :) )

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: těsnění nebo tmel

#35 Nový příspěvek od Terablick »

Tak když sem všichni píšou svoje postupy, napíšu svůj. Já používám výhradně takový ten červený "silikon" (je to tuším něco na bázi kaučuku) odolný olejům a teplu - zkrátka určený na motory a převodovky. Díly pečlivě oškrabu "šábrem", zarovnám všechny výčnělky a otřepy, opucuju drátěným kartáčem (měděným) a pečlivě odmastím ředidlem C6000. Papírové těsnění nedávám. Natřu silnější vrstvu (odhadem půl mm, zkrátka vrstvu, ale ne zase kopec) toho "silikonu" na obě styčné plochy, pečlivě rozetřu prstem (snažím se udělat rovnoměrnou vrstvu pokrývající celou styčnou plochu, ale nepřesahující okraje, co přeteče to hned otřu), nechám chvilku zaschnout (do 10 min), spojím, rukou zašroubuju všechny šrouby a dost zlehka je přitáhnu. Nechám klidně i přes noc, a druhý den dotáhnu na fest. Oříznu pokud někde něco trochu vyteče a hotovo. Olej dávám raději až druhej den. Dělám pokud možno při cca pokojové teplotě. Mám takhle těsněnou i závodní převodovku (veškeré spoje - skládal jsem jí) a nikdy mi nic neteklo ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: těsnění nebo tmel

#36 Nový příspěvek od fastrac8250 »

[Brendak napisal]Já už po třetí za sebou budu přetěsňovat víka na spodku převodovky na Zetoru 6911. Poprvé to teklo asi proto , že jsem to hned dotáhl napevno. To jsem použil silikon a těsnění. Podruhé jsem použil jen silikon. Lehce to dotáhl a po třech hodinách dotáhl napevno. Teklo to ještě víc. Díval jsem se jestli není křivé víko a není. Jen v tom místě kde to teklo je nějaké tmavší. Každopádně po třetí to ošmirgluju a odmastím. Použiju silikon a těsnění. Namísto kde to teklo ho dám víc. Počkám 3 hodiny , než to dotáhnu na fest. Počkám do druhého dne než tam dám olej. A když to znovu poteče , tak už nevím. Použil jsem silikon Siga pro motor. Ten co je na něj víš odkaz. Jen pro úplnost. Ten silikon má certifikát ze STAVEBNÍHO ústavu v Praze. Tam asi použití na motorech moc nezkoumali. Spíš na kamna a krby. Ale co jsem četl na internetu , tak ho na opravu motorek používají.

Ono to víko má obdélníkový tvar a šrouby jsou jen na těch delších stranách. A možná když se to dotáhne , tak se to vypoulí a přes ty kratší strany to teče. Zvlášt´ když je tam jen silikon. Ten se snadno zmáčkne.
[/quote]
nazdar skus to veku utahovat od stredu ku krajom :friends: a olej nalej az na druhy den

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: těsnění nebo tmel

#37 Nový příspěvek od Terablick »

No to jsem já třeba sice nenapsal, ale to považuju za samozřejmé, že se utahuje od středu delších stran postupně střídavě k rohům, a než se dojde až k rohům, poutahujou se (zase od středů) kratší strany ;-). Jinak se to může kroutit ;-). Je na to spousta obrázkových návodů - namátkou jsem našel toto:

Obrázek

Nevystihuje to úplně přesně tenhle případ, a neplatí to vždy. Když má vana třeba dělenou dosedací plochu (je na koncích "vykouslá" pro hřídel), utahuje se úplně jinak - od středu strany s vykrojením - nejblíž u ložiska, na obou koncích, a pak teprv delší strany střídavě od středu... Nejlepší je samozřejmě informace od výrobce nebo z nějakého servisního manuálu... Většinou k těsnění bejvá i obrázek nebo popis jak utahovat...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: těsnění nebo tmel

#38 Nový příspěvek od Brendak »

Díky za rady. To o tom dotahování od středu jsem nevěděl. Jen vím že se to dotahuje do kříže.

Ale složil jsem to ještě před přečtením vašich příspěvků a dotahoval zrovna obráceně. S nalitím oleje jsem počkal víc jak 24 hodin. Je to dva dny a zatím to neteče.

Dobře že jste to o tom dotahování napsali. 8) Příští rok se chystám zdělat vanu z motoru. Ale to koupím i jiný silikon , který má jasně napsaný návod k použití.

myky
Příspěvky: 1453
Registrován: čtv říj 23, 2008 2:02 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: těsnění nebo tmel

#39 Nový příspěvek od myky »

To dotahování od střehu je třeba, jinak se snažím dávat origo těsnění, pokud není tak se ho snažím vystřihnout, a samozřejmě ten červený silikon na motory. S tím silikonem někdy opravdu citovka, když ho dáš zbytečně moc tak se může nějakej kousek uvolnit a ucpat nějaký sítko, dirku atd. Jinak ho neroztírám ale právě naopak a na konci mám vyřízlí jako by obrácený U a dělá to pěknou slabounkou housenku.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: těsnění nebo tmel

#40 Nový příspěvek od Terablick »

No já vidím výhodu toho rozetření v tom, že pak už prakticky nevyteče. Mám už v oku nějakou tu přiměřenou dávku, a jak to je už jen tenká vrstva, nemá snahu vylejzat ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 387
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: těsnění nebo tmel

#41 Nový příspěvek od Laslou »

...to těsnění tam dávám proto,že když se to pak rozdělává jde to líp.Jinak všeobecně:pečlivost se v těchto případech určitě vyplácí!

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5476
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: těsnění nebo tmel

#42 Nový příspěvek od staník »

Tak taky popíšu něco. :smich: Dělám to prakticky stejně jak Terablick i s tím nitroředidlem.Skládal jsem už dost motorů do motorek a nebo traktor a pokud se to odmastí tak to neteče.Používám Gasket Sealant od Den Bravenu a jsem naprosto spokojenej.Těsnění dávám jen tam kde je předepsaný.U motorky radši znovu vymezím hřídele v převodovce než dávat těsnění.
http://www.denbraven.cz/specialni-tmely ... -cz93.html
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: těsnění nebo tmel

#43 Nový příspěvek od Terablick »

Jojo, tenhle taky používám. Nebo tenhle typ i od několika dalších výrobců ;-). Musí to zkrátka být přímo určené na motory ;-). Na barvě nezáleží - dělaj taky černý, hnědý, modrý, bílý... Dokonce teď mám doma bezbarvej - opravdu na motory, ne žádnej sanitární silikon ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: těsnění nebo tmel

#44 Nový příspěvek od Brendak »

Laslou: S tím těsněním máž asi pravdu , protože když jsem zdělával domeček kolem náhonové hřídele , tak jsem byl rád že tam to těsnění bylo. Bylo to totiž nově přetěsněné a drželo to jako hrom. Padly sprosté slova a pak to povolilo. Ten papír se celý roztrhl na dvě půlky. Silikon zůstal na obou stranách přilepený i s papírem.

dms
Příspěvky: 326
Registrován: pon srp 10, 2009 1:08 pm

Re: těsnění nebo tmel

#45 Nový příspěvek od dms »

Nevedel by si ktosi spomenut z coho bol namiesany resp. kde by sa dal kupit Curyl (alebo Kuryl?). To bol tmel co sa pouzival v Tatre na vojakov. Natierali sa tym papierove tesnenia na prevodovky a motory. Bol to taka zlatohneda farba konzistencia ako riedsi med. Tesnilo to super a hlavne to zostavalo stale plasticke - islo to dobre rozoberat. Kedysi 30 rokov spat tam brat robil a doniesol za flasku, ta sa minula a uz nic podobne nevieme najst. Od Wurtha sme vyskusali tusim dve, ale nie je to uplne to iste.
Co sa silikonu tyka - ked to inac nejde, davam tiez, ale vzdy na tesnenie vystrihnute z papiera atak, ze dotiahnem kym nesadne na seba, 20 min pockam a potom dotiahnem na pevno.
A este jeden hostoricky recept z knihy "Opravy automobilovych motoru sovietskych znacek":
pasta.jpg

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“