Vrtanie nerezu

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Vrtanie nerezu

#1 Nový příspěvek od Atlan »

Cim prevrtat nerez? Myslel som ze to bude brnkacka 3mm dierka. Plech ma 0,5mm. Urobil som jamkarom jamku zacal vrtat a nic moc. Tlacil som, skusil som vysoke otacky a nieco sa objavilo, ale nejde to. Aka je nato finta?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Vrtanie nerezu

#2 Nový příspěvek od winch »

Malé otáčky, chladiť, malý uhol chrbta, príp TK ak to robíš strojne.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vrtanie nerezu

#3 Nový příspěvek od ota »

Atlane Ty, chytrej jak Bariánů kocour se ptáš na takovou ,,prkotinu"? To mi nebere.
Nerez se vrtá malejma otáčkama. Musíš si naostřit vrták s menším uhlem. Míň špičatej vrcholovej uhel. Vrták nesmí bejt ,,hladovej". To znemená ne tolik podbroušené ostří. Ideální je Cobaltovej vrták. Nebo takovej tmavej. Ale ne TK. Ten na stojanovku není. Zítra se mrknu na přesné označení toho tmavého vrtaku. Má takovou víc kroucenou šroubovici.
Když vrtám nerez jen pár dírek na sloupovce nemažu vrták na nerez ničím. Když je hodně děr, tak jen lehce třeba štětcem máznu chladící emulzí. Nemám u vrtačky ani čerpadlo.
Jak dáš velké otáčky, břity vrtáku na nerez ,,spálíš".
Až budeš projíždět vrtákem skrz plech jeď ke konci pomaleji. Rádo se to kousne a natáhne to slabej plech nahoru po šroubovici na vrták.
3,2 mm dírky do nerezu vrtám často. Je to díra pro M4 závit. Akorát já mám spíš od 2 mm vejš plechy.

jean
Příspěvky: 3015
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Vrtanie nerezu

#4 Nový příspěvek od jean »

Vysoké otáčky v nerezi dokážu cobaltový vrták rozsvietiť na teplotu tavenia. Kolega tak jeden zohrial natoľko, že takmer odkvapol :smich: Ale dieru do plechu nakoniec prepálil. Vší silou.... Ešte sa mu podarilo zohriať vrták tak, že narovnal šrobovicu :smich:

A aby som nebol v prúsere - taký tenký plech môže spraviť problém, ked prerazíš a budeš moc tlačiť, tak sa vrták "kusne". A predpokladám, že si tam už s tým vrtákom vytlačil jamku, ked ti to nešlo prevrtať. Ak je možnosť, tak preklepni jamkárom z druhej strany a skús to znova s novým vrtákom.
Naposledy upravil(a) jean dne pon pro 05, 2022 10:19 pm, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9048
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Vrtanie nerezu

#5 Nový příspěvek od Sniper »

Můj otec byl obráběč kovů, přes 30 let na horizontce a vždy mi tvrdil. Vyvrtat otvor jde do všeho, chce to jen malé otáčky a chladit 8)
A ne jak já v pubertě, ruční vrtačka a 5mm díra do pilového listů a 8 vrtáků v prdeli.
Plný kotel a pojďme :prace:
Dneska bych řekl, že jsem tu díru propálil :smich:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Vrtanie nerezu

#6 Nový příspěvek od bourač »

nerezí je spousty, nejběžnější "potravinářská" 304. Ta jde obrábět OK.
Další běžná je 316, tá má pár % molybdenu. Tu lze vrtat jedině jak napsáno výše.
Obě lze nouproblema svářet.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

jean
Příspěvky: 3015
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Vrtanie nerezu

#7 Nový příspěvek od jean »

Jo, tá 316 je celkom mrcha, do toho radšej závity ani nerobím. 304 je takmer ako čierny plech, závity do nej idú celkom ochotne. A tu sa pripojím k otázke, čím rezať závity do 316, aby to nejak odsýpalo? Bežný strojný HssCo5 závitník do toho moc nereže, ak nepraskne, tak ten závit je skôr vyvalcovaný.

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Vrtanie nerezu

#8 Nový příspěvek od dvk »

Atlan píše: pon pro 05, 2022 9:59 pm Cim prevrtat nerez? Myslel som ze to bude brnkacka 3mm dierka. Plech ma 0,5mm. Urobil som jamkarom jamku zacal vrtat a nic moc. Tlacil som, skusil som vysoke otacky a nieco sa objavilo, ale nejde to. Aka je nato finta?
Kde jsi ten vrták koupil ? :)

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Vrtanie nerezu

#9 Nový příspěvek od bourač »

jean co jinou metodu - jen vyvrtat + lisovací matice? Někde to může být řešení...
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vrtanie nerezu

#10 Nový příspěvek od ota »

Bourači když jsem dělal v Kolíně měli chlapi svoje označení nerezu. Normálně jak píšeš o té Aisi tak šmátrám v hlavě jak tomu říkali. Normálně v hlavě holé stěny. Nikde ani čárka. Měli jsme tam tak 6 typů. A nejvíc potravinářskou. Pamatuju se, jak přišel montážník a že ustřihni mi a ohni tuhle podle výkresu z toho spešl plechu a řekl po jejich tu značku. Měli jsme to bokem roztříděné. Tak jsem mu to udělal hned. A on že až pojedu ze Švícar dom, tam montuju linku na fermentaci sýra. Tak ti přivezu sýr na ochutnání. Ty plechy co jsem mu dělal byly do té firmy na ten sýr. Aby to ten plech ustál musel to být přesně ten. Já na to pak zapoměl. A on přijel snad za měsíc. A jde ke mě a na tady máš kus toho sýra. A dal mi výseč z toho kusu bochníku sýra. Dovezl celej kus a rozkrájel a rozdal. Ten sýr bylo kolo jako z osobáku velký! To jsem viděl prvně tak velkej sýr. Zabalenej ve folii. Ale ten byl dobrej! Povídal, že ta linka musí bejt jen z toho plechu. Že ty látky co do sýra dávají sežerou běžný nerez.

kbulda
Příspěvky: 338
Registrován: ned pro 15, 2013 1:15 am
Bydliště: u Mělníka

Re: Vrtanie nerezu

#11 Nový příspěvek od kbulda »

jean píše: pon pro 05, 2022 10:16 pm Vysoké otáčky v nerezi dokážu cobaltový vrták rozsvietiť na teplotu tavenia. Kolega tak jeden zohrial natoľko, že takmer odkvapol :smich: Ale dieru do plechu nakoniec prepálil. Vší silou.... Ešte sa mu podarilo zohriať vrták tak, že narovnal šrobovicu :smich:
U nás v práci se tomuto říkalo " protlačování železa železem."

jean
Příspěvky: 3015
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Vrtanie nerezu

#12 Nový příspěvek od jean »

Bourač, s tým by som musel počítať už pri dizajne zariadenia, nitovacia matka zaberá viac miesta, ako holý závit. Momentálne to riešim tak, že objednávam výpalky z tej "mäkšej" nereze, lebo tá ide nejak opracovať v zámočníckej dielni. Tie nereze sa väčšinou dajú rozoznať pohľadom aj dotykom, aspoň teda tie, čo prešli laserom. 316 je akoby drsnejšia a aj ohnúť ide ťažko. A najistejší identifikátor je ten čierny nápís :typek:

Aj do 316 ten závit spravím, len to dlho trvá, furt to treba mazať a točiť ledva po štvrť otáčke a potom späť. Neproduktívne
Už som kúpil aj nejaké vraj TiO závitníky, robota s nimi stojí za rovnaký prd, ako s klasickými. Ale aspoň stáli nekonečno a jeden praskol aj v čiernej oceli po ledva 10 závitoch. 40 euro za 10 závitov je kua dosť

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vrtanie nerezu

#13 Nový příspěvek od ota »

U nerezu na ohyb je problém s výpalkama. Nerez poznáš akorát válcovanou za tepla a za studena. Jinak problém ohýbání nepůsobí nerez jako taková, ale v jakém směru ji budeš ohýbat. Vždy je třeba si výpalky srovnat a podle toho ohýbat. Jinak se bude ohýbat nerez ,,po vláknech a jinak přez vlákna". Dál jinak se ohýbá ta válcovaná za tepla a za studena. Rozdíly jsou v klidu i 10°! Celkově je nerez na ohýbání měkčí než ocel. Schválně si vezmi dva stejné rozměry a síly plechu a ohni nejdřív na ohraňováku ocel a pak na stejný program ohnu nerez. Tu nerez přehne mašina klidně o až 12°.
Jinak závity se neřešily, jelo se to Dormerama TK závitníkama. Nikdo neřešil do jeké Aisi jede závitník. Samozřejmě nesmíš řezat ohlodkem co má 2000 závitů. Kdysi kolega někde na bazoši koupil závitníky Fraisa či jak přesně se to píše a M12 dala 2000 závitů. Možná by dala ještě víc, ale už neměl další obrobky.

jean
Příspěvky: 3015
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Vrtanie nerezu

#14 Nový příspěvek od jean »

Ota, ja sa v tom moc nevyznám, ale ked ten plech vyzerá akoby bol "studený", tak je s ním vždy problém pri dalšom opracovaní. A viem, že ty si robil pri ohýbačke, tak ti nebudem oponovať, ale subjektívne sa mi zdajú ohnuté plechy z 316 oveľa "tuhšie" ako z S355JR.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrtanie nerezu

#15 Nový příspěvek od Atlan »

No mam to nastavene a namontovane, tak ze som to vrtal, tak ako to tam bolo, aku vrtackou.

No nic demontujem to, zabrusim teda vrtak, a skusim na stojanovke. Takova blbost a kolko to da prace.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“