korunkový vrtáky do železa

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

korunkový vrtáky do železa

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

občas potřebuju vrtnout větší díru do plechu, jeklu. největší vrták mám 20mm a když už se mi to nechce nosit kamošovi do dílny pro vývrt větší díry, mořím se s pilníkem. už delší dobu pokukuju po korunkových vyvrtávácích do železa ale moc moudrej z toho nejsem. používá to někdo? doporučí nějakou značku? namyslím jednotlivě prodávaný ale nějakou čůlisnou sadu pro domácí používání. dík za poradu.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: korunkový vrtáky do železa

#2 Nový příspěvek od Britt »

Já si koupil sadu od Číňana, je to po 5 mm od 15 - 50mm a na tu bídu dobrý. Chce to pevnou vrtačku, což já nemám, ale díry jsou v pohodě.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: korunkový vrtáky do železa

#3 Nový příspěvek od ITS »

Sada je dobrá, protože budeš mít krabičku a unašeče. Časem stejně budeš dokupovat, protože ty zuby nevydrží věčně. Při dokupování pak už brát značkové. U větších průměrů chci vyrobit ( a stále se mně nechce) atypický unašeč, aby měl místo vodícího vrtáku co nejsilnější hladký čep. Unašeč s vrtákem je při ručním vrtání problémový. Stejně je lepší si díru navrtat jen vrtákem a pak teprve použít tu korunkovou sestavu. Pokud se snažíme z jedné vody na čisto, tak v okamžiku, když vrták proletí, tak korunkou zachytíme o materiál a vrták ohneme. I s ruční vrtačkou jdou docela velké díry - hodně přes padesát.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: korunkový vrtáky do železa

#4 Nový příspěvek od Britt »

No vidíš, já nevzdělané kopyto si díry předvrtávám a teprve pak nasazuji korunku s vrtákem. Dělám to zásadně na sloupovce, takže do toho nevletím jako divoká svině, ale hezky pomaloučku a hodně mažu. Smradu a dýmu je z toho fůra, ale díra je jako z alabastru.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: korunkový vrtáky do železa

#5 Nový příspěvek od bourač »

v okamžiku kdy vrták proletí je nezbytně nutné aby vleťel do dalšího materiálu kterým je dřevo.
Po párkrát zlámaných rukou od silné ruční vrtačky jsem začal používat system - podložit vrtanou věc dřevěným prknem.
Dřevo musí dobře doléhat. Vrták musí plynule přecházet ze železa do prkna.
Používám to na všechny "velké" průměry a nikdy se nic nehryzne.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: korunkový vrtáky do železa

#6 Nový příspěvek od exot »

Mam tuhle sadu z lidlu(ted ji maj v nabidce) a jsem spokojen jen je potreba pouzit vrtacku s prislusne nizkyma otackama!
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: korunkový vrtáky do železa

#7 Nový příspěvek od exot »

Snad nebude vadit odkaz

https://www.lidl-shop.cz/p/parkside-sad ... p100326475

Ty cervene.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: korunkový vrtáky do železa

#8 Nový příspěvek od Atlan »

A ake zelezo stym vrtas? Pisum tam na plech. Pre oca13 je aj 10mm zelezo plech :D Ja to pouzivam max do dreva. Do 5mm plochaca mam stromcekovy vrtak.
Ale ak by bola moznost, tak by som nieco vhodne kupil len sa bojim zivotnosti.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: korunkový vrtáky do železa

#9 Nový příspěvek od Fizz »

Mam je taky, musíš mazat.

Když je používáš s rozumem dají i větší než 10ku. Nespálit.

Mam i roko / ruko, a bahco, pocitově rozdíl spíš v přesnosti.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: korunkový vrtáky do železa

#10 Nový příspěvek od ota »

Kdysi se to tu řešilo. Ale jednou jsem koupil z bazoše sadu korunkovejch vrtáků. Byly to funglovky, ale přesně z hlavy rozměry nevím. Mám asi 6 ks. Je to korunka s naletovanymi SK plátky. Dá tak 15 mm sinej matroš. Tlustší jsem už dělal tak, že z jedné strany a pak z druhé strany. Je to korunka se stopkou tříhranou. Krásně drží v hlavičce. Dole je středící vrták. V korunce je zajištěný šroubkem. Na stopce má plošku. Aby se neprotočil.
Vrtal jsem tím spoustu děr. Nojky žádný problém. Udělám důlčík a rovnou středícím vrtákem provrtám vodíci otvor až proleze, jede korunka do plnýho. Základem je sloupovka, svěrák, nebo obrobek upnutý na pevno. Pak přiměřené otáčky a lehká citovka rukou.
Mám doma možnost vrtákem vyvrtat do 50 mm. Něco vrtám na frézce. A co nemám vercajk, tak korunkou.
Ty náhražky s pilkou stočenou do kroužku, to je tak do dřeva. To bych do kovu ani nezkoušel. Ta stopka vrtáku neutáhne tu obvodovou sílu té pilky. Má co dělat se dřevem.
Stromečkový vrtáky mám taky. Malé i velké i s necelými rozměry, jako třeba 27,5 mm a tak. Kdysi jsem je vyfasoval v práci. Dobře držely od Reca ty černý. Samozřejmost je cit v rukách a přiměřené otáčky. Ukrajinec nasadi fungláč stromeček, zmáčknul u vrtačky tlačítko na max a projel 4 mm plech až po 20 průměr. Vyvrtal 4 díry a stromeček spálil. Došel si pro další a tam mu řekli, musíš s citem. Provrtal asi 10 děr a spálil vrtačku. Mám tu stromečky s tříhrannou stopkou, ty jsou dobrý, nepotáčejí se. Silnější plech když to jde beru z jedné a pak z druhé strany.
Bacha na nerez. Na ten jsem měl TK stromeček. Musí se o dost menšíma točkama. Jen tak to jakože šimrat.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: korunkový vrtáky do železa

#11 Nový příspěvek od Killer Koly »

ota: zrovna tu pilku mam a do kovu to vrta celkem obstojne. musis to ale umet, male otacky a mazat a chladit. vrtacku nejlip sloupovku nebo magnetku a mit to pevne a hlavne KOLMO upnute. da se provrtat i 8mm zelezo, vic jsem nezkousel. idealni je to na ukosy trubek, kdyz je potreba svarit je k sobe pod uhlem
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: korunkový vrtáky do železa

#12 Nový příspěvek od Fizz »

Jako u všeho, je to rukama, vrtal jsem s tím i na magnetické vrtajde s citem ajde to.

Mazat, a špónu akorát. Pak to šlape.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: korunkový vrtáky do železa

#13 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Lídlácký už nejsou v nabídce. Mám prošmejděnej hornbach a obi a nic tam nemaj. Jen ty samostatný, tuším bosch. Mám představu že přijdu do krámu a koupím, né že budu objednávat přes eshop.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: korunkový vrtáky do železa

#14 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Tiež ma zaujalo toto vlákno, už dlhší čas premýšľam nad tým, že tieto korunkové vrtáky by sa občas zišli. Tiež by som najradšej sadu, ale nejak tu nevidím nič konkrétne. Použitie na doma, vŕtanie joklu, pásoviny.... v stĺpovke PK 203....
Pozeral som niečo aj na nete a pravdu povediac sa v tom moc nevyznám :zapomel:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14518
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: korunkový vrtáky do železa

#15 Nový příspěvek od DanculSK »

Ja mám takéto z Ali
Vrták som aj z akučkou,
Pomalé otáčky a ide to,
Obrázek

A diery to robí luxusné, ako písal už Britt vyššie
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“