Výroba šneku z plechu

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
kovozem
Příspěvky: 129
Registrován: stř bře 16, 2011 6:36 am
Bydliště: prostějovsko

Výroba šneku z plechu

#1 Nový příspěvek od kovozem »

zdravim,
poradte me postup vyroby sneku na snekovy stepkovac.
dekuji
jirka

kocicirada
Příspěvky: 461
Registrován: úte pro 16, 2008 11:36 pm
Bydliště: Plzeň

Re: vyroba sneku z plechu

#2 Nový příspěvek od kocicirada »

vytvoř si jednoduché lisovadlo

horní / spodní část - pro snažší práci můžeš dělat jen 180°, negativní tvar šneku uděláš z plocháčů - cca 6-7 kusů na 180°, lisovat můžeš zastudena, pokud nepůjde tak zatepla

a nebo si ty segmenty někde prostě kup ... firem je dost

kovozem
Příspěvky: 129
Registrován: stř bře 16, 2011 6:36 am
Bydliště: prostějovsko

Re: vyroba sneku z plechu

#3 Nový příspěvek od kovozem »

díky, no asi jsem trochu natvrdlý ale nějak jsem to nepochopil, že potřebuji lis vím/a mám ho/, ale dál už v tom plavu, potřebuji více podrobný popis :-(
jak říkáš že segmenty se dají koupit že firem je dost - asi měsíc intenzivně hledám na webu ale na nic jsem nenarazil, asi zadávám blbě do vyhledávače.
budu vděčný za jakoukoli pomoc
/vím, že se šnek dá koupit hotový ale tak to nechci, chtěl bych si ho vyrobit sám/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Výroba šneku z plechu

#4 Nový příspěvek od vitex »

Pokud máš lis,tak je to v pohodě.Nyní Ti stačí výpočet oválu a vypalovačka.Neuvádíš stoupání šneku.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Výroba šneku z plechu

#5 Nový příspěvek od bourač »

výpočet oválu bych řešil zkusmo kusem papíru,
Musíš si zhotovit kruhy z plechu - počet dle toho kolik chceš závitů, každej kruh - jeden závit.
Průměr tech kruhů musí být malinko větší (pár mm) než bude finální průměr šneka.
Podle roury co bude uprostřed šneka uděláš díry do tech kruhů (zas o pár mm menší), kruhy v jednom místě rozřízeneš a natáhneš - už máš závit.
Ta díra původně kruhová je nyní ovál, takže je lepší ten ovál vytvořit (flexou, přímočarkou) před rozříznutím, podle předem nachystaného papírového mustru. Pak už jen vařit a vařit. ;-)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Výroba šneku z plechu

#6 Nový příspěvek od Pavel »

snek ruznejch prumeru koupis v kusovce bezne

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výroba šneku z plechu

#7 Nový příspěvek od ota »

Jeden známej s ťím šnekem do štěpkovače taky laboroval. Možná udělal 4 různý šneky a nakonec ho koupil. Oni se mu vždycky zmordovaly ty jeho. Ten origo šnek je jakože u středu tlustší a směrem ven se zužuje. Ťím pak dobře krájí. Jemu se do toho dělanýho pořát pěchovala štěpka a ucpávalo se to v tom šneku. Nebo to žvejkalo, špatně krájelo. Pak udělal i ten jeden tak podobně jako originál, u středu silnější a na venkovním slabší. Ale pořát to nebylo dobré. Ona to je vochmatika a dá to móře času to trefit. A pak to naostřit správně.
Dělal to jak píše bourač. Vypálil plazmou kroužky, rozříznul natáhl a nasadil na hřídel a vařil a vařil. Ale potom brousil. Každej blbě udělanej výstupek byl hodně znát na funkci. Je to nadlouho to trefit. On nekonec ten šnek koupil hotovej a dopasoval to k němu. Ale co vim, nakonec to prodal a koupil tovární šnekáč. Bo mu brouk požral skoro celej les. Potřeboval zpracovat velké množství větví. Hlavně funkčně. Není to jen šnek, ale i věci kolem šneku. A pořát to nebylo tak nějak, jak by potřeboval. Ten kupovanej byl už použitej, ale pěknej.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Výroba šneku z plechu

#8 Nový příspěvek od bourač »

aha, moc sem to nepochopil- popisuju výrobu šneka pro jednoduchou dopravu něčeho někam, třeba 5metrů.
Pokud jde o šneka kterej cpe větve proti noži - štěpkuje, tak to je trochu jinak. Přesně jak popisuje ota.
To se na první dobrou nemůže podařit vyrobit.
Jedině to přesně okopírovat z funkčního stroje nebo koupit.
Škoda práce.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

kovozem
Příspěvky: 129
Registrován: stř bře 16, 2011 6:36 am
Bydliště: prostějovsko

Re: Výroba šneku z plechu

#9 Nový příspěvek od kovozem »

po přečtení názorů lidí, které za ta léta co čtu forum považuju za skutečné odborníky jsem usoudil, že ač velmi slušně dílensky vybaven ustoupím od úmyslu vyrobit šnek nebo dokonce celý štěpkovač svépomocí. nemám příliš chuti a ani času experimentovat
za rok mám asi tři traktorové vlečky větví, které zatím jednou ročně na podzim spálím/trvá to asi hodinu, pravda sousedům se to moc nelíbí i když jsou 100m daleko, ale změně směru větru v průběhu pálení neporučím/
jinak štěpkovač nevyužiji. potřeboval bych možná spíš nějaký drtič - co je nad 3cm nařežu a topím tím - takže potřebuji jenom se zbavit toho zbytku

i tak díky všem za názory

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Výroba šneku z plechu

#10 Nový příspěvek od bourač »

Člověk nemůže mít doma uplně všechno.
Na takové kšefty používám půjčovnu Boels: https://www.boels.cz/pronajem/udrzba-za ... a#page-top
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Ready
Příspěvky: 393
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Výroba šneku z plechu

#11 Nový příspěvek od Ready »

Je to sice hodně s křížkem po funuse,ale třeba to jednou někdo upotřebí....vyrobit šnek,který má za něco stát ať už k přemístění materiálu,paliva,popelu atd nebo např u moderních kotlů virbulátorů,vířičů spalin ve výměníku není úplně jednoduché. Do štěpkovače typu Bystroň-šnek do kuželu tím tuplem,silná dynamika,rovinnost a sklon stěn a stejnoměrný průřez a další pasti a pastičky. Jsou na to spešl přípravky,silné soustruhy typu SUS 80,motá se z pásovin jak Sxxx,tak nerez 1.43,1.45,1.48 podle požadavku,vyrábět šneka ze segmentů je o hodně nejistém výsledku,jak to bude fungovat. Průřez šneku se samozřejmě mění,u paty je při motání materiál stlačován a pata je širší,na hřbetu je materiál tažen,hřbet je užší,válcované šneky to mají podobně. V domácích podmínkách loterie,nějaký bastl,co bude někde hrnout štěpku a nějaké nehomogenity v matroši nebudou podstatné ještě snad,ale šnek pro štěpkovač,do toho bych doma nešel.
Kdo by chtěl bádat,jak to vyrobit....mít přístup k hodně silnému soustruhu+nejlépe šnekovka hlava podle toho,na jak velký šnek máte zálusk,nějaký ten vodící přípravek,co povede pásovinu,tyč,na kterou se bude vinout+vodící pouzdro na podstavě,unašeč,co přenese krouťák z tyče na pásovinu,celé to sladit,aby nelehal a trošku té elektriky na mechanickou práci podle průřezu pásoviny a průměru tyče....taková 10x3 nebere skoro nic,ovšem třeba 50x8 S235 na 40mm tyč při 7ot za minutu vezme cca 16kw. Hodně štěstí.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výroba šneku z plechu

#12 Nový příspěvek od ota »

Jak to tak čtu, kdysi jsem koupil převodovku s motorem a podmínka byla, že si to musím za tu dobrou cenu vzít i s tím šnekovým dopravníkem. Byl mi pro to soused. Šnekáč hodil na střechu a almaru do auta. Ona mu tedy nadělila trochu oleje do kufru, no ták mu to aspoň promastilo kufr a neschnije mu to. A ten šnekáč mám uklizenej na zahradě. Syn tuhle chodil a hledal bordel na výměnu do šrotu. A už mi na ten šnekáč koukal! No tak na to moc nekoukej. Chleba nežere! Je to asi komín z kombajnu.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“