Ako nahradiť deličku

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Ako nahradiť deličku

#1 Nový příspěvek od oco13 »

Nenašiel som nič vhodného kam túto otázku dať. :-/
Potrebujem vyrobiť na traktor medzikusy so zmenou rozteče. Sústruh by bol ale nemám deličku na navrtanie dier (ani by som s ňou asi nevedel robiť). Ako ju obísť ? nejaký nápad :typek:
Potrebujem navrtať 5x 139,7 a 5x108 mm, z gaza na renaulta, kvoli náhrade trávnych kolies.
Už som robil rozširovacie nástavce a orysovanie šublerou bolo naprd.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nahradiť deličku

#2 Nový příspěvek od Atlan »

Nozom urobis drazku, v spravnej vzdialenosti, jemna drazka ca 0,5mm, potom si na vreteno nalepis, pasik papiera s rozdelenim na stupne. Ak sixnetrufas, co najpresnejsie zmeraj obbod univerzaly, spagatom alebo vypoctom. Odstrihnes taky dlhy kus papiera a rozdelis na 5 casti. To prilepis na univerzalu, das tam noz posunies ho az na ciaru univerzaly, a urobis nozom ziarku na kruzbici, to spravis 5x, potom oznacis dulcikom body na vrtanie.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Ako nahradiť deličku

#3 Nový příspěvek od stanik84 »

Není jednodušší tam udělat ten zápich a použít kružítko? Ono u ty poslední čárky vidíš, jestli ti to vyšlo + případná korekce...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ako nahradiť deličku

#4 Nový příspěvek od ota »

Oco nikam nic nelep papírky. Už jsem postupem co Ti popíšu udělal asi 20 sad změn roztečí, nebo tuningářskej rozšiřovacích podložek.
Na soustruhu si píchni tu kružnici jak píše Atlan. Tak aby byla viďitelná pěkně všude dokola. Pak si vezmi špičatý důlčík a udělej si někde na kružnici malej důlek. Vezmi posuvku a nastav si odhadem míru. Dobré je třeba odhadem si oměřit středy šroubů na náboji. No a pak si šuplérou ,,krokuješ" tu kružnici a děláš si špičkama lehoučké rysky. Dojdeš na konec a viďíš o kolik Jsi mimo ten první důlek. Stáhneš, nebo rozšíříš špičky a krokuješ šuplerou na kružnici znova a děláš slaboučké rysky špičkama přez ten zápich. Můžeš si vzít fix a ty předešlí špatný rysky si poznačíš. Hele já to dám třeba na třeťí krokování na přesno. Pak si na správných ryskách klepneš slabonkej důleček. Uděláš si kontrolní ,,krokování" když je to v pořádku, naklepeš pěkný důlek, navrtáš si navrtáváčkem, pak jedeš třeba 6 vrtákem skrz. Nakonec to vezmeš ťím průměrem co potřebujes a je hotovo. Zaťím mi nikdo noc nevráťil. Dělám to i normálně když vyrábím do firmy.
Teď mi nedávno poslal Kenybz odkaz na výpočty z matematiky. Je to na netu. Je tam i počítání dělení na kružnici. Zadáš si tam hodnoty co víš a ono to spočítá rozteče.
Ale to jak píšu nahoře je jednoduché a odzkoušené.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nahradiť deličku

#5 Nový příspěvek od Atlan »

Este neviem v akom stave mas vrtaky. Ale je dobre to vrtat stromcekovym v stojanivej vrtacke, pac ked pouzijes blbo nabrusene vrtaky tak je sanca ze kym sa dostanes na 10mm, uz bude 2mm mimo stred.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ako nahradiť deličku

#6 Nový příspěvek od oco13 »

Stromčekový mám, vrtáky brúsené v ruke, ale môžem použiť aj nový. Podložky by mali byť 30 - 40mm aby sa skryli matice . Chcem ich robiť z duralu, mám tu také 30 ročné odliatky, čo sme volakedy odlievali na remenice.
Pri tých rozširovacích som už zo zúfalstva čo som to nevedel trafiť, urobil napresno stredovú dieru, posadil na to disk a podla dier v ňom som 12kou navrtal stredy. To konečne ako tak sadlo.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Ako nahradiť deličku

#7 Nový příspěvek od mufik »

Máš nádrh?Pokud ano tak si spočítáš souřadnice, orýsuješ, odůlčikuješ a vrtáš.Jestli neumíš spočítat, tak ti to spočítám a pošlu /matematika cca 6 třída zš/.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ako nahradiť deličku

#8 Nový příspěvek od oco13 »

Nádrh neviem čo je , ale mám kružidlo, len sa mi ho nejako nepodarilo nastaviť na tú vyrátanú mieru. Ale možno v hliníku to pojde lepšie.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Ako nahradiť deličku

#9 Nový příspěvek od JardaCNC »

Na ten odlivany hliník bych si dal pozor.
Bývá rád dost pórovitý. Aby pak závity šroubů držely.
Navíc tento mater. je většinou určený pro elektrické použití a ne na konstrukcni věci. Na redukce kol určitě nepoužívat.
Nevím jaký tam bude závit , ale už po jednom - druhém povolení a utažení bude cca 50% závitu vymackanych. :tyty:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ako nahradiť deličku

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Nič iné nemám, je to odlievané z gulatiny čo sa používala na hliníkové (duralové) súčiastky strojov.
Moja myšlienka je taká , že na bubon traktora pojdu diery a na uchytenie kolesa budú skrutky durch cez celú podložku a zalepené tým modrým sajrajtom.
Obrázek

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Ako nahradiť deličku

#11 Nový příspěvek od Pavel »

dulcik rysovaci jehla kruzidlo a trochu matiky leta sem to tak delal

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Ako nahradiť deličku

#12 Nový příspěvek od Sadra17 »

nestačil by úhloměr ? na soustruhu si naznačit kružnici pak si škrábnout výchozí vodorovnou čáru a z ní a středu vycházet na spočítaný úhel :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ako nahradiť deličku

#13 Nový příspěvek od oco13 »

Stred nemám tam musí byť diera na osadenie disku, rovnako ako je to u aut.
Bude kružidlo, alebo rovno kúpa podložiek, alebo kolesá z bazoša. Vitara má rovnakú rozteč, a tak trocha uvažujem či by mi 215mm šírka na trávu nestačila.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Ako nahradiť deličku

#14 Nový příspěvek od JardaCNC »

Mě na to stačí FNG 40 CNC.
Delicku nepotřebuji.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ako nahradiť deličku

#15 Nový příspěvek od oco13 »

Jajajaj to nie je umenie spraviť to na cncčku, len u nás ich po domoch vela nevidieť. :typek:

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“