Stěhování frézky - rada

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Stěhování frézky - rada

#1 Nový příspěvek od Fizz »

Zdravím místní mašinisty, potrebuju vykutat frezku, viz foto, dá se stůl otocit o 90st? Pokud né jak nejlíp ho sundati?

Diky za podněty.

Ps, pokud by k tomu vehementu nekdo měl manuál tak mám zajem.

Obrázek

Obrázek
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Stěhování frézky - rada

#2 Nový příspěvek od JardaCNC »

O 90° ho urcite neotocis :-( a pokud ho chces rozdelat musis vytahnout klin a odpojit sroub. Ten pak vytahnout.
Je to vsechno velka vaha a ty jerabky co jsou nad tim budou slabe.
Jo a taky sundej hlavu a presun podperne rameno dopredu a pak by to mohlo byt snazsi vytahnutelne.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Stěhování frézky - rada

#3 Nový příspěvek od Fizz »

To okno za tím pujde do pryč a tím prostupem to pujde ven.

Proto musí ten stul dolů, na stul tam půjde malá desta, ta ho vezme pěkně.

Kolik to váží celkově netuším. 4-5tun?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Stěhování frézky - rada

#4 Nový příspěvek od JardaCNC »

Toto nevim, ale ruska podobna mela 6-7 tun.

Uživatelský avatar
Mekrt
Příspěvky: 228
Registrován: úte led 16, 2018 4:49 pm
Bydliště: 27378

Re: Stěhování frézky - rada

#5 Nový příspěvek od Mekrt »

Já vidím na štítku 5200 kg, jestli se nemýlím :shock:

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Stěhování frézky - rada

#6 Nový příspěvek od Fizz »

To jo, ale nevím jak vybavený, s hlavou bez ní, počítám cca tech 5 bez stolu, ale treba mě někdo vyvede z omylu. :)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stěhování frézky - rada

#7 Nový příspěvek od ota »

Obecně u těhle strojů s otočným stolem, lze na té točnici sundat stůl. Tedy povolí se zajišťovací šrouby otáčení toho stolu a dá se vyzdvihnout nahoru i s točnou. Tam je kuželové kolo na pohon posuvů. Nevím jak to má tahle Maďarská, či Bulharská frézka. Ale mám doma klasicky dvě České výroby a u těch to takto lze sundat. Také jsem při stěhování měl stůl i s točnou dole. Je to nejmenší, nejjednodužší zlo. Postavíš kozu nad mašinu a kočkou lehce sundáš. Ale bacha chce to naštudovat, jestli to takto utéto potvory lze.
Tím stolem můžeš vytáčet do boků. Staré mašiny to měly dá se říct bez omezení. Vyjelo se stolem uplně dopředu na příčném posuvu a otočil se stůl až na doraz konzole. Pak se dalo ještě manipulovat tak, že se jezdilo stolem aby to prošlo škvírou.
Novější a také tonáží těžší stroje mají na točnici doraz.Vytočíš prostě maximálku na stupnici a víc ani ťuk. Doraz nepustí.
No 5 tun to je už balik na manipulaci. Ale jde všechno. Ve firmě jezdíval stěhovák na telefon. Jen se mu poslala fotka tohle potřebujeme tamhle. On si to očíhnul a když bylo třeba přijel. V dodávce měl všechno sebou. I třeba pro jeřáb lana a tak. O proti nám kteří jsme smýkaly strojní nůžky z bodu a do bodu b dva dni, on přijel a za čtyři hodiny měl složenej přesunutej a vyrovanej ohraňovák s váhou 16 tun.
No jinak je to slušnej zgarb tahle mašina. Nikdy jsem ji neměl v ruce. Ale občas se objevují v inzercích. Jsou i Polský, ale ty mají ten ovládací panel vlevo.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Stěhování frézky - rada

#8 Nový příspěvek od bourač »

Tohle má 5tun určitě, jako všechno co je odlitá litina, pokud je to ocelový svařenec při stejné velikosti má mnohem méně.
Vzal bych dvě roury průměr tak 60mm, tlustostěnné, heverem to zvednul, zastrčil první rouru a pak to jde rukama ve 4lidech.
Aspoň 1 z nich musí mít technické myšlení. :D
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Stěhování frézky - rada

#9 Nový příspěvek od stanik84 »

Bourač : :vysmech: . Ale jde to i v jednom :D

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Stěhování frézky - rada

#10 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Dyt jo. Jeden sune masinou, jeden vari kafe, jeden chodi pro toceny a posledni to ridi (to je ten s technickym myslenim) :smich:

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Stěhování frézky - rada

#11 Nový příspěvek od Fizz »

Budeš to řídit přes fórum.

Vi nekdo jak se na tomto odaretuje stůl?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Stěhování frézky - rada

#12 Nový příspěvek od bourač »

stanik84: jasná věc pane mistr, v jednom už je to ale fakt (5t) obtížné, udržet břemeno na prvním válci v těžišti a zároveň přidat druhý válec.
Jsem rád že sem přispíváš - je málo členů tohoto kmene.

Aretace podélného stolu bývá řešená nějakými excentry nebo šrouby - pokud tento stroj takovou funkci má.
Pokud jde o sundání -demontáž stolu, chce to detailní foto zespoda, vložení fotek a četba balastních příspěvků.

Budeš se muset :friends: Fizz ohnout, kouknout pod stůl a vymyslet to sám :smich:
Tip: půjde to i se trapézovým šroubem, možná najednou :-/ :zapomel:
Možná lépe - oba - příčný + podélný najednou.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Stěhování frézky - rada

#13 Nový příspěvek od stanik84 »

Mám 4,5 tunovou a stěhuju to sám. Na trubky to dostat je sice drbárna, ale jde to. Vezmeš si cca 5mm plechy 100x100 mm a pomocí stavěcích šroubů - mají zdvih kolem 20 mm to vždycky přizvedneš a podložíš vedle šroubů, pak zase pod šrouby přidáš plech a zase o kousek přizvedneš. Pak pod to dáš čtyři lešenový trubky, aby se to nepřeklápělo, když to posunuješ. Na posunování si vezmu dlouhou páku a na podlahu kus plechu, pod ten pajcr, aby sis tu podlahu nedodrbal.

Pak strojní vodováha a už si s tím hraješ. Od Oty je výborná rada s těma dubovýma klínama 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stěhování frézky - rada

#14 Nový příspěvek od ota »

Fizz z předu jsou ty dva velký šrouby. Je stul a pod stolem jsou malí šrouby. Ty dělají aretaci podélného posuvu stolu. Ty tlačí na klín. O kousek dolejc jsou dva velký šrouby. Ty zkus povolit. V levo je ještě takovej menší šroub jakože s aretační maticí co koukám na obrázek. Ten by s tím mohl mít také spojitost, ale nemusí. Skusil bych s ním taky zatočit. Po povolení těch velkých šroubů, povolení nevyšroubovávej, jen povol, bych se skusil na konci do stolu opřít. Počítej, že by bylo dobré, kdyby se ti opřel i ten co vaří kafe a chodí se džbánem pro pivo. Podle obrázků je to okyslé a nikdo s tím asi nikdy nekýval. Bude to přilepený. Možná tím herberkem srostlí.
Sundání stolu s točnicí nebývá nijak náročné. Samolitr to chce vědět čáry a kouzla přímo toho stroje a výrobce. Jak jsem psal nesetkal jsem se s touhle mašinou. Tedy Ti neřeknu jak přesně ta aretace tam je. Ale normálně ty mašiny nemají nijak odspoda přišroubovaný ten stůl. Většinoui je to tam řešené jen tak, že to je položené a přez např excentry, kameny vačku je ta aretace dělaná zpředu šroubama. Ideálně to mají právě stary mašiny. Normálně tam jsou tři šrouby skrz. Vyšroubuješ 3 matice a kočkou nahoru vyndáš celej stůl i s tou točnou. Tady to bude taky nějak podobně. Nebude to nijak složitě. jak by to do sebe spojili. Musí to jít od sebe sundat. Tak že stůl bude s horním dílem točny a na příčným zůstane druhá půlka točny ta spodní.
Pokus se to vystěhovat v kuse. No otáčením, natáčením toho stolu. Taky jsem stěhoval takto frézku dveřma do dílny. Nejdřív se vytočil stůl na točnici co šel a pak se jelo stoplem až za dveře. Posunula se mašina co šla do dveří, stolem se otočilo na druhou stranu za posouvání jak příčně, tak podélně. Na několikrát se to povedlo. Je to asi tak podobně, jako by jsi vezl na vidlích ještěrky dlouhé trubky malejma vratama do dílny. Taky je tam manipulací a plnejma rejdama ještěrky a pojížděním dopředu a dozadu lze v pohodě dostat. Aniž by Jsi sruloval vrata trubkama a nebo rozkoulel trubky po celí dílně. Chvíli pocukávání, točení kolečkem a je to.
Jednou jsem stěhoval malou frézku a od vedle co jsme pro ní přijeli přišel starej dědko. No o holy a sotva strkal nohy. A že klucí, tady strčte, tady dejte klínek, tady posuňte rtubku a semhle zatlačte. Kurva a co jste dědku dělal, že to víte? A dědek však jsem asi 50 roku stěhoval v ČKD mašiny. Dědek jen stál, ukazoval a říkal a frézka jela z garáže skoro sama. No přecijen bylo vidět, že cosi postěhoval a měl zkušenost.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Stěhování frézky - rada

#15 Nový příspěvek od Fizz »

Právě tadsi obětuju vic prace a času než to rozebírat.

Uvidíme.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“