dílenský zvedák - žirafa

pouze technický problém, pro který zde není kategorie.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

dílenský zvedák - žirafa

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Dotáhnul jsem žirafu, která nezvedá. Dneska jsem to celý rozebral, vyčistil a zase složil jak to bylo. A nic. Neteče mi olej k těm pístkům, kterejma se hejbe pákou nahoru a dolů. Obal je plnej pěknýho oleje ale k těm pístkům se vůbec nedostane. Po čem jít? Poraďte.

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: dílenský zvedák - žirafa

#2 Nový příspěvek od P.S. »

Pumpou bych začal.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: dílenský zvedák - žirafa

#3 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Však taky na to se ptám, kde může bejt zádrhel že mi do pumpy nenatýká olej. Když sundám tu páku s pístkama a do děr naleju olej tak když tam strčím samotnej pístek a zatlačím, rameno se normálně přizvedne.

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: dílenský zvedák - žirafa

#4 Nový příspěvek od Lišák1 »

A cos tam nalil za olej
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: dílenský zvedák - žirafa

#5 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Olej původní. Pěknej, čistej, tekutej, žádná ztuhlotina. Podle toho jak vypadal typuju klasická hydraulika.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: dílenský zvedák - žirafa

#6 Nový příspěvek od ota »

Ajajaj a trochu pitrolky z něho bylo cíťit? Jestli ne tak bude třeba problém tam. Jestli je to klasicky jako hever system, tak to bude chtít ten tlumičovej olej smíchanej v poměru s pitrolkou. Taky jsem kdysi v mládí nalil hydrauliku do heveru z Tatry. Krásnej velkej betelnej hever. Jela po silnici Tatra a cosi ji vylítlo do rošťí. Na zimu jsme to rošťí vyřezávali a hele hever. Jak ležel bokem, vytekl obsah. Nic nalil jsem hydrauliku a hever nechodil. Ne a ne, nezvedal vůbec. Dal jsem ho do kouta jako nefunkční. Asi před 5 lety jsem ho našel. A už vyškolenej vypustil jsem z něj olej a nalil ten mix podle tabulky co mám na druhém heveru. Světe div se chodí jako zamlada. 8)

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: dílenský zvedák - žirafa

#7 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

ota: olej žádným petrolejem cítit není. Jinak nemám důvod si myslet, že to nefunguje tak jako u hydraulických panenek. Taky jsem včera narazil na ofocenej štítek z panenky kde bylo psáno 4 díly tlumičovýho oleje a jeden díl pertoleje. To je ten mix o tolik řídší než normální hydraulika?
Jak už jsem psal - když vyndám tu tyč s pístkama a do díry po pístku naleju olej tak samotnej pístek zatlačím palcem a rameno se pěkně přizvedne. Takže problém je s dopravou oleje pod pístky.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: dílenský zvedák - žirafa

#8 Nový příspěvek od vitex »

Velice správně. Nalej co tam patří.Jinak si najdi ve vlákně opravy heverů PAL 7 tun a tam už minimálně 4x píšu všem nevěřícím tomášům co tam patří za směs tlumičového oleje s petrolejem.Ale to už víš.S hydraulickým olejem to kvůli viskozitě nefunguje.Nestačí se vracet ventilky,které jsou pod tenkými pružinkami.Stačí toto vysvětlení?

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: dílenský zvedák - žirafa

#9 Nový příspěvek od Killer Koly »

co mu to radite za nesmysly??? :zly: hlavne to s nicim nemixovat, petrolej rozhodne NE!!!! do techto zarizeni patri pouze hydraulicky olej o predepsane viskozite.
v praci jsme meli sklapeci valnik NS za TK, bylo to na rucni pumpu. chytrolin tam taky nalil petrolej, ze to bude lip sklapet. pak se desne divil, kdyz mu to vystriklo mailerem ven a spadlo na palici. byl z toho pruser a pak se zjistilo, ze jsou vadne prepousteci ventilky, byly krive a sekaly se v tech komorach
Naposledy upravil(a) Killer Koly dne pát pro 13, 2019 9:09 am, celkem upraveno 1 x.
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: dílenský zvedák - žirafa

#10 Nový příspěvek od vitex »

Dobrá,radíme mu třeba nesmysly. Opravoval jsem(spíše repasoval)pouze 3 žirafy.Je to vše na stejném principu.Mě je to úplně u zádele,co si tam kolega naleje. Dál už se nebudu vyjadřovat.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: dílenský zvedák - žirafa

#11 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Killer: asi nemám šanci zjistit, kterej olej o jaký viskozitě patří do 40 roků starý maďarský pumpy. Hydraulickej olej se tam prostě nedostává tak nevidím jinou možnost než zkusit ten mix. Mimochodem netuším, co je tlumičový olej.
vitex: když jsem to rozdělával a čistil (ani mi to nepřipadlo moc zasviněný) tak na tý kostce co jsou pístky byly proti sobě dva šrouby. když jsem je vyndal, byly pod nima zašroubovaný šroubky , který maj směrem do díry zúženou špičku. Pod šroubkama slaboučký pružinky, pod pružinkama kuličky. Ty šroubky - než jsem je vyndal tak šly ještě o dvě otáčky dotáhnout tak jsem to udělal taky tak ale netuším, jak moc to má bejt dotažený nebo povolený.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: dílenský zvedák - žirafa

#12 Nový příspěvek od vitex »

Tak je zase povol.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: dílenský zvedák - žirafa

#13 Nový příspěvek od DYK »

Já věřím, že v opravách a repase budeš pokračovat i nadále, už se těším až zase začneš :red:
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: dílenský zvedák - žirafa

#14 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Tak dneska jsem se k tomu dostal a povolil jsem ty vnitřní šroubky před pružinkama. Trochu změna je znát - pod pístky se dostává jakési malé množství oleje ale musí se chviličku počkat a kápku se to přizvedne. Opravdu jen kápku. Počkat, páka na jednu stranu, zase počkat, páka na druhou. možná tak po půl milíku to leze. S velkou dávkou trpělivosti se píst povysunul asi o 3cm. Za chvíli ale viditelně šel dolů.
Jo a našel jsem tlumičovej olej asi za 120 ká kde se vyloženě píše nízká viskozita a určení krom tlumičů do hydraulických zvedáků. Zejtra koupím, vypustím a naleju.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: dílenský zvedák - žirafa

#15 Nový příspěvek od oco13 »

Killer Koly píše:co mu to radite za nesmysly??? :zly: hlavne to s nicim nemixovat, petrolej rozhodne NE!!!! do techto zarizeni patri pouze hydraulicky olej o predepsane viskozite.
v praci jsme meli sklapeci valnik NS za TK, bylo to na rucni pumpu. chytrolin tam taky nalil petrolej, ze to bude lip sklapet. pak se desne divil, kdyz mu to vystriklo mailerem ven a spadlo na palici. byl z toho pruser a pak se zjistilo, ze jsou vadne prepousteci ventilky, byly krive a sekaly se v tech komorach
Tak ja mám v paleťáku naliatu naftu zmiešanú na polovicu s hydraulickým olejom. Mám to tak už roky a ,čo vytečie tak zase dolejem mixom.
Nejakou náhodou sa ku mne dostal použitý hydraulický olej, asi 600litrov. Zistili sme, že synova stará Corsa na to v pohode jazdí a tak sa to miešalo s naftou a jazdilo sa. Dnes už olej skoro nie je ,ale mám ho (zmiešaný s naftou) vo oboch traktoroch aj v hydraulike aj v nádržiach, v paleťáku vo zdvihákoch a tak nejako mi to všade celkom funguje.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“