Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

mechanické, kapalinové, vzduchové, netěsnosti, zapojení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#46 Nový příspěvek od Veteranista! »

Třeba na MT8-065 mám vzadu na traktoru mám pracovní váleček spojky ze škodovek s motorem vzadu, ten se zasouval do mechnismu brz vlečky ANS151, třeba by to byla určitá inspirace :-/
vlečku nemám, tak nenafotím.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#47 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Diky, no uvidim. Ještě zkusim pohledat. Potrebuji to pripadne naopak. Mechanicky ovladat hydrauliku. Ne hydraulikou mechaniku.

Proste vlek by musel mit vlastni hydraulicky okruh s valcem a tady je pak otazka, jak na ten valec působit z traktoru. Na nem je pedal s tahlem na brzdovy buben. Takze by slo napojit snadno nejake lanko, za ktere by se tahalo, ale jak dal u vlecky :-/

Ten spojkovy valecek od traktoru s mechanickou vazbou na valec na přívěsu by sel, ale asi je to zbytečná komplikace, protoze by se v případě odpojení vleku muselo zamezit tomu, aby z toho spojkoveho válečku vyjel brzděním pistek ven.

Uvidim no..

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#48 Nový příspěvek od 123 »

Já ty plechový kola na malým sportjachtu na brzdy už předělával pro jednoho člověka, potřeboval to za terru, takovýhle podobný to byl, s nápravou s ramenama v gumách jako máš.
Obrázek
Udělal jsem prodloužení oje se stupačkama, sedačkou a pedálem brzdy, vepředu závěs pro teru, vzadu kouli a třmen pro oj, jako ze strany aby to minulo čubu.
Na ty 3 štefty pro kolo v nábojích jsem zevnitř ( jako do středu káry) udělal prodloužení ( tenkrát vylisoval štefty a navařil na zkoušku, že mu to pak, když to bude vyhovovat předělám, ale byl s tím spokojený jak to bylo a předělávat to už pak nechtěl). Do těch čepů z čel díry a závity pro kotouč. Kotouče jsem vytočil z nějakýho nerezplechu 4mm možná, už je to dlouho. Ale nebyly to klasický kotouče ale jako mezikruží. Vnějšek kotoučů byl o něco menší než disk a vnitřek díra myslím 130 nebo 140mm, tak nějak. Za vnějšek ty mezikruží přišrouboval k těm přivařeným šteftům zevnitř kola, třmeny - brzdiče jsem na ty mezikruží nasadil ne na obvodu ale zevnitř, jako od osy kola. Na ramena nápravy pro brzdiče přivařil držáky. Ty brzdiče byly z bicyklu - mechanické, na lanka, koupil jsem je tenkrát v opravně kol a existuje to myslím dodneška. Brzdilo to s s těma malýma kolečkama vozíku velice dobře ale jen na asfaltu nebo tvrdé cestě, na mokrý trávě nebo blátu ty malý 8" kolečka šly hned do smyku a pak to jelo jak sáně ale majitel byl spokojený. Tahal to za terou a když potřeboval vozík za auto, tak jen odšrouboval 2 matice na objímce oje, vycvaknul čubu, u pedálu brzdy jsem mu udělal zarážku - tu překlopil, aby šel pedál dozadu a lanka se povolily. Zvednul vozík dozadu na čelo a od kol vyháknul bowdeny, to bylo na 10 minut. Byl s tím vozíkem s kotoučema i na technický, 2x myslím, ono to přes kolo nebylo vidět, že za ním kotouče jsou, prošel tenkrát bez problémů.
Kola u velocipédu mají mnohem větší průměr než ty 8" takže páka na brzdiče byla malá a navíc v noze má člověk daleko větší sílu než v prstech ruky, takže mu to brzdilo až skoro moc.

gastly
Příspěvky: 1210
Registrován: úte úno 23, 2010 9:21 pm
Bydliště: Postoupky 76701 Krom

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#49 Nový příspěvek od gastly »

Zadní třmeny na fábii maj ruční brzdu přez lanko. A někdo tu řešil ovládání brzd na vleku čerpadlem ABSky. Podle videí mu to fungovalo dobře. Pepa.

A toto četls? http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =49&t=4071

A tu je další návod http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... &start=165

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14389
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#50 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...řešení brzdy tu má PAJA52


jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#51 Nový příspěvek od jawarmaniak »

123 píše:Já ty plechový kola na malým sportjachtu na brzdy už předělával …..
To by bylo skoro úplně ideální řešení pro mne. Jen mechanika a nic víc. Popravdě jsem nad tím už přemýšlel, ale zavrhl jsem použití brzd z kola, protože jsem nevěřil, že budou mít na přívěsu vůbec nějaký vliv. Ale pokud je to odzkoušené, tak super. Díky moc za nakopnutí, tohle prubnu.
Udělám jedno dlouhé, průběžné lanko od jednoho třmenu ke druhému a budu za něj tahat středem přes rolnu, takže ta bude fungovat, jako vyrovnávač brzdného účinku na obou kolech. Díky 8)

gastly, Vladimír2: Ano, tohle jsem už viděl a četl, pro mé potřeby to je moc složité. Potřebuji nejlépe mechaniku, bez elektriky, protože na traktůrku mám magneto, které uživí maximálně světla :)

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#52 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Tak ještě jeden poznatek, nevím, proč mne to do teď nenapadlo...

Co takhle pásové brzdy? To by bylo ještě lepší, než ty kotouče, protože to bude celé pod krytem..
http://www.motorovakolobezka.eu/kategor ... ova-brzda/

Brzdy mají průměr bubnu 90, tedy prakticky 1/4 kola (které má průměr 400) Stačí jen uchytit buben na kolo pomocí nějaké konzolky a držák s brzdou na kliku nápravy a je hotovo :) Jedna brzda stojí 270Kč, takže jak zadarmo a dá se to lehce přepákovat na vyšší sílu

Ještě vše proměřím, ale asi to prubnu. Díky všem zúčastněným. občas je potřeba jednoho trochu nakopnout ;-)

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#53 Nový příspěvek od 123 »

Prubnout tu pásovou brzdu můžeš ale počítej s tím, že podle obrázku vypadá jednostranná a ta brzdí jen na jednu stranu a na druhou špatně, to je vlastnost prostě. Na koloběžce to asi nevadí, na přívěsu horší. Když pásovou brzdu, tak bych se podíval po oboustranné, nebo udělat

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy na továrenský vozík SPORT JACHT

#54 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Tomu samozřejmě rozumím. Ono to tak je i u bubnové brzdy, resp. u každé jedné pakny, kdy se přičítá servoúčinek točícího se bubnu. V podstatě mi to stačí - když bude brzdit dopředu, protože většinou potřebuješ zabrzdit náklad z kopce. Do kopce se většinou jen rozjíždíš a to stojící traktůrek zvládá, když stojí. Rozhodně raději, at se vzad zablokují kola na traktůrku dřív, než na přívěsu, jinak by to skončilo blbě :)

Odpovědět

Zpět na „Brzdy“