Komponenty na vzduchové brzdy

mechanické, kapalinové, vzduchové, netěsnosti, zapojení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Fido600
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 31, 2007 11:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Komponenty na vzduchové brzdy

#1 Nový příspěvek od Fido600 »

Zdravím Potřeboval bych poradit jaké nelepší (nejednoduší) komponenty použít pro vzduchové brzdy.
Mám motor Slavia 4S90a.

Jaký použít kompresor? Měl by být hnaný řemenicí, mít vlastní olejovou náplň a musí být chlazený jen vzduchem...

Regulátor tlaku chci požít asi Avia = 6 bar a 4 brzdové válce 80mm (V3s) . Vzduchojem mám 40L. Musí být v systému nějaký pojišťovací ventil?

Předem dík za rady.

Fido

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#2 Nový příspěvek od sferos »

Na mojom traktore s motorom Š-1203( TAZ1500) ženiem kompresor s Avie 31. Mazanie kompresora beriem s olejografu a prepad späť do motora do olejovej vane.
Avia 31T ( servo-čerpadlom na kompresore ) má väčší objem ako staršie kompresory.
Traktor – zadná náprava V3S brzdená vzduchom. Ručná brzda silovalec s A-31 ovladaný vzduchom ( pôsobí priamo na brzdové klúče ). Mam vlečku brzdenú cez vzducho-kvapalinový prevodník ( upravený posilovač bŕzd AVIA). Spotreba vzduchu s vlečkou je väčšia ako dvoch valcov V3S. Priemer valca posiľovača je 160 mm. Nepoužívam brzdič prívesu, ale tlačím priamo cez rýchlospojku tlak do vduchokvapalinového prevodníka vlečiek. Vlečky majú klasické kvapalinové brzdy, akurát hlavný valec ovláda vzduchový valec (vzduchokvapalinový prevodník. Na traktore mám dva vzduchojemi s Avie ( 2 x 12 lit.)
Vzduch mi zatiaľ nechýbal.
Komponenty traktor:
- Kompresor AVIA
- Združený regulátor vzduchu AVIA 31T ( vyšší tlak do 8 bar )
- Hlavný brzdič (mám zapojený jeden okruh z Liaz zo šrotu na jednom okruhu bol poškodený závit. Je to to iste ako jednokruhový s V3S)
- Brzdové valce priemer 80 mm s V3S
- Vzduchojem AVIA 2-x
- Tlakový spínač – brzdové svetla
- Rychlospojka Faster ( ako na hydrauliku) na spojenie traktora s vlečkou
- Plastové trubky a spojky na rozvod vzduchu, tlaková gumová hadica na prepojenie medzi kompresorom a regulátorom vzduch
Ručná brzda:
- brzdový ventil ručný – AVIA
- pružinový valec ovládaný vzduchom ( cez pákový mechanizmus prostredníctvom nastaviteľnej dĺžky reťazí ťahá priamo brzdové kľúče V3S. Pri uniku vzduchu je traktor zabrzdený. Potrebný tlak na odbrzdenie je min. 4 bar. Pod touto hranicu v prípade poruchy vzduchového systému traktor automaticky začne brzdiť. Odbrzdiť sa da potom iba mechanicky skrutkou, ktorá za zaskrutkuje do valca a zatlačí spružinu. Tlak spružiny je 400 kg.
Komponenty brzdy vlečky:
- vzducho-kvapalinový prevodník
- nádržka na kvapalinu pre hlavný valec prevodníka
- brzdové štíty z kvapalinovými valčekami
- prepojovacie trubky na brzdy
- tlaková hadica ( ako na hydrauliku pre bezpečnosť) s rýchlospojkou na spojenie vlečky s traktorom

Samozrejme že takto sa dajú ovládať priamo vzduchové brzdy na vlečke a miesto prevodníka tlačiť priamo do vzduchových valcov.. Nie je to tak bezpečne ako z brzdičom prívesu, ale je to najlacnejšie. Kvôli bezpečnosti používam tlakové hydraulické hadice a rýchlospojky. Po uniku tlaku by začala brzdiť ručná brzda traktora. Takáto ručná brzda by bola vhodná aj na vlečke a použiť ešte jednu hadicu na spojenie. Okrem bŕzd vzduchom ovládam zapnutie hydraulického čerpadla a uzávierku. Fotky nájdeš v mojom vlákne. ( Prvý odkaz v spodnej časti)

Fido600
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 31, 2007 11:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#3 Nový příspěvek od Fido600 »

Děkuji za inspiraci

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#4 Nový příspěvek od JanZ »

Tohle by patřilo šoupnout někam nahoru, ať je to vidět. Děkuji sferosi 8)
Jdu hledat kde se co na tý Avii nachází a jestli budu na šroťák potřebovat flexu nebo ne :)

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#5 Nový příspěvek od krajan »

tiez mam kompresor z avie a olej len v kompresore (neberiem ho z motora ) zatial drzi . Mam dva 80 mm brzdove valce na zadu . Na vlecke valec tusim 100 mm + narazova brzda . Este vzduchom zapinam navijak a uzavierku + zapnutie zadneho kardanu .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#6 Nový příspěvek od JanZ »

sferos píše: stř srp 27, 2014 12:16 pm Na mojom traktore s motorom Š-1203( TA.....
Sferosi, chci se zeptat, proč nemáš pružinové válce rovnou na každém kole?

Děkuji :)

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#7 Nový příspěvek od sferos »

Ahoj, brzdy mám klasické vzduchové, iba ručná brzda je riešená pružinovým valcom cez pákový mechanizmus pôsobí na brzdové kľúče. Prikladám fotografie

Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
JanZ
Příspěvky: 146
Registrován: stř úno 08, 2017 10:09 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#8 Nový příspěvek od JanZ »

Jasně, tvůj traktor mám docela dobře projitý a je mi inspirací. Mě jde o to, zda je nějaký důvod pro to, proč nepoužít pružinový válec rovnou na nápravě :)

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Komponenty na vzduchové brzdy

#9 Nový příspěvek od sferos »

Ahoj, žiadny problém nie je použiť na každé kolo pruzinový valec. Jeden sa ľahšie zháňa. Vtedy mi to vyhovalo.

Odpovědět

Zpět na „Brzdy“