vzduchové brzdy na vleku

mechanické, kapalinové, vzduchové, netěsnosti, zapojení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
benyto
Příspěvky: 48
Registrován: sob lis 08, 2008 11:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

vzduchové brzdy na vleku

#1 Nový příspěvek od benyto »

Zdravím

Potřeboval bych poradit jak na zapojení ručního regulátoru tlaku vzduchu přívěsu. Je vzduchová nádrž a na ní je rozvaděč přívěsu čili brzdič .... a regulátor tlaku prázdný, půl a plný vlek předpokládám mám zapojit na výstup z brzdiče, tj. mezi brzdové válce a brzdič .... nebo ne?
Předpokládám, že to funguje jako nějaký redukční ventil, že to pak do brzdových válců nepustí plnej tlak, ale o něco menší když je to nastaveno na prázdno.

Díky

Uživatelský avatar
pištabáger
Příspěvky: 393
Registrován: pát led 08, 2010 9:35 pm
Bydliště: Nitra

Re: vzduchové brzdy na vleku

#2 Nový příspěvek od pištabáger »

Pravdepodobne potrebuješ zátažový regulátor a nie ruční,ten reguluje podĺa zataženej nápravy.

Uživatelský avatar
benyto
Příspěvky: 48
Registrován: sob lis 08, 2008 11:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchové brzdy na vleku

#3 Nový příspěvek od benyto »

Prostě mám takovej ten bazmek s pákou kde si můžu nastavit prázdný, 1/2 nebo plný .... a jen ověřuji kam zapojit ....

Uživatelský avatar
cont33
Příspěvky: 3250
Registrován: úte říj 21, 2008 10:11 pm
Bydliště: Trenčín

Re: vzduchové brzdy na vleku

#4 Nový příspěvek od cont33 »

ano presne ako píšeš ide to zapojit na výstup a pred brzdové válce... :friends:
ak niekto niečo chce tak pisať na cont7133@gmail.com Už tu niesom. V poslednom čase zaberá miesto každý príspevok.

Uživatelský avatar
benyto
Příspěvky: 48
Registrován: sob lis 08, 2008 11:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchové brzdy na vleku

#5 Nový příspěvek od benyto »

Díky ... myslel jsem si, že to bude nějakej redukčák na tlak, aby to do válců pustilo menší tlak než je v nádrži ..... s plným jedeme málokdy a kola zbytečně blokují ... takhle se bude snáž brzdit ....

Uživatelský avatar
paja52
Příspěvky: 303
Registrován: stř říj 22, 2008 4:34 pm
Bydliště: Praha

Re: vzduchové brzdy na vleku

#6 Nový příspěvek od paja52 »

Ahoj, tak já , ač se v traktorech moc nevyznám (to víte, Pražák) si myslím, že brzdy na traktorovém vleku jsou stejné jako na vleku za nákladní auto,(snad až na počet brzdových okruhů). Zařízení, které popisuješ je připevněno k zásobníku stlačeného vzduchu je ovládáno brzdičem přívěsu prostřednictvím spojovacího potrubí mezi motorovým vozidlem a přívěsem, lépe řečeno mezi brzdičem přívěsu a brzdovým rozvaděčem přívěsu. Brzdič přívěsu se montuje na tažné vozidlo a má tři funkce.
1/ Po připojení bajonetu brzdové hadice a otevření kohoutu naplnit zásobník vzduchu přívěsu a průběžně jej doplňovat.
2/ Po vzestupu tlaku vzduchu v potrubí vedoucí vzduch do brzdových válců motorového vozidla a do brzdiče přívěsu se úměrně k tomuto tlaku otevře ventil který odvede část vzduchu ze spojovacího potrubí vedoucího k přívěsu do ovzduší a tím se sníží tlak v potrubí mezi tažným vozidlem a vlekem a rozvaděč přívěsu díky tomuto úměrnému poklesu tlaku příměřeně otevře svůj ventil a z vlastního vzduchového zásobníku začne plnit přiměřeně brzdové potrubí a válce přívěsu.
3/ No a konečně ta třetí funkce je regulace brzdového účinku tak jak to popisuješ. Regulátor tlaku (prázdný, půl a plný vlek) a to je to , co já nikdy neviděl . Můj brzdič přívěsu je velikosti klasického půllitru přičemž čepicí z pěny onoho zlatavého moku lze otáčet a tím štelovat účinek brzd přívěsu.
Z toho vyplývá že já bych …………..ten díl, na kterém jsi našel popis prázdný, půl a plný vlek, namontoval na traktor …………………………….. Ale teprve nyní si uvědomuji že traktor asi nemá vzduchové brzdy jako takové.
…………pak tedy musí mít celkem jednodušší hlavní brzdový válec a vzduchojem.
……… a ten tvůj brzdič by měl mít vstup od vzduchojemu .
…………. Vstup od hlavního brzdiče,
………a výstup na spojovací potrubí přívěsu.
Toť snad v kostce vše .
Ještě přidám pár obrázků – snad.
Přílohy
IMG_0407.JPG
IMG_0406.JPG
IMG_0405.JPG
IMG_0404.JPG
Jj, pořád se něco děje.

http://youtu.be/6xRw4jJ6CMM

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: vzduchové brzdy na vleku

#7 Nový příspěvek od Baťa1 »

benyto píše:Díky ... myslel jsem si, že to bude nějakej redukčák na tlak, aby to do válců pustilo menší tlak než je v nádrži ..... s plným jedeme málokdy a kola zbytečně blokují ... takhle se bude snáž brzdit ....
no ono totiž u vzduchovéch brz je učinek ovlivněné né silou sešlapnutí ale polohou pedálu, takže stačí na to tolik nehamovat a nešlapat pedál až k podlaze a pak přívěs nebude flokovat, stačí pomalu přitlačovat až začnou brzdy brzdit a pak tu polohu držet až do zastavení, chce to troška cviku a estli to tak nefunguje pak je polámané ten harapák na vzduchové nádrži na přívěsu
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchové brzdy na vleku

#8 Nový příspěvek od jirka_holub »

Fakt je to tak ?
Ja myslel, ze jakmile prestanes do traktoroveho vleku krmit vzduch (jedna hadice), tak ten regulator na vzduchojemu vleku "prepne" a zacina poustet vzduch do brzdovych valcu vleku.
Obrázek

Pak je na vleku ta paka volby "1" / "1/2" aby pri prazdnem vleku nebyly brzdy ostre. ( Nevim presne jak funguje, zda je to omezeni tlaku nebo jen prutoku ? )
Obrázek

Takze zadne davkovani ovlivnene pedalem traktoru. Traktor bud tlaci vzduch do hadice nebo netlaci. Nic mezi tim.
Zbyva tedy na pedalu prerusovane brzdit a vlek na to bude reagovat.

A zalezi na sestelovani pedalu brzdy a jeho napojeni (stelovatelne tahlo s pruzinou) na ten prepoustec pod pedalem, aby zabral ten vzduch o chvilku drive nez brzdy traktoru.
Obrázek

Ale mozna se mylim ?
Ze by treba ten regulator na vleku reagoval jiz na "zmensovani" mnozstvi pritekajiciho vzduchu traktoru nejakym pribrzdovanim ?? Nevim :-/

Uživatelský avatar
paja52
Příspěvky: 303
Registrován: stř říj 22, 2008 4:34 pm
Bydliště: Praha

Re: vzduchové brzdy na vleku

#9 Nový příspěvek od paja52 »

cont33 píše:ano presne ako píšeš ide to zapojit na výstup a pred brzdové válce... :friends:
Tak na tuto radu jsem včera reagoval s přesvědčením, že to je totální nesmysl. Dnes jsem ochoten připustit, že snad i něco takového může existovat ale co jsem neviděl o tom mohu pochybovat a autorovi této reakce se tímto omlouvám. Jsem si vědom i toho, že v okamžiku veřejného přiznání si svého omylu týkajícího se konstrukce brzdového systému traktorů jsem měl zmáčknout klávesu del., a jít spát.
Rozvádět to už moc nebudu ale jako nejserioznější příspěvek k tomuto tématu bych označil radu Baťi1 s kterou souhlasím a dodávám, že stejná závada by se mohla vyskytnout i na přepouštěči pod pedálem brzdy , nebo jeho špatném nastavení. A jestli jsem to už aspoň trochu pochopil tak ten přepouštěč , spojený nějakým štelovacím táhlem s pedálem kapalinové brzdy, plní všechny tři funkce které jsem popisoval u brzdiče přívěsu v mém předcházejícím příspěvku.

Ještě pro jirku_holuba, Ty už mi asi věřit nebudeš že brzdy všech vzduchem brzděných vleků fungují na poklesu tlaku vzduchu ve spojovacím potrubí. Je to tak udělané hlavně proto, že když se vlek nedej bože utrhne a nesledně se odpojí , nebo přetrhne vzduchová spojovací hadice tak se vlek zabrzdí sám. Tak mohu jenom doufat, že ti tuto skutečnost potvrdí někdo jiný.
Zdravím všechny příznivce!
Jj, pořád se něco děje.

http://youtu.be/6xRw4jJ6CMM

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchové brzdy na vleku

#10 Nový příspěvek od jirka_holub »

paja52 píše:Ještě pro jirku_holuba, Ty už mi asi věřit nebudeš že brzdy všech vzduchem brzděných vleků fungují na poklesu tlaku vzduchu ve spojovacím potrubí. Je to tak udělané hlavně proto, že když se vlek nedej bože utrhne a nesledně se odpojí , nebo přetrhne vzduchová spojovací hadice tak se vlek zabrzdí sám. Tak mohu jenom doufat, že ti tuto skutečnost potvrdí někdo jiný.
Zdravím všechny příznivce!
Pockej to je nejaka mejlka :friends: .
Vsak rikam to same co ty:
kdyz prestane traktor dodavat vzduch, tak brzdic privesu zacne ze sveho zasobniku krmit brzdove valce, takze to brzdi... Ano, kdyz utrhnes cely vlek, tak to brzdi.
Psal jsem nekde neco jineho :-/ ?

Uživatelský avatar
cont33
Příspěvky: 3250
Registrován: úte říj 21, 2008 10:11 pm
Bydliště: Trenčín

Re: vzduchové brzdy na vleku

#11 Nový příspěvek od cont33 »

každý sa môže mýliť a od toho tu toto forum je aby si tu priaznivci z takýmiti diagnozami radili... Je jasné že ked sa odtrhne prívodná hadica tak sa vlek zabrzdí. To je tak isto ako ked šlapneš na brzdu z celej sily... je to na principe poklesu tlaku a jednduchý ventil to všetko ovlada.. Ked stupíš na brzdu slabšie tak ti aj vlek bude brzdiť slabšie... Ale aby si dosiahol maximalny učinok brzdenia, to je aby brzdil aj vlek aj traktor a pri tom ti vlek zbytočne neflekoval,tak sa používa ten regulačný ventil...


samozrejme že toto platí pri jednoduchej brzde bez ABS na starších traktorových vlečkách a jednoduchej brzdovej sustave na traktore... Dnes už sa to robí komplikovanejšie a používajú sa brzdové vzduchové válce zložené z dvoch membrán... No ešte pikoška.. na firme nam jeden jednoosí tandemový vlek o panavu prestával brzdiť a tak šup s nim do servisu.. servisák povedal počkajte hodíme to na počítač a pozreme na to čo tomu je.... Som si myslel že si robí prdel.... a on to fakt hodil na diagnostiku a ukázalo mu kde je chyba. som zíral na neho a a ni som nevedel že ten vlek má počítač.... Takže pozor dnes už aj vlečk má riadiacu jednotku.... :pistol:
Naposledy upravil(a) cont33 dne čtv srp 18, 2011 10:35 pm, celkem upraveno 1 x.
ak niekto niečo chce tak pisať na cont7133@gmail.com Už tu niesom. V poslednom čase zaberá miesto každý príspevok.

Uživatelský avatar
paja52
Příspěvky: 303
Registrován: stř říj 22, 2008 4:34 pm
Bydliště: Praha

Re: vzduchové brzdy na vleku

#12 Nový příspěvek od paja52 »

jirka_holub píše:Pockej to je nejaka mejlka :friends: .
Vsak rikam to same co ty:
kdyz prestane traktor dodavat vzduch, tak brzdic privesu zacne ze sveho zasobniku krmit brzdove valce, takze to brzdi... Ano, kdyz utrhnes cely vlek, tak to brzdi.
Psal jsem nekde neco jineho :-/ ?
Ahoj, aspóň jsem to tak pochopil. :-/

Ze by treba ten regulator na vleku reagoval jiz na "zmensovani" mnozstvi pritekajiciho vzduchu traktoru nejakym pribrzdovanim ?? Nevim
Jj, pořád se něco děje.

http://youtu.be/6xRw4jJ6CMM

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchové brzdy na vleku

#13 Nový příspěvek od jirka_holub »

no prave, ale to psal "Baťa1 ", ze by slo ucinnost brzd ovlivnovat polohou brzdoveho pedalu... a to se mi nezda :nene:

Uživatelský avatar
cont33
Příspěvky: 3250
Registrován: úte říj 21, 2008 10:11 pm
Bydliště: Trenčín

Re: vzduchové brzdy na vleku

#14 Nový příspěvek od cont33 »

vyskušaj a uvidíš... dá sa to ale nieje to moc citlivé..
ak niekto niečo chce tak pisať na cont7133@gmail.com Už tu niesom. V poslednom čase zaberá miesto každý príspevok.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchové brzdy na vleku

#15 Nový příspěvek od jirka_holub »

No nevim, mozny to "nejak" asi je, kdyz to ze zkusenosti rikate :)

Bud to je:
- skutecne umyslna "vlastnost" tech vzduchovych brzd "traktor + vlecka", ze jsou udelane aby slo pribrzdovat.
- nebo jde jen o "nenapadne" prerusovane brzdeni (traktor fouka/nefouka do hadice --> vlek nebrzdi/brzdi ), prave pri te "sikovne" poloze pedalu ?

Odpovědět

Zpět na „Brzdy“