Vzduchová ruční brzda

mechanické, kapalinové, vzduchové, netěsnosti, zapojení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sajgonak
Příspěvky: 322
Registrován: sob lis 01, 2008 2:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Vzduchová ruční brzda

#1 Nový příspěvek od sajgonak »

Ahoj,

rozhodl jsem se na mém stroji udělat vzduchovou ruční brzdu.

Mám kompletně nové vzduchové rozvody brzdového ústrojí. Po týdnu stání mám stále 3,5 atm.

Navíc tuto brzdu bych využíval hlavně v krátkých časových intervalech - např. při tahání navijákem, krátkém zastavení v kopci, atd.

Na traktoru mám brzdové válce, které jsou ovšem postaveny na opačném principu - když nemám vzduch, tak nebrzdím.

Co se týká této brzdy, tak bych potřeboval použít vzduchový ventil, který při zapnutí pustí vzduch do brzdových válců a po vypnutí odfoukne vzduch z válců ven. Byl by zapojem tak aby obešel brzdový pedál. Takže vstup před brzdovým pedálem a výstup za pedálem.
- napadnul mě tento ventil přímo z traktoru.

Ovšem je zde problém takový, že ventil při vypnutém stavu propouští z výstupní strany stále vzduch, takže při zabrždění pedálem mi půjde vzduch do válců, ale bude utíkat i tímto odfukem pryč, čož je nepřijatelné. Napadlo mě, že toto lze vyřešit pouze tím, že tyto ventily zapojím za sebe 2.

Nevím, zda jste mě pochopili. Není nějaký jednodušší způsob, jak to vzduchem zabrzdit? Nějaký " lepší " ventil?

Díky
Přílohy
P5100092.jpg

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: vzduchová ruční brzda

#2 Nový příspěvek od sferos »

Brzdový pedál neobídeš. Pri odbrzdení brzdič je otvorený v opačnom smere, čiže pokial ti budeš tlačit vzduch za brzdovým pedálom, tak bude uchodiť cez pedal von. Musíš to riešiť spružinovým valcom, buď ako kardánovú brzdu, alebo zatiahneš brzdové valce.
V tom prípade môžeš použit aj tento ventíl.
Přílohy
brzdy.JPG

Uživatelský avatar
sajgonak
Příspěvky: 322
Registrován: sob lis 01, 2008 2:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchová ruční brzda

#3 Nový příspěvek od sajgonak »

To je pravda, toto mě nenapadlo :zapomel:
Takže není jiná cesta, než přes další přídavný válec

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: vzduchová ruční brzda

#4 Nový příspěvek od CBS »

A čo spraviť západku na brzdový pedál? To je asi najjednoduchšie riešenie. Niektoré traktory mali tak riešenú ručnú brzdu, podobne to majú aj nákladné autá IFA, tam sú však kvapalinové brzdy so vzduchovým posilňovačom....
Prípadne by si potreboval trojcestný ventil za brzdový pedál, ktorým by si uzavrel prívod vzduchu z pedálu a priviedol na valce vzduch zo vzduchojemu, pri odbrzdení by sa prívod zo vzduchojemu uzavrel a tlak z valcov by unikol bez brzdový pedál. Otázne je však kde takýto ventil zohnať :roll:

Uživatelský avatar
Mirek LKT
Příspěvky: 4529
Registrován: pon pro 01, 2008 9:23 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchová ruční brzda

#5 Nový příspěvek od Mirek LKT »

Je cesta jak obejít pedál . Mám takto udělanou vzduch. ruční brzdu na LKT , kde je také systém , že bez vzduchu to nebrzdí . Zapojoval to ale tatík , zítra se ho zeptám na přesný postup a hodím i fotku ventilu.
Kde ostatní končí , my začínáme ...LKT

hotday
Příspěvky: 1677
Registrován: stř úno 03, 2010 12:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchová ruční brzda

#6 Nový příspěvek od hotday »

ja mam tiez este jeden napad...co tak pouzit membranove vzduchove valce pri kolesach??? myslim, ze sa take pouzivaju aj na karose, ze vzduch tlaci z oboch stran na membranu, a pri brzdeni sa z jednej strany len vzduch vypusta, a z druhej strany stale vzduch tlaci...

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: vzduchová ruční brzda

#7 Nový příspěvek od sadlicko »

podle mě, když tenhle kohout zavřeš, tak odpustí vzduch co je za ním.
Jinak přepouštěcí ventil co je na vleku, ale k tomu potřebuješ další vzduchojem. Nebo mech. zajistit pedál nožní vzduch. brzdy...

monty
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 09, 2010 6:00 pm

Re: vzduchová ruční brzda

#8 Nový příspěvek od monty »

Nejjednodužší je asi použít západku na provozní brzdu.Jinak co zkusit ventil na vzduchovou ruční brzdu z AVIE LIAZ TATRA KAROSA.

Uživatelský avatar
sajgonak
Příspěvky: 322
Registrován: sob lis 01, 2008 2:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchová ruční brzda

#9 Nový příspěvek od sajgonak »

Mirek LKT: Ok, zkus se ho poptat

Uživatelský avatar
sajgonak
Příspěvky: 322
Registrován: sob lis 01, 2008 2:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vzduchová ruční brzda

#10 Nový příspěvek od sajgonak »

monty: Tyto ventily jsou pracují na stejném přincipu, jak můj obrázek v prvním příspěvku - nic to nevyřeší

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: vzduchová ruční brzda

#11 Nový příspěvek od CBS »

Napadá ma, že 3 cestný ventil by sa dal nahradiť dvoma takými ako máš na obrázku, jeden, ktorý by zamedzoval úniku vzduchu cez pedál, bol by zapojený opačne (proti smeru šípky), druhý by otváral a uzatváral prívod vzduchu - vypúšťanie vzduchu z výstupu pri uzavretom ventyle sa dá zrušiť upchaním kanálika v oske. ;-)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: vzduchová ruční brzda

#12 Nový příspěvek od Jaro25 »

Dá sa to urobiť aj tak, ako to mali S5T-čky. Klasická páka ručnej brzdy, ktorá ťahá lanami za brzdové kľúče. Aby si nemusel namáhať svaly, na páke bolo tlačítko, ktoré ovládalo elektroventil. Ten vpustil vzduch do valca, ktorý zatiahol brzdu. Rukou sa len ľahúčko presunula páka brzdy aby sa zaaretovala.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: vzduchová ruční brzda

#13 Nový příspěvek od Terablick »

Já teda nevím, ale podle mě odjakživa vzduchové brzdy tlakem odbrzďují válce, které jsou bez tlaku vzduchu trvale zabrzděné pružinou. Takže bych tak řešil i tu ruční brzdu. Je tlak=odbrzděno, neni tlak=zabrzděno. Jednoduše by ten kohout (nebo nějakej podobnej) zavřel přívod vzduchu od vzduchojemu (z okruhu) a odfoukl tlak z potrubí za ním směrem k válcům. Tím by se okamžitě zabrzdilo i když by ve zbytku okruhu zůstal tlak, a zároveň nehrozí, že by se stroj po poklesu tlaku rozjel ;-). Po otevření kohoutu by se tlak rychle vyrovnal (pokud by ve vzduchojemu byl tlak), takže by to okamžitě odbrzdilo...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: vzduchová ruční brzda

#14 Nový příspěvek od CBS »

Toto platí iba pre parkovacie brzdi niektorých nákladných áut, čo si vyžaduje zdvojené valce, prevádzkové brzdy nie sú riadené vypúšťaním tlaku z okruhu valcov.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: vzduchová ruční brzda

#15 Nový příspěvek od Terablick »

No ale my se tu bavíme o ruční brzdě ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Brzdy“