čím mazat brzdy

mechanické, kapalinové, vzduchové, netěsnosti, zapojení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2379
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: čím mazat brzdy

#31 Nový příspěvek od CBS »

Flexa je riešenie, už keď to kvitne. Chalan čo nosil na STK podobné uloženky tiež zvykol kotúče líznuť flexou na zdviháku pri zaradenej rýchlosti, na oko to moc dobre nevyzeralo, ale brzdilo to dobre.
Žiadanejšie by bolo hrdzi zamedziť, alebo ju aspoň spomaliť.
Posledne som mal kotúče streknuté hliníkovozinkovím sprejom, tiež to hrdzavenie predĺžilo o pár mesiacov, nové kotúče niektorých výrobcov mávajú podobný nástrek.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20973
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: čím mazat brzdy

#32 Nový příspěvek od ota »

Kluci omlouvám se za vložení tohoto příspěvku, ale musím. Jak vidím název tohoto tematu ,,čím mazat brzdy" vždycky mi v hlavě vyběhne příhoda z vojny. Prostě musím tu příhodu vyndat z hlavy. :D
Na rotě bylo nás asi 25 řidičů aut. Od Uaze po Zil. Já měl nejdřív jen uloženku pehamačku. Vedle na pokoji jakýsi klučina měl hotovostní V3Sku. Vždycky s hotovostním autem se před směnou šlo na tzv. KTS. To dělal technik utvaru, nebo automobilní náčelník. Když dělal technik chtěl aby řidič mimo jiné rozjel auto a u bývalé kotelny šlápnul na brzdy a udělal šmejra. Podle toho určoval učinnost brzd. Tenhle klučina měl problém, že mu ty brzdy pískaly. Když na to šlápnul a moc mu nějaké to kolo šmejrem nešlo. Technik vždycky říkal: ,,Kotek je třeba si ty brzdy opravit. Ty pakny budou asi sjetý a bude třeba to vyměnit!" Větší opravy se dělaly na TOPce. Ale tohle byla malá oprava to si řidiči dělali na parku sami. Jednou takhle tzv. parkový den. To byl den, kdy řidiči šli po ranním rozdílku na autoopark a pracovali na svejch autech. To bylo třeba 3x do týdne. Tehdy to ten kluk vyheveroval, sundal kola a buben. Pakny prej byly pěkný. No tak co ho napadlo? Pomáznul pakny vazelínou. No jasně, aby to prostě nepískalo. Takhle udělal všechny bubny a pakny. Všech 6 ks u jeho Vejdy. Vždycky po skončení takovéhle opravy se dělala zkouška, jestli vše funguje jak má. Tedy bylo hotovo a on vzal svojí Vejdu na zkušební jízdu po parku. Naštěstí nejel nikam daleko. Vycouval po parku a rozjel se po place a vyřadil a šlápl na brzdy. Samozřejmě nic a Vejda jela stále dál. Naštěstí na konci parku byl tzv skládek. V něm byl vercajk pro případ požáru, bedna se štěrkem, a uklidové náčiní. On to do toho skládku napasoval. Zbořil půlku stěny a zastavil se. Za skládkem byl tzv ,,pahorek". Pahorek byl přez silnici na odstavce. Tam se zkoušelo, kdo je jaký řidič. Jedinej Jura vyjel se svojí Vejdou pahorek až se nárazníkem dotknul plotu. Jinak nikdo. Ale on v civilu před vojnou už od dětství s tatíkem jezdil s V3skou. Uměl to. No a tenhle klučina by ten pahorek sjel z vrchu dolů, což by asi velmi špatně dopadlo. No nic vycouval ze zbořeniště autu se nic nestalo. Zaparkoval na plac a šel se nahlásit co provedl. Samozřejmě, že neřekl že si natřel pakny vazelínou. Řekl, že neměl nafoukaný vzduch. Tenkrát dostal asi 3 dni basy. Kde si pak při vyvádění vězňů na práci zlomil nešťastně ruku a po asi dvou operacích dostal modrou. No a já tu jeho Vejdu dostal k té mojí uložence. Musel jsem vyndat všechny pakny a bubny, odnesl jsem do skladu a vyfasoval vše nové. Z těch paken ta vazelína nešla ani perchlorem. Pak jsem s ní jezdil zbytek vojny.
No to jen příběh, jak tu čtu čím mažete brzdy. :smich:

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5500
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: čím mazat brzdy

#33 Nový příspěvek od thovt »

Přidám se experti se najdou mám podobný příběh z V3S dělala se příprava na akci jeden typek měl zkontroloval provozní kapaliny ,ptal jsem se jestli to udělal odpovědel že dolil vodu do chladiče.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13336
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: čím mazat brzdy

#34 Nový příspěvek od Čárls »

čistě nahodou jsem narazil takže na ty čepy aby pěkně chodily https://ostatni-maziva.heureka.cz/moje- ... ecifikace/
Já tuhle vazelinu mam v malým doma na teploty bych asi moc nepoužíval ale tam kde potřebujete dokonale namazaný čepy a futra s malým pohybem nebo otáčkami ideální Já s ní mažu vodovodní ramínka na vodovodních bateriich Ideal co používám ještě se mi nestalo že by ramínko zatuhlo a nešlo s ním hýbat Takže na čepy u brzd za mně idealní akorád do žádných valivých ložisek bych ji nedal
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Tomas6
Příspěvky: 5448
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: čím mazat brzdy

#35 Nový příspěvek od Tomas6 »

S tím příběhem. Ještě když jsem dělal náklaďáky, tak za náma dojel ogara s trambusem, on byl mladý, namistrovaný,, arogantní, nad něho nebylo, všecko věděl, všecko znal a všady byl. No že mu nedali technickou, že mu nebrzdí předek, ať mu to spravíme. Ale že když ho kupoval tak že mu dělali nové brzdy a že to před tým určitě brzdilo a jestli ho na STK nepodvedli aby měli jejich kamádíčci kšeft že mu dokonce už tam dali na někoho kontakt a podobně. No on před technickou vzal vapku, trambála umyl, štetku, barvu, natíral a na závěr vzal dekalamitku a mazal. Kde viděl mazničku tam pumpoval dokáď z tama nelezla vazelína. Kardan ok, přední náprava ok, ale z předních klíčů jaksi nic nelezlo. Tak do každého kola pumpnul jednu dekalamitku, že to přece musí stačit. No stačilo až až. Takže osekat pakny, nanýtovat, koupit nové bubny... Když jsem to pak vykládal chlapům na STK ze kterého ho vyhodili, ti se váleli smíchy po zemi.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20973
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: čím mazat brzdy

#36 Nový příspěvek od ota »

Kluci už jsem tu psal příběh o firemním Peugeotovi, oleji a Ukrajincovi. Jestli jste ji nezaregistrovali napíšu pro pobavení. 8)
A firemní dodávce a dolívání vody a kolegovi.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2379
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: čím mazat brzdy

#37 Nový příspěvek od CBS »

Jedna z nekonečných debát je tiež čo s mastnými pakňami. Jeden exot ich vypaloval autogénom :evil: Niekto ich bez rozmýšľania mení ... lebo brzdy. Ja som už čeľuste na pár vozoch umýval, najprv horúca voda, potom niekoľkokrát tech benzín, až kým prestane vzlínať mastnota. Tiež som takto raz išiel na STK s Ifou, obával som sa zadných bŕzd, lebo boli pretesnené a umyté. Pred STK som menil aj predné pneu, pri výmene mi na pravej strane zišiel dole aj nezaistený bubon. Tak som bubon, aj čeľuste očistil od prachu, ktorého tam bolo požehnane, ľavú stranu som neriešil, lebo tam už bolo prezuté. Na STK problém, zadok brzdil pekne, ale na predku veľká nesúmernosť, pravá strana brzdila o 50% lepšie. Ale to bolo v dobách, keď sa na STK nákladným autám tešili, lebo väčšinou tam chodil každý s igelotkou plnou značiek :D Po STK som predok rozhádzal a okrem toho že som vyčistil aj ľavú stranu som nič nezistil. Rok na to s brzdami nebol problém.
Šamani na STK mažú brzdy WD-čkom :twist: Keď zadná náprava na osobáku brzdí nesúmerne, tak tú lepšiu v jame primerane namažú ;-)

Odpovědět

Zpět na „Brzdy“