Nabíječka autobaterií.

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7993
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Nabíječka autobaterií.

#541 Nový příspěvek od Fizz »

Já ji mám.

Udržuju s tím i baterku v plošině třeba (24v 560Ah).
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

glock69
Příspěvky: 107
Registrován: ned zář 27, 2015 7:26 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Nabíječka autobaterií.

#542 Nový příspěvek od glock69 »

A jak má dlouhé přibližně kabely? Děkuji

Fizz
Příspěvky: 7993
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Nabíječka autobaterií.

#543 Nový příspěvek od Fizz »

Nabíjecí nebo přívodní?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

glock69
Příspěvky: 107
Registrován: ned zář 27, 2015 7:26 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Nabíječka autobaterií.

#544 Nový příspěvek od glock69 »

Oba, podle toho musím vymyslet napájení...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíječka autobaterií.

#545 Nový příspěvek od Atlan »

Tak ako, baterky nabite? udreli mrazy tak dufam ze ste stihli podobijat baterky.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Nabíječka autobaterií.

#546 Nový příspěvek od jenicek »

Normálně jako dycky. Co jde na zimu vyndat a hodit do tepla a nabít. Jednou, dvakrát za zimu na to dám H4ku žárovku, nechám pár hodin svítit a dobiju.
Co musí i v zimě občas jezdit, tak udržuju nabitý a před startem to hodim vždy tak na 2-3 hodky na nabíječku.
U aut dobíjím občas, hlavně když jsou mrazy.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20893
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nabíječka autobaterií.

#547 Nový příspěvek od ota »

Stejně tak. Baterky ze strojů co v zimě nejezdí jsou v zimovišti. Ostatní ve strojích. Akorát moje stroje mají staré baterky. V třech traktorech na dvoře jsou max rok staré baterky. V autech mám v peugeotu asi 5 měsíců a v oktávce 3 neděle staré baterky. Musel jsem vyměnit. Takže v zimovišti když jdu kolem, vezmu takovej lidlovej diodovej měřák a přejdu kontakty baterek. Která není podle diod v cajku píchnu na ní nabiječku. Buď tu moderní chytrou, nebo tu co mám z kovošrotu. Ta si hlídá taky sama nabijení. No a takhle do jara, kdy se baterky vrátí do strojů. Až bude teplo a začne se jezdit.
Ty malé baterky mám mnoho roků. A tu jednu ta byla v minibagru. Té bude 12 let a na minibagr stále stačí. Ale když je zima, musím ji nabít a pak dát do bagru. Nedrží už tak. Ty dvě 180 ty jsou 2 roky staré. Jinak vše mnohaleté baterky. :vysmech:

Obrázek

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2374
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Nabíječka autobaterií.

#548 Nový příspěvek od CBS »

Baterky skladujem zásadne vonku a priebežne dobíjam, podľa intenzity nabíjania vidím, že mi v Agrotrone dožíva, po menej ako mesiaci napätie klesne pod 12,5V. Zvláštnym prevapením sú baterky v domarobe, ktoré boli vyradené z auta preto že po 3 hodinách napájania iba majáku už nechcely štartovať. Dve 90Ah v sérii, spolu nemajú kapacitu ani 60Ah, ale ku podivu napätie držia a motor z RS natočia aj pri -5°C. Nečakane už ťahajú asi 3 zimu, ale je preavda, že v aute nevydržali ani 2 roky.

Fizz
Příspěvky: 7993
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Nabíječka autobaterií.

#549 Nový příspěvek od Fizz »

Doba jde dál...

600kc. Sype ti klidně i 0.1A. tváří se to dobře, umí to desulfataci. Teď tím jedu 24v 240Ah, trakční. Z defacto nepoužitelné baterky jsem zhruba na 50 nové, bude to chtít nejspíš "rozjezdit" a párkrát zopakovat.
Aktivní chlazení nabíječky, kompenzace nabíjecího napětí dke teploty atd

Každopádně umí to i počítat Ah dodané při nabíjení... Něco napoví o stavu bazerky.
Ostatni je to dohledatelné na netu. Vytkl bych tomu prozatím pouze krátké kabel se svorkama. Nemám rád když se nabíječka někde povaluje kor když má větrák je dobré ji umístit ba čisté místo a tak aby na ni bylo vidět.

Akční Fotos...


Obrázek

Obrázek

Obrázek
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Borivoj2006
Příspěvky: 851
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Nabíječka autobaterií.

#550 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Fizz, potvrzuji. Kluk přinesl minulý týden totál kaput gelovky z internetového serveru na stožáru nad obcí. (Vypadlo napájení ale po návratu sítě UPSka selhala a jelo to z baterek dál, až do úplného výpadku). NB32 od Hanze to sice nabyla ale napětí nepřelezlo 10V. Potom jsme zkusili něco podobného, co máš ty, co umí i nějakou regeneraci pomocí VF střídavého proudu. A hle, po víkendu je na 13,5 V a zátěžák hlásí teoretický startovací proud 750A. (Vnitřní odpor cca 20miliohm)

Fizz
Příspěvky: 7993
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Nabíječka autobaterií.

#551 Nový příspěvek od Fizz »

Právě.

Čekám co z toho vyleze. Nečekám nový, ake původně to ve vozítku dalo jedno rozjetí a po 50m jízdy bylo třeba tlačit zpět. Kapacita pod 1%.

Pokud to nevadí je ideální právě po každým použitím nabíjet "chytře" a pomalu. Což vyhovuje většině domácí techniky která často odpočívá. Proto to sem dávám. Není to moc let dotadu kdy jsem si půjčoval servisní nabíječku za bezmála 100t co to uměla a přes víkend se ladovaly baterky. Dnes pár stovek. Laicky jsou výsledky srovnatelné.

Za pár týdnů bude jasno.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Marek.R.
Příspěvky: 13
Registrován: úte čer 27, 2023 10:42 am
Bydliště: haná

Re: Nabíječka autobaterií.

#552 Nový příspěvek od Marek.R. »

A nemá někdo tip na opravdový desulfátor? Sešel by se mi, ale jediné co jsem našel je https://www.bateriecepek.cz/desulfator

Fizz
Příspěvky: 7993
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Nabíječka autobaterií.

#553 Nový příspěvek od Fizz »

opravdový znamená co?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5469
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nabíječka autobaterií.

#554 Nový příspěvek od thovt »

Jde spíchnout, přečti si o nabíjení baterie v autě a mimo auto jsou to různá nabíjení i napětí.
https://www.bateriecepek.cz/desulfator žádná věda v tom není jen pěkná krabice.
http://old.spsemoh.cz/vyuka/zel/usmernovace.htm najdeš co je na krabici.
Jednou za čas je potřeba zamíchat elektrolytem, u dost věcí je před upotřebením zatřepat (zamíchat)tady to taky platí.

Fizz
Příspěvky: 7993
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Nabíječka autobaterií.

#555 Nový příspěvek od Fizz »

to odpovídá tomu co mam vypozorováno.

baterka na rekondici. až se jeví jako ok. nejakym rozumnym proudem ji vyzkouset, tj nekde mezi 1/20 - 1/5 proudu z hodnoty kapacity. nevybít do mrtě, naopak spiš jen tak z lehka. takovych cyklu nekolik dokud je tam citelné zlepsení. pak to normálně pouzívam, u vozítek nepouzívam plný vykon, spiš z lehka, nabíjet spíš drív. mensím proudem. hlidat hustotu elektrolitu a dostatečnou hladinu. vetsinou se taková baterka dostane na limit proudového odběru a pak ji leze dolů napetí.

mam vyzkouseno že taková baterie se dá používat i dalsích nekolik let (trakční) pokud ji ale nekdo trápí, hodně ztrácí na kapacitě. při vhodné péči lze u spousty bateríí docílit "samoozdravného" učinku.

u autobaterky bych se s tím asi netrápil ale u voziku který dela treba 1mth tydně je potreba a baterie nová stojí treba 50t v reoasu bez dph je to zbytečný. navíc pokud to víc stoji než jezdí muže tam byt trvale zapojena desulfatacni nabijecka.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“