Nabíječka autobaterií.

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7933
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Nabíječka autobaterií.

#436 Nový příspěvek od Fizz »

Ty dvě kysny jsou baterky, zapojeny za sebou 24v, 240Ah, když jsem ten povoz přitáhl, baterka dala pár zvednutí a ujelo to tak 500metru a prázdný, teď to ujede hrubě přes kilak a celodenní práci. A parkuje teď v hale kde je lehce pod 0. Pokaždý večer se tam cvakne nabíječka a režim "oživení baterie". Ze začátku varily 3 články zbytek lehce, teď ta baterka pri tom režimu lehounce šumí. Jsem zvědav jak až se oteplí. Ze zkušenosti to u techle starých baterek bývá rozdíl i přes 50%kapacity.

Obrázek
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nabíječka autobaterií.

#437 Nový příspěvek od ota »

Tak jsem objednal tu stejnou jako má Fizz. Našel jsem ji na jiném obchodě, když jsem hledal něco jiného. V pátek by tu mohla být. Uvidím zrovna bych ji vratil do traktoru.
No ta nabiječka na obrázku zatím asi jede v pohodě. Mám tu jednu novější baterku asi 45Ah. Tu mám v dílně jako záložní ke krbovkám. Nabil jsem ji a v pohodě. No chtělo by to možná poměřit. Kolik to třeba do té co teď nabijím valí. Ta baterka je fakt stará a asi už není nic moc. A pořát svítí 75% a třeba podruhý když jdu na kontrolu 50% a pak zase 75%. Trochu to kolísá. Ale dělá to jen s touhle jednou baterkou. Jiné to nedělají.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíječka autobaterií.

#438 Nový příspěvek od Atlan »

Ked vsetko funguje nabijacku netrrba :D minule prisiel otec ze kara uz nestartuje ze trrba vzdy startivaci vozik. Odbil som ho nech pimera ci to dobija, samozrejme nedobijalo, jazdil na baterke.

Vcera som dal nabijat baterku na traktore, startoval dobre, len som videl ze v otackach sa rozsvwdcuje ziarovka, ale hovoril som si volny remen. Prebehla kontrola remena, a uz som mazal po nabijacku, bac bude treba pozriet altik. Urcite nedobija ako ma. Navyse elektrohydraulika tomu dava zabrat.

Doteraz nabijacky pouzivam len preventivne ked hlasia mrazy dam nabit, dovod je ten ze nikdy neviem ako je nabita bateria pri dlhsej odstavke, vozidla. Radsej preventivne nabit aby nezmrzla a neznicilo baterku. Zvecsa za 30mim beztak svieti kontrolka ze nabita.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nabíječka autobaterií.

#439 Nový příspěvek od ota »

Atlane mám doma asi 14 baterek ve strojích. Pár jich je novejch. Myslím, že třeba do ještěrky, traktůrku, minibagru, záložního zdroje ke krbovkám, atd nemá cenu každejch třeba 6 let kupovat novou baterku a tu původní vyhodit. Mám tu jak jsem psal baterky 10 let starý. Do ještěrky když v zimě jedu jadnou za 2 měsíce, minibagr v zimě vůbec nebo traktůrek 2 x za zimu nemá cenu mít baterku co je na 100%. Tu máme v provozním traktoru, autech. Proto mám nabiječky na ty ,,jetý" baterky. Vyndám všechny a dám je do skladíku. Tam je střídám v udržovačce. Třeba mám dvě auta. V jednom je 6 let baterka a s tím jsem teď 3 neděle nejel. Není třeba jezdíme tím druhým. To stojí před barákem a jen sednu a jedu. To první nafťák 2,0 Hdi. Když s ním nepojedeš 3 neděle a je v něm 6 let baterka sice stojí v garáži kde je nula, nebo max -2°C. přijdu a chytne to. Ale musím točit. Proto tam vrazím dva dni předem udržovačku. Přijdu k tomu a drk chytne to, bez tejrání ne 100% baterky. Když jezdím problém vůbec není. Ale pracuju z domova a nejezdím. Druhé auto jezdí každý den. Manželka do práce s ním.
To stejné je s baterkou z ještěrky. Nenechám ji celou zimu ležet. Prostě na ní sem tam vrazím udržovačku a nechám ji tam třeba týden. Jen aby pracovala. Když potřebuju, vrazím ji do ještěrky a jedu.
Ano když vše funguje jak má, netřeba dobijet baterku. Ale když jedu 2x za zimu? A ještěrka je venku pod sněhem? Jen přikrytá plachtou?

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1223
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Nabíječka autobaterií.

#440 Nový příspěvek od kaja.h »

Jede traktor, je to Zetor 3011

fikejz
Příspěvky: 6099
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Nabíječka autobaterií.

#441 Nový příspěvek od fikejz »

Atlane, už zase tady trousíš bludy! Baterie po nastartování osobního auta potřebuje i v létě 20min běhu motoru, aby se dobila zpět do původní kapacity. To znamená, že kdo jezdí kratší trasy, nebo i stejně dlouhé, ale v zimě se zapnutými dalšími spotřebiči, jako je větrák topení, vyhřívání skla ... ten baterii jízdou nedobije. U Traktoru a náklaďáku je to stejná i delší doba v závislosti na výkonu alternátoru. U modernějších aut se start stop systémem, nebo v těch co dobíjení baterie omezuje řídící jednotka, aby auto mělo o pár setin nižší emise je to ještě mnohem horší. Kdo tě poslechne ten si nedobitím baterie může lehce zadělat na koupi nové.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíječka autobaterií.

#442 Nový příspěvek od Atlan »

fikejz píše: čtv pro 15, 2022 7:34 pm Atlane, už zase tady trousíš bludy! Baterie po nastartování osobního auta potřebuje i v létě 20min běhu motoru, aby se dobila zpět do původní kapacity. To znamená, že kdo jezdí kratší trasy, nebo i stejně dlouhé, ale v zimě se zapnutými dalšími spotřebiči, jako je větrák topení, vyhřívání skla ... ten baterii jízdou nedobije. U Traktoru a náklaďáku je to stejná i delší doba v závislosti na výkonu alternátoru. U modernějších aut se start stop systémem, nebo v těch co dobíjení baterie omezuje řídící jednotka, aby auto mělo o pár setin nižší emise je to ještě mnohem horší. Kdo tě poslechne ten si nedobitím baterie může lehce zadělat na koupi nové.
Tak borce, spocitaj si to. Ako dlho startujes aky prud berie starter, aky prud doda alternator. 20 min na dobitie v lete rozhodne netreba.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

fikejz
Příspěvky: 6099
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Nabíječka autobaterií.

#443 Nový příspěvek od fikejz »

Chceš tvrdit, že veškerý proud vyrobený alternátorem jde zcela beze ztrát na dobíjení baterie? Fakt vtipné. :vysmech:
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Nabíječka autobaterií.

#444 Nový příspěvek od Veteranista! »

A jakou spotřebu myslíš že máš? Já myslím myslím altík 120A, i kdyby 80A vzal zbytek a 40A se dobíjelo, tj cca 500W, kdyby měl startér 1500W, tj, dobíjím 3x déle než startuji (je to velmi zjednodušeně, ale znám lidi co jezdí každý den třeba 5 minut a normálně jezdí bez dobíjení.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíječka autobaterií.

#445 Nový příspěvek od Atlan »

fikejz píše: čtv pro 15, 2022 10:25 pm Chceš tvrdit, že veškerý proud vyrobený alternátorem jde zcela beze ztrát na dobíjení baterie? Fakt vtipné. :vysmech:
Ja to netvrdim. Odbacas od svojho tvrdenia. Uz mas zpocitane co tvrdis?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Nabíječka autobaterií.

#446 Nový příspěvek od krajan »

Ešte je otázka či to čo vyrobi altik tak či je to schopná batéria pobrať :tone:
Takže asi nie
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

fikejz
Příspěvky: 6099
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Nabíječka autobaterií.

#447 Nový příspěvek od fikejz »

Nepotřebuji počítat něco co je dávno spočítané, vyzkoušené a ověřené praxí. Zaprvé do hry vstupují ztráty a za druhé schopnost baterie přijmout energii, která není totožná s její schopností ji vydat. (Proč myslíš, že se baterie optimálně nabíjí 1/10 proudu její kapacity?) Nezanedbatelná není ani spotřeba dalších zařízení v autě, z nichž některé si berou energii i když auto stojí a je zamčeno. Ani samotná baterie neuchovává energii navěky. Navíc to že má startér nějaký příkon, neznamená, že jeho násobek s časem startování dá výsledek kolik přesně energie jsi odčerpal z baterie. Nesmíš zapomenout ani na to, že udávaný výkon alternátoru je jeho maximálním výkonem, který rozhodně nepodává v celém spektru otáček motoru. A pak taky vstupuje do hry snížení kapacity baterie vlivem mrazu při minus 20 stupních se kapacita sníží asi na polovinu, při minus 30 stupních asi na čtyřicet procent. Pro nevěřící trocha odkazů:

https://www.portalridice.cz/clanek/jak- ... ich-autech
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... f6b220ee8/
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... tomoto_taj
https://www.google.com/search?client=fi ... %C3%ADzdou
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nabíječka autobaterií.

#448 Nový příspěvek od thovt »

Pozor na nabíječky píšou bludy stačí si je dát na ampermetr, voltmetr a osciloskop, Ať ukážou .
Taky jsem si koupil chytrou nabíječku.
Kabely píšou na 10A když sem jím dal opravdových 10A pěkně hřály.
Pak šla na řadu elektronika překopal jsem to, detaily nebudu psát je to dle tišťaku.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíječka autobaterií.

#449 Nový příspěvek od Atlan »

Za jak dlouho se nabije autobaterie jízdou?
U dřívějších aut několik minut.

A nedavaj tu novinarse clanky, tam o tom vedia prd.

V zime je inteligentne dobijanie silne obmedzene, tj donija normalneca trvale na 14V. Pac by hrozilo ze ta polovybita baterka zamrzne.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nabíječka autobaterií.

#450 Nový příspěvek od thovt »

Ahoj to je dotaz na věšteckou kouli , já nevěštím měřím.
Řešení mezi alternátor a baterku zapojit ampérmetr.
https://www.autodilyjimo.cz/pridavny-bu ... gKuR_D_BwE
Když bude baterka nabitá bude se blížit k nule.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“