Zapojení elektromotoru 380

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Zapojení elektromotoru 380

#76 Nový příspěvek od ZipBene »

Ochrana nulováním není. Je to ochrana samočinným odpojením od zdroje. A právě kvůli možným nebezpečným stavům se PEN začal dělit na PE a N kdy PE (zelenožlutý ) je pouze ochranný vodič. Chránič beru spíš jako "hlásič poruchových stavů) je na každém zda v případě vybavování chrániče pozve elektrikáře a nebo bude riskovat a začneš vadný spotřebič zapojovat jinam mimo chránič. Každopádně jsem poněkud nervózní tam kde nevím kdo dělal elektriku si zapojit prodlužku a tahat ji venku

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zapojení elektromotoru 380

#77 Nový příspěvek od RoKur »

ZipBene, podívej se do již neplatné ČSN 341010. Máš tam vypsané ochrany před nebezpečným dotykem. Mimo jiné tam je i ochrana nulováním, která je hned po ochraně zeměním.
A pokud nechceš být nervózní z natažení prodlužky venku, tak co Ti brání vzít vadasku a hned zjistíš, jak na tom rozvod je a jaká je použitá ochrana.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Zapojení elektromotoru 380

#78 Nový příspěvek od Sadra17 »

RoKur píše:Ahoj Brite, dík za pochvalu.
Ta norma pro ochranu nulováním platila myslím až do roku 1996 (odborníci mě jistě opraví, pokud se mýlím)
já myslim že se tak může zapojovat dodnes :-/

my to takhle máme zapojený všude doma :-/ a zrovna to s přerušeným drátem se mi děje ve sklepě

PS: snažil jsem se to vysvětlit už na třetí stránce 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4820
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Zapojení elektromotoru 380

#79 Nový příspěvek od imaginaro »

ano, pokud si dobře vzpomínám, tak normu ČSN 34 10 10 nahradila norma ČSN 33 2000-4-41 , na netu ji najdete srozumitelně popsanou. Jinak dle neplatných norem se už nic oficiálně zapojovat nesmí, ale lze ponechat rozvod dle starých norem, protože se na něho vztahují normy platné v době instalace. Pokud do rozvodu někdo zasáhne, už se musí v té části kterou upravuje řídit norami dnešními.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15824
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zapojení elektromotoru 380

#80 Nový příspěvek od oco13 »

Ano tak je to zo všetkým - mám drevenú skriňu hlavného domového rozvádzača , v nej ističe z 1966 roku a krásnu kovovú zásuvku na 380V - neometiem z toho ani len pavučiny, aby ma nikto nepodozrieval že do toho zasahujem. :typek: Mám žumpu z roku 1966- vtedy bola skolaudovaná a basta posudzuje sa podla predpisov z toho roku. 8) Rovnako ak si kúpim Shade 100l tak na stk ju budú kontrolovať podla predpisov kedy bola vyrobená. 8) 8)

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zapojení elektromotoru 380

#81 Nový příspěvek od RoKur »

Sadra17 píše:my to takhle máme zapojený všude doma :-/ a zrovna to s přerušeným drátem se mi děje ve sklepě.
Tak otevři všechny krabice a zásuvky a podotahuj všechny šroubky. A budeš mít zase pokoj. Jo a nezapomeň si to vypnout. Čím déle to budeš odkládat, tím může být oprava dražší, protože se Ti může upálit drát. A to nemluvím o bezpečnosti, kdy to může někoho praštit a ten to už nerozdýchá.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15824
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zapojení elektromotoru 380

#82 Nový příspěvek od oco13 »

Rokur ja mám v krabiciach "stáčané" spoje hliníku a bol som prekvapený pri kontrole drží to jak priatelstvo s rusmi. Za posledných pár rokov som len pri tvrdom skrate medzi fázami odpálil jeden drôt. Ale o to som si koledoval ,lebo som sa vrtal v 400v zásuvke pod napetím. :typek:

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4820
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Zapojení elektromotoru 380

#83 Nový příspěvek od imaginaro »

Zrovna na ten hliník jsou ty 3cm dlouhé kroucené spoje lepší neš šroubované, lač jak ten hliník "sesychá", tak se to furt dotahuje do sebe. U šroubku "seschne" hliník, šroubek zůstane jak byl a hned ne tam volnej spoj. Ale to jsou samozřejmě časové úseky nad deset let.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

cenda.t
Příspěvky: 1550
Registrován: pát dub 29, 2011 6:20 pm
Bydliště: Cavisov

Re: Zapojení elektromotoru 380

#84 Nový příspěvek od cenda.t »

Po přečtení celého tématu asi začnu obcházet všechny zásuvky uctivým obloukem :D . Měli jsme na firmě kdysi dráteníka a ten vždycky říkal, že 220 jenom šimrá, 380(400) probudí, ale teprve 500 je pořádná pecka - pravda je taková, že jsem ho málokdy viděl zcela střízlivého, jednou po plesknutí pětistovkou jsem ho viděl a vypadal jak Bethoven a měl popálený ukazovák na pravé ruce... :jazyk:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#85 Nový příspěvek od Britt »

Čendo, já tvrdím to samé. Než abych šel pro zkoušečku nebo měřák, tak si raději brnknu prstem. Doktořice z toho zpočátku šílela, ale už si zvykla.

Zkouška bleskem občas muší bejt :smich: Tu poslední jsem dělal asi před 3 lety, když jsem natahoval drát pro nové světlo a samozřejmě pod napětím, protože bych na to blbě viděl. Práce mi šla od ruky jako víno a zbývalo už jen zkrátit kabel a připojit ho k novému světlu. Bafnu štípačky, záblesk a tma. Ve štípačkách zub jak na cirguli a rozmnožovací orgány obou pohlaví se sypaly na mou hlavu z mých úst. Doktořice zrovna stála vedla a myslím, že si kapánek krupla do trikotu. Nejvíc mě sraly ty štípačky. :smich: :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Zapojení elektromotoru 380

#86 Nový příspěvek od radas »

zub v kleštích je ještě dobrý, kolegovi nedávno spadla din lišta na přívodní šíny k 300 A stykači. vyhodil to až na trafostanici :smich: :smich: pak včem tvrdil, že o tu šínu zavadil drátkem :smich: :smich:

cenda.t
Příspěvky: 1550
Registrován: pát dub 29, 2011 6:20 pm
Bydliště: Cavisov

Re: Zapojení elektromotoru 380

#87 Nový příspěvek od cenda.t »

Bomba taky byla, když jsem smotával prodlužku a už jsem se kroutil jak posolený slimák :typek: - kabel normálně ohlodaný od myší - asi nějací labužníci :cert:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#88 Nový příspěvek od Britt »

radas: Jo kulový dobrý. Tak kvalitní štípačky už dneska nekoupíš.
Už jsem to tu možná psal, ale když jsem dělal dopráváka ve sklárnách, hodili mi na starosti partu kopáčů ne moc dobře česky mluvících, že na ně mám dohlédnout aby nezdrhli do hospody. Sedím si v kanclu, a najednou tma. Koukám, jak odevšad lezou lidi a diví se, že nejde elektrika, když v tom najednou vidím jednoho cikána z té party jak ke mě letí, bílej jako stěna, oči mu vlály jako šnekovi a v ruce upálenou násadu od krumpáče a řve. Pán majster, peklo sa otvorilo. Já jeb krumpáčom do koreňa a koreň jeb do mňa. Trefil hlavní přívod do fabriky a prej to byl třímetrovej lišák. :smich: :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

duchodce
Příspěvky: 4453
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Zapojení elektromotoru 380

#89 Nový příspěvek od duchodce »

Před 55 lety a přesto si to moc dobře pamatuji. Likvidace provizorních kanceláří na staveništi - učedníci posláni vytahat všechny kabely co v těch papundeklech bylo . Byli jsme na to dva - nízké štafle - velké skřípačky - a děsná prdel že můžeme přitom něco rozbít a utrhnout.Došli jsme asi do druhé kanceláře co bylo v dosahu jsme utrhali a nahoře na stropě zbyl telefoňácký kabel který tam trčel , pokračoval dál a nešel vytrhnout.Vlezl jsem na štafle až úplně na vršek - kamarád dole držel balanc- a i když jsem na kabelu visel tak nešel vytáhnout. Podej kleště , zavelej jsem a ňafl do kabelu . Rána, plameny a probral jsem se na kamarádovi na zemi dezorientovaný jen jsem vnímal že něco hoří a že musíme ven , což nebylo jednoduché ,vyrazil jsem mu dech. To už tam přiběhl jeden zedník -co to tady vyvádíte - přiběhl další že něco vyrazilo dvířka u venk. rozvaděče pro dílny. Zjištěno - kabel připjen do rozvaděče ještě před pojistky na přívod od trafačky. Na druhém konci toho kabelu prý byla kdysi připojena obrovská míchačka. Vědělo se kdo by tohle dokázal ale všichni svorně tvrdili - to bolo.Jak to dokázali připojit asi v rukavicích a měli armádu strážných. Když to potom připojil elektrikáři tak tenhle kabel prostě pohodili ke zdi a zasypali . Jak to že je to nezabilo se nezjistilo , nebyli od firmy. Když kabel vytahali byl na několika místech natavený a ku podivu nechytl ani ten barák. No a já propálené modráky, trochu ruce, obličej trochu kropenatý - asi jsem reflexivně stačil zavřít oči- odřený a naražená žebra . Mistr nám "mistrně" vysvětlil , že by nebylo dobré se o tom moc šířit a že nám na to konto umaže pár hříšků které jsme u něho měli. Ono totiž my jsme tam neměli co dělat ... Ale tu ohnivou kouli si pamatuji do dnes .
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Zapojení elektromotoru 380

#90 Nový příspěvek od Sadra17 »

RoKur: to se snadno řekne, jenže taky nikdo neví co kudy vede natož kde jsou krabice 8) a když už tak je to zapojený na "vrabčí hnízdo" :-/
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“