Zapojení elektromotoru 380

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15826
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zapojení elektromotoru 380

#46 Nový příspěvek od oco13 »

Mám stykače z roku 1966 takže ich hodnoty sa naozaj nedajú zistiť,na 3f je 25ka. Ten pohyblivý prívod som prehliadol. Predpokladám , že u mňa v dome je to robené pospojovaním a uzemnením , lebo to čo mám na kolíku 1f alebo aj 3f je pripojené aj k vode,kúreniu, a k zemniacim tyčiam na rohoch baráku. No a na 1f mám nulák spojený s kolíkom.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#47 Nový příspěvek od Britt »

Atlan píše:A rec nola o 4kolikovej 3f zasuvke a pohyblivom privode a tam je len 3f a PE, cize do takej zasuvky nemozes pripojit 220v spotrebic....
Jak to že ne? Do těch starých porcelánových stačilo vrazit vidlici na 230 tak, že jeden kolík jde do fáze a druhý se opírá o hliníkový obal. Mě to fungovalo vždycky. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Zapojení elektromotoru 380

#48 Nový příspěvek od Veteranista! »

Tohle co píše Britt funguje, jen do té doby, pokud není použit proudový chránič, ten tě nepustí, já ho třeba v dílně mám hned za hlavním jističem na vše.
Jistič chrání spotřebiče, proudový chránič chrání život 8)
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#49 Nový příspěvek od Britt »

Já vím že je to prasárna, jen poukazuji na to, že to jde.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Zapojení elektromotoru 380

#50 Nový příspěvek od Veteranista! »

Nevím jaká je to moc prasárna :-/ když pominu, že se tím obchází, že třeba na 16A zásuvce jedeš na 25A jistič, v soustavě kde je stejně PEN to podle mě není nic proti ničemu :-/
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#51 Nový příspěvek od Britt »

Já jenom že uzemění spotřebiče v takovém případě neexistuje, tedy pokud se jedná o 3 kolíkovou vidlici. Je to taková nouzovka, když potřebuješ připojit např. vrtačku a v dosahu nemáš zásuvku na 230. U nových rozvodů už samozřejmě nemáš šanci, ale zase se vyrábí zásuvky, které mají oba vývody.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Zapojení elektromotoru 380

#52 Nový příspěvek od Veteranista! »

Však to zapojíš jako v síti TN-C ne? :-/
Nevím, nejsme eletrikář

Obrázek
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#53 Nový příspěvek od Britt »

Nezapojíš, vidlice jde jedním kolíkem do fáze a druhým se dotýká uzemění.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Zapojení elektromotoru 380

#54 Nový příspěvek od Veteranista! »

A jo, už chápu jak to myslíš 8) :vysmech:
no zapojování do jiné zásuvky(i když jsme to četl a je to tam jasně), jsme neuvažoval, já prostě bral, že redukcí vezmeš proud.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#55 Nový příspěvek od Britt »

Proto píšu že je to nouzovka. :) Já taky nejsem dráteník, ale s tímhle nemám problém. Dokonce jsem si vykoumal a zapojil soustruh SU 50 bez té velké bedny a vešel jsem se se vším do nohy pod vřeteníkem. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1806
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Zapojení elektromotoru 380

#56 Nový příspěvek od RoKur »

Dnešní elektrikáři by si měli uvědomit, že je ještě stále hodně objektu, ve kterých je zapojení podle staré normy, kdy byl ochranný a nulový vodič společný. A tam se běžně z třífázového rozvodu vytáhla jedna fáze na zásuvky 230. Akorát se tam dalo jištění 10 A.

I u dnešních zapojení do HDS převládá na přívodu čtyř vodičové zapojení a ochranný vodič vzniká teprve v hds rozdělením společného vodiče PEN na PE + N.
Proto se nedá jen tak od pasu určit, jestli u čtyř kolíkové zásuvky je vodič PEN nebo pouze PE.

Brite u staré zásuvky bylo zapojení s PEN, a tam kryt zásuvky byl spojen s nulovou zdířkou na zásuvce. Pohyblivé vodiče (prodlužky) musely být už tenkrát zapojené pouze 3 vodičově. Proto si potom neměl žádnou ochranu při takovém způsobu připojení. Ale pokud se nic nestalo, a nulák neměl přechod, tak to fungovalo.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení elektromotoru 380

#57 Nový příspěvek od Atlan »

Z 4kolikovej zasuvky mozes pohyblivym privodom tahat len PE. Tym padom nemozes pripojit spotrebic na 230V lebo tam nemas N

V 5kolikovej mozes tahat aj N a zapojit spotrebic 230V medzi N a fazy. Samo ze si natiahnes aj PE ak treba.

Som to upravil aby bolo jasne ako to bolo myslene.
Naposledy upravil(a) Atlan dne ned úno 24, 2019 9:02 am, celkem upraveno 4 x.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Zapojení elektromotoru 380

#58 Nový příspěvek od Britt »

Však to píšu, že je to nouzovka, akorát když jsem takhle píchnul mobilní cirkuli na 230 do zásuvky na 400, vzniknul nějakej přechoďák a vidlice mi málem ukápla. :smich: V žádném případě netvrdím že je to adekvátní náhrada a rizika bere na sebe potencionální uživatel. Pravda je, že jsem z porcelánové zástrčky na 25 A vytáhnul odbočku a udělal si vedle zásuvku na 230. Ochrana nulováním ( jako v celém baráku ) a spolehlivě funguje už řadu let. V dílně jsem si udělal rozvodný panel, kde jsem na přívod napojil zásuvky 63A, 25A a 230V, na jednotlivých zásuvkách jsem přehazoval fáze, takže pokud se mi motor točí obráceně, stačí přepíchnout do vedlejší zásuvky a už se motá správným směrem. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Zapojení elektromotoru 380

#59 Nový příspěvek od radas »

Atlan to napsal přesně nesmí se to, ale dělá se to protože to funguje. v okamžiku kdy se něco přihodí a někoho to vyzuje je průser jak mraky pro strůjce tohoto ...nouzového řešení....u nářadí druhé třídy ještě pochopitelné, ale jinak...

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15826
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zapojení elektromotoru 380

#60 Nový příspěvek od oco13 »

Radas - ono strojca je niekedy dávno na pravde božej. Mal som takto robené káble ešte gumové s čiernymi bakelitovými vidlicami a porcelánovými zásuvkami. Vydržali dlho ,lebo dedo ich vždy poctivo zakrýval pred slnkom. :typek:
Ešte perlička - cigáni mali pred mnohými rokmi čierny odber štýlom kus reťaze priviazaný na kábel a prehodený cez dráty.Keď prišli elektrikári to zrušiť, tak cigánky si políhali na cestu pred aviu s plošinou a nepustili ich ani do osady. Nakoniec sa to riešilo za dohladu policajtov ale krik a náreky bolo počuť až do susednej dediny.
Naposledy upravil(a) oco13 dne ned úno 24, 2019 12:09 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“