dobíjení

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Tomáš26
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 03, 2015 6:19 pm
Bydliště: Dyjákovice

dobíjení

#1 Nový příspěvek od Tomáš26 »

Čau. Chtěl bych se zeptat.když nastartuji traktor tak mi kontrolka dobíjení bliká. Přitom mám vše v pořádku zapojené. Dobíjení je přez dynamo.
A chtěl bych se ještě zeptat jestli by sel napojit altik na relé od dynama?
Děkuji za odpověďi.

Uživatelský avatar
rado1010
Příspěvky: 54
Registrován: ned říj 21, 2012 1:20 pm
Bydliště: michalovce

Re: dobíjení

#2 Nový příspěvek od rado1010 »

Daj tam alternator z novsich aut tam ti netreba nijake rele regulacia je priamo v alternatore napr wv passatr.99 alternator valeo 90A

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: dobíjení

#3 Nový příspěvek od sustodp »

to neviem. ja totiz davam do kazdeho stroja ci auta alternator favorit, felicia. je to najjednoduhsi sposob dobijania, regler je totiz na nom a nic viac nepotrebujes ide tam hruby kabel k baterke pripadne k starteru a druhy cez spinacku a kontrolku. dobija to perfektne a tie alternatory maju dobry vykon 55A alebo 70.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjení

#4 Nový příspěvek od exot »

Je to naprosto normální že na volnoběh dynamo nedobíjí.
Ne dynamo nelze napojit na regulátor alternátoru ani naopak.

Pokud ti stačí dynamo pokrýt energetické nároky (dobíjení,svícení, příp zapalování) pak je zbytečné ho měnit za alternátor nicmeně pokud se namontuje vyřeší se dobíjení na volnoběh hlavne pokud motor pracuje v tomto režimu často.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

jo88
Příspěvky: 115
Registrován: úte dub 09, 2013 8:40 pm
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: dobíjení

#5 Nový příspěvek od jo88 »

Zdravím, na RS 09 procházím pro kontrolu zapojení elektriky podle schématu, které jsem si vytisknul z knížky (procházím ohledně toho, že mi nefungoval hlídač žhavení, problémy ze spínačem žhavení a startu, to už je opraveno, ale jsou další věci co je potřeba poladit :) ).
Včera jsem procházel kontakty kolem regulátoru napětí a dynama, protože mi pořád svítí žárovka nabíjení(myslím si, že i při vyšších otáčkách). Podle univerzálních rad :) :) jsem nejprve vyčistil a dotáhnul kontakty, podíval se na zapojení podle schématu a tam mi nesedí jedno zapojení. Samozřejmě až seženu voltmetr taky přeměřit :) ( funkčnost regulátoru, dynama, aj.)
Podle schématu má být el. kabel z regulátoru napětí kontakt č. 51 zapojen do startéru kontakt č. 30 (zakroužkováno modře). Na RS 09 mám ale zapojen kabel ze startéru kontakt č. 30 do spínací skříňky kontakt č. 30 ( červeně označeno). Jelikož nerozumím moc elektrice, tak bych se chtěl zeptat, zda to může takhle být zapojeno, nevím co předchozí uživatel tím zamýšlel??? Nebo na co to má vliv, horší startování, nedobíjení baterky či jiný problém???Musí to být zapojeno přes regulátor?? Děkuji za rady.

Obrázek

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15814
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: dobíjení

#6 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi mám problém už s druhým alternátorom a neviem prečo. :pistol: Popis problému - alternátor začne dobíjať až nejakých 5 minút po štarte. Prvý mi toto robil na Felicii- ten som aj vymenil za iný závada ostala. Teraz som si všimol, že rovnako sa začína správať aj ten čo je na traktore. Štart ok - volty nejakých 11, po 2 - 3 minutách 12V a o ďalšie 3 minuty sa to pomaly vyšplhá na 14,2V a to už drží. Ak zapnem ventilátor na sahare tak to spadne na 13,2 čo sa mi zdá už dosť velký pokles. Kde hladať chybu? Alternátory sú klasické z osobákov 1 hrubý kábel a 1 budenie.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15814
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: dobíjení

#7 Nový příspěvek od oco13 »

No na alternátor nikto nereagoval , skúsim ešte niečo k baterkám. :-/
Kolko voltov má mať nabitá baterka. Mám dve baterky a po 12hodinovom nabíjaní majú 12.5v a 12.4v. Nie je to nejako málo??

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: dobíjení

#8 Nový příspěvek od Veteranista! »

Není problém v dobíjení v kostře nekde?
Altíky Pal-Magneton trpí na 3xM5 matky na diodovém můstu, očistit, dotáhnout.

To nabíjení se nedá říct.
Normální stav je 100% nabití 12.6V
50% cca 12.2-12.4V
To platí pro klasickou baterii.

Nevíme na jakém napětí jsi začínal, čím a jak dobíjíš, velikost baterie :-/ baterku můžu dobíjet klidně hodinu, klidně den :-/
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15814
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: dobíjení

#9 Nový příspěvek od oco13 »

Bol som ešte pomerať to multimetrom. Takže lídlacka inteligentná nabíjačka považuje baterku s 12.7 voltami za nabitú a odpája sa.Iná obyčajná nabíjačka po pripojení do tej istej baterky ešte pustí 13,36V a 0,45A. Takže to vidím na nabíjačku.
Dve baterky ktoré normalne fungujú v autách asi nebudú obe skratované. Začínal som nabíjať na 12,4V , len preventivne ,aby boli v kondícii.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: dobíjení

#10 Nový příspěvek od Veteranista! »

Tak ona baterka prostě stárne a ztrácí kapacitu a to levnou nabíječkou nijak neovlivníš
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15814
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: dobíjení

#11 Nový příspěvek od oco13 »

Mne sa nezdá len to že jedna(drahšia ) nabíjačka ukončuje nabíjanie na 12,5 - 12,6V , pričom iná kludne pokračuje. Jedna z tých bateriek má necelý rok a dnes mi príde uplne nová. Doteraz som si myslel, že ak auto odstavujem na mesiac tak je dobré preventívne baterku natlačiť na 13V. Veď aj alternátor v aute stále tlačí 14,3V bez ohladu či je baterka nabitá alebo nie.
Ako odmerať toky prúdu v aute? ak dám multimeter do serie tak ho pri štartovaní odpálim vysokým odberom. Zase po naštartovaní asi nie je dobré baterku odpájať.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: dobíjení

#12 Nový příspěvek od Veteranista! »

Ono asi záleží s jakým přístupem kontruktér na nabíječku šel, ukončit nabíjení v 12.5V je podle mě nenabitá baterka, mám vysledováno, že baterka se po nabíjení ještě "uleží", klesne napětí po nějaké době.
Ale pravidelné testy jsme nedělal, zda to je po 30 minutách nebo 2 hod nevím.

Další otázka je jak měří multimetr za 5 euro.

https://www.dps-az.cz/mereni/id:42907/p ... mpermetrem
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15814
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: dobíjení

#13 Nový příspěvek od oco13 »

Celkom za 5 eur nebol, ale nie je to ani nijaká značka. Bežná čína , mám aj kliešťový ale či odmerá menej ako 1A to neviem. :typek:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15814
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: dobíjení

#14 Nový příspěvek od oco13 »

Ešte raz sa sem votriem dobíjanie a štartovanie má k sebe blízko. Potrebujem štartovací vozík a moj mechanik mi doporučil toto
https://www.autokelly.sk/Product/GV-STC ... 9;40136953
lenže to má štartovací cyklus 5sek a potom dve minuty pauza. :-/
No ja by som na oživnie tých mojich starých motorov potreboval zdroj ktorý dokáže točiť motorom aj 10 minút. :hm:
Na bazoši som našiel zase toto https://dom.bazos.sk/inzerat/106417381/ ... -vozik.php
čo by bolo lepšie kúpiť??

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjení

#15 Nový příspěvek od Atlan »

Za 10min bude starte zhoreny.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“