Testovací stanice alternátorů a startérů

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Chip&Dale
Příspěvky: 986
Registrován: pon úno 03, 2014 1:44 pm
Bydliště: Velhartice

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#16 Nový příspěvek od Chip&Dale »

Btw, jeste mne napada, ze by sly otacky snimat tak, ze by se vzala jedna faze vinuti a to uz merit jakymkoli merakem frekvence, nebo treba i tim oscilem.
Cim vetsi kladivo, tim vetsi odbornik...

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#17 Nový příspěvek od Chose11 »

no a právě na to vymýšlení obvodů a zapojování už budu krátkej, co však týká motoru dá se zapojit i jednofázově, zítra hodím foto co jsem nafasoval jako základ. A můžeme použít hotový komponenty, nemáme je vyrábět podomácku. Takže hotovej snímač otáček atd. Akorát ten osciloskop v novým bude asi vražda, spíš použít starší....
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Chip&Dale
Příspěvky: 986
Registrován: pon úno 03, 2014 1:44 pm
Bydliště: Velhartice

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#18 Nový příspěvek od Chip&Dale »

Hod sem nejaky data a obrazek, to se vymysli. Pokud z toho maji lezt nejaky fundovany vysledky, pak to oscilo chce. Klidne stary jak Metuzalem. Na tyhle frekvence se sezene. Mrknu se na net. Samotnej voltmetr treba odhali, ze je neco spatne, ale neodhali co to je. Pokud se tedy ma delat solidni diagnostika, tak je oscilo potreba.
Cim vetsi kladivo, tim vetsi odbornik...

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#19 Nový příspěvek od Chose11 »

tak zatím všem moc díky, jdu chrnět
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Chip&Dale
Příspěvky: 986
Registrován: pon úno 03, 2014 1:44 pm
Bydliště: Velhartice

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#20 Nový příspěvek od Chip&Dale »

Koukal jsem, dvoukanalovych osciloskopu je vsude hafo. Aukro, bazary,... v podstate okolo litru uz se da neco sehnat. To je sranda, si myslim.
Cim vetsi kladivo, tim vetsi odbornik...

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#21 Nový příspěvek od Chose11 »

tak to jo, to půjde
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
McPeci
Příspěvky: 3788
Registrován: pát dub 06, 2012 2:15 pm
Bydliště: Juřinka
Kontaktovat uživatele:

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#22 Nový příspěvek od McPeci »

ohledně otáček altíku, co jsme měli ve škole stolici (nebo i na čsad ) tak tam byla poháněcí hřídel s altíkem spojena takovým mezikusem co se nasadil na matici řemenice (muselo se to ale vycentrovat ) měření otáček mě napadá princip jako se měřily u felicií nebo čidlo ABS
Robert ;)

každý když něco opravuje má na práci nechtěný podpis

https://www.facebook.com/robert.peciva


http://petice.nasetraktory.cz/informace?ank=2&odp[0]=1 petice za legalizaci domadělů v čr

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#23 Nový příspěvek od Jakub »

Chose: Já to mám spíš pro základní kontrolu funkčnosti - pro ověření na vrakovišti před prodejem.
Na leteckou techniku to chce přece jen důkladněj.
Nejhorší závada bude v tvém případě špatná jedna usměrňovací dioda, ne všechny. Potom alternátor cosi dobíjí, voltmetrem to nepoznáš, kontrolka taky nic, ale v nižších ot a při vyšším odběru se to projeví, už nestíhá, projeví se to v mašině až časem. Zjistíš to jen rozebráním a měřením diod anebo osciloskopem. Anebo tou charakteristikou se kterou to porovnáš, ale musíš ji pro daný typ mít.

Dal jsem mu za úkol sehnat buď dvouotáčkový Dahlander a zbytek doplnit stupňovitou řemenicí, anebo vhodný komutátorák např. z větší automatické pračky a doplnit běžným triakovým regulátorem. Otáčky držet buď nějak zpětnovazebně anebo jednodušše nastavit potenciometrem a otáčkoměrem. Počítal jsem to pro alternátory 14V do 100A (120), takže motorek kolem 1,5kW, lépe více.

Jak se vůbec mění otáčky u leteckých motorů?

Jak říkám - změřit napětí - tím zjistíš správnou funkci regulátoru, to jo, ale špatnou diodu nebo třeba chycené vinutí ne, to se pozná právě až v zátěži.

Chip:
S tím dvoukanálem jsem to nepochopil, podle mě by stačil jeden kanál - vidíš vlnky pravidelné, anebo jedna "vynechává" - rozborka a hledání závady která.
Vytáhnout fous z vinutí - to bys musel napřed altík rozdělat, složit a pak měřit, daleko jednodušší bude měřit otáčky na řemenici. Jak už jsi psal, možností je spousta od mechanického třecího, přes modelářský, po optické snímání alobalového zrcátka, to je jedno.
Jako zátěž bych dal starší baterku a k ní nějaké spotřebiče, žárovky, chlazené odpory v oleji, co bude, připínatelné. Na výstupu bych neměřil napětí - ta baterka to vyhladí - ale proud na bočníku tím osciloskopem, to je tutovka. Na nové "silné" baterce nepoznáš dobře funkci napěťového regulátoru, na slabé jo.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#24 Nový příspěvek od Jakub »

Ahoj, jak to dopadlo se stavbou stolice? Mě se ozval původní zájemce, po 6 letech, že chce zase zkoušet, nic mezitím nesehnal :smich:
Budou s tím dělat jenom neelektrikáři, takže to musí být hlavně robustní (blbuvzdorné).
Našel jsem pár menších stolic, ale všechno buď nedostupné nebo celkem dost drahé (40 tis a víc).
Obrázek

Obrázek
Mají tam zajímavé jednoduché upínání alternátoru - do korýtka tvaru V a přitáhnout kurtnou nebo řetízkem.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Hanz 260
Příspěvky: 6002
Registrován: ned úno 08, 2009 11:21 am
Bydliště: Benešovsko

Re: Testovací stanice alternátorů a startérů

#25 Nový příspěvek od Hanz 260 »

Tuhle jsem sehnal kdysi do učňáku když jsem ještě učil. Bylo k tomu mnoho přípravků které na foto nejsou vidět, Je to maďarské a dole v tom šuplíku byla dvě aku 12V 150Ah. Dali se na tom měřit alternátory i startéry na zátěž. Byly tam na ně i výměné pastorky , kola.
Alternátory se pouštěli do do otáček takovou pákou, zjednodušený variator, otačky byly pevně daný po stupních , 1500, 3000 a td.
Když se to sestavilo tak už to šlo, ale než se to sestavilo. Mělo to různé upímky , měřilo to proud , napětí otačky na displejích. Startéry jsem na tom nikdy nedělal. kdo by to na to přestavoval. Sehnal jsem ji kdysi za cca 5000,-

Inzerát zde https://auto.bazos.cz/inzerat/142688509 ... on-400.php

Obrázek
Prodám zkušební stolici ELKON U400
•zkušební stolice elektroagregátů osobních i nákladních automobilů a speciálních strojů
•startéry 0,2 - 14 kW, alternátory do 7,5 kW
•dynama, rozdělovače, elektropříslušenství
•měření proudu do 6000 A
•měření výkonu do 9990 W
•měření odporu do 99,9 kiloohmu
Zetor crystal 8011, VZV Irion 3.5 tuny od Shreka, plato 2.7 t


Odpovědět

Zpět na „Elektrika“