jaký kabel

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Jaký kabel

#46 Nový příspěvek od radas »

šel bych do gumového je ohebnější a míň náchylný na poškození.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Jaký kabel

#47 Nový příspěvek od krajan »

faktom ale je ze ten pvc bude asi trvanlivejsi
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

J.A.Y.
Příspěvky: 1980
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký kabel

#48 Nový příspěvek od J.A.Y. »

jsou i echt gumový, je tam hodně gumy = odolnější. Já mám už asi třetím rokem starej gumák po venku ke štípačce a zatím se mu nic nestalo.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Jaký kabel

#49 Nový příspěvek od ZipBene »

Já mám všechno v PVC a zatím dobrý. Akorát ty originál koupené prodlužky na 230V už mám poškozené ale taky je to způsobem používání. Ono míval jsem to na stavbách a nikdo na nic nebral ohled. Jinak co se týká zimy je sice tužší na balení, ale není to tragédie. Nakonec asi to nebudeš používat při -20.

duchodce
Příspěvky: 4452
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Jaký kabel

#50 Nový příspěvek od duchodce »

Při eventuelní přestavbě počítám s 3/5 vodičovým vedením a 5 kolík zás. proto 5 žilový . Přikláním se taky spíš ke gumě . Příp. poškození lze opravit vulkanizační páskou , jen si myslím, že komunistická :cert: a kapitalistická :twist: guma bude asi rozdíl :ano: . Proto se ptám na životnost :zapomel:
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Jaký kabel

#51 Nový příspěvek od ZipBene »

Právě pro ten rozdíl. Navíc guma je náchylná na poškození olejem a páskou jde to PVC opravit také.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5458
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jaký kabel

#52 Nový příspěvek od thovt »

Ano je rozdíl dříve bylo na kabelech více izolace dnes hodně šetří.
Tip: jedno co koupíš strč kabel do nejlevnější zahradní pvc hadice,kabel netrpí když je venku na slunci.

J.A.Y.
Příspěvky: 1980
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký kabel

#53 Nový příspěvek od J.A.Y. »


Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Jaký kabel

#54 Nový příspěvek od krajan »

duchodce: nechcem ta prehovarat ale na cirkular , stiepacka a pod . ti 5 vodic bude na 2 veci .
Aj tak si myslim ze pvc je lepsie
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: jaký kabel

#55 Nový příspěvek od ZipBene »

Na cilkulárku sice ano, ale na tovární štípačku a některé spotřebiče třeba svářečka, už je potřeba, pokud dojde k rekonstrukci elektriky v domě a přechodu na pětikolíky i s předřazenými chrániči. Což samozřejmě vřele doporučuji a chválím. Chrániče se dost podceňují ale je to dobrá věc. Stačilo mi vidět v mírném dešti práci venku s rozbrusem a byl jsem nervózní. Protože vím že to nebylo přes chránič, který by případnou vlhkost rozbrusu dokázal odhalit.
Ono kupovat čtyř pramenný prodlužovák dneska když počítám do budoucna s úpravou, je pěkný nesmysl a vyhozené peníze.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: jaký kabel

#56 Nový příspěvek od radas »

u té štípačky je sice 5 kolík ale N tam vůbec nemám . to je ale jedno v nějaké mašině bude. co jsem chtěl říct tak právě u té štípačky mi několikrát spadlo poleno na pvc kabel proti dlažbě a nerozdýchal to. gumák to snáší už 10 let a je skoro celý rok na slunku . nesnáší ostrý ohyb nebo uzly a zmíněné tuky se kterýma se venku moc člověk nesetká :) preferuji gumové kabely Německé produkce /jako vše pro ně je kvalitnější než u nás víc guny a jemněji slaněné vodiče :)

Uživatelský avatar
Rednow22
Příspěvky: 3
Registrován: stř črc 26, 2017 1:50 pm
Bydliště: Pardubice

Re: jaký kabel

#57 Nový příspěvek od Rednow22 »

Osobně se také přikláním ke gumě, motat prodlužku z PVC v zimě si nedokážu představit. PVC používám u strojů pod střechou, bez možnosti pohybu. Kdo má chuť utrácet, může testovat silikony.
Zetor 3011, Zetor 7011, domaděl.
Nějakej ten cajk potřebný k opravě.

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: jaký kabel

#58 Nový příspěvek od Baťa1 »

SILIKON NEBRAT, ŽEROU TO MYŠI, sem měl kábl k cirkuli, povidám si to bude echt káblik to vydrží sto let a nepřežilo to jedinó zimu! eště že ten kábl byl zadarmo a eště věčí štěstí že se nikdo nechmatl tech trčicích drátků, že to bylo u zástrčky tak dorasovany jakdyby to projelo sečkovicó takže sem to nezapl a hledim dál a tady dirka tam taky o metr dál znova procvakany kus dál dráty venku a znova a znova, vemu si na to lupu a vidim že to je ohlodany, tak celéch třicet cet metrů sem švihl do popelnice, nešlo s teho použít ani kósek, ten silikón je dobrá věc do horkéch provozů, eletrika u kotlů a pecí a nebo do obráběcích strojů kde guma se od styku s olejem rozpustí na kašu a PVC stvrdne na kameň a pak při sebemenším pohybu praská, tak tady silikon dobé a nélip eště do plechové chráničky ale v momentě kdy to bude jako prodlužka ležet bez dozoru tak to prokousají ty myši, pro naše použití je nélip guma, vydrží zimu aji horko, přiměřeně samozřejmě, například v zimě lze rozmotat aji smotat bez poškození a když se třeba svařuje tak aji najakó tu žhavó kuličku to zvládne, pvc se v zimě poláme a v dílně se do teho zapékají kuličky hluboko až kolikrát na holé drát, respektive do gumy se zapečou taky ale pomalu, do pvc je to vteřina a je tam díra, nechce se mě hledat přímo teplotní použití ale tak nejak to skusim odhadnót, dyžtak to nekdo oravte, PVC +5až+50°; guma -20až+100°; silikon -50až+200 ten silikon je jakoby nélíp ale chutná to tem myším, asi to mají místo žvékačky, guma je druhá nélepší zase ale relativně brzo zteří kor při používání na sluničku, gumové kábl nebo aji hadice je dobry občas umyt vodó s přídavkem glicerýnu a pvc je sice odolné ale zas nejde použivat v zimě, přímo na ponornym čerpadle co je kábl pvc je v návodu napsany nepoužívejte čerpadlo pod +5° si řikám herdek šak to eště nemrzne a ono kvůli poškození kabelu
nebo teď je moderní neoprén, velice dobrá izolace, odolává poměrně všemu, zima teplo sluneční záření pak určitém olejům atd
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: jaký kabel

#59 Nový příspěvek od krajan »

jj uz som sa stretol s viacerymi zariadeniami ktore sice mali 5 kolik ale N zapojene nebolo . Ono to nie je jednoduche , nakolko N nesmies spojit zo zemou ( to by ti zacal fungovat ten chranic ) . Takze preto som navrhol 4 zilu

Ine je predlzovak na 220 V tam to ma jaku taku fnkciu . Ono ked sa clovek chova k elektrike ako ma tak ho nekopne :-)
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: jaký kabel

#60 Nový příspěvek od honzasl »

Je to jednoduché jako facka, není potřeba špekulovat nad vodičem N - nové kabely a rozvody vždy jen TN-S. Nechápu proč nad tím dvacet let od zavedení "nových" norem někdo špekuluje. Totéž proudové chrániče, na venkovní zásuvky vždy - a pokud spotřebič vybavuje chránič, tak je problém ve spotřebiči. Život máme jen jeden.

Když mám v kabelu N a připojím motor na cirgulárce, tak ten N vodič prostě nechám být a vhodně ho ukončím, v motoru pro něj nemám svorku. Jednoduché a vždy funkční.

Rozumné maloobchody dneska ani čtyřžilové kabely neprodávají, není důvod, poptávka je minimální a cenový rozdíl žádný.

Já jsem si nadělal na stavbě všechny 1f prodlužovačky z kabelu CGSG 3x1,5, Zatím nebylo potřeba k žádnému spotřebiči 2,5 (svářečku máme 3f trafo). Na 3f mám novou prodlužku CGSG 5x2,5.

Všude, kde je zájem s elektrikou "něco dělat" doporučuju nahradit ve stodolách a kůlnách vyžilé zásuvky čápovky, bakelitovky, hrušky a kopyta (to se liší kraj od kraje) - místo staré mrchy namontovat zásuvkový rozvaděč s chráničem, na něm 2 zásuvky 230V a dvě zásuvky 400V - jednu 32A pětikolík, druhou 16A a je vymalováno.


https://shop.elektro-sychra.cz/zasuvkov ... cem-v390-/

Kdekdo má namotáno na cirguli 10m kabelu, 10m na míchačce, kousek támhle, kousek támhle. Na domáci použití je ideální na každý stroj pevnou přívodku a kabel jeden, stejně nemůžu dělat na všem naráz. Ušetřím za kabel a víc ho využiju, nestane se mi, že vytáhnu ze stodoly míchačku a mám zpuchřelý kabel a ještě nahlodaný od myší.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“