Identifikace elektromotoru

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Identifikace elektromotoru

#1 Nový příspěvek od Terablick »

Ahoj. Bohužel v elektromotorech trochu plavu, takže s nejsem úplně jistej co přesně to je zač. Samozřejmě vím, že se jedná o motor 2,2kW, kterej se může (ale musí?) rozbíhat pomocí přepínání hvězda/trojúhelník, a že má 1460 otáček. Všiml jsem si ale v jiných diskusích, že některé motory jsou vhodné, a jiné méně vhodné pro použití doma, a že existujou snad i různé typy motorů. Já bych tenhle motor chtěl použít na kompresor. Má tam sice být motor 4kW, ale to by myslím nebyl až takovej problém. Nebo se mýlím? Kompresor je Orlík 1 JSK 75, má průtok 25M3 za hodinu a 8 atmosfér. Měl by mít 1800 otáček za minutu. Bohužel vhodnej motor nemám, a tak bych chtěl zatím použít tenhle s tím, že průtok vzduchu se pochopitelně sníží. Nevím ale, jestli bude výkon stačit na maximální tlak :-/ . Než ale vůbec budu něco zkoušet, rád bych aby se vyjádřil někdo kdo elektromotorům rozumí, jestli se tenhle vůbec pro dané použití hodí ;-).
Díky.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Identifikace elektromotoru

#2 Nový příspěvek od AlexTc »

Mám Orlík PKS-35 2válec 35m3/hod má psáno příkon 4,7kW a 1450ot/min. Motor 5,5kW do trojuhelníka 1450 ot. Mezi kompresorem a nádobou je zpětná klapka a tl. spínač po vypnutí vypustí tlak z válců, jinak by s tím asi nehnul ani tenhle motor. Možná jo ,ale to mi hned vyletí jistič( C16A)

chobotek
Příspěvky: 10544
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Identifikace elektromotoru

#3 Nový příspěvek od chobotek »

Je téměr jisté, že motor 2.2kW se bude spouštět přímo, tedy, že se naopak nesmí spouštět pomocí Y/D přepínače. Co tak foto štítku? S tímto motorem musíš úměrně snížit otáčky kompresoru. Pak se sníží dopravované množství, ale kompresor stále vytlačí maximální tlak. Akorát by mě zajímalo, proč to řešit, když 4kW motorů se všude válí šest půlek. A je asi jasné, že s rozběhem do protitlaku to nebude nic moc.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace elektromotoru

#4 Nový příspěvek od Terablick »

Rozbíhá se bez tlaku. Je tam odfuk a zpětnej ventil. Na štítku je 100% přepínání hvězda/trojúhelník, a motor jsem osobně vyndaval z cirkulárky, kde byla i páka přepínání (mám jí k tomu taky, ale ke kompresoru jí nepoužiju :-/ ). Přiložit foto štítku jsem zpoměl :red: Ten 4kW motor tam nechci právě abych to mohl spínat na přímo tlakovým spínačem bez rozběhu na trojúhelník, a taky kvůli spotřebě proudu. Zvažoval jsem sehnat motor okolo 1,5-2kW ale s třeba 3500 otáčkama a zpřevodovat do pomala, ale nevím, jestli to takhle lze... :-/ Tady je foto štítku (co vlastně znamená to 4,75 / 8,2 v tom řádku pod označením přepínání hvězda/trojúhelník?):

Obrázek
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

chobotek
Příspěvky: 10544
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Identifikace elektromotoru

#5 Nový příspěvek od chobotek »

Na štítku je v trojúhelníku 220V, takže při připojení na 380(400)V ten motor shoří. U asynchroních motorů jsou otáčky dané počtem pólů a frekvencí sítě, takže ... A vůbec celá ta úvaha je zcestná a já jám večeři na plotně a už jsem to tu psal x-krát, takže to buď napíše někdo jiný nebo počkáš ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace elektromotoru

#6 Nový příspěvek od Terablick »

chobotek píše:Na štítku je v trojúhelníku 220V, takže při připojení na 380(400)V ten motor shoří. U asynchroních motorů jsou otáčky dané počtem pólů a frekvencí sítě, takže ... A vůbec celá ta úvaha je zcestná a já jám večeři na plotně a už jsem to tu psal x-krát, takže to buď napíše někdo jiný nebo počkáš ;-)
Počkám rád. Moc se v tom neorientuju. Teď jsem prošel skoro 1000 příspěvků (všechny za poslední asi rok a půl) v technických problémech, a nic co by mi pomohlo jsem nenašel :-/ . Byla tam páka na přepínání, a uvnitř tej skříňky byl jen ohromnej mechanickej přepínač - hřídel se spoustou pólů, kterej se přetočí a tím sepne jinak. Jak to přesně pracuje nevím. Vedl k tomu kabel 380V ještě s tou starou oválnou koncovkou :-/ . Vím 100% že to běhalo - naši s tím dlouhý roky řezali každej rok dřevo. Kdyžtak vyfotím i vnitřek toho přepínače :). Konstrukci a typům elektromotorů vůbec nerozumím, a proto se právě ptám co a jak lze nebo nelze...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

chobotek
Příspěvky: 10544
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Identifikace elektromotoru

#7 Nový příspěvek od chobotek »

Akorát telegraficky (kdyby bylo třeba něco víc upřesnit, tak zas později)
Tento motor bude pro naše končiny zapojen do hvězdy (a stejně by byl i 4kW motor). Jestli je ten přepínač nějak "neobvykle" složitý, spíš bych typoval na přepínač reverzační. Když tak sem dej foto, ať máme jistotu. Protože výkon je otáčky krát moment, nemá cenu shánět motor s jinýma otáčkama a pak jej převodovat. Převody mění moment (sílu na páce), výkon zůstává (přesněji je snížen o ztráty na převodu). Výkon motoru bych určitě volil podle spotřeby vzduchu - se 4kW motorem je možné tomu kompresoru dopřát oněch 1800ot/min, s motorem 2,2kW úměrně méně, ale ve stejném poměru klesne i dopravované množství vzduchu - a také podle jističe. Pokud jistič rozběhne 4kW motor, není co řešit. Motor si vezme jen tolik, kolik jej zatížíš. Zatíženy dvěma kilowatty budou mít oba motory přibližně stejnou spotřebu (silnější motor však bude mít vyšší zdánlivý příkon, ale za ten v domácnosti neplatíš). S motorem 4kW však kompresor poběží kratší dobu než dofouká vzdušník a cena kubíku stlačeného vzduchu zůstane též přibližně stejná. Výhodou použití silnějšího motoru je možnost odebírat větší množství vzduchu. Rozhodnout se ale musíš sám ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace elektromotoru

#8 Nový příspěvek od Terablick »

Aha. No já jsem si nebyl jistej, jestli 4kW motor náhodou nežere ty 4kW pořád, bez ohledu na zatížení ;-). Pokud je to jak píšeš, samozřejmě bych raději použil ten silnější (ten co tam má bejt) ;-).
Pokud jde o ten přepínač, jde opravdu o přepínačhvězda/trojúhelník (je to tam i nakreslený) a je to přepínač starej cca 30 let. Páka je z bakelitu, celé to má odhadem 30x20x15cm (obal) a bylo to na cirkulárce domácí výroby. Nic elektronického a podobně, jen (z mého pohledu) masivní mechanickej přepínač, kterej současně přepíná víc fází naráz. Má 3 polohy - vypnuto, hvězda, trojúhelník. Fotky možná řeknou víc (fotky jdou zvětšit)...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Identifikace elektromotoru

#9 Nový příspěvek od radas »

nebudu to opisovat vlákno zde viewtopic.php?f=82&t=29789&hilit=Y+D+nap%C4%9Bt%C3%AD
pokud chceš něco spouštět Y/D tak v trojůhelníku to je vždy to nižší napětí na motoru
Naposledy upravil(a) radas dne sob črc 23, 2011 12:05 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace elektromotoru

#10 Nový příspěvek od Terablick »

No takže když ho zapojím jen do hvězdy na 380 (400) Voltů, tak se nic nestane. Otázka tedy zní: je možné tenhle motor rozbíhat rovnou na hvězdu na "tvrdo" (jen tlakovým spínačem, bez nějakého rozběhu, softstartu atd)? A udrží to jistič 20A ("nemotorovej")? Motor se nebude rozbíhat proti tlaku vzduchu - kompresor má v klidu potrubí bez tlaku - je tam odfuk. A myslíte, že ho můžu spojit s kompresorem na přímo - hardy spojkou? Nemám tak velkou řemenici, a už takhle bude mít kompresor o 340 otáček míň než by měl... Utáhne to ten motor? Nebo mám použít ještě převod do pomala (a tedy ještě víc snížit průtok vzduchu)?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace elektromotoru

#11 Nový příspěvek od Terablick »

V tom tématu jsem našel jakési pdf (toto: http://www.elektro.utb.cz/prednasky/prednaska8.pdf), kde je to myslím dobře vysvětlené, a z něj jsem asi i pochopil jak pracuje ten muj přepínač :). Propojení vodičů je podle něj možné i tak, že se do trojúhelníku (na 220V) zapojí všechny tři fáze motorové zásuvky, a to tak, že se propojí (přes jednotlivá vinutí): L1/N , L2/N , L3/N. Do hvězdy je to pak L1/L2 , L1/L3 , L2/L3. Chápu to správně?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Identifikace elektromotoru

#12 Nový příspěvek od radas »

ne N do třífázového motoru vůbec nepatří. pro spouštění Y/D by bylo na štítku 380 V v D, případně 380/660v, na novějších motorech bude toto Δ 380-420V/Y 660-725V 50Hz. zapojení D 220v se používá převážně v zapojení s frekvenčními měniči. pro lepší počtení katalog siemens zde http://www1.siemens.cz/ad/current/conte ... -11_cz.pdf

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace elektromotoru

#13 Nový příspěvek od Terablick »

Tak potom nechápu toto:

Obrázek

Tam se pracuje i s vodičem N. A já jsem to myslel tak, že pokud víme, že mezi fází a N je 230V, pak když každou jednu cívku zapojíme odděleně tak, že na jeden konec přivedeme fázi, a na druhej nulu, a cívky mezi sebou nebudou mít elektrické spojení (mimo toho, že N bude ve finále společné), tak na každé cévce bude napětí jen 230V. Je to stejné jako když se menší motory dají provozovat na 230V i na 400V jen změnou propojení plíškama (mám to tak třeba na domácí vodárně Darling). Jen tam se pracuje jen s jednou fází. Nebo by byl u použití všech fází problém právě v tom propojení přes N? Proud půjde cestou menšího odporu, tedy do N, ale jak se chová napětí si teď přesně neumím uvědomit. Ale když o tom přemýšlím z hlediska zapojení, vychází mi z toho nakonec obrázek hvězdy s N uprostřed (protože ať už by vedli dráty od motoru jakkoliv odděleně, nakonec se na N setkaj všechny 3). Takže se pak vlastně nejedná o trojúhelník. U klasického zapojení do trojúhelníku neni N vodič použitej, ale pak podle mě jde o 3x400V, protože mezi fázema je napětí 400V. Viz:

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Identifikace elektromotoru

#14 Nový příspěvek od radas »

moje další oblíbené forum odkaz zde http://diskuse.elektrika.cz/index.php/t ... 522.0.html

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace elektromotoru

#15 Nový příspěvek od Terablick »

Dobře, pracovní nula tam tedy být nemusí, ale může. Pak ale nechápu proč v těch schématech je vždy nakreslená. Samozřejmě ochrannej vodič na obal je jasnej ;-). No nic, to je opravdu spíš teoretická úvaha, a jak někdo psal na té elektrice (foru, kam taky občas zavítám :) ), je to na hlubší studium ;-). Pro mé potřeby stačí jednoduchá informace - můžu tenhle konkrétní motor zapojit čistě a pouze na 400V (jedním způsobem, bez rozběh, přepínání, atd) a rozbíhat ho na přímo jen tlakovým spínačem, jaký je třeba na domácí vodárně? Nebo se mám zabývat nějakým složitějším spínáním, přepínáním, rozběhem atd? A utáhne tenhle motor ten kompresor na přímo (s převodem 1:1)? Samozřejmě počítám s nižším průtokem vzduchu (o rozdíl otáček potřebných a skutečných - 1800:1460), a smířím se kdyžtak i s nižším tlakem (okolo 6bar). Nebo musím začít shánět silnější motor (4kW) a u něj pak složitě a draze řešit rozběh, aby to jistič udržel? Hlavní jistič na baráku (u hodin) mám totiž jen 3x32A, a na ten motor můžu použít buď B20 (ten mám blíž, je nachystanej na vývod proudu pro garáž) nebo B25, kterej je (k němu příslušející zásuvka) na opačné straně baráku ve sklepě, což obnáší 15m kabelu navíc a sekat do zdi průvlak ze sklepa :(. Díky.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“