Oprava starteru

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava starteru

#16 Nový příspěvek od Atlan »

upni starter do sveraku alebo ho daj na zem s zaisti nohou.... potom zober metlu (košte) hlavne aby malo/la dobru dubovu ručku...niekto nech ti prilozi +12 na elektromag cievky a po vysunuti pastorka tam vraz metlu... musi to pekne pilovat a dymit...vyskusat niekolko krat.... ak nahodou to zastavis a paastorok bude stat a starter tocit tak treba vymenit pastorok bude prasknuty alebo opotrebeny.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#17 Nový příspěvek od naftak »

Dakujem vsetkym za rady
Starter som vybral (pristup je tam hrozny, aj alternator som musel zlozit a tiez kapotu)
Pripojil som na baterku a starter toci a ale nevysunie sa pastorok. Takze problem bude asi v cievke. Skusim ju rozobrat a uvidim. Potom budem informovat

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Oprava starteru

#18 Nový příspěvek od CBS »

Demontuj cievku, jadro cievky končí čapom, možno je zodratý, alebo odtrhnutý. Prípadne v otvore kam vkladáš cievku je vidlička, ktorá zapadá do čapu na jadre cievky. Skontroluj, či táto vidlička vysúva pastorok.

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#19 Nový příspěvek od naftak »

Problem bol v cievke. Takze sa rozobrala (odletovala), vycistili sa kontakty, zmontovalo a odskusalo. Javi sa re by to mohlo byt OK. teraz to zasa napasovat na traktor.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Oprava starteru

#20 Nový příspěvek od CBS »

Keď budeš zalkadať štartér, pozri sa v akom stave máš veniec na zotrvačníku. Chodím opravovať jeden Z 25A, pri štartovaní nechcela točiť už ani 180 Ah batéria, tak som zrepasoval štartér. Pri ďalšom štartovaní točil ako besný, keď zrazu pri opätovnom štarte nebolo počuť iba chrapčamie, po pootočení kľukou opäť bez problémov. Kontakt v cievke môže mať veľký prechodový odpor a tým znížiť štartovací výkon, ale s vysúvaním pastorka nemá nič spoločné.

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#21 Nový příspěvek od naftak »

Neviem ci som dobre porozumel, myslis ze porucha nemohla byt v cievke?
proste ked som starter pripojil k baterke a nakratko spojil kontakty, rotor tocil ale nevysul sa pastorok.
Tak som cely starter dal znamemu a volal mi ze odpajkoval cievku vsetko vycistil a znovu poskladal. Udajne vraj uz aj vysuva pastorok. Snad niekedy buduci tyzden sa k tomu dostanem a odskusam si to sam, lebo casovo nestiham :-(

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#22 Nový příspěvek od naftak »

starter som doniesol od opravara, povedal ze rozletoval cievku, vycistil kontakty, zletoval späť a odskušal. Doma som napojil starter na baterku a odskusal si ho. Asi 5krat a pekne vysunul a potocil.
Tak som včera namontoval štarter. Skusil som naštartovať - motor hned naskocil. Nechal som chvilu bafkat. Po chvili som vypol motor a skusil znovu nakopnut - opat chytil na prvu.
Plny radosti som vsetko poskladal ako ma byt (alternator kapota...)
Pre istotu idem znovu nastartovat. A nic. Starter tocil ale zasa naprazdno. akoby nevysunul pastorok.
Zostal som ako obarený. Skusil este raz a to iste. Nechal som to tak.

Viete poradit co je to za problem?

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Oprava starteru

#23 Nový příspěvek od CBS »

Ako som už písal, asi máš zodratý veniec na zotrvačníku (oubenie doktorého zapadá pastorok štartéra). Ak chceš mať stroj v 100% stave musíš veniec otočiť, alebo vymeniť za nový. Dočasne však stačí trocha pootočiť motorom a naštartuje znova bez problémov (je niekoľko uhlov natočenia kľukovky v ktorých zostáva po zastavení motora, takže sa pastorok štartéra dostáva do záberu pri štarte stále na rovnakých častiach venca, tam sa ozubenie najviac derie).

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#24 Nový příspěvek od naftak »

Ok ale potom preco po namontovaní startera naskocil dva krat bez problemov a na treti uz nie.
Ale nieje to taky zvuk ked toci naprazdno ze by o nieco skrel. A ked som pozeral veniec po zlozeni starteru tak samozrejme bolo vidiet opotrebenie venca, ale namyslim ze to bolo az v takom stadiu ze by sposobovalo nenastartovanie.
ale kedze nestartuje tak asi mas pravdu a to je velky problem, lebo neviem ako uirbit nápravu. Ak sa má demontovať motor alebo rozpolovat tak to je nad moje skusenosti.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4384
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Oprava starteru

#25 Nový příspěvek od Peter768 »

Ako tak čítam, tak ten tvoj opravár rozobral len cievku. Ja tvrdím, treba to rozobrať celé a premazať, možno to tam niekde drhne! Keby si to rozobral, tak vieš na čom si.
Druhá vec je, či máš dobrú baterku. Na bielorusovi sa mi stalo, že slabá baterka nevládala zasunúť pastorek a točil naprázdno, resp. škrípal po venci. Teraz môžeš rozoberať znova. (Komu niet rady, tomu niet pomoci)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Oprava starteru

#26 Nový příspěvek od CBS »

Nedávno som opravoval štartér zo Zetora 25, komplet vyčistil, premazal kolektor presústružil,... Po namontovaní točil ako besný, pri ďalšom štarte však tiež šiel akoby na prázdno, tiež nebolo počuť že by patsorok narážal do venca. Na ďalší pokus to isté. Po pootočení motora znova bez problémov. Ono nezastane motor vždy v tom istom mieste, tých polôh je viac, v niektorej je ozubenie horšie, v niektorej lepšie :-/
Dosť sa však čudujem tomu opravárovi, pastorok sa vysunie aj samotným roztočením rotora, jeden chlapík štartoval majora šrobovákom (mal zhorenú cievku) a bez problémov. Oplatí sa však premazať závit ktorý vysúva pastorok ako píše Peter.

Uživatelský avatar
zdeník
Příspěvky: 862
Registrován: stř led 12, 2011 8:48 pm
Bydliště: Turnov

Re: Oprava starteru

#27 Nový příspěvek od zdeník »

CBS kolektor jsi po osoustružení drážkoval???Jestli jo, tak jakou hloubku a šířku?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava starteru

#28 Nový příspěvek od Atlan »

Vo vseobecnosti hadzanie kolektora (lamiel) ma byt 0,01mm ak je viac presustruzit (ale startovat to bude aj tak navyse otacky startera ked je zatazeny nie su take velke ako naprazdno)
Drazky maju mať hlbku aspon 1mm, ide o to aby tam neostaval prach z uhlikov (ked uvazim aka zla robota to je hlavne ak najprv niekto osustruzi az tak ze zmiznu drazky)
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Oprava starteru

#29 Nový příspěvek od CBS »

zdeník: Šírka drážok je daná šíroku izolačnej hmoty kolektora, približne na takú šírku obrúsim list po bokoch, hĺbku zvyknem minimálne na výšku zubov pilového listu na kov čo je okolo 1 mm ako píše Atlan.

Uživatelský avatar
zdeník
Příspěvky: 862
Registrován: stř led 12, 2011 8:48 pm
Bydliště: Turnov

Re: Oprava starteru

#30 Nový příspěvek od zdeník »

Díky za rady.Nyní na 100% nevím, na co tam ty drážky jsou... :vztek: .Elektrika je pro mě :-/ .

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“