Oprava starteru

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Oprava starteru

#1 Nový příspěvek od duchodce »

Čeka mě oprava starteru se stálými magnety na statoru. Kdysi mě můj mistr v učení/před 55 lety/ upozorňoval že pokud vyndavám rotor z takového motoru měl by se zároveň s vysouváním rotoru zasouvat prstenec z plechu , aby nedošlo k "magnetickém " zkratu. Že se magnety zeslabí a motor potom nemá již takový výkon. U stěračových a jiných motorků to asi moc neprojeví ale u starterů asi ano. Jedná se o st. motoru Škoda 1.9D do samohybu. Nevíte o tom někdo něco? Před 40 000 byl starter v opravě , při montáži do auta jsem se do něho podíval a bylo zřejmě vyměněn držák s uhlíky/bez opravy komutátoru/ a naúčtovaná výměna pouzder ani náhodou. Navíc stejně netahal. Cena 2 400 .Mám jiný ještě nedemontovaný a nechci ho nějak při demontáži poničit. Hledal jsem na netu ale nějak jsem neuspěl....
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

laney
Příspěvky: 77
Registrován: sob lis 01, 2008 6:49 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#2 Nový příspěvek od laney »

Nad tím jsem nikdy nepřemýšlel a vždycky rotor vytáhl a nevím že by šel starter huř. Ale pokud mě pamět neklame dá se rotor nechat ve statoru a vytáhnout je spolu,pokud nebude potreba vymenit uhliky nebo stocit komutator nemusel by se ani vytahovat,ale jak rikam nikdy jsem to neresil,zaklad jsou novy pouzdra a pak musi tocit pekne

Uživatelský avatar
misacekk
Příspěvky: 386
Registrován: ned pro 14, 2008 8:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#3 Nový příspěvek od misacekk »

Když jsme startery rozebírali na praxi tak jsem rotor ze statoru vyndavali a po vyčištění a vyměně uhlíku a pouzder šel jak novej. A to jsme občas jeden starter rozebrali a složili tak 3x za den a že by točil huř bych neřekl.
když mohu tak pomohu, a nebo opravím nebo spravím 8)
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 49&t=44472
(Starší videa https://www.youtube.com/user/misacek206 ... shelf_id=1)

Tomáš S.
Příspěvky: 122
Registrován: sob led 16, 2010 6:33 pm

Re: Oprava starteru

#4 Nový příspěvek od Tomáš S. »

duchodce: Váš mistr měl pravdu. Permanentní magnety je dobré při demontáži rotoru tzv. vyzkratovat magneticky měkkou ocelí aby se předešlo jejich zeslabení. Platí to především pro nové nebo čerstvě zesílené magnety. Pokud jsou už magnety starší, není potřeba to nějak zvlášť řešit, pouze kdyby měl stator někde ležet třeba půl roku bylo by vhodné ho přemostit.
Tohle opatření se dělá např. u zapalovacích magnetek.
Jen tak ze zvědavosti - starter s permanentními magnety jsem ještě neviděl, můžete sem hodit fotku? Pro výkony používané pro start si jej nedokážu moc představit.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#5 Nový příspěvek od jirka_holub »

Ze se ma pouzit prstenec z plechu jsem take slysel (napr kdyz se sunda magneto z fichtla, tak uskladnit jedine s plechem okolo..), ale vazne je nutne aby se zasunoval "zaroven" ? Neni to prehnany pozadavek, vzdyt tu cvilku to jiste ty magnety vydrzi..

Uživatelský avatar
Frantík
Příspěvky: 706
Registrován: pát črc 27, 2007 11:15 am
Bydliště: Plzeň

Re: Oprava starteru

#6 Nový příspěvek od Frantík »

Hoď na to bobek, normálně rozeber. On tam bude problém především ve smetených uhlících, vyběhaných pouzdrech a lepení rotoru. Jinak permanentní magnety mam v Boscháckým starteru z Una 1,7D. :-/ Před týdnem jsem ho zrovna léčil od totálně sešrotovaných uhlíků. Vyčištěno, přešmirglovaný komutátor, vyčištěný drážky, namazaný pozdra, planetová převodovka a točí jako ďas. Jo a stejně jsem to měl i ve starteru na odtahovce DAF 400. Taky Bosch.
Když mùžu, pomùžu a poradim a občas kecam. :-)

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#7 Nový příspěvek od naftak »

Zdravím Vás
Nechcel som zakladat nove vlakno tak píšem sem.
Mám problém so starterom na malotraktore MT8-050 s motorom slavia 2S90A.
Po zatlačení gombíka na štartovanie štartér točí akoby na prázdno. Akoby nevysunul pastorok na potočenie s vencom.
Predpokladam že je problem s cievkou.
Ked som poklepal po startery s kladivkom, motor naštartoval - štarter zafungoval ako mal.
Keď som priložil kábel na kontakt tam kde je káblik so zltou buzirkou a druhý koniec káblu s prívodom od baterky motor opat naskocil.
Viete mi poradiť ako poruchu odstrániť?
Ako zistim že problem je v cievke? Pasuje na tento starter cievka aj z niecoho ineho? Ak ano z coho napríklad?
Alebo je problém úplne iný?
Prosím o vaše rady a názory.
Přílohy
Cievka1.JPG
Starter1.JPG

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Oprava starteru

#8 Nový příspěvek od Peter768 »

Daj dole cievku, a skontroluj či sa tam nedostala di cievky nečistota alebo hrdza. Možno cievka zadŕha a skontroluj rukou vysunúť pastorek s tým tiahlom čo ťahá cievka. Možno by to chcelo premazať štartér na hriadelke. Možno ide ťažko. Ja by som ho na tvojom mieste demontoval rozobral, vyčistil a premazal a nezabudni očistiť aj spínacie kontakty štartéra. Potom ťa bude štartr zase na pár rokov poslúchať.

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#9 Nový příspěvek od naftak »

A neviete poradit z coho by mohla pasovat cievka aby som vedel urcit resp vylucit chybu zatial bez demontaze startera

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Oprava starteru

#10 Nový příspěvek od Peter768 »

Rozober ho a uvidíš? Zas tolko roboty to nieje. Od klávesnice to neopravíš :chytry:

Uživatelský avatar
naftak
Příspěvky: 188
Registrován: stř dub 15, 2009 1:00 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#11 Nový příspěvek od naftak »

to mas pravdu :)
nikto to za mna neurobi

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Oprava starteru

#12 Nový příspěvek od CBS »

Cievka by mohla pasovať zo Zetora, ale skôr by som videl problém v pastorku, suché drážkovanie, prípadne zlomená pružina.
Kontakty v cievke spína tá istá kotva, ktorá vyťahuje pastorok, takže v cievke problém nebude.
Páni náhodou neviete názov alebo označenie materiálu na púzdra štartérov?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava starteru

#13 Nový příspěvek od Atlan »

pokial viem pouzival sa bronz.... alebo dopasovat s ineho starteru
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2351
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Oprava starteru

#14 Nový příspěvek od CBS »

Ono to je nejaká bronzová zliatina, obyšajný bronz by bez mazania privarilo, možno by prišiel do úvahy cínovo-olovený bronz, aj keď originál púzdra bývajú z pórovitého materiálu. Našiel som pár obchodov, kde predávajú ložiskové materiály, skúsim, či nemajú niečo v ponuke.

laney
Příspěvky: 77
Registrován: sob lis 01, 2008 6:49 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Oprava starteru

#15 Nový příspěvek od laney »

naftak: pokud se starter tocí naprázdno tak bude problem ve volnoběžce,začíná se protáčet,protože starter se roztočí az se sepne civka

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“