zapojenie motora do hviezdy

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
danymorti
Příspěvky: 94
Registrován: pon lis 24, 2008 5:55 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

zapojenie motora do hviezdy

#1 Nový příspěvek od danymorti »

Čaute potreboval by som poradiť, čo sa týka zapojenia motora na malom sústruhu. Týpek čo mi to predával, po odskúšaní odpojil káble od motora a teraz som z toho mimo, zo sústruhu mi ide modrý kábel - nulák a fáza - čierny. Ako to zapojiť do tejto svorkovnice? Je to motor 380/220 V
PIC046.jpg
PIC049.jpg
PIC052.jpg

empík
Příspěvky: 249
Registrován: stř čer 02, 2010 7:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#2 Nový příspěvek od empík »

Hlavně ho nezapojuj do trojúhelníka, nebo okamžitě shoří. Jinak kablík, co jde ze soustruhu černá a nulák - divné. Motor je na 3x380V a takové napětí potřebuje k provozu (kdybys ho chtěl na ten trojúhelník, potřebuje 3x220V, to je napětí používané v rozvodech ve fabrikách).
Jestli ten kabel na 220V není k nějaký lampě, nebo k něčemu podobnýmu. Motor se rozběhne jen na hvězdu (dle obrázku je do hvězdy) 3x380V. Tři fáze zapojíš na volné šroubky ve svorkovnici, co z nich vycházejí kablíky do motoru. Tu propojku necháš jak je. Samozřejmě by to mělo jít přes spínač. Tedy ze zásuvky do nějakého spínače a odtud do motoru. Je možné, že spínač bude reverzní pro změnu směru otáček. Ale i tak do motoru půjdou tři fáze a zem. Tu zem dáš na kryt pod šroubek v rohu svorkovnice motoru. Zkrátka ze zásuvky do spínače a ze spínače do motoru by měli jít 4 vodiče. 3 černé (resp. 2 černé + hnědý) a zelenožlutá zem.
Toto je zevrubný popis, zbytek budeš muset popsat přesněji, popř nafotit.

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#3 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

zdravíčko,

Jak "odpojil káble od motora" ? Musí tam bejt nějakej vypínač, přece to nepouštěl tím, že to bouchnul do zásuvky. Jinak na ty spodní šrouby (kde nejsou ty mosazný plíšky) zapojíš tři fáze a někde tam bude extra šroub pro kostru (žlutozelená)
Přílohy
zapojení.JPG
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

empík
Příspěvky: 249
Registrován: stř čer 02, 2010 7:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#4 Nový příspěvek od empík »

Ještě mě napadlo, jestli ten kabel ze soustruhu jak říkáš nebylo opravdu nějaké napájení příslušenství stroje na 1F220V. Třeba té lampy. Ono 220V jde vzít ze zapnutého motoru na 380V do hvězdy mezi jednou fází a středem hvězdy. Ale už si nepamatuju, jestli je to proti normně, či nikoliv. Prostě to doma mohl mít přizpůsobené a při prodeji si napájecí kabel motoru nechal, proto je to teď matoucí.

danymorti
Příspěvky: 94
Registrován: pon lis 24, 2008 5:55 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#5 Nový příspěvek od danymorti »

No mám taký pocit, že tá elektorinštalácia čo je na tom sustruhu je stará a ten motor tam je asi vymenení. Najlepšie bude ak tam vrazím vypínač na 400 V a všetko prerobím.
Som myslel, že keď tam je 380/220 tak to pojde aj na 1 fázu, ale to je asi riadna blbosť :)

empík
Příspěvky: 249
Registrován: stř čer 02, 2010 7:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#6 Nový příspěvek od empík »

Uhádol si, žádné domácí kouzlo, jak třífázák roztočit jednou fází, není.

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: zapojenie motora do hviezdy

#7 Nový příspěvek od Baťa1 »

Tož domáci kózlo asi nee, ale jedna možnosť by byla, "frekvenčmí měnič" http://www.pohony-menice.cz/gds/6-frekv ... 0---15-kw/
Přílohy
DSC05645.JPG
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: zapojenie motora do hviezdy

#8 Nový příspěvek od imaginaro »

dovolím si mírně nesouhlasit s tvrzením, že 3f motor nelze spustit na jednu fázi. Pokud si dobře vzpomínám, na učňáku nás učili že stačí k motoru přidat dva SÍŤOVÉ kondeznátory.Schéma už nevím, ale na netu to určitě bude i s tabulkou pro výpočet parametrů kondenzátorů dle výkonu motoru.Nutno ale podotknout že tím motor hodně svého výkonu ztratí-podle mého názoru asi 2/3 výkonu.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: zapojenie motora do hviezdy

#9 Nový příspěvek od imaginaro »

Tady je něco co jsem teď na rychlo vygooglil
http://www.badura.cz/vyp_kon/tec-moto.htm
zapojení 3f motoru na 1f.jpg
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

dms
Příspěvky: 326
Registrován: pon srp 10, 2009 1:08 pm

Re: zapojenie motora do hviezdy

#10 Nový příspěvek od dms »

empík píše:.....Motor je na 3x380V a takové napětí potřebuje k provozu (kdybys ho chtěl na ten trojúhelník, potřebuje 3x220V, to je napětí používané v rozvodech ve fabrikách). Motor se rozběhne jen na hvězdu (dle obrázku je do hvězdy) 3x380V.
.....
Elektrikar teda nie som, ale zo skoly si to pamatam presne naopak :):
hvezda = 3 x 220, zapojenie tak, ze 3 fazy su spojene k stredovemu nulaku, cize medzi fazou a nulakom bude 220, takze to bude 3 x 220...
trojuholnik = 3 x 380, zapojenie do trojuholnika, ktoreho vrcholmi su fazy, medzi dvoma fazami je 380, takze to bude 3 x 380

Teda takto nejak, pricom stredom hviezdy je pracovny nulovy vodic, takze na vinutiach je 3 x 220, na trojuholniku nulak nie je, vinutia su medzi dvoma fazami,
takze 3 x 380...
1a.jpg

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: zapojenie motora do hviezdy

#11 Nový příspěvek od imaginaro »

souhlas :obchod:
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

empík
Příspěvky: 249
Registrován: stř čer 02, 2010 7:58 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#12 Nový příspěvek od empík »

dms píše:si to pamatam presne naopak
Já jsem vycházel z fotky štítku motoru z prvního dotazového příspěvku, kde je prokazetelně k trojúhelníku připsané napětí 220V.
A také jsem se nesetkal z běžně dostupnými třífázovými motory, jejichž vinutí by dovolilo hvězdu na 3x220V a trojúhelník na 3x380V, tedy naopak, než je běžné. Nicméně existenci takového motoru nevylučuji. Nepočítám samozřejmě větší motory hvězda/trojúhleník 380V/380V.
U třífázového motoru do hvězdy na 3x220V nebudeš mít mezi jednou fází a středem hvězdy napětí 220V, protože se to napětí laicky řečeno sníží o úbytek napětí na cívce motoru. Proto se tohoto využívá u motorů do hvězdy na 380V, kde úbytek napětí na cívce vychází z 380V výsledně na 220V.
Takhle si to ze škloy zase pamatuju já.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: zapojenie motora do hviezdy

#13 Nový příspěvek od radas »

je to úplně jednoduché. na motoru máš předepsané napětí pro způsoby zapojení /hvězda nebo trojůhelník/ napětí v naší třífázové soustavě pro domácnosti je 3x400v dříve 3 x 380v . na motoru si najdeš jak pro toto napětí zapojit svorkovnici. pro laika dostačující
tento motor lze provozovat z jedné fáze použitím a/ frekvenčním měničem -pořízení je sice drahé , zase můžeš plynule regulovat otáčky motoru b/ použítím kondenzátorů - výkon motoru půjde dolů
ostatně vše bylo napsáno výše :)

Uživatelský avatar
hombre
Příspěvky: 234
Registrován: stř dub 08, 2009 6:13 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#14 Nový příspěvek od hombre »

dms píše:
empík píše:.....Motor je na 3x380V a takové napětí potřebuje k provozu (kdybys ho chtěl na ten trojúhelník, potřebuje 3x220V, to je napětí používané v rozvodech ve fabrikách). Motor se rozběhne jen na hvězdu (dle obrázku je do hvězdy) 3x380V.
.....
Elektrikar teda nie som, ale zo skoly si to pamatam presne naopak :):
hvezda = 3 x 220, zapojenie tak, ze 3 fazy su spojene k stredovemu nulaku, cize medzi fazou a nulakom bude 220, takze to bude 3 x 220...
trojuholnik = 3 x 380, zapojenie do trojuholnika, ktoreho vrcholmi su fazy, medzi dvoma fazami je 380, takze to bude 3 x 380

Teda takto nejak, pricom stredom hviezdy je pracovny nulovy vodic, takze na vinutiach je 3 x 220, na trojuholniku nulak nie je, vinutia su medzi dvoma fazami,
takze 3 x 380...
1a.jpg
Radas má pravdu.Klidně si to takhle zapoj a potom se ozvi a já bych nějaký náhradní motor našel :tyty: až ti odejde do kytek.Takovejch umělců už bylo co si to myslí že to nějak pojede.Asi jooo ale jenom chvíli :D

Uživatelský avatar
brtenak
Příspěvky: 57
Registrován: čtv zář 17, 2009 7:47 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: zapojenie motora do hviezdy

#15 Nový příspěvek od brtenak »

empík píše:
dms píše:si to pamatam presne naopak
Já jsem vycházel z fotky štítku motoru z prvního dotazového příspěvku, kde je prokazetelně k trojúhelníku připsané napětí 220V.
A také jsem se nesetkal z běžně dostupnými třífázovými motory, jejichž vinutí by dovolilo hvězdu na 3x220V a trojúhelník na 3x380V, tedy naopak, než je běžné. Nicméně existenci takového motoru nevylučuji. Nepočítám samozřejmě větší motory hvězda/trojúhleník 380V/380V.
U třífázového motoru do hvězdy na 3x220V nebudeš mít mezi jednou fází a středem hvězdy napětí 220V, protože se to napětí laicky řečeno sníží o úbytek napětí na cívce motoru. Proto se tohoto využívá u motorů do hvězdy na 380V, kde úbytek napětí na cívce vychází z 380V výsledně na 220V.
Takhle si to ze škloy zase pamatuju já.
Nechci Vás urážet,ale tohle je nějak laicky řečeno matoucí,když je na fázi a středem hvězdy 220(230)V fázových,vždy bude na cívce motoru oněh 220(230)V ty se nikam nestratí!To by musel mít motor nějaký rozběhový předřadný odpor.Pozor máme napětí fázová -napětí mezi fází a nulákem je 230Va sdružená-kde mezi fázema je 400V(v běžné domácí síti)Proto se to tak často plete :)

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“