Alternátor

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternátor

#61 Nový příspěvek od oco13 »

Baterku dám novú , ale rovnako meria aj voltmeter na palubovke traktora. Na druhom traktore sice altík dáva len 13.5V ale stačí mu to. A rovnaké volty nameral aj multimeter. Zajtra to pomeriam priamo na svorkách. :typek:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternátor

#62 Nový příspěvek od oco13 »

Takže výsledok - už dobíjame 8) z hromady alternátorov čo som mal na povale som skúškou na stolici vytriedil 3 dobré a dal som tam nejaký renolťácky. Všetky feliciové sú KO. Multimeter meria dobre, altík na 3000rpm dáva 14.8V v traktore 13,5V - lebo sú iné pomery remeníc a má menšie otáčky ako na stolici s vrtačkou.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14515
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Alternátor

#63 Nový příspěvek od DanculSK »

AX si nenašiel?
:smich:
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternátor

#64 Nový příspěvek od oco13 »

Dano okrem Felicí boli všetky francúzske, dokonca viem , že na AXko už nebol original ale z nejakého Peugeota. Navyše ak má každý niečo odrezané tak sa to ťažko identifikuje. Aj tento- nevojdeš sa? :vztek: chňáp karbinu a už je učesaný na nepoznanie- ale vošiel sa.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14515
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Alternátor

#65 Nový příspěvek od DanculSK »

Šak z pezota 106 mohol byť
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternátor

#66 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi - dokážete mi niekto vysvetliť chovanie alternátora ? :pistol:
Po naštartovaní motora má len 12,5V a trvá mu aj dve minuty kým sa po desatinách vyštverá na 14V. Robil mi to aj ten predtým a ten umrel. Tak neviem či mám čakať aj u tohto skorú smrť. Môže to spôsobovať niečo v káblovaní? Meral som to troma rôznymi merákmi - a je jedno či je motor studený alebo teplý. Remeň nešmýka ani o mm urobil som si značku. Nepomáha ani zvýšenie otáčok. Volty idú pomaly hore asi každých 20 sekúnd dve desatiny.

sustodp
Příspěvky: 363
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Alternátor

#67 Nový příspěvek od sustodp »

volty nejdu zo zaciatku hore lebo po starte ma baterka odber. az ked sa ciastocne doplni energia ktoru vynalozila na start tak napatie vyjde vyssie. casom sa uvidi, podla mna ziadny problem.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Alternátor

#68 Nový příspěvek od oco13 »

Pevne verím že máš pravdu. :friends: 8)

Borivoj2006
Příspěvky: 835
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Alternátor

#69 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Pánové, možná hloupý dotaz. Mám instalaci 24V a chci dát Pal Magneton z kombajnu. Na alternátoru není směr otáčení. Je to jedno, kterým směrem se bude točit? Řemenice chci tak, aby na volnoběh to mělo cca 800 ot. Stačí to? Dík. Bořivoj

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1207
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Alternátor

#70 Nový příspěvek od kaja.h »

Směr otáčení by neměl vadit. Je to jedno.
Sežeň si výkonovou charakteristiku a tam to uvidíš. 800 ot. Je určitě málo. To nebude dělat nic.
Jede traktor, je to Zetor 3011

Borivoj2006
Příspěvky: 835
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Alternátor

#71 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Kaja.h díky. Směr tedy nebudu řešit a dám to tam, kde se to lépe vejde a bude i lepší přístup. Ty otáčky jsem myslel volnoběžné, tedy pracovní okolo 2500. Zkusím ještě proměřit, zda se vejde větší řemenice, aby to na volnoběh točilo okolo 1000.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternátor

#72 Nový příspěvek od Atlan »

Prevod je minimalne 1:2 tj altik toci 2nasobne otacky ako motor. A ano pal magnetron nebude mu vadit smer, ale bude mat znizeny vykon chladenia, vadi to len pri stalej velkej zatazi. Preto maju moderene alternatory rovne lopatky ventilatora
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Borivoj2006
Příspěvky: 835
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Alternátor

#73 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Atlan, díky. Vzhledem k místu pro řemenici se dostanu max. na 3500 otáček při jízdě. Snad to nějaký proud dá ? Jestli má vůbec cenu se s tím zabývat. Zatím to všechno krmím z baterek a občas dám na nabíječku.

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Alternátor

#74 Nový příspěvek od fikejz »

Čím větší řemenici na alternátor dáš, tím nižší bude mít otáčky. Tedy pokud nemluvíš o větší řemenici na klice motoru, to z tvého vyjádření není úplně zřejmé.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Borivoj2006
Příspěvky: 835
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Alternátor

#75 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Ano, mám na mysli tu druhou řemenici, na klice. Alternátor má řemenici spojenou s ventilátorem a ta už je tak malá, že je na hranici ohybových možností klíňáku. Spíš mi jde o zkušenost, zda 3000 - 3500 otáček alternátoru bude schopno generovat nějaký rozumný nabíjecí proud. Mám Pal Magneton z kombanu, asi nějaké E512 (nebo něco takového z NDR). Zapojení regulátoru je nutné použít s pomocným relé. O vlasním alternátoru jsem celkem žádné údaje nedohledal - co se týká grafu závislosti na otáčkách.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“