Náhrada autobaterie

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Náhrada autobaterie

#1 Nový příspěvek od nabocklish »

Prosím o pomoc s výběrem vhodné baterie.
V čínském minibagru je umístěna baterie velikosti 187x127mm, což je v podstatě motobaterie. Zkoušel jsem Vartu A14 a Yuasa 5053 50ah, 450A.
Bohužel ani jedna z nich s tím spolehlivě nezatočí. Startovací proudy jsou nízké a motor relativně velký naftový tříválec. Na umístění větší baterie není místo, limitní je ta šířka 13-14 cm.

Ale doba pokročila a druhů baterií je dnes na výběr více. Možná že tento problém by mohla vyřešit li-ion autobaterie. Bohužel se v nich ale nevyznám a nevím jaké parametry sledovat. Obecně řečeno ani nevím jestli je to vhodná cesta, třeba z hlediska dobíjení alternátorem apod. A vlastně jsem ani moc li-ion startovacích autobaterií nenašel. Nebo jiná technologie - gel?

Poptával jsem u několika obchodníků a řešení jsem se nedobral. Máte s tím někdo zkušenosti? Poradíte? Nebo aspoň vysvětlíte kde je problém a proč to nejde? Díky moc!

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Náhrada autobaterie

#2 Nový příspěvek od murár »

A hodnota pôvodnej batérie aká bola?
Ja mám v traktory motor z Avie 30 kde pôvodne batérie boli 2x 6V 175A a už viac ako 15r používam 12V 90A čo je o polovicu menej Amperou ako mali originál batérie a motor to v pohode natočí. A Avia z jedným žhavičom dosť ťazko štartuje. A keď mi vyskratovala tá prvá 90A batéria počas práce na poli tak som použil batériu 62,A z auta a ten teplý motor o objeme 3,4L v pohode naštartoval.

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Náhrada autobaterie

#3 Nový příspěvek od other-side II »

a co startér? je v pořádku?

co to je za kopátko, přesně?

parametry původní baterie?
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Náhrada autobaterie

#4 Nový příspěvek od nabocklish »

ahoj Muráre, děkuji za reakci, ale podstata je jinde.
Kdybych mohl rád dám silnější olověnou autobaterii. Problém je, že větší baterie než 187x127 mm tam nevejde. A proto hledám startovací baterii, která bude mít startovací proud 600A a víc která by se vešla do průdorysu 187x127mm. A protože se taková olověná baterie nedělá, hledám v jiných technologiích než jsou olověné startovací baterie.
(mimochodem původní baterie byla také takhle slabá, Číňan to prostě podcenil)

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada autobaterie

#5 Nový příspěvek od J.A.Y. »

:-/ na starter se ptal proto, ze muze bejt spatnej. Mne u naftovyho 4valce, 2,2l, i za studena, bere starter max 200A. Cili s novou baterkou, ktera ma zatizitelnost 450A by to mela taky rozmotat a 600A to uz je s prstem v nose...

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Náhrada autobaterie

#6 Nový příspěvek od other-side II »

pak už jedině menší booster, jakože startovací zdroj a je otázkou času, z čeho se zakouří dřív, jestli z boosteru, startéru či výfuku

proto jsem se ptal na startér

jestli to jako nové startovalo v pořádku, a teď s tím silnější baterka nehne
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Náhrada autobaterie

#7 Nový příspěvek od nabocklish »

no a booster, který by se dal zabudovat napevno? Mám svět něco takového?

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Náhrada autobaterie

#8 Nový příspěvek od other-side II »

potřetí se už na startér ptát nebudu
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Vedra
Příspěvky: 1384
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Náhrada autobaterie

#9 Nový příspěvek od Vedra »

Gel je pořád olovo akorát ti nevychčije kyselina když to otočíš podvozkem hore. Li-ion je dost drahý krom motorek se to skoro nepoužívá, superkondenzátory jsou schopné dát vysoké proudy ale mají vysoké samovybíjení a nízkou kapacitu.

1) jak psali ostatní ten startér, třeba tam dal čínan přidřeté ložiska už z výroby
2) přivařit plechovou bednu na větší baterii a natáhnout delší kabely
3) nějaký ten pomocný zdroj s li-ion se dá koupit za rozumné peníze

Fizz
Příspěvky: 7992
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Náhrada autobaterie

#10 Nový příspěvek od Fizz »

Pokud to i s větší baterkou nechce chytit je to startér. Už jsem to řešil, uchem se to zdálo dobrý, přes booster to chytlo. Nakobec bylo pridreny ložisko ve startéru, vyměnil jsem ho v uchu nepatrný rozdíl vnímatelný jen díky okamžitému srovnání.

Chtělo by to startovací zdroj s ampérmetrem i voltmetrem. (Aspoň ampery).
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7914
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Náhrada autobaterie

#11 Nový příspěvek od Chose11 »

Je motor, baterie správně ukostřená?
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

red.bill
Příspěvky: 2076
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Náhrada autobaterie

#12 Nový příspěvek od red.bill »

Co to je relativně velký tříválec? Jestli to není přes půl století starý tak v tom bude něco o obsahu malýho osobáku a na to ty baterky musí stačit... sám mám malýho menzi mucka (2t), motor v tom je 1,2 a baterka normální autová 45Ah ale vešla se 60Ah. Startuje to i po zimně a baterku nenabíjím... zaměřil bych se buď na ten startér jak psali ostatní nebo projít hydrauliku jestli tam něco nejde do tlaku už při startu... to bejval občas problém u starých menzáků 6000. Tam byla nějaká cívka k podvozku, když odešla, šly čerpadla do plnýho tlaku už při startu a startér to neutočil...

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5468
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Náhrada autobaterie

#13 Nový příspěvek od thovt »

Nemusí být v pořádku starter kabely k němu, i dobíjení .
Tam bude redukovaný starter.
Bude tam baterie AGM je výkonější oproti zaplavené.

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Náhrada autobaterie

#14 Nový příspěvek od nabocklish »

Ahoj, dobře startér jsem vyndal a preloziskuji ho ať mám splněno vše. Už dřív jsem procházel kostry, dobíjení je v pořádku. Startoval jsem i s vymontovaným hydraulickým čerpadlem a netočil.
Když připojím 60ah přes kabely (ale kvalitní), točí jak strhaný.
Obsah motoru nevím, musel bych hledat ale bude to do dvou litrů.
Pořád si myslím že to bude chyba v konstrukci a slabá baterka. Přece jen stále je to pouze motobaterie. Původní čínská baterie měla stejné parametry. Chovalo se to takhle úplně od začátku

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5468
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Náhrada autobaterie

#15 Nový příspěvek od thovt »

Všichni hádáme co to máš , startery mívají čtyři uhlíky(kartače) to dává rychlost a sílů stačí aby vysel jeden a máš 50% síly starteru, redukované startery mívají dva uhlíky.
Seriovový komutatorový motor se roztačí do nekonečna dokud se nezadřou pouzdra nebo ložiska.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“