Dynamo dobíjanie?

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ferdy91
Příspěvky: 10
Registrován: čtv srp 12, 2021 9:20 am
Bydliště: revuca

Dynamo dobíjanie?

#1 Nový příspěvek od ferdy91 »

Zdravím mal by som otázku vcelku zaujímavú keďže mi to príde divne ale zároveň dynama niesu moc môj odbor ale k veci.
Nedobijalo mi traktor premeral som vynutia ci sú okej ohmicky vporiadku zhruba 0.6ohm.Dynamo je zapojené tak ze je 2 fazove TJ.1 kábel je na budenie a výstup je 2x 12V po zhruba 6A na volnobehu medzi sebou malo 23V cca a 4A možno aj chyba merania ale to je jedno.Musel som vymeniť regler za iný typ ale zapojenie je rovnaké.Ak nastartujem traktor na voľnobehu dáva zhruba 2A ak pridám skočí to aj na 4 5 atd.Zapnem svetla a vidím ako napätie padá dole ak pridam opäť sa zvyšuje.Mam tam aj bateriak akonáhle ho odpojim ako bateriu a nechám zapnute svetlá proste to zhasne nič.Napadlo ma ci náhodou nemusí byť stále budene to dynamo aby fungovalo fakt mi je to divne preto sa pýtam odborníka ci je to okej? Altik viem ze keď je dobrý a mam nejakú záťaž tak normálne pôjde ale dynamo neviem
Dakujem
Traktorik je tomo vinkovic ale to je asi jedno

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Dynamo dobíjanie?

#2 Nový příspěvek od thovt »

Zdravím
typ traktoru je důležitý, ozve se ti někdo kdo třeba zná konkrétní závadu.
To je normální volnoběžné otáčky malý výkon dynama.
Dynamo dokáže vyrábět proud i bez baterie dokáže využít remanentní magnetizmus,ale to už sofistikované zapojení.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2373
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Dynamo dobíjanie?

#3 Nový příspěvek od CBS »

Podľa popisu by to aj mohlo fungovať správne. Nestretol som sa s dynamom, ktoré by malo dva výstupy, bežne ak sú viac fázové, je výstup iba jeden. To napätie na voľnobeh je zvláštne. U klasického dynama je bežné, že pri voľnobehu tečie do dynama tzv. spätný prúd, ktorý preruší až regulátor pri poklese napätia na dyname pod 10,5 V, odpojenie dynama signalizuje rozsvietenie kontrolky.
Ak má toto dynamo naozaj dve fázy, musí mať zdvojený regulátor, lebo okrem toho , že regulátor reguluje napätie, obmedzuje aj výstupný prúd (výkon) z dynama.(Pri zdvojenom výstupe musí regulátor chrániť pred preťažením obe fázy.) Preto sa nedajú kombinovať rôzne typy dynám a regulátorov. Naviac, okrem rôzneho výkonu mávajú dynamá rôzne zapojenia, kde okrem výstupnej polarity napätia býva rozdiel v zapojení budenia.
Boli vozidlá, kde plný výkon dynama ledva pokrýval vlastnú spotrebu energie pri rozsvietených svetlách.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Dynamo dobíjanie?

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Daj aspon fotku dynama s vyvodmi a oznavemim.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1233
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Dynamo dobíjanie?

#5 Nový příspěvek od kaja.h »

Fáze jsou u střídavého napětí, ty tady píšeš nějaké hovadiny. Dej schema zapojení, pak se o tom mužem pobavit.
Jede traktor, je to Zetor 3011

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Dynamo dobíjanie?

#6 Nový příspěvek od Atlan »

Standartne tam bol 2f altik, a tusim skratovaci regulator. Co dnes ide nahradit 3f regulatorom co sa pouziva v motorkach pripadne 2f z skutrov.
Ale original je original..

https://www.agroizbira.si/izdelek/10040 ... 30-818-821
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“