Ubytek napeti na kabelu

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
J.A.Y.
Příspěvky: 1993
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Ubytek napeti na kabelu

#1 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Caute, mel by prosim nekdo naladu spocitat, jestli mne bude fungovat "motor na kabelu"? Jedna se o 3f, na trase je cyky 4x2,5 delka cca 100m, vedeni v zemi a ve zdi, potom prodlouzka cysy 4x4 (nebo mozna 4x6, to si nejsem jistej, ale pocitejme 4x4) 65m. Stipacka i cirkule oboje 5,5 kW, na tom jednotlive chodej normalne. Jeenze ja bych na to potreboval dat 11 kW katr :red: s cimz jsem samozrejme predtim nepocital. Motor uz je Y/D, 380V. Bohuzel me nenapadlo zmerit jaky napeti dostanu na konec pri tech 5,5 kW. Nepredpokladam zadny zavodni nasazeni, ale par kubiku potrebuju narezat.
Diskuze vitana.
Diky za odpovedi!

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5479
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Ubytek napeti na kabelu

#2 Nový příspěvek od thovt »

Čau jsem líný to počítat mám to tabuku od Draka Kabely s.r.o. na 11Kw potřebuješ průřez 10mm2 měd, hlíníkový 16mm2 je pro 380V
Takže 2,5 ti bude topit.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20908
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ubytek napeti na kabelu

#3 Nový příspěvek od ota »

Neumím spočítat. Ale provozuju kotoučový katr na cca 80m kabelu. Ale já mám min 4x6 gumák. Tedy neměřil jsem průřez. Ale ty ,,fousy" jsou docela tlustý. Taky to nijak neženu. Nejvěrší šprajc je, když to pustím. Ale standart nevypínám motor třeba celé půldne. Bo se třeba stávalo při přepnutí toho vypinače hvězda trojuhelník že mi spadnul jistič v hodimách. Bo jsem to buďto brzo, nebo pomalu přepnul. Tak to nechávám motat furt. Mám kus dráhy navíc a nepřakáží matající se kotouč. No ale když jedu na celou sílu co kotouč dá, je to omezený flančnama asi 32 cm je max a je to lípa syrová, tak ten motor tahne fest. To bych měl o tu 2,5 strach.
Já si tahám kabely po vrchu. Ale mám v plánu kopnout do země. Mám už i ty bedny voděodolný připravený i kabel. Je to sice hliník, ale je to min 16. Kámoš někde sbaloval vedení a tahali tam zemí. Tak mi 100m toho hliníkáče nadělil. Hlavně ten hliníkáč tam byl asi jen 2 roky byl prozatimně na stavbu. Od ČEZu.
No na 11 kW bych z 2,5 měl strach, že to shoří. Natáhl bych si spíš motanej kabel po vrchu. 8). Když jsem kupoval k soustruhu kabel, ptal jsem se elektrikáře a mám tam 9 kW motor a řekl mi kup 4x4 no kdyby jsi měl peníze, kup raději 4x6. Tak tam je 4x6. Aby to bylo fertyk. 8)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubytek napeti na kabelu

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Ubytok 25V strata 500w, uvedomukes si ze cez neho poteciw 20A?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

J.A.Y.
Příspěvky: 1993
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubytek napeti na kabelu

#5 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Ted jsem malounko znejistel, uz je to nejakej cas co jsem to pokladal. Budu to muset zkouknout, ta 2,5 je mozna 4 a prodluzka je silnejsi, to je mozna 6 :red:

Atlan: uvedomuju, mam jistic 25A a tak trochu se modlim, aby to udrzel. Ale s narustajici delkou jsem klidnejsi a klidnejsi :D

J.A.Y.
Příspěvky: 1993
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubytek napeti na kabelu

#6 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Kazdopadne nejslabsi kabel je ve zdi a pak v zemi. Sice v chranicce, ale pocitam, ze je dneska uz plna vody. S vyzarenim 500W myslim nebude nejmensi problem. A bude se stopro rezat s prestavkama. Ke katru byl kus kabelu, ten jsem nezkoumal, ale pripada mne to taky jako 2,5mm. A muze mit treba 15m, nejde rozmotat, protoze je plastovej a mrzne :smich: kazdopadne minulej majitel rikal, ze s tim rezal komplet na barak (velkej) i stodolu, takze neco to nabehat muselo.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20908
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ubytek napeti na kabelu

#7 Nový příspěvek od ota »

Provozuju to taky na 25A jističi. V pohodě ho neshodíš v řezu. To se mi ještě nestalo. I když jsem to párkrát kousnul. Vždy řvou řemeny. Pár kubíků jsem na tom už poříznul. Nějaké vazby, pergoly a fošen prken fůry. Vždy když spadne jistič je to tím litinovým vypinačem. Ale když si to po čase neřezání osvěžím jak to správně přepínat, tak mi nespadne ani jednou. :smich: Většinou řežu o víkendech. A ráno to pustím na oběd vypnu. Po obědě zapnu a navečer vypnu. Jak jsem psal, nechám to běžet. On ten motor když točí jen naprázdno bere prd.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5479
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Ubytek napeti na kabelu

#8 Nový příspěvek od thovt »

Když to připojil rovnou u elektroměru na hlavní jistič tak je to bez problému..
Psal jsi 11 kw, spotřeba na prázdno je opravdu mála třeba jen 16Ampér.
To chce změřit pod zátěží.

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Ubytek napeti na kabelu

#9 Nový příspěvek od AlexTc »

Mám obavy že ten jistič při tom průřezu a délce neshodíte ani při zkratu :lebka:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20908
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ubytek napeti na kabelu

#10 Nový příspěvek od ota »

Thovt hlavní jistič mám 42A. Není třeba tam připojit kabel, ani to nelze. Mám tu desku s hlavním jističem elektroměrem zaplombovanou. Tam se nehrabu.
Ale mě to ten 25A jistič v pohodě dává. Dává i rozběh triodynky a tam je 14 kW motor a nikdy mi s triodynkou v rozběhu nespadnul. V běhu nikdy nespadne. Ale při rozběhu to píšu vejš jak to je. Nehledal bych v tom zase problém. Akorát nejsem elektrikář a na 2,5 průřez bych to já ani nezkoušel zapnout. Toď vše.

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 95
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Ubytek napeti na kabelu

#11 Nový příspěvek od Shaolin »

Len tak uvažujem.... moderná sieť má 400V, staré motory boli na 380, takže ten úbytok 25V by nemusel byť až taký problém.
A 11kW to bude brať len v najvyššom nápore, na prázdno možno 2kW. Skôr by som sa obával prechodových odporov na spojoch káblov, ističoch či zásuvkách. Tie by som opravil ako prvé.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2376
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Ubytek napeti na kabelu

#12 Nový příspěvek od CBS »

To vedenie bude trocha kúriť, ale malo by to zvládnuť. V rámci bezpečnosti a ochrany pred požiarmi by bolo na mieste zmerať odpory vypínacích slučiek, ak nie je niekde veľký prechoďák, malo by to byť v poriadku.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7921
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Ubytek napeti na kabelu

#13 Nový příspěvek od Chose11 »

Tak budou kabely lehce rozmrazovat zem :)
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2376
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Ubytek napeti na kabelu

#14 Nový příspěvek od CBS »

To Atlan: Ten vypočítaný úbytok napätia sa mi nezdá. Odpor jedného vodiča vychádza 1.11 Ohm (115m x2,5mm2+65m x4mm2), to je úbytok 22V na každú žilu (fázu), úbytok na združenom napätí 44V, celkové straty až okolo 1,3 kW. Môžem sa mýliť v 3f sústavách mám medzery.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubytek napeti na kabelu

#15 Nový příspěvek od Atlan »

Mas pravdu, bral som do uvahy len 2,5mm2 a 100m
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“